Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Lepek v těhotenství způsobuje u dětí cukrovku

Dánští vědci prokázali, že těhotné ženy, které jedí ve větším množství lepek z bílé mouky, rodí častěji děti s diabetem. Tedy závažnou formou cukrovky závislou na pravidelném podávání inzulínu. A jak je to s těhotenstvím a lepkem obsaženým v celých zrnech obilí jako je špalda, kroupy nebo oves?

Jíte více než 20 g lepku? Máte 2x větší šanci na dítě s cukrovkou

Co je to diabetes 1. typu?
Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy tělo není schopno produkovat hormon inzulin, kvůli čemuž vznikají problémy s regulací glukózy. Pokud je její úroveň v krvi moc vysoká, může to vést k poruše srdce a očí.

Již dřívější studie na hlodavcích ukázaly, že bezlepková dieta během březosti je 100% prevencí diabetu typu 1 u jejich potomků. Ale až doteď neexistovala žádná studie, která by toto ověřila i u lidí. Toto téma znovu otevřel tým dánských vědců. Na 67 500 těhotných ženách se hypotéza potvrdila. Pokud těhotná žena denně zkonzumuje 20 g či více g lepku, má 2x větší riziko, že její dítě bude mít v následujících 15 letech diabetes 1. typu než dítě ženy, která přijme 7 g a méně lepku za den. Tyto ženy přijímaly hlavně lepek z bílé mouky – těstoviny, pizzu, pečivo, koláče aj. (1)

Konzumace celých zrn naopak snižuje cukrovku 2. typu

Autoři sice přímo netvrdí, že by se těhotné ženy měly úplně zříci lepku a držet bezlepkovou dietu, měly by však rozhodně být opatrné a snažit se co nejvíce omezit bílou mouku a naopak zařadit celozrnné obiloviny. Výrazné riziko hrozí hlavně ženám, které se lepkem přejídají a mají ho jako základ jídelníčku. Situace kolem lepku je totiž komplikovanější. Studie zjistily, že když člověk konzumuje lepek z celého zrna, snižuje se riziko cukrovky 2. typu. „Je to asi proto, že některé látky v zrnech nás dokážou také ochránit, a v tomto případě zrovna před cukrovkou 2. typu,“ vysvětloval autor studie.

Počet lidí s celiakií stále roste

Za posledních 20-30 let se počet lidí s celiakií (nesnášenlivostí lepku) znásobil až 5x! Předpokládá se, že právě kvůli zvýšené konzumaci lepku z bílé mouky. Rohlíky na snídani, knedlíky na oběd, koláč na svačinu a těstoviny na večeři. Takto vypadá běžný jídelníček mnoha lidí, plný lepku z bílé mouky. Pak se není čemu divit, že se imunita bouří a startují zmatené reakce těla v podobně autoimunitních onemocnění!

Těhotná či netěhotná

Ať čekáte přírůstek do rodiny či nikoli, vězte, že zlaté pravidlo Jíme Jinak stravování platí pro nás pro všechny – celé zrno je lepší než vymletá mouka. A pokud pod srdcem nosíte dítě, myslete na jeho zdraví už dnes a stravujte se co nejlépe. Mnoho receptů na našich stránkách je přirozeně bezlepkových a ty ostatní jsou z celých zrn obilí.

Můžete se tedy bez obav stravovat i v tomto požehnaném stavu s námi na Jíme Jinak.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář