Domů > Magazín > Zdraví

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete pomoct.

Průjmy ze stresu

Je před vámi důležitá schůzka nebo událost. Cítíte podivný pocit v břiše a na hrudníku, dech se zkracuje a jako by vás někdo dusil. A už je to tady. Potřebujete na záchod. Rychle se rozhlížíte, kde je nejbližší toaleta a běžíte. Poznáváte se? Průjem ze stresu je běžnou součástí života mnoha lidí. Jak je to možné?

Průjem a stres

Střevo obsahuje přibližně 100 milionů nervových buněk, které pomáhají kontrolovat trávení. Už jste někdy slyšeli, že náš mozek ve skutečnosti sídlí ve střevech? Možná, že je to věta k pousmání, ale něco za ní je!

Propojení mozku a střeva vytváří dráhu, které se říká “malý mozek”. Velký a malý mozek jsou v neustálém kontaktu. Jakmile ve stresu dochází k aktivaci sympatického nervového systému, neboli k reakci “bojuj nebo uteč”, střevo náležitě reaguje. Ale je tomu i obráceně! Když je vaše střevo v nepořádku, vysílá signály do mozku, které zapříčiní zvýšenou produkci kortizolu a ten vás začne dovádět ke stresové reakci v podobě úzkosti, neklidu, nevolnosti, průjmu, zvýšeného pocení atd.

Přečtěte si závěry studie mikrobiomu, která ukazuje, jak je důležité pro pohodu našich střev zařazení ovoce a zeleniny do našich jídelníčků.

Průjem ze stresu a strava

Je zapotřebí zahojit střevo. Začněte zvědavě zkoumat svůj talíř a zaznamenávejte, jak se cítíte před jídlem a po jídle. Ke zdravým střevům vám pomohou ranní polévky, které doplní potřebné minerály a živiny, navíc vás nastartují do nového dne a povzbudí správné trávení.

Objevujte kouzlo celozrnných obilovin, jejichž slupka vám pomůže očistit střevní stěnu. Vyhněte se rafinovanému bílemu cukru a raději vyzkoušejte kvalitní obilné slady. Omezte mléčné produkty, které způsobují hlen a oslabují střevo. Do svého jídelníčku zařaďte miso pasty, jablečný ocet, umeboshi či umeocet a kvalitní rostlinné produkty jako jsou tempeh, tofu či natto.

Principy Jíme Jinak stojí na přirozeném stravování. Právě to přinese do vašich střev zase klid a harmonii. Jakmile zařadíte celozrnné obilniny, luštěniny, zeleninu, ovoce, semínka a ořechy na naše talíře, podpoříte tělo k uzdravení.

Chcete vědět, jak funguje trávení a co je potřeba pro jeho správnou funkci? Poslechněte si přednášku MUDr. Vladimíry Strnadelové, ve které zjistíte, jaké potraviny jsou špatně stravitelné a proč.

Průjmy ze stresu a zklidnění

Tak, jak se díváte na svůj jídelníček, je dobré podrobit inspekci i prožívání. Jestli zažíváte pocit zahlcenosti, nevíte kudy kam, cítíte, jak se vnitřně dusíte, je čas začít dýchat.

Dech je váš nejbližší spojenec při jakékoliv stresové záležitosti. Chvilku se zastavte a uvědomte si chodidla nohou. Jak se jim daří právě teď. Zvědomte si, jestli cítíte chlad nebo teplo a povšimněte si struktury, které se dotýkají. Jakmile se uzemníte se svými chodidly, začněte zkoumat svůj dech. Zatím ho nijak neovlivňujte. Jen zvědavě zjišťujte, jaký je. Jakmile jste ve stresu a stažení, dech je krátký a končí hned v hrudníku. Pokud zažíváte uvolnění a klid, dech je hluboký a prostupuje až do bránice – do břicha.

Svým dechem můžete jednoduše ovlivnit to, jak se cítíte. Začněte vědomě dýchat do své bránice. Položte si dlaň na břicho a zhluboka se nadechněte tak, že se vám břicho vyklene před vámi. S každým dlouhým výdechem se břicho vrací zpátky dovnitř. Zkoušejte si pravidelně brániční dech. Tento dech aktivuje parasympatický nervový systém a vy získáte větší stabilitu ve všech stresových okamžicích.

Silueta mladé ženy na houpačce při západu slunce

Život bez průjmu – šťastné příběhy našich čtenářů

František (44 let), který bojoval s nadváhou a hledal stravování vhodné pro sportovce začal sledovat Klub Jime Jinak ve fázi, kdy už ztrácel naději, že mu něco pomůže. Od operace kýly ho pálila žáha a zažíval každodenní průjem. Jeho zdravotní stav byl jako na houpačce a bolest břicha po každém jídle byla jeho každodenní součástí. František se rozhodl jednat a přihlásil se do 8 týdenní Jarní očistyUž po prvním týdnu byly průjmy pryč! Navíc po sportovních výkonech rychle regeneruje, zvýšila se energie a dokonce mu odezněl několikaletý zánět v kyčli.

Katka trpěla tak silnými průjmy, že při plánování cest potřebovala vědět, kde je nejbližší záchod. Po 3 měsících se stravováním podle principů Jíme Jinak nejen že jsou průjmy pryč, ale navíc zhubla 17 kg.

Zbavte se dlouhodobého průjmu – Víme, jak na to!

Klubem Jíme Jinak prošlo tisíce spokojených klientů, kteří došli k plnému zdraví, zbavili se průjmu, ekzémů, vyrážek, střevních obtíží i závažných onemocnění. Víme, jak na to a rádi vám pomůžeme! Zařaďte do svého jídelníčku přirozené potraviny ve formě celozrnných obilovin, luštěnin, zeleniny, kvašené zeleniny, ovoce, semínek a ořechů a obnovte střevní mikroflóru.

Obklopit se lidmi, kteří jsou stejně naladěni pomáhá. Právě v klubu Jíme Jinak získáte podporu a komunitu lidí, kteří vás podpoří na vaší cestě k plnému zdraví bez průjmů, bolestí a zánětů. 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý deň, výborný článok, stravujem sa podľa JJ už dlhšiu dobu, sem tam zhreším, ale hlavne mäsu sa vyhýbam, no ja mám pri strese problém opačný a to je zápcha a hlavne problém s hemoroidmy. Raňajky dodržuje Miso polievky, alebo kaše z obilovín a zeleniny. Neviem kde robím chybu, ale cítim sa niekedy nafúknuta. Snazim sa piť čistú vodu s čaje bylinkové. Myslíte, že problém môže byť vlákniny moc, alebo hemoroidy zhoršovať konzumácia semienok?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problé...

Co pomáhá na průjem

Mnoho z nás to někdy v životě zažilo nebo zažívá na každodenním pořádku. Nepříjemné bolesti břicha, nadýmání, průjem. Jak ho zastavit a dlouhodobě si pomoc...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...

Plynatost po jídle a jak se jí vyhnout

Trápí vás nepříjemné bolesti po každém jídle? Cítíte se po jídle jako by se vám zvětšila konfekční velikost a vy se najednou mačkáte v oblečení? Zjistěte, ...

Co jíst na překyselený žaludek

Zažíváte bolesti břicha, kyselost v ústech nebo zápach z úst? Viníkem může být překyselený žaludek. Zjistěte, jak si můžete stravou jednoduše pomoct.