Domů > Magazín > Blog

Ajurvéda – zázračná léčebná metoda z Východu

Často se nás ptáte, zda má Jíme Jinak něco společného s ajurvédou, zda s ní souhlasíme nebo nesouhlasíme, nebo jestli se můžete podle našich jídelníčků stravovat, když jste zrovna zjistili, jaký typ podle ajurvédy jste. Tak jsem se rozhodla vzít to hezky po pořádku. Začneme tím, že si řekneme, co to vůbec ajurvéda je a pak si řekneme, co s ní má Jíme Jinak společného. A taky se podíváme, co všechno umí ajurvéda vyléčit, pro koho je vhodná a kdy se jí raději vyhnout.

Co je to ajurvéda

Nejdřív si ujasníme, co to vůbec ajurvéda je. Termín „ajurvéda“ znamená Vědu o životě. Ajurvédská medicína, zkráceně ajurvédа, je jedna z nejstarších medicín na světě a pochází z Indie. Její kořeny lze vysledovat tisíce let zpátky, až k Védám. Tato medicína se zaměřuje na celkové zdraví a rovnováhu těla, mysli a ducha. Hlavním principem je tedy celostní přístup k jednotlivci. Základem ajurvédské medicíny je vyvážená životospráva včetně odpovídající stravy pro daného člověka a v případě nerovnováhy či potíží pak ajurvédda nasazuje tradiční přírodní léky, byliny, masáže a cvičení. Asi už začínáte tušit, co má s Jíme Jinak společného, že?

Proč jde ajurvéda do módy

Zásadní výhodou je komplexní přístup k lidskému zdraví. Ajurvédský systém se nezaměřuje pouze na léčbu příznaků nemoci jako klasická západní medicína, kdy s kolenem jdete k ortopedovi, s močovým měchýřem k urologovi a každý lékař se soustředí na svůj obor. Ajurvéda řeší na celkové zlepšení zdraví jedince. A nepracuje jen s fyzickými aspekty, zohledňuje i psychologické a duchovní stránky života, což umožňuje účinnou léčbu mnoha různých zdravotních problémů. A to nejen těch tělesných, kdy nás něco bolí nebo jsme jinak nemocní, ale pomocí přirozených technik a přírodní léčby pomáhá krom jiného také zmírnit stres a úzkost, zlepšit kvalitu spánku a zvýšit celkovou pohodu a životní energii. A právě proto se ajurvéda dostává na výsluní a stává se velmi populární v Americe a Západní Evropě. Právě tady je tolik lidí, kteří jsou unavení, přesto nespí, žijí v hojnosti a přesto se necítí dobře fyzicky ani psychicky.

Každý potřebuje něco jiného

Mezi hlavní výhody ajurvédské medicíny pak patří individuální přístup k pacientovi. Podle ajurvédské medicíny jsou lidé různí a mohou mít různé typy těla a charakteru, které ovlivňují jejich zdraví a potřeby. Ajurvédská medicína rozlišuje tři základní typy osobností, nazývané dóši: Váta, Pitta a Kapha. Každý typ má specifické vlastnosti a potřeby, které ovlivňují zdraví a celkovou pohodu. Těm se budeme věnovat příště velmi podrobně, abyste se mohli porovnat s různými typy a svoji životosprávu náležitě upravit ve svůj prospěch.
A nesmím zapomenout zmínit, že velkou výhodou ajurvédy jsou přirozené a neinvazivní metody léčby. Ajurvédské léčebné postupy jsou totiž převážně založeny na přírodních rostlinách, koření, bylinách a minerálech, což je jedním z důvodů, proč je ajurvéda tak populární. Lidé nakonec dají rádi přednost masáži, józe, meditaci, detoxikaci a speciální dietě, typickými ajurvédskými technikami, před skalpelem a prášky. Aspoň někteří. A tady se opět setkává náš přístup na Jíme Jinak se starou naukou z Východu.

Jaké nemoci se dají ajurvédou vyléčit?

Protože se jedná o velmi starou a velmi propracovanou metodu ověřenou tisíciletími, těžko byste našli oblast zdraví, kde by se nedalo ajurvédou pomoci. Běžně se ajurvédou léčí:

  • trávicí problémy, jako je zácpa, průjem, nadýmání, pálení žáhy a žaludeční vředy
  • nervové problémy, jako jsou stres, úzkost, nespavost a deprese
  • alergie, astma, senná rýma a ekzémy
  • různé druhy bolestí, jako jsou bolesti hlavy, bolesti kloubů a svalů, migrény a artritida
  • hormonální nerovnováhy, jako jsou menstruační potíže, endometrióza a menopauza
  • kožní problémy, jako jsou akné, psoriáza apod.

Kromě toho se ajurvédská medicína také používá pro prevenci a léčbu chronických onemocnění jako jsou diabetes, hypertenze a srdeční choroby. Ajurvédské postupy jsou také často využívány k udržení rovnováhy a podpůrné terapii během jiných léčebných postupů, jako je například chemoterapie. Pokud znáte příběh Anity Morjany, tak víte, že v Indii se takto celostně léčila úspěšně z rakoviny.

Typické ajurvédské byliny a techniky

Ajurvédská medicína využívá celou řadu přírodních látek a postupů. Jejich popis najdete v rozsáhlých publikacích, tím se teď nebudeme zatěžovat. Ale pro představu si zde některé představíme a možná zjistíte, že jste se s ajurvédou a jejími přípravky už také setkali. Mezi ty nejznámější patří:

  • Ashwagandha: Tato bylina se používá k posílení imunitního systému, ke snížení stresu a k podpoře nervového systému.
  • Kurkuma: Kurkuma (Kurkuma – zlatý poklad) obsahuje silný antioxidant kurkumin, který má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit bolest a otoky.
  • Triphala: Tento bylinný přípravek se používá k detoxikaci a očistě trávicího traktu.
  • Ghee: Ghee je čisté máslo, které se používá v ajurvédské medicíně k podpoře trávení a ke zlepšení vstřebávání živin.
  • Masáže: Ajurvédské masáže používají speciální oleje a techniky k uvolnění napětí a zlepšení průtoku energie v těle.
  • Pranayama: Toto je technika dechových cvičení, která pomáhá zklidnit mysl a uvolnit stres. (Můžete si ji vyzkoušet s naším videem Základní dechové techniky – Pranayama a Udjjayi, je to velmi příjemná metoda)

Tak to byla jen malinkatá ukázka, protože v tomto článku vás chci jen seznámit se základy a představit systém, který je v mnoha ohledech společný s našimi doporučeními na Jíme Jinak.

Kámen úrazu při léčbě pomocí ajurvédy

Pokud si najdete skutečně dobrého terapeuta, neskončíte jen u nákupu čajů a doporučení používat při vaření kurkumu. Kromě přírodní léčby formou bylin dostanete také doporučení na konkrétní změny životního stylu při léčbě vašeho (!) onemocnění. A tady je kámen úrazu. Lidé většinou jsou ochotni zaplatit nemalé částky za ajurvédské produkty, ale nejsou ochotni udělat zásadní změny ve své životosprávě. Dokud byliny užívají, problém, např. ekzém nebo nespavost, se zlepšuje. Ale jakmile je doberou, jsou tam, kde byli. To byl koneckonců i můj případ, ať už jsem brala čínské byliny, pila ajurvédské čaje nebo zkoušela cokoli jiného. Skutečná příčina je totiž třeba strava vyvolávající ekzém nebo stres ze zaměstnání. A protože bylinky za nás nebudou vařit a nezmění za nás práci, ajurvéda nemá šanci pomoci, pokud nejsme ochotni udělat potřebné změny. I proto se tak můžete setkat s lidmi, kteří vám budou tvrdit, že jim ajurvéda nepomohla. Mě tenkrát taky nepomáhalo nic. Bylo potřeba zásadně změnit životosprávu a nejdou odcházely třicet let staré chronické nemoci, dokonce i ty, které byly považovány za genetické a neléčitelné.

Takže je tu nový stravovací systém?

Ajurvéda se začíná objevovat velmi často i v diskusích i v naší společnosti. Celebrity jezdí na ajurvédské omlazující pobyty a ajurvéda se tak dostává víc a víc do popředí zájmu lidí na celém Západě. A protože konvenční medicína v mnoha ohledech nenabízí žádné nebo jen symptomy potlačující řešení, tak jak si alternativní cestu ke zdraví hledá čím dál víc lidí, tak se ajurvéda stává známější. Mohlo by se zdát, že se jedná o další novinku, další z mnoha nových alternativ, nových výživových směrů nebo něco podobného. Ale to je velký omyl. Ajurvéda je velmi stará nauka. Historie ajurvédské medicíny sahá až do dávného starověku. První zmínky o ajurvédě lze najít v hinduistických náboženských spisech Rigvédě a Atharvavédě, které pocházejí z období před 5000 lety. Později byly tyto znalosti shrnuty a organizovány do ajurvédských textů, jako jsou například Caraka-samhita a Susruta-samhita, které jsou datovány do období 500 př. n. l. až 500 n. l.

Dnešní ajurvédské školy

Tak jako se u nás v době, kdy neexistoval zdravotní systém, chemické léky a zdravotní pojištění, vyvinulo přírodní léčitelství a babky kořenářky léčily pomocí bylin a odvarů, tak na Východě pracovali s tamními bylinami a dalšími přírodními materiály.
V Indii se toto učení předávalo řadu let z lékaře na žáka, nyní se tam studuje 5 let a součástí bakalářského studia jsou obory jako anatomie, fyziologie, toxikologie, farmakologie, ajurvédská farmaceutická věda, ajurvédská chirurgie, porodnictví, gynekologie, pediatrie a další. Pokud se tedy vydáte k ajurvédskému lékaři, bude to léčba skutečně komplexní.

České bylinky nebo indická medicína?

Mnozí se v diskusích na Jíme Jinak ptají, zda není lepší používat české bylinky, když se někdo zmíní o tom, že užívá nějaké přírodní léky od terapeuta tčm nebo právě ajurvédské. Tak se pojďme podívat na rozdíl mezi ajurvédou a tradičním bylinkářstvím.
Ajurvédská medicína a tradiční bylinkářství v Evropě mají hned několik společných prvků. Oba přístupy jsou ve své oblasti tou tradiční, původní cestou, jak udržet zdraví a léčit přírodním způsobem. Oba se zakládají na používání přírodních látek jako jsou například byliny. Naše i indická tradice kladou důraz na individuální přístup a rozlišují mezi různými typy osobností a jejich potřebami.
Zároveň však existují i některé rozdíly mezi ajurvédskou medicínou a původním bylinkářstvím u nás. Například ajurvédská medicína klade velký důraz na rovnováhu těla, mysli a ducha a používá kromě bylin také masáže, jógu a další tradiční techniky k dosažení této rovnováhy. Tradiční bylinkářství v Evropě se většinou zaměřuje pouze na použití bylin ve formě odvarů, výluhů, tinktur, obkladů, koupelí apod.
Dalším rozdílem je také používání různých bylin a rostlin v obou tradicích. Ajurvédská medicína využívá specifické lokální byliny a rostliny, které jsou považovány za účinné pro každý z typů osobnosti, zatímco v tradičním bylinkářství v Evropě jsou používány místní druhy bylin a rostlin v závislosti na konkrétní nemoci nebo potížích. Na kašel bezinka, na zánět heřmánek.
Váháte, zda je lepší využít české bylinky nebo indickou medicínu? Pak čtěte dál!

Rizika ajurvédy

Stejně jako u každého zdravotního postupu nebo terapie, existují i některé nevýhody a rizika spojená s touto medicínou. Ne že by tradiční metody jako takové mohly někomu uškodit. Chybná může být spíše indikace nebo dávkování. Alergii můžeme mít jak na české bylinky, tak na ty indické. Je potřeba svěřit se do rukou zkušeného terapeuta s velkou praxí, který nás lečbou provede a bude ji uzpůsobovat nám na míru. Můžeme si totiž ublížit jak ajurvédskými bylinami, tak nesprávným užíváním českých bylin. O užívání klasických léků a jejich vedlejších účincích ani nemluvě. Typickým příkladem rizika obou přístupů, toho českého, i toho indického, je např. nevhodnost některých bylin nebo přípravků pro těhotné, kojící či malé děti, případně kontraindikace s některými užívanými léky.
Jedním z potenciálních problémů je nedostatek regulace a standardizace v oblasti ajurvédských produktů. S tím jak roste zájem Evropanů a alternativní medicínu, tak také roste počet prodejců ajurvédských přípravků. Pochybná tedy může být kvalita a riziko kontaminace škodlivými látkami jako jsou bakterie nebo těžké kovy. Proto je potřeba vybírat kvalitní a osvědčené přípravky, nikoli ty nejlevnější.
A jako u všech preparátů, tak i ajurvédské produkty jsou bezpečné a účinné při správném dávkování, ale při nevhodném mohou být škodlivé pro zdraví. Není tedy chytré si bez znalosti účinků jednotlivých látek tyto přípravky nakoupit a užívat je bezhlavě ve snaze rychle se zbavit zdravotního problému. Můžeme se snadno předávkovat a výhodu preparátu změnit na nevýhodu, kdy se příliš uvolníme, příliš zahřejeme nebo jinak znásobíme původně zamýšlený léčebný účinek až do nevhodného extrému. Ale to platí i o našich bylinách.

Proč není ajurvéda běžnou součástí léčby

Ajurvéda má nevýhodu jako všechny alternativní metody – nedostatek vědeckých důkazů o účinnosti ajurvédských postupů a produktů. I když jsou některé ajurvédské byliny a techniky prokazatelně účinné a bezpečné, ve většině případů není dostatek kvalitních vědeckých studií, které by potvrdily jejich účinnost a bezpečnost. Já to vidím tak, že společnost stále ještě není připravena na levné a účinné metody. Zatím ji vyhovuje systém vytváření nemocných lidí a bylinky a jiné přírodní preparáty jsou na okraji zájmu, nebo jsou dokonce systematicky likvidovány stále přísnějšími a nesmyslnějšími nařízeními Evropské unie. Všimli jste si, kolik bylinek zmizelo z našich lékáren? A ty, co zbyly, už nemají napsáno, jaké mají účinky a k čemu slouží? Studie to neprokázaly, proto se to nesmí uvádět. Bez ohledu na to, kolik století nás české kopřivy, heřmánek nebo jiné byliny léčily… A tak je to i s ajurvédou. Protože tu není ani podpora ze strany zdravotnického systému, ani dostatek kvalifikovaných odborníků, řada lidí se léčí jezdit do Indie za skutečnými odborníky.

Co má společného ajurvéda a Jíme Jinak

Velmi mnoho. Principy Jíme Jinak stojí na původních tradičních naukách a inspirují se znalostí předků předávaných po mnoha generací a které se dodnes udržely v některých kulturách. Inspirací nám byla jak ajurvéda, tradiční čínská medicína, tak i české léčitelství. Na Jíme Jinak respektujeme přírodní zákony a používáme je v náš prospěch – k udržení zdraví i k léčbě. A ajurvéda toto dělá už tisíce let. Ajuvéda pracuje s tím, že je potřeba jíst stravu, která tělu dává sílu a tělo přirozeně čistí a harmonizuje. A přesně to samé vás učíme na Jíme Jinak. Rozdíl je v tom, že ajurvéda pracuje s potravinami a kořením typickými pro Indii a její podnebné pásy, my pracujeme s potravinami z mírného podnebí, které jsou nám bližší a vhodnější pro naše zdraví. Ajurvéda stejně jako Jíme Jinak klade důraz na prevenci a kromě stravy pracuje s dalšími faktory, které naše zdraví zásadně ovlivňují – pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, rovnováha mezi prací a odpočinkem, dostatek spánku, dobré vztahy, péče o prostředí, ve kterém žijeme atd.

Co byste chtěli vědět o ajurvédě?

Na úvod je to informací až dost. Příště už půjdeme do praxe a řekneme si něco více o stravě a o tom, jak ajurvéda rozlišuje lidi podle typu těla a charakteru. Budete pak schopni svůj jídelníček a životosprávu ještě více přizpůsobit svým potřebám.
Ajurvéda je oblíbené téma jogínky Ivony, kterou znáte z cvičících videí v Klubu a kurzech, takže se můžete těšit na ifnormace z její osobní praxe. A pokud nám do komentáře napíšete, co vás ještě na ajurvédě zajímá, tak další témata přizpůsobíme vašim dotazům.

Eva

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

74 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jsem nadšená! Další a další zajímavá témata…super. Já jsem prý pitta-kapha, spíše s převahou pitty, což je oheň🔥🔥 a proto bych měla jíst spíš ochlazující potraviny. Jenže mě to nedělá dobře, já miluju teplé polévky, apod…dokážete někdo vysvětlit, jak se v tom vyznat? Ajurvéda mě zaujala už dávno, ale to stravování mi tam nějak nesedí, nevím…jinak osobně dávám pocitově přednost českým bylinám, nejlépe tomu, co roste v mé blízkosti, nějak mi to prostě nepasuje čínské nebo jiné produkty….na druhou stranu si o tom určitě ráda přečtu víc, taky mám v merku ajurvédskou masáž…to bude blaho🙂Určitě pište dál Evi a Ivonko❤️🙏

Úžasný článek👌už se těším na další pokračování😊🙋‍♀️ Děkuji😘

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

18
1

Kardamom zelený

Chtěla bych vám představit další koření, které nechybí v mojí kuchyni. Pokud milujete indická jídla, určitě víte o čem mluvím. Král koření: kardamom.
34
84

Kalorie už roky nepočítám

Váhu jsem řešila od puberty a mezi jinými dietami držela i tu, kde se jídlo váží a počítají kalorie. Jídlo byl pro mě nepřítel, pořád mi ta čísla nevycháze...
20
4

Za tři týdny cukr téměř v normě (Milena, 70 let)

Za 14 dní na jídelníčku Jíme Jinak jsem shodila 3 kg. U doktorky na kontrole pak ručička ukázala po dalším týdnu 5 kg dole a cukr v normě. Jestli to takhle...
1
2

Otužilcův recept na krásný den

Kdo začne krásným ránem, má krásný celý den! A jak si takový krásný den uvařit? Jaké “ingredience” zvolit, když to vypadá, že náš den nezačíná ...

Fandím svému klubu

Pokud jsem zrovna doma a hraje se hokej, rád zajdu na zimák a svými hlasivkami ženu kluky za vítězstvím. Tenhle zápas s Kladnem v čele s Jardou Jágrem sice...
131
8

Neusmívám se moc?

Nevím, proč máme my Češi s úsměvem stále takový problém. Sama se usmívám ráda a často, kdykoliv je k tomu možnost. A možnost je vždy.