Zrovna kvete žlutá bylinka, která úspěšně pomáhá s jarními kašli, při akutních zánětech horních cest dýchacích a hodí se i zevně při ekzémech a pro hojení ran. Kdo zaváhá, bude si muset na další květy počkat do dalšího jara! A pozor, na své si přijdou i astmatici a cukrovkáři. Letos jsme ji našli už v březnu, tak se rozhlédněte i u vás, jestli už kvete.

podbel-IIO tom, proč na jaře smrkáme a kašleme, mluvíme už od ledna na všech webinářích. Proč děti na jaře stonají navzdory zdravé stravě už jsme také několikrát psaly. Mnohokrát jsme radily na kašel i rýmu lotos. Ale ne každý ho má doma a ne každému chutná. Nyní máme jedinečnou šanci pořídit si čerstvou odkašlávací bylinku – podběl.

Už antičtí lékaři mu přiřkli jeho účinek, když ho pojmenovali Tussilago. Tussis znamená kašel, ago znamená odháním.

Jak poznáme podběl

Kdo s s ním jednou seznámil, bude již vždycky vědět, jak vypadá, není to nic složitého. Podběl vystrkuje veselé žluté květy podlé cest, na kraji luk a lesů, u nás hojně kolem řeky a přímo v lese viz včerejší foto. Najdete ho i na velmi suchých a nehostinných místech, často někde u trati. Na první pohled se podobá pampelišce, ale na druhý zjistíte, že žlutý květ nemá listy a je mnohem drobnější. Teprve když odkvete, tak mu narostou listy. Stonek je takovou šupinatou lodyhou, to je právě pro podběl typické. Když mu narostou listy, jsou zespodu bělavé, jako potažené pavučinkou nebo pomoučené. Proto se podběl jmenuje podběl.

Jak ho použít

podbel-INa léčení se používají květy i listy a to jak čerstvé, tak sušené. Sbírají je můžete právě teď, pak až zase příští jaro. Sbíráme jen vršky květů bez stopek.

Čaj z podbělu uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Tím pádem mírní také astmatické potíže a dokonce pomáhá nemocným s cukrovkou, protože zinek obsažený v květech podbělu podporuje vstřebávání inzulinu.

Nálev z podbělu se dá také použit jako kloktadlo při zánětu dásní, na omývání špatně se hojících ran a ekzémů.

Při akutním zánětu horních cest dýchacích ho můžete používat denně do odeznění příznaků, ale nezapomeňte, že by se neměli léčivé bylinné čaje používat víc než dva tři týdny, v roce v součtu šest týdnů.

Protože je podběl jednou z prvních jarních rostlinek, neotrháme úplně všechno, co najdeme. Necháme něco včelám, je to jejich potrava v době, kdy ještě nic jiného nekvete. 

Kojící maminky a malé děti budou používat podběl opatrně, krátkodobě a mohou si ho naředit heřmánkem.

Čajpodbel

Na jeden hrnek čaje použijeme vrchovatou lžičku sušené či čerstvé bylinky (pokud máme i květy i listy, dáme je půl na půl). Zalijeme bylinky vroucí vodou a necháme cca 10 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a teplý vypijeme.

U nás

Já ho momentálně vařím našim dětem (sousedovic holčička má po trhání zubů zánět) půl napůl s heřmánkem (čerstvé květy a sušený heřmánek) a je o něj takový zájem, že místo hrnečku pro holčičku vaříme celou konvici!

 1. Tak cajik se snazim varit mymu temer 4letymu synovi.Ma uz tyden dychavicnost,je zahleneny na pruduskach,ale je bez teploty,muz se mi snazi vecpat nazor dat mu atb,ja se snazim tomu vyhnout.V lednu jsem na natlak toho ze z toho muze dostat az astma podlehla a od te doby co 14 dnu kasle.Pristi tyden v patek jdeme na vysetreni k leciteli pres TCM.Uklidnite me,ze to zvladnu bez atb bez nasledku a jdu spravnou cestou nebo nemam v pripade kdyz jde o prudusky riskovat?Dekuji za vase zkusenosti 🙂

  • Těžko se radí když nejde o vlastní děti, já bych mu určitě koupila kapičky Bio Gaia-probiotika, protože mu atb zjevně nnarušily střevní mikrofloru-střevo souvisí s plícemi, proto kašel.Jde o to jak moc je dýchavičný, že těžko dýchá, lapá po dechu, nebo jen dýchá trochu jinak než obvykle?Pokud to je mírné tak já bych atb nedávala.Nejhorší je poslouchat obavy tatínků případně jiných lidí, to člověka který si ještě není úplně jistý, nalomí, znám to.Nyní se mi opět podařilo přes tatínkovo vyděšené:to bude určitě zápal plic-zůstat u přírodního léčení a dobrý…jestli máte velké obavy, nechte doktorku ať si malého poslechne a podle nálezu se rozhodnete.My jsme třeba měli párkrát naordinován Ventolin, nepoužili a malá se normálně uzdravila.Ale teda nebyla dýchavičná, prý dr. slyšela nna zádech pískání při nádechu ale nebylo to že by lapala po dechu nebo tak.No a jinak co holky radí zde při kašli a dietku aby se více nezahleňoval.A taky myslete na sebe-nemáte náhodou už nějaký čas chuť se na něco vykašlat?Nebojte, bude určitě v pořádku.

  • Radit druhým maminkám je ošemetné. My si dovolíme mnoho, protože už jsme s dětmi i samy se sebou mnoho prožily, ale když váháme, hned konzultujeme s celostní lékařkou a ta nás případně pošle dál. Antibiotika bych dala v případě nouze, pokud by se potvrdilo něco, na co jsou potřeba a co je jinak nebezpečné. Zatím jsem to u dětí nikdy nepotřebovala, ale mám také podobně naladěného muže a pro strach uděláno, takže se mi to snadno radí. Když se člověk bojí, je dobré i to nechat ověřit a případně léky pro klid duše nasadit. To je někdy důležitější než strach, že mi dítě bez antibiotik dozajista do rána zemře nebo bude mít kdovíjaké následky. Ale píšu pozdě a dítko už je možná úplně v pohodě 🙂

 2. Podběl jsme s sbírali už jako malý prcci s babičkou. Bohužel z “našich” míst zmizel/už neroste. 🙁

 3. U nás taky přišel v pravou chvíli, malej taky kašle.Na to, že máme les cca 1km za barákem, jsem tohle už dlouho nezažila, jsem teď nějak pořád zahrabaná doma, musím to změnit.

 4. Včera jsme šli celá rodina do lesa a byla to paráda!Našli jsme podběly, objímali stromy, děti lítali po lese…..doma jsme si hned udělali podbělový čaj a dokonce malá po počáteční nechuti a pozdějším doslazení medem, si pochrochtávala:-)domluvili jsme se, že se dnes opět vydáme do lesa.Opravdu to bylo nadšené odpoledne.

  • To zní jako dokonalá lesní idylka, Jani 🙂 My ho našli o víkendu poprvé a taky jsme hned jásali a už sušíme. U nás se tedy rovnou i vařil, holky začaly pokašlávat, tak vyrostl akorát včas 🙂

 5. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKáva, cola, čaj a čokoláda – co mají společného?
Další článek11. Bonus navíc – očistné procesy v organismu