Domů > Magazín > Blog

Jaro v naší kuchyni (chumelenici navzdory)

Před pár dny jsem tu psala, jak na nás leze jaro. Sem tam ještě přijde zimní spánek, ale jinak se jaro projevuje čím dál silněji. Na náladě, na aktivitách, na práci, na zahradě, všude. A samozřejmě se to projevilo i v naší kuchyni na vaření a na našich chutích. Taky se vám změnily?

První syrové sousto

Že se blíží jaro, poznám mimo jiné i podle toho, že si po dlouhé době zimy dám jednoho dne při krájení zeleniny na jídlo do pusy první kousek syrové mrkve nebo daikonu. A to je signál, že zima končí. Celou zimu mě to ani nenapadne. Vařím a ani neochutnávám. Ale jak se přiblíží únor, začnu mít chuť i na kousíček syrové zeleniny už při vaření. Většinou jsou to první děti, které přicházejí a zobou mí zeleninu z prkýnka a já je okřikuju. To je takový první signál. A když začnu ujídat z prkýnka i já, je to definitivní konec zimy.
Taky začnu namáčet jiné obilí a jiné luštěniny než doposud, protože se mi změní chutě. A tak je najednou na talíři zase čočka a dokonce mungo a já začnu pošilhávat po kukuřičné krupici. Fazole blednou a krčí se v koutě spolu s pohankou.

Pokojovky mohou klíčkům jen závidět

Automaticky začínám už v lednu ve velkém klíčit a pěstovat mikrogreens. S blížícím se únorem rostlinky rostly rychleji a rychleji a teď v březnu už jsou úplně splašené a lezou všemi otvory v keramické misce ven. V lednici mám pořád zásobu několika druhů a na oknech už raší další. Něco ve mě je nesmírně spokojené, že mám vlastní čerstvou zeleninu na oknech stále po ruce (a tu letní pořád ještě ve sklepě). Parapety mám obsazené krabičkami a sklenicemi s rostlinkami. Zajímavé je, že pokojové kytky u mě trpí nedostatkem péče a zálivku dostanou, až když je zjevné, že mají žízeň, ale klíčky a mikrogreens dokážu obsloužit ráno i večer bez jediného zaváhání. Pokojovky na tom nakonec taky získají, protože když už se do toho pustím, tak většinou zaliju i ty kytičky. Dokonce se mi teď podařilo jednu chuděru přelít!

Talíře se zelení

Venku ještě padal sníh a mrzlo, když i děti chytly jarní náladu. Pustily se do úklidu, zatoužily po jarní výzdobě a to i u jídla. Kája například připravila z pohanky pečené kytičky a naservírovala nám je k ranní polévce spolu s jarní cibulkou (viz fotka).
Sice jsme v lednu a únoru ještě pořád vařili velmi zimně – hutné kaše, omáčky, guláše, syté polévky, karbanátky, pečená zelenina, spousta řepy, zelí, fazole a zase fazole, ale automaticky jsme začali dávat na stůl všechny ty zelené natě (klíčky, mikrogreens, lesní pažitku), hromady kvašené zeleniny a v druhé půlce února se zase po dlouhé době objevily saláty. Samozřejmě není to základ jídelníčku, na to je fakt ještě zima, ale už jsme potřebovali změnit zimní jídelníček na jarní, takže se nám talíře začaly nápadně zelenat. A já se jak utržená ze řetězu vrhám na ředkvičky, rukolu, polníček apod. Ještě že máme skvělé zásoby vlastního daikonu a máminy černé ředkve, kterými mohu tu kupovanou zeleninu naředit. Takže dělám různé presované saláty z ředkví a ředkviček, což je pro detox jater a žlučníku jednoznačně skvělé. A jak se jatýrka ozývají, že už nastává jejich čas, tak přibylo i kyselé chuti a naše letní zásoby kvašené cukety a patizónu se rychle krátí. S každým jídlem sníme spooooustu kvašené zeleniny. Mnohem víc zeleniny teď v březnu napařuju a blanšíruju než v prosinci a lednu. Mám na to vyloženě chuť. Ještě že mám na políčku pořád růžičkovou kapustu a kadeřávek. Jupí! Fotky našich snídaní, obědů a večeří z posledních dní jsou dole v galerii.

Komu se nelení, tomu se zelení

Jedna z blažeností, která se teď na jaře odehrává při každé procházce, je objevování prvních kytiček a jedlých plevelů. Když mám s sebou telefon, tak si je fotím, jako bych je viděla poprvé v životě. K lesní pažitce přibyl v posledních dnech popenec, mladičké kopřivy, malinká bršlice, ptačinec je tu celoročně. O víkendu už jsem objevila i žluťoučký podběl! Takže ven už zase nechodím s prázdnýma rukama, ale s látkovými sáčky a nůžkami, aby bylo čím vylepšovat miso polévky a rizota k večeři. Vždycky mi při vaření v duchu běží v hlavě věta: Komu se nelení, tomu se zelení. A líbí se mi, že ač nejsem extra pěstitel a pletí a zalévání mě moc nebaví, tak mě se talíře krásně zelení, protože to stačí venku sebrat a na oknech to roste vlastně samo. Takže mně se zelení, i když se mi celkem dost lení :-)

Občas ještě přijde zimní spánek

Bydlíme na kopci, kde to pěkně fučí. A když mrzne nebo chumelí jako dneska, tak na mě občas přijde ještě zimní spánek. Okamžitě cítím útlum z té bujaré jarní energie, táhne mě to ke krbu. Přicházejí chvíle, kdy se mi nic nechce a práce mi nejde od ruky. Zima se prostě nechce vzdát a já na to reaguju velmi citlivě – večer ještě před tím než se ochladí bez přemýšlení namočím fazole, nachystám pohanku a dostanu chuť na pečenou zeleninu. Podotýkám, že nemáme televizi a nesleduji zprávy a předpověď počasí. V takové ráno se mi pak nechce vstávat a jsem přes den pomalejší. Takové momenty v únoru přicházely a ještě teď v březnu nám tu párkrát nasněžilo a utlumilo nás to. Kočka v tu chvíli začala žrát, jako kdyby nemělo přestat mrznout a celý den prospala na gauči. Dokonce se nechala zabalit do deky jako miminko viz fotka.
I na ní si vždycky uvědomím, že jsme prostě nedílnou součástí přírody a občasná únava nebo chutě na konkrétní jídla či jejich úpravu jsou v pořádku. Je potřeba to respektovat a vyjít vstříc tomu, co naše tělo potřebuje a jaké počasí je venku.

A jak to máte vy? Už jste plní energie a vaše talíře se mění nebo ještě máte zimní útlum?

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

59 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

U nás (Havířov) už týden roste medvědí česnek, takže dnes jsme měli polévku i brambory posypané zeleně.

Moc pěkně napsáno, Evi. Navíc jako bych se podívala do zrcadla – také začínám ukusovat syrovou zeleninu při vaření, dokonce jsem koupila i okurku (a netřepala se z ní zimou), rodina už vyhlíží klíčky na každém jídle a spíš je překvapí, pokud tam nejsou a pohanka se pomalu ukládá k letnímu spánku. Ale toto vše je výsledek teprve posledních několika let s Jíme jinak. Jsem mnohem citlivější na vnitřní chlad a teplo ve spojení s jídlem, mnohem více jím podle ročních období (co je přirozeně dostupné a pokud možno doma vypěstované) a je mi tak dobře. No a náš kocour – to je kapitola sama o sobě. Jakmile se začne tlačit domů a k topení, tak vím, že je asi čas přehodnotit plány, protože se venku něco chystá. Díky za tenhle zdravý rytmus života sladěný s přírodou, který předáváš dál!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

10

Z každé procházky trochu zeleniny

Mám obrovskou radost. Jaro je v plném proudu, sluníčko krásně hřeje a z každé procházky si doneseme domů něco čerstvého zeleného. Děti to baví sbírat a já ...
1
7

Pořád roste něco k jídlu

Mnozí z vás píší, že prošvihli období fialek nebo bylinek, které se sbírají časně z jara. Že jste je nepoznali, když byly rostlinky ještě mladé, že teď už ...
24
12

Jste unavená, hladová a lenivá? Podzim je tu!

Nechce se vám ráno vstávat? Jste pořád hladoví a unavení? To se hlásí podzim! Je potřeba uzpůsobit životosprávu a stravu. Když jsem to udělala já, z nejnep...

Má cenu jít do Jarní očisty znovu?

Má cenu jít do programu znovu, když už jste v něm v minulosti byli? Nejlépe to asi vystihují komentáře a zprávy od těch, kdo jsou v programu po třetí, po č...
7
28

Už máte vánoční stromeček? Poradíme, jak se o něj starat, aby co nejdéle vydržel

Bez stromečku nebo ozdobené větve si neumíme Vánoce vůbec představit. Poradíme vám, jak se správně o stromeček starat, aby vám vydržel co nejdéle.
20
3

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...