Bezinková šťáva bez cukru » Jíme Jinak

Bezinková šťáva bez cukru

Autor , Rubrika Nápoje, Právě se děje, Recepty, Svačiny, 26.06.2016

Štítky:, , , , ,

Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. Až tak se o bezince vyjadřují bylinkáři. Proč si tedy její kouzelnou moc neužít, když má zrovna sezónu. Vyzkoušejte oblíbenou bezinkovou šťávu jinak - bez cukru. Můžete ji přidat do vody i do čaje. Krásně voní po čerstvých květech, osvěží nás a ještě má léčivé účinky. Květy obsahují látky, které zpevňují cévy, mají ochlazující účinek a podporují vykašlávání.

Ingredience
na cca 2,5 litru šťávy
 • 10 velkých květenství černého bezu
 • 2 litry vody
 • 0,5 litru ječného sladu (bezlepkáři použijí bezlepkový sirup)
 • 3 citróny

Postup

 1. Ve dvou litrech vody svaříme půl litru sladu. Stačí přivést k varu a rozpustit slad.
 2. Vodu se sladem necháme vychladnout na cca 40°C.
 3. Květy opatrně opláchneme studenou vodou, aby nám neopadaly.
 4. Květy zalijeme vodou se sladem a necháme do druhého dne louhovat. Vhodná je chladná místnost.
 5. Druhý den výluh přecedíme, vymačkáme šťávu z citrónů a společně mírně zahřejeme, aby se šťáva, slad a citrónová šťáva spojili. Nevaříme, zničili bychom jemné esence z květů!
 6. Po zahřátí ještě za tepla nalijeme do čistých sklenic.
 7. Ihned zavíčkujeme a uskladníme v chladu.

Použití

Dostaneme po bezinkách vonící sladkou a po citrónech lehce kyselou šťávu, kterou lze pít samotnou. Našim dětem stačilo dát do hrnku cca lžíci a dolít čajem nebo vodou a byly nadšené, že mají voňavý čaj či bezinkovou limonádu.

Praktické

Chcete-li šťávu sladší, dejte více sladu. Můžete místo šťávy připravit hustý sirup. Kyselost či sladkost si určete sami už při výrobě – stačí ochutnat a přidat slad či citróny.

Skladujte v chladu a během pár dní zkonzumujte.

Pokud chcete prodloužit životnost,  můžete zavřené lahvičky ještě sterilizovat. Pokud šťávu v dohledné době nezkonzumujete, je potřeba důsledně pohlídat čistotu lahví a víček, vhodné je předem je vyvařit. Doporučuje se také vytřít vršky lihem nebo přímo kápnout na povrch trošku lihu, který se odpaří, ale zlikviduje bakterie. Do sirupů a šťáv se také standardně přidává kvůli konzervaci cukr a kyselina citrónová. To jsem nechtěla a proto nepoužila.

Na takovou hygienu já si nepotrpím, věci se u nás většinou rychle zkonzumují, takže já jsem použila lahvičky umyté v myčce a po vychladnutí jsem je dala do lednice. Šťáva rychle mizí, nemá šanci se zkazit 🙂

Dokonce ani květy jsem neoplachovala ve vodě. Tak krásně voněly a byl na nich pyl, že mi bylo líto ho opláchnout. Sbírám ovšem v lese.

Děti

Bezinkovou šťávu můžete podávat dětem v dobách chřipek a kašlů jako medicínu podporující pocení a vykašlávání místo kupovaných sirupů. Při horečce pomáhá ochladit.

Osobně jsem svoje děti nejprve naučila pít samotnou vodu a čaj až mnohem později dostaly ochutnat sladký nápoj jako je bezinková šťáva (a to ještě naředěná čajem či vodou). Navíc viděly, že je potřeba nasbírat květy, vyluhovat, svařit a že máme omezené množství. Nehrozí tedy, že by si vynucovaly jen sladké nápoje, na to už jsou velké.

 • Seriál ZDARMA: Jak na jaro

  Jak se vyhnout jarní únavě a kilům navíc.
  Stáhněte si nový seriál na jaro a zjistěte

  • Klíčové souvislosti pro biologické jaro
  • Jaký by měl být ideální jarní režim
  • Získejte postní jarní jídelníček k pročištění těla
  • Nákupní seznam k jídelníčku
  • Video, jak se vyhnout jarní únavě a kilům navíc
  Přihlaste se o seriál právě teď.

  Stáhnout zdarma
 • 9 komentářů. Jak to vidíte Vy? Napište.

  Zkoušeli jste pampeliškový med bez cukru?

  Nastává čas pampelišek. Zkoušeli jste pampeliškový med bez cukru?

  Dá se stejný recept využít i na kopřivovou šťávu?

  Předpokládám že ano 🙂 Ale nezkoušela jsem. Když budete dělat, dejte vědět, jak chutnala.

  Nechtěla jsem sirup dělat s cukrem…květy bezu už nejsou, tak až příští rok. Sirup se dělá i z bezinkových kuliček, takže se sladem by se taky snad povedl.
  Slyšela jsem, že bez do sebe natahuje škodliviny z okolí. Proto se má sbírat jen v čistém prostředí.
  Jinak děkuji za recept.

  janapelka

  Z kuliček(plodů) jsem dělávala likér, nevím jestli jde i sirup, každopádně plody musí projít tepelnou úpravu, jsou jedovaté, zasyrova se nepoužívají.

  Obávám se,že je název trochu zavádějící.Jakmile začnu tepelně zpracovávat slad,beta a alfa amyláza mě přetváří škroby na cukry a dextriny.Při množství uvedeném v receptu se dá jednoduše spočítat,že v takto zpracovaném „roztoku“ sladu a vody (v pivovarnictví se tomu říká „dílo“) bez vyslazování se nachází cca 20% cukrů.

  Bezinkový roztok by se vám líbil víc? 🙂

  Míša B.

  Recept jsem našla pozdě. Bez u nás již odkvetl, takže letos klasika s cukrem. Ale zkusím z máty a meduňky. Snad se to povede. A můžu použít rýžový sirup? Mám ho doma místo sladěnky.

  Zobrazit všech 9 komentářů

  Jíme Jinak