Domů > Magazín > Děti a strava

Proč na jaře některé děti moc nejedí a jiné stonají

sezóna jaro

Už je to zase tady. Jako každý rok na jaře maminky lamentují, že to jejich robátko poslední dobou nějak stávkuje v jídle. Většina dětí, které doposud tak krásně jedly, má najednou menší zájem o jídlo, loudají se, některé nejedí skoro vůbec. Možná víme, čím to je. A taky víme, že jarní eliminace jako rýmy, kašle, tekoucí oči či angína se netýkají jen dětí.

Zdravé děti intuitivně tuší, co je pro ně dobré

Malé děti mají docela dobře vyvinutou intuici i vztah ke svému tělu. Dokud jim to náš civilizovaný přístup k životu nepokazí a nedáme jim špatné návyky jako mlsání apod. Rozumem sice možná nevědí, ale jejich tělo ví, co je pro ně dobré a co nikoli. Tedy většinou :-) A tak moc dobře cítí, že když se blíží biologické jaro, kdy začíná období jater a žlučníku a že je tedy půst.

Děti na přirozené stravě

Děti na přirozené stravě, o které píšeme na našich stránkách, reagují na přírodu přirozeně. Protože mají nejpřísnější jídelníček, většinou jen zmenší porce a mají viditelně menší zájem o jídlo než v zimě. Začnou vámujídat při vaření syrovou zeleninu a jíst třeba syrový pórek nebo ředkvičky, o kterých v zimě tvrdily, že je pálí.

Pokud se na ně nechystají nějaké jarní eliminace, tak většinou nic víc nezaznamenáte. Je vhodné vyjít vstříc jejich potřebám a začít i takhle živené děti a jejich malé žlučníky a játra šetřit. Znamená to méně smažení, o trochu méně tuku, více napařování, vaření ve vodě a přidávat na talíř postupně syrovou zeleninu. Kvůli vitamínům zařazujeme stále zeleninu kvašenou, přidáváme čerstvé natě, případně klíčky. Nezapomínáme samozřejmě na semínka a na to, že malé děti potřebují více stravy formou polévek, omáček a kaší.

Děti na běžné české stravě

Někdy začnou s jídlem z pohledu rodičů doslova zlobit.  Často najednou, jakoby z ničeho nic, nejedí maso, rýpou se v jídle a nic jim není dobré. Jejich tělíčka jsou samozřejmě mnohem více zanesena než těla výše uvedených dětí, takže nastává i razantnější očista. Mnohem více než nucení do jídla je lepší jim upravit jídelníček, odlehčit stejně jako dětem na stravě přirozené. Pokud vynechávají maso, tak důsledně hlídat, aby měly na talíři kombinaci obiloviny, luštěniny a tepelně upravené zeleniny (Moje dítě odmítá jíst maso. Co s tím?). A když prostě zarytě nejí, tak přivřete obě oči a nechte jejich těla trochu odpočinout, odkyselit. Věřte, že hlady nezemřou. Potřebují si jen udělat v těle pořádek.

Jarní detoxikace organismu

Ať už máte dítko držené zcela zkrátka na čistě přirozené stravě, dítko se stravou někde mezi zdravou a tou běžnou českou nebo dítě, které jí tak, jak se to u nás běžně vidí posledních pár desítek let, možná se vám nevyhnou jarní eliminace – detoxikační symptomy. Jsou to nejrůznější projevy toho, že se tělo na jaře zbavuje přebytků a odpadů, které se v organismu nashromáždily.

Ty koneckonců zažívá i kdejaký dospělý. Ale ten je zvyklý, že mu není dobře a navíc je s tím obvykle ještě schopen chodit do práce. Zato takové soplící dítko s rýmou nebo horečkou, to už jednoho poděsí. Zvlášť, když je to dítko z těch prvně jmenovaných a nemá to tedy z čeho mít!

Jak tělu pomoci, když se čistí

Není důvod se hned děsit, okamžitě hledat lékaře a podávat medikamenty, stačí vzít rozum do hrsti. Horečku prudce nesrážíme, léčíme ji přirozeně jako za našich babiček. Horečka je přítel, přišla spálit něco, co se nepodařilo vyloučit stolicí, potem a dechem. Na rýmy a kašle vaříme čaj z lotosu, dáváme bramborové obklady na hrudník a další staré recepty, kterými nás kurýrovaly babičky. Z jídelníčku rozhodně vyloučíme živočišné výrobky, tedy maso, mléko a všechny mléčné výrobky, sladkosti, pečivo a opatrně budeme při zahlenění postupovat i s ovocem. Nám se osvědčilo při rýmě ovoce vyloučit zcela.

Od tekoucích očí po angíny

Za jarní eliminace se dá považovat skoro vše, s čím dítě na jaře marodí. Kdyby nebylo co z těla vypuzovat, nebylo by s čím marodit. Bacily a viry jsou kolem nás pořád, když je tělo a imunita v pořádku, tak na nás nemají velký vliv. Takže vymlouvat se, že jsme někde něco chytli v kolektivu, nemá cenu. Cenu má zlepšit životní styl a budovat tak dětem přirozeně lepší imunitu.

Někdy jsou to jen takové drobnosti jako tekoucí oko. Tam se vyplatí dávat obklady ze světlíku lékařského, popíjet kuzu a šetřit játra. Oči jsou totiž jejich “vývodním kanálkem”. A protože játrům nesvědčí zimní přejídání a nedostatek pohybu, leze nám to potom, s odpuštěním, na jaře už i očima.

Nechte tedy ležet všechna ta antibiotika, kapičky apod., dejte dětem dietku, obklady ze světlíku a za tři dny je po všem. Ono to prostě musí ven. Nemá cenu to zatlačit léky zpátky do těla. Nechceme přeci lékem potlačít příznaky a fujtajbly nechat v těle. Za měsíc či dva stejně vylezou ven v mnohem horší podobě.

Různé rýmičky a kašle jsou ještě docela snesitelnou podobou, ale spála a angína už jsou opravdu velmi nepříjemné. Pořád je to ale o tom samém. Něco se v těle nahromadilo a teď to musí ven.

Pokud si nejste jistí, je samozřejmě vhodné vyhledat lékaře, ideálně celostního, který na to půjde chytře a poradí byliny, homeopatika a jiné přírodní cesty, než sáhne po lécích jako takových. Ty totiž opět poškodí játra, zatíží celý metabolismus a jsme v začarovaném kruhu nikdy nekončící únavy a snadného nakažení se čímkoli kdykoli.

Proč to moje, když jíme tak dobře???

Ptají se některé maminky dětí, které jsou od narození na naprosto zdravém jídelníčku. Milé maminky, neděste se a hlavně si nedělejte výčitky svědomí, že jste něco pokazily! Berte to tak, že dětské nemoci silně posilují imunitu a že každá prodělaná horečka tělu velmi pomáhá.

I naše děti prodělaly řadu horeček. Už v miminkovském věku. Nikdy jsme nepotřebovali antibiotika a po každé horečce jsme viděli s manželem velký pokrok v jejich fyzičce nebo mentálních schopnostech.

Berte v potaz, že do těl našich potomků se ukládají nadbytky a škodlivé látky už v době těhotenství, pokud jsme nebyly svaté, a navíc z našich těl se do těch jejich dostávají tyto látky a fyzická výbava i z našich předchozích let. Asi žádná z nás totiž na takové stravě nemohla vyrůst a mít tedy docela zdravé a čisté tělo. Podle čínské medicíny je to dokonce 8 generací, jejichž zdravotní stav se promítne do konstituce našeho dítěte.
Na našich dětech se toto všechno dříve či později projeví v menší či větší formě. Neděste se, uzpůsobte jídelníček a denní režim stavu vašeho potomka a užijte si čas, kdy se mu musíte třeba při horečce stoprocentně věnovat. Možná také dítko zatoužilo po vaší blízkosti a teď si vybírá svůj díl.

Nedejte na řeči, dejte na rozum

Může se stát, že vás okolí, zvlášť pokud zdravé výživě moc nefandí, začne právě v tuto dobu trýznit poznámkami o tom, jak vám ta zdravá výživa nefunguje. Nedejte na řeči, nevysvětlujte nic o jarních eliminacích, víte svoje. V klidu a tichosti se doma vykurýrujte a děkujte přírodě nebo Bohu, že vaše ratolest má funkční obranné mechanismy (umí spálit odpad horečkou, umí dostat přebytky ven ve formě hlenu apod.), že si v těle nedrží odpad a že se její tělo umí samo dát do pořádku. To je oč tu běží. Tělíčka našich dětí se pak dokážou velmi rychle zregenerovat a vrátit se zpět k normálu. Tělo nezatížené léky si umí poradit mnohem lépe než tělo dítěte, které při prvním náznaku teploty dostane tabletku nebo čípek. Časem pak totiž tyto medikamenty zatížené děti zdánlivě nestonají – nemívají horečku (jejich tělo už ji neumí vyvolat), ale nejsou pořád jaksi úplně ve formě, v náladě a kondici. Jejich těla jsou zanesená, unavená, překyselená a časem se to někde projeví hůř než jen nějakou jarní eliminací ve formě rýmy či horečky. Takže buďme rádi za rýmu či horečku :-)

Užívejte si jaro

Pokud tedy vaše dítko moc nebaští, radujte se, že mu zrovna neteče z oka nebo nosu, že nemá angínu a že je vlastně docela fit. Jaro je po všech stránkách očista – nás dospělých, i našich dětí. Můžeme se tomu bránit, jak chceme, příroda je zatím pořád ještě mocnější než my. Tak to berte, jak to je a užívejte si jaro!

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

34 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Byla jsem z toho nesvá, že nic moc poslední dobou nejí… Přikládala jsem to střevní chřipce, co doma před časem proběhla a že se postupně to bříško zklidňuje. Ale dnes jsem si vzpomněla na ředkvičky v článku… A tak jsem si je s ostatní zeleninou nachystala na lince, až budu vařit oběd… A malá šup, už se na ně vrhla 🤭😁

Dobrý den, mám dotaz, zda jde ještě o přirozený proces nebo radši zajít k doktorovi (celostního tedy zatím ještě nemáme). Dcera (15 měsíců) má už cca měsíc rýmu, pak se přidal kašel (asi před 2 týdny). Rýmu jsme odsávali, teď už nic neteče, ale posunulo se to níž, kašle a chrčí (ne pořád, ale většinou v noci). A od včera se přidalo oko – začal vytékat zelenavý hnis, oko má červené (horní i dolní víčko) a trochu přivřené. Mám ještě čekat? Říkala jsem si, že pokud se to nezlepší, tak bych zítra zašla k doktorovi – předpokládám, že nám dají lokální antibiotika, což mě netěší. Co se stravy týká, tak se od února snažíme jíst jinak. Ale rozhodně to není striktní, výrazně jsme omezili maso, mléčné produkty a ovoce, trochu méně pečivo. O víkendu nám “dozrála” první kvašená zelenina – dá se i jíst:-). Co myslíte?Děkuji za názor.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
31
13

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...
24
11

Podběl – bylinka nejen na kašel

Zrovna kvete žlutá bylinka, která úspěšně pomáhá s jarními kašli, při akutních zánětech horních cest dýchacích a hodí se i zevně při ekzémech a pro hojení ...
klub
37
25

Proč vznikají eliminace a nemoci po změně jídelníčku?

Máme se bát akutní virózy, horečky či vyrážky po změně jídelníčku? Je to důvod k opuštění stravy? Je to známka, že jsme někde udělali chybu? Jsou to elimin...
9
10

Bonbóny v kornoutu? Co dát dětem první den do školy.

V září jdou noví prvňáčci poprvé do školy. Je to veliká událost a vy se nás ptáte, co jim dát s sebou do školy. Zda přistoupit na model s kornoutem plným b...
19
7

Kašel, rýma a chřipka: Proč je máme?

Na podzim jsou citlivé plíce a tlusté střevo. Pokud je nemáme v pořádku, pocítíme to na průduškách. Hrozí kašel, rýma a chřipka. Na vině obvykle není stude...
klub
8
17

Neštovice, spalničky, spála – Bát se nebo ne?

Plané neštovice a spála patří mezi nejobvyklejší dětské nemoci. Když děti onemocní, my rodičové, máme o ně přirozeně strach. Jak se naladit na svoji intuic...