Země na talíři – první online festival ekologických filmů » Jíme Jinak

Vítejte na prvním online festivalu ekologických filmů

Jsme moc rádi, že jste tady! Pokud se zajímáte o to, co jíte, jak se potraviny pěstují, o ekologii nebo farmaření, bude se vám následujících 12 filmů líbit. Jde o filmy z Francie, Belgie, Itálie, USA, Slovenska a dalších zemí. Osm z těchto filmů se vysílalo v kinech v rámci festivalu Země na talíři na podzim. Ve spolupráci s organizací Glopolis se nám podařilo získat licence pro promítání filmů online, což je naprosto unikátní počin v České republice!

Osm z filmů uvedeme postupně v premiéře a jedné repríze, čtyři filmy jsou ke zhlédnutí kdykoliv.

Užijte si první festival ekologických filmů, sledujte a komentujte!

Zatím nemáte vstupenku, vyplňte formulář níže a je to.

 Váš e-mail je 100% bezpečí.
Slibujeme, že zůstane jen u organizátorů festivalu.

Premiéra 17.1.2017 | Repríza 21.1.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů: 32

Tváře změny (Belgie, 2015)

Jean-Christophe Lamy, Paul-Jean Vranken
Původní znění / české titulky, 82 min

Jsou vášniví, vizionářští a inspirativní. Olga, André, Remi, a Guisseppe se nadobro rozloučili s praktikami konvenčního zemědělství a prosazují radikálně odlišnou vizi tohoto klíčového řemesla. Snímek Tváře změny sleduje jejich příběh od Evropy až po Afriku a nabízí podívanou plnou pozitivních emocí, udržitelných zemědělských postupů a netradičních alternativ. Hrdinové filmu zkracují distribuční řetězec, zpřetrhávají závislost na dodavatelích i na dotacích, pracují odpovědně vůči přírodě, a přesto produkují ve velkém. Všichni čtyři pevně věří, že jejich způsob výroby dokáže uspokojit rostoucí poptávku po jídle a zajistit potravinovou bezpečnost. Naivní ideál nebo začátek zelené revoluce?

Premiéra 19.1.2017 | Repríza 22.1.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

Válka osiv (Francie, 2014)

Clément Montfort, Stenka Quillet
Původní znění / české titulky, 52 min

Francouzský dokumentární snímek se nás ptá: Maji být osiva obchodovatelnou komoditou, nebo spíš životně důležitým přírodním zdrojem jako je voda, kterou pijeme, či vzduch, který dýcháme, a který má být sdílený ve prospěch celého lidstva? Film ukazuje, že semena jsou nedílnou součástí stabilní potravinové produkce, přesto zemědělci ztrácejí nárok na uchovávání a setí svých vlastních. V Evropě se aktuálně připravují přísnější pravidla pro používání zemědělského osiva. Ta se snaží ovlivnit i mocní hráči z agrárních megakorporací, které ovládají více než polovinu trhu. Napříč Indií, Francií, dokonce i polárním kruhem, dokumentární snímek Válka osiv odhaluje tichou, neznámou a nebezpečnou válku, jejíž výsledek může být pro naší potravinovou bezpečnost i nezávislost rozhodující.

Premiéra 24.1.2017 | Repríza 28.1.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

Pomerančový džus, kyselá realita (Francie, 2013)

Meriem Lay
Původní znění / české titulky, 26 min

Sklenička čerstvého pomerančového džusu po ránu je pro mnohé z nás symbolem výborného začátku dne. Tento lahodný nápoj je oblíbený všude na světě, Francii nevyjímaje. Dokumentární snímek režisérky Meriem Lay si klade otázku, zda se za televizními reklamami, zachycujícími zemědělce doslova pusinkující své sluncem políbené pomeranče, neskrývá ve skutečnosti mnohem trpčí realita. Věnuje se otázce zdraví, náročnosti manuální práce i metodám intenzivního zemědělství nebo používání pesticidů během produkce. Lisované, koncentrované, zmrazené, rehydratované… Snímek se nás ptá, jaká je skutečná chuť pomerančů a pomerančového džusu po ujetí 12 000 kilometrů.

Premiéra 26.1.2017 | Repríza 29.1.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

Zelená poušť (Slovensko, 2012)

Michal Gálik
Česky / anglické titulky, 60 min

Průměrný Evropan nenesl nikdy takovou odpovědnost za devastaci tropických deštných pralesů, jako je tomu dnes. Co za tím stojí a můžeme tomu zabránit? Dokumentární film Michala Gálika, jenž nás zavede na tropický ostrov Borneo, poskytne nejen odpověď na tyto otázky, ale prozradí nám i zarážející tajemství, které skrývá průmysl s palmovým olejem. Dokument není jen příběhem o palmovém oleji, je i příběhem o globální odpovědnosti a o tom, že my, jako spotřebitelé, máme v rukou obrovskou moc. Našimi rozhodnutími při nakupování dokážeme totiž ovlivňovat i to, co se děje na druhé straně planety. Film získal cenu institutu tropů a subtropů na Life Science Film Festivalu (2012) a cenu Josefa Velka na mezinárodním ekologickém festivalu Týká se to také tebe (2013).

Premiéra 31.1.2017 | Repríza 4.2.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

Hon na půdu (Kamerun / Mali / Velká Británie / USA, 2012)

Hugo Berkeley a Osvalde Lewat
Původní znění / české titulky, 48 min

Dokument Hon na půdu se zabývá tím, jak nasytit svět. Jeho tvůrci, Hugo Berkeley a Osvalde Lewat, se zaměřují na snahu bohatých čínských a saúdskoarabských konglomerátů skupovat tradičně obdělávanou půdu v Mali a proměňovat ji v obrovské průmyslové farmy, což vede k tomu, že drobní zemědělci – tedy přibližně 75 % Malijců – přicházejí o svůj tradiční způsob obživy a života. Developery odrazuje hrozba vojenského převratu, je však stále nejasné, zda obyvatelé této země dokážou prostřednictvím svých tradičních zemědělských metod zajistit dostatek potravy pro celou populaci.

Premiéra 2.2.2017 | Repríza 5.2.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

Plodná města (USA, 2013)

Dan Susman
Původní znění / české titulky, 60 min

Dva mladí Američané se vydávají na netradiční cestu kolem Spojených států za městskými zahradnickými projekty. Ve filmu o putování od pobřeží k pobřeží nás cestovatelé seznámí se všemi podobami městského zahradničení v USA, od zahrádek na newyorských střechách přes opuštěné parcely v Detroitu až po farmářské trhy v New Orleans. Snímek vypovídá o tom, jak velkou měrou mohou městské zahrádky přispět k fyzickému i duševnímu ozdravení komunity.

Premiéra 7.2.2017 | Repríza 11.2.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

The Muffin Man (Belgie, 2013)

Trees Heirbaut, Jef Maes
Původní znění / české titulky, 37 min

Steven De Geynst to v životě nemá lehké, aby přežil, začne vybírat jídlo z kontejneru místního supermarketu Carrefour. Brzy se z vybírání kontejneru stane zvyk, který mu změní život. Film prostřednictvím příběhu muže, jenž svou činnost nakonec musí obhajovat před zákonem, studuje stále populárnější fenomén „dumpster diving“. Jak filmaři De Geynsta na jeho cestě doprovázejí, setkávají se s různými organizacemi na pomoc chudým i mezinárodními odborníky na plýtvání potravinami. Snímek nutí k zamyšlení a diváka nejspíš přiměje změnit pohled na obchod, kam chodí pro potraviny.

Premiéra 9.2.2017 | Repríza 12.2.2017
Film si můžete v uvedené dny přehrát na těchto stránkách od 8:00 do půlnoci.

Komentářů:

Semena času (USA, 2013)

Sandy McLeod
Původní znění / české titulky, 77 min

O nutnosti chránit genetickou rozmanitost plodin a o jedné z nejlépe chráněných bank světa – semenné bance na Špicberkách. Chystá se pořádná bouře a zemědělec-průkopník Cary Fowler závodí s časem, aby zachránil budoucnost našich potravin. Genové banky se hroutí, neúroda způsobuje nepokoje vyvolané hladem a stupňující se vlivy změny klimatu dopadají na zemědělce po celém světě. Fowlerovo putování z Říma do Ruska a nakonec až za polární kruh nám může dát odpověď na to, jak zachránit zdroj, bez kterého nedokážeme žít: osivo.

Filmy bez časového omezení

Následující filmy jsou k dispozici bez časového omezení. Můžete si je pustit v rámci festivalu kdykoliv.

spalena-zeme

Film si můžete přehrát kdykoliv.

Komentářů:

Spálená země (Itálie, 2013)

Terra Nuova
Původní znení / české titulky, 21 min

V Africe bylo v nedávné době zabráno více jak 24 milionů hektarů půdy (tzv. land grabbing). Kvůli projektům zaměřeným na produkci biopaliv, potravin pro vývoz nebo čistě ze spekulativních důvodů byly již vyhnány ze svých domovů desítky tisíc farmářů. I v malé Republice Kongo, kde je polovina obyvatel podvyživená, půda zabraná velkými investory odpovídá zhruba 500 tisícům hektarů. Na omezený přístup k přírodním zdrojům, stejně jako na omezování lidských práv, si stěžují nejen drobní farmáři z Konga, ale z celé Afriky. Přitom přístup k půdě a prosperující drobné zemědělství jsou totiž klíčem k odstranění hladu ve světě.

Film si můžete přehrát kdykoliv.

Komentářů:

Semena svobody (2012)

Gaia Foundation a African Biodiversity Network
Původní znění / české titulky, 21 min

Dokument Semena svobody upozorňuje na to, do jaké míry se průmyslové zemědělství a především geneticky modifikovaná (GM) osiva podepsaly na ničení původní biodiverzity, již se farmářům a komunitám na celém světě podařilo od počátků zemědělství vybudovat. Snímek se snaží vyvrátit tvrzení do úmoru opakované lobbisty za geneticky modifikovaná osiva, a totiž, že pouze průmyslově fungující zemědělství dokáže nasytit svět. Prostřednictvím sledování cesty osiv film ukazuje, jak se korporace zmocnily osiv a spolu s nimi získaly obrovské zisky i kontrolu nad světovým potravinovým systémem.

Film si můžete přehrát kdykoliv.

Komentářů:

Revoluce Jednoho Stébla (Japonsko)

Původní znění / české titulky, 9:29 min

Krátký portrét Masanobu Fukuoky (1913-2008), který byl japonským farmářem, průkopníkem přirozeného zemědělství a metody „nic-nedělání“, kdy je pozornost věnována nikoli tomu, co je třeba ještě udělat, ale tomu, co je možné ještě vypustit a nedělat. Podle Fukuoky je nejzazším cílem zemědělství nikoli pěstování plodin ale kultivace a zlepšování lidských bytostí. Je autorem slavné knihy Revoluce jednoho stébla slámy, která ovlivnila řadu zastánců permakultury.

Film si můžete přehrát kdykoliv.

Komentářů:

Sója, ve jménu pokroku (Brazílie, 2005)

Gaia Foundation a African Biodiversity Network
Původní znění / české titulky, 40 min

Spolu s tím, jak se za účelem vzniku nových monokulturních plantáží mýtí obrovské plochy porostů, požírá pěstování sóji nebývalým tempem amazonský deštný prales. Sója: ve jménu pokroku je film produkovaný organizací Greenpeace, který dokládá devastující vliv rozvoje trhu se sójou na nejrozsáhlejší zbývající světový deštný prales. V tomto snímku uvidíte, jak sojové plantáže přinesly bohatství a prosperitu hrstce lidí a zároveň přivedly mnoho jiných do chudoby. Dokumentuje se v něm rovněž vznik ilegálního přístavu v srdci Amazonie, který nadnárodní zemědělský gigant Cargil, vybudoval za účelem dopravy obrovského množství zde vypěstované sóji k odběratelům. Sója odsud putuje přímo do Evropy, kde se jí vykrmují kuřata, která pak konzumujeme v McDonaldu či kupujeme v supermarketech.

Pošli pozvánku zdarma svým známým na Facebooku. Měli by také vědět, co se děje.

Nejnovější komentáře k filmům i festivalu

Pořadatelé a partneři

Všechny filmy jsou promítány v rámci Ozvěn festivalu Země na talíři.

Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR, z prostředků Hlavního města Prahy a Velvyslanectví USA v ČR.

100% ZDARMA

Online festival ekologických filmů je celý naprosto zdarma! Jak je to možné, když posbírat informace, natočit filmy, sestříhat je a přinést až k vám, divákům, zabralo spoustu úsilí mnoha lidí? Tvůrci a všichni zúčastnění v projektu považují sdělení filmů za natolik zásadní, že se rozhodli je sdílet zdarma - zkrátka musíte vědět, co se opravdu děje.

Jíme Jinak