Domů > Magazín > Děti a strava

Čtěte složení aneb BeBe Brumík zblízka

Čtete složení toho, co kupujete a co dáváte rodině k jídlu?

Nejcitlivější je to samozřejmě u malých dětí, jejich imunita, trávící systém a vůbec celé zdraví, se teprve formují. Všichni to tak nějak tuší. Já to jistojistě vím a jsem na jídlo u dcery docela pes. Proto tiše “kvetu”, když vidím, co všechno maminky jsou schopné dát dětem na sváču do kočárku a ještě mají pocit, že je to něco opravdu skvělého, co jejich děti potřebují. Pominu-li rohlík v párku a colu, který nezřídka na Andělu vídám v ručce batolete v kočárku, pak snad druhá nejčastější svačinka je BeBe Brumík. Obyčejně je s nějakou náplní. Můžete si koupit Brumíka snídaňového nebo svačinového, také rodinné balení. Nabídka příchutí je široká: jahodový, čokoládový, vanilkovo-tvarohový, meruňkovo-tvarohový, mléčný,…. My se dnes podíváme zblízka na medový bez náplně. A bude to, myslím, pro představu úplně stačit.

Složení BeBe Brumík medový bez náplně:

Pšeničná mouka 22,1%, vejce, cukr, glukózo-fruktózový sirup, řepkový olej, med 8,8%, žitná mouka 8,6%, stabilizátor (glycerin), kypřící látky (difosforečna disodný, hydrogenuhličitan sodný), glukózový sirup, emulgátory (estery mono – a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mléčnou, estery polyglycerolu s mastnými kyselinami, polyglycerolpolyricinoleát), sušené mléko odtučněné a plnotučné, sůl, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, aroma.

Ještě na něj máte chuť?

“Bez barviv” a “Bez konzervantů”, píše se  vpředu velkým písmem. Ale řekněte sami, máte chuť se do něčeho takového zakousnout? Máte odvahu něco takového dát svým dětem? Rozumíte tomu složení? Znáte ty názvy a víte, co si pod tím představit? Co si asi se všemi těmi divně znějícími látkami počne jejich tělíčko, až se bude pokoušet je strávit.  Jasně, většina z nich je sama o sobě neškodná, schválená, jsou na to dané normy, kolik smí být maximální obsah. Dokonce si přečtete na obalu, že svým složením pokryje Brumík např. 2% denní potřeby vlákniny, 4% sodíku, 5% tuku, 8% cukru atd. Ale nepřijde vám to podezřelé? Proč potřebuje sušenka tolik různých vysoce průmyslově zpracovaných ingrediencí? No jo, má docela dlouho životnost, dětem chutná a reklama říká, že je to vlastně zdravé a fajn. Ale uklidní vás to, když znáte složení?

Mějte kontrolu nad tím, co do nich dáváte

Myslím do dětí. Neděláte si z nich náhodou tak trochu popelnice? Nemyslím to zle, ale já bych to dětem nedala. Já mám radši naše svačinky. Třeba naše nejoblíbenější má složení jednoduché: jáhly, mandle, sladěnka. Je z toho vynikající krém. Nebo co třeba tohle: jablko, skořice, hrozinky. Většinou se vejdeme do dvou až tří ingrediencí. Větším dětem a dospělým přidáme třeba ořechy, kokos nebo karob. Ale těm nejmenším tohle bohatě stačí. Vše čerstvé, vše jednoduché, z přirozených prvotních surovin. Odpadá potřeba přidávat kypřidla, emulgátory, stabilizátory. Pravda, některé se musejí sníst ten den, některé dva tři dny vydrží, pak se kazí. To je ale skvělé. Spousta z těch běžných koupených svačinek se vám nezkazí nikdy. Nezkysnou, nezplesnivějí, jsou pořád stejné. Chceme to ale? Mějte pod kontrolou, co vaše děti jedí a na čem jim vzniká závislost.  A že na komerčních sladkostech vzniká zatraceně rychle… o to koneckonců výrobcům jde, že?

Vybírejte pečlivě

A když už v rámci spěchu, který dnešní doba přináší, jdete koupit něco do obchodu, čtěte složení. Možná občas něco vrátíte do regálu a koupíte místo původně zamýšlené svačinky třeba jablko.

Jak to funguje u nás doma

Ani my s tou naší zdravou výživou se nevyhneme nástrahám průmyslových sladkostí. Markétka snad pokaždé v restauraci nafasuje nějakou sladkost. Zatím všechna lízátka, čokoládky a sušenky končily v koši nebo v autě na zemi, když ji přestalo bavit si s tím hrát. Už i postřehla, že některé děti to jedí, lízátka lízají,  mají zmrzliny. Ale vcelku rychle pobrala, že to nejsou zdravé dobroty a zatím bez boje a zcela dobrovolně odhazuje tyhle dary do koše s hláškou: “To je chemie, to my nejíme.”

Nedávno takhle dostala v restauraci BeBe Brumíka, když šla obsluhu požádat o účet. Vrátila se s vyvalenýma očima: “To je účet!” a ukazuje mi svůj poklad. Pobavila nás, to je pravda, ale že je to účet, u toho jsme ji nechat nemohli. Tak jsme jí řekli, že to je sladkost, ale jedna z těch, které my nejíme. Nicméně pomalu jsem se smiřovala s tím, že bude chtít ochutnat. Markétka se ale k našemu překvapení obrátila na obsluhu řka: “Tohle mi nejíme, ale já si s tím budu hrát.” Těšila jsem se, jak vám opíšu složení, které už jsem kdysi v krámě studovala kvůli kurzu pro maminky. Jenže Markétka to cestou do auta hodila do odpadkového koše! A přišlo mi příliš nevýchovné ji v tom bránit :-) Musela jsem tedy počkat, až se do stejné restaurace vydal můj muž cestou z výletu s Markétkou a Helčiným Danečkem a vítězoslavně mi donesl hned dva kusy Brumíků.

Tak teď víte, jak jsme se k Brumíkovi dostali a asi tušíte, kde po dopsání tohoto článku oba kousky skončí :-)

Recept na zdravého domácího brumíka
Pokud chcete dětem brumíka dát, vytvořte jim zdravou verzi! Videorecept na zdravého domácího brumíka s náplněmi i bez v různých chuťových variantách (a nejen toho, mnohem více jako např. margot atp.) máme v kurzu Zdravé dezerty.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Veronika
27. 5. 2015

Zdravím, co doporučíte za “sladkost” dítěti které nesmí slupky, zrníčka a tuhou vlákninu??? Do teď sem kupovala tohle protože mi gastroenterolog řekl že je to v pořádku a teď čtu tohle… co mu tedy dát? Jako odměnu?

danyjela
30. 5. 2012

Ty maminky, co tady píšou, že se nic nesmí přehánět, mají velké štěstí, že asi nemusely řešit opravdu vážné zdravotní problémy sebe a svých dětí. Moje situace: 2 adoptované děti, první v 9 měsících, ale po dalších pár začaly opravdu vážné zdravotní problémy, atopák s krvavými strupy “jen” špička ledovce… měla každý rok zhruba 10 x ATB (přitom dělám homeopatii a bylinky, ale každou rýmu jsme končily s kompletní streptokokovou infekcí se čtyřicítkami horečkami, každý měsíc…), nedalo se to. Myslela jsem, že nám malá umře. Postupně přechodem na vše eko a bio máme zdravou osmiletou, úžasnou, krásnou a chytrou holku, která – jak může – vleze s někým (babička atd.) do McDonaldu, takže už to vždy neuhlídáme, ale NAVÍC bych jí nedala opravdu nic. Naprosto souhlasím s autorkami tohoto (úžasného) webu: stačí, co do sebe děti nacpou ve školkách a od kamarádů. Doma je to striktní. A postupně vysvětlujeme a doufáme, že toho v holkám zůstane co nejvíc ;-). Krásný den! Daniela

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

33
11

Tipy na slané i sladké svačinky pro děti

Začalo nám září a s ním opět nástup našich dětí do školy či školky. A my vám přinášíme pár tipů, jak dětem i sobě toto období začátku roku ulehčit. S plným...