Domů > Magazín > Blog

Biologické jaro je tady!

Věřte nebo nevěřte, biologické jaro dnes začalo. Vím, že při pohledu z okna to tak nevypadá. Ale jaro už je tu a naše nálada i jídelníček by se měli pomalu začít přizpůsobovat tomu, co se děje v přírodě. Vím, že kalendářní jaro má ještě pár dní čas. To o čem mluvíme, je jaro biologické, kterému je jedno, kolikátého je nebo jestli zrovna sněží.

Věřte nebo nevěřte, biologické jaro dnes začalo. Vím, že při pohledu z okna to tak nevypadá. Od rána se střídá za oknem chumelenice s větrem a sluníčko bylo vzácně dopoledne asi hodinu.  Ale jaro už je tu a naše nálada i jídelníček by se měli pomalu začít přizpůsobovat tomu, co se děje v přírodě.  Vím, že kalendářní jaro má ještě pár dní čas.  To o čem mluvíme, je jaro biologické, kterému je jedno, kolikátého je nebo jestli zrovna sněží.

Jak se pozná, že je jaro tu

Ptáte se, jak se pozná, že je biologické jaro tady? Možná jste si sami všimli, že posledních pár dní vzduch voní jinak. Prostě jarem. Už pár dnů jsou slyšet ptáci a ženy mají potřebu se obklopit řezanými květinami. Někteří citlivější muži je dokonce přinesou, aniž čekají až na Valentýna. Ani nevědí proč. Prostě jdou kolem květin a najednou je to osloví. A celou zimu vám kytku nedonesli. Až teď.

Já sama si už i od začátku února nosím z obchodu sem tam řezanou květinu. Leze na mě jaro, už jsem mnohem vnímavější k přírodě než dřív. Možná jste taky začali mít chuť na něco čerstvého, mokrého, šťavnatého nebo kyselého. I to je příznak blížícího se jara.

Jak se stravovat, když venku ještě mrzne

Protože je venku ještě velmi chladno, před pár dny dokonce třeskutě mrzlo, nemůžeme hned skočit na vyloženě jarní stravu. Ale bereme v potaz, že tak jako se probouzí příroda, mění se i naše potřeby v oblasti jídla. Pomalu začneme ubírat smažené, restované a pečené pokrmy. Přidáváme více jídla vařeného ve vodě nebo v páře.

Základ ale stále tvoří teplá snídaně, teplý oběd a teplá večeře. Všechny nápoje jsou ještě stále teplejší než teplota těla. Žádný led do pití nebo fresh džusy, to bychom si koledovali o nachlazení. Chuť na kyselé a šťavnatě řešíme listem čerstvého salátu, strouhanou ředkví apod. Na talíř určitě nezapomeneme dát alespoň jednou denně kvašenou zeleninu. Na hotová jídla sypeme čerstvé bylinky, klíčíme řeřichu, vojtěšku, můžeme i luštěniny a obiloviny. Více o tom, jak má vypadat jarní jídelníček se dočtete v sekci Jaro.

Prevence před jarní únavou a žlučníkovým záchvatem

Je skoro módní trpět na jaře jarní únavou. Ale je to zcela zbytečné a hlavně velmi vyčerpávající. Zdravý organismus je po zimě odpočatý a připravený na aktivity, které se na zimu musely utlumit.

Přirozené je vítat jaro v dobré náladě a dobré kondici. Člověk by se měl cítit bezdůvodně šťastná a jako znovuzrozený! Pokud máte pocit, že to všechno, co tu píšu, je ve vašem případě totální scifi, okamžitě vylepšete jídelníček a mrkněte na článek o stravě na jaře. Máte právě tak akorát šanci dát se do pořádku a vyhnout se únavě a žlučníkovému záchvatu o Velikonocích. Žlučník a játra mají totiž svoje kritické období právě na jaře. Jak se o ně postarat, se dočtete opět v sekci Jaro.

Mráz nemráz, sníh nesníh, přeji vám krásné jaro, ať jste zdraví a přivítáte jej s úsměvem na rtech!

Eva

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Jako dobrou prevenci před nachlazením doporučuji zázvor, buď čerstvému nebo zázvorový čaj. Také na doplnění jsou dobré například zeleninové (zeleninovo-ovocné) šťávy.

Verunacek
19. 2. 2015

To je vtipný, já už týden říkám, že nějak nemám hlad a vše vařené co si nesu do práce, si taky zase přinesu zpět…nějak nemám pocit hladu…a ono jaro :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jarní únava – jak s ní ale opravdu zatočit

Biologické jaro začalo již v půlce února, to astronomické teprve nedávno. Mnoho z vás nám píše, že cítí únavu, je ale i hodně lidí, kteří naopak pociťují p...
15
3

Sléz lesní a jeho léčivé květy

Věděli jste, že během války v roce 1948, kdy byl Jeruzalém obléhán, byl sléz důležitou plodinou a je každoročně oslavován v den nezávislosti tradičním pokr...
2

6 tipů na Velikonoční kraslice (bez vejce!)

Na kreslení kraslic není třeba slepičí vejce. Zkuste některou z těch 6 vegan friendly alternativ. A zapojte i děti!

Gratinovaný mangold

Snadný a rychlý recept, který jistě zachutná všem. Pokud vyzkoušíte, dejte vědět.

Velikonoční bezlepkové perníčky

Sváteční perníčky jsou pro bezlepkové Velikonoce skvělá volba. Jsou bez cukru, vajec, mléka i lepku a navíc jsou rychle hotové. Můžete si je dle své chuti ...

Jogurtové palačinky s fazolemi a cibulí

Palačinky naslano s náplní z cibule a fazolí. Použité koření dodává tomuto jídlu jeho specifickou chuť, proto ho pokud možno nevynechejte.