Biologické jaro začalo, cítíte to taky? » Jíme Jinak

Biologické jaro začalo, cítíte to taky?

Autor , Rubrika Právě se děje, 15.02.2017

Štítky:, , , , , , , , , , ,

A je to tady! Jsme v půlce února, začíná biologické jaro. Potáhne nás to ven, budeme mít chuť uklízet, pustit se do práce na zahradě nebo začít něco nového. Mění se totiž energie v přírodě a na nás to má vliv ať chceme nebo nechceme. Jaro se projeví u zdravého i nemocného člověka. Víte jak?

Změňte jídelníčekvegetables-752153_1280

Nezapomeňte kromě šatníku začít měnit jídelníček na jarní(viz Jarní seriál zdarma)! Nyní potřebujeme tělu ulevit od tučných těžkých jídel, protože na řadu přichází játra a žlučník. Před námi je ideální doba pro jarní detoxikaci a posílení těchto dvou orgánů.

Játra a žlučník

V našem těle všechno souvisí se vším. Přetížené orgány zatěžují i všechny ostatní. Pokud jsme tedy v předchozích měsících špatným životním stylem zatížili naše tělo, poznáme to teď i na játrech a žlučníku.

Potíže se žlučníkem se nejčastěji projevují tlakem v břiše po jídle, říháním, tlakem pod hrudní kostí. Bolesti se mohou projevit i formou tenisového lokte, bolestmi hlavy, strnutím šíje a bolestmi kyčlí. Na emocionální úrovni nás pak potkávají záchvaty hněvu, jsme podráždění, bez nálady. 

Pokud máme vyčerpaná játra, bude to vidět na špatném stavu pokožky (akné, fleky, ekzémy, suchá kůže, šupiny apod.), budeme mít potíže se zažíváním, s pálením žáhy a se záněty. Běžně se při špatném stavu jater na jaře objevují potíže s očima, ať už je to slzení, senná rýma nebo zánět rohovky. V emocionální rovině nás pak bude sžírat vnitřní hněv.

Zkrátka pokud nemáme v pořádku játra nebo žlučník, cítíme pravý opak toho, co zažívá na jaře člověk zdravý, tedy radost bez příčiny, chuť do života, dostatek energie a nápadů.

Zdravý i nemocný jaro pocítíemotions-371238_1280

Moderní způsob života nás odtrhává jak od spojení s přírodou, tak od spojení se sebou. Člověk pak jen pozná, že už je tepleji a vymění šálu za šátek a zimní bundu za jarní kabátek. Ale dál jede stejným tempem, v podstatě nevidí, neslyší. Až když vykvetou stromy, tak s podivem žasne, že už je tady jaro, jak to hrozně uteklo, před chvílí byly Vánoce… Přitom jaro už je tou dobou dávno v běhu, v podstatě už na sklonku svého působení.

Pokud se člověk víc naladí na potřeby svého těla, začne je vnímat a začne být víc v kontaktu s přírodou, pak jaro cítí ještě dříve než začne. Změní se mu chutě, nálada a energie stoupne. Pokud je zdravý, samozřejmě.

Pokud není tak zcela zdráv, tak se mu také změní chutě, nálada a energie, bohužel však směrem výše uvedeným. Chutě má nezdravé nebo trpí nechutenstvím. Tělo má bolavé nebo zanícené a náladu mizernou až vzteklou. Člověk neznalý přírodních zákonů se s příchodem jara diví, proč zrovna on má každé jaro alergie, angínu nebo se mu vysype vyrážka. Informovaný jedinec oproti tomu chápe, co se mu děje, a ví, jak na tom zapracovat, aby mu nebylo stále hůř a hůř. Neřešené potíže se totiž časem jen stupňují a my si koledujeme o chronický stav či vážnou nemoc. Je tedy chytré tyto změny začít sledovat, chápat a adekvátně reagovat. Samozřejmě se nehroutíme, téměř všichni potřebujeme pročistit játra, doplnit energii, uvolnit blokády atd. Je prostě jen výhodné o těchto věcech vědět a umět na ně reagovat. 

Vaše zkušenosti
girl-1284186_1280

Když jsme s Helčou natáčely nové video-vaření do letošní Jarní očisty, tak jsme se málem popraly o syrový kedluben, který jsme krájely do polévky 🙂

A pod článek o tom, že už na nás leze jaro, přibyly tyto vaše zkušenosti:

Vlaďka: Tak konecne tento rok jsem zacla vnimat jaro v dobe, kdy opravdu biologicke jaro prichazi…kdyz se tak po ranu podivam z okna, mam chut jit ven a dychat ten krasny zavan jarniho vzduchu…zahradka je jeste mokra, ale nejradsi bych si uz zaspinila ruce od hliny…vcera jsme se uz na ni byli podivat a meli radost z pupenu na stromech…priroda se probouzi a prichazi zase neco noveho, krasneho

X-bebe: Tak ja si myslela že jsem na školeních tento týden jen promrzla a že je na jarní očistu brzo a ono neni, od patku mam kasel a rymu a dnes odpoledne mi i vylitla teplota, ale ja si vemu par dnu dovolene a uziju si prepychu 🙂 jen to dítě odvézt do školky, to bude zazitek.

Petula: Normálně to není možný 😮 !! Zrovna předevčírem jsem dala klíčit mungo .. měla jsem prostě strašnou chuť na ty šťavnatý zelený potvůrky :)))) A ono je to takhle ! PS: a ještě se mi včera spustila rýma a teď už vím, že jsem si správně marně lámala hlavu, kde jsem k ní přišla 🙂 Neuvěřitelný …bird-515031_1280

Hetto Martin: A já si už nějakou tu dobu říkám, co se děje, když jím stejně, že mi na čele i bradě sem tam vyskakujou „pupeny“. Asi to bude tím, jak jsem napsal „jím stejně“ a chce to po čase udělat opět něco Jinak 🙂 Jinak, to znamená Jarně 🙂 Ruku v ruce s přírodou a jejími rytmy. Tělo si o to říkalo samo, jen jsem opět neposlouchal. Chtělo to cokoliv naklíčeného a jarně zeleného. Ale není pozdě. Nikdy není pozdě pro toho, kdo se snaží dělat věci Jinak 🙂 a ten rozdíl se vždy pozná.

Naďa: Taky mám chuť na zelené, ale na zahrádce mám ještě zmrzlý sníh, venku smog, v obchodě chemická zelenina. Takže klíčím.

Lentilka: Tak už chápu, proč je mi tak blbě poslední týden. Přisuzovala jsem to chřipce, kterou jsem prodělala před tím. Jsem unavená, bolí mě hlava,nálada pod psa… Mám strašnou chuť na nezdravé věci – hlavně sladké…. Na čele mi naskákaly beďary, takové divné vrásky. Občas si jdu lehnout odpoledne s dcerou, ale spánek mi energii nepřidá. Na druhou stranu již týden toužím po jaře, po cestování, mám sněhu již dost. Udělala jsem si svoje první pickles, zasadila jsem pažitku, v obchodě jsem dokonce sehnala řeřichu.

Jak to máte vy?

Poznali jste jaro ve vzduchu? Cítíte změnu energií? Změnily se vaše chutě?

 

 • materiály

  SERIÁL: Jak na zimu?

  Víte, jaké změny je potřeba v jídelníčku udělat?

  • Ukážeme vám klíčové souvislosti pro biologickou zimu
  • Jaké konkrétní potraviny patří do zimního jídelníčku
  • Jak ledviny ovlivňují náš život jak je posílit.
  Přihlaste se a pošleme vám seriál na e-mail.

  Chci poslat seriál ZDARMA
 • 9 komentářů. Jak to vidíte Vy? Napište.

  Barbora

  Cítím skoro všechno, o čem Eva píše, dobré i nedobré. Pustila jsem se do úklidu šicí pracovny (pěkně knoflíček po knofíčku, stuha po stuze… je to na dlouho), zelené bych jedla od rána do večera, vzteklá jsem zbytečně moc, táhne mě to ven, mám spoustu nápadů a chuti je uskutečnit, ale zároveň jsem hrozně unavená a nedaří se to tak, jak bych si představovala. A super je, že to vnímám, cítím a že vím, čím a proč to je.

  Báro, nezapomeň, že máš doma kupu dětí a jedno mimi, takže únava nebude jen jarní, ale prostě mateřská! 🙂

  janapelka

  No tak to já bych 7km ani neušla, natož to uběhnout:-)a obdivuji i ty vypraný záclony, já se zatím vzmohla na zpravidelnění vyklepávání koberce z cca měsíčního na týdenní.Je pravda, že jak se dělá hezky tak mě to fakt začalo víc bavit a koberec se krásně vysluní.Taky mě teď baví procházky a větrám ostošest, ať se zbavíme vlhkosti a navíc je příjemný ten svěží závan jara.A taky jsme si udělali malou zahrádku klíčíme hořčici, řeřichu, mungo, a prdelky petržele a mrkve už mají pěkné vlásky:-)a ještě jsem objednala semínka vojtěšky,která prý pročišťuje úžasně lymfu a budem ji taky pojídat naklíčenou.Už se těším, i na to, že se uklidním:-) rozhodně jaro už je opravdu ve vzduchu, tak si ho všichni užijte, jupí!!!!

  Moc se mi líbí ta zahrádka, u mě na okně v kuchyni to taky raší 🙂

  Málem jsem napsala dneska stejný článek. To jaro mě donutilo vyprat všechny záclony, uběhnout 7 km a uklidit si kosmetiku v koupelně 🙂

  7 km jsem asi v životě neuběhla, máš můj obdiv, Helčo 🙂

  Je to boží, když je venku krásně. Dneska jsem dala alespoň 5km, jaro mě vytáhlo zase ven.

  Já svých několik kilometrů uběhla tak před 40 lety, jinak jsem je jezdila na kole – ale posledních +/- 8 let už ani to ne.Ta budu muset sundat kolo z háků a hurá do toho…Všm přeji krásné jaro.

  Ten kedluben byl fakt skvělý, škoda že ho bylo tak málo 🙂

  Zobrazit všech 9 komentářů

  Jíme Jinak