Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Semenaření 1. díl – co je semenaření a proč se do něj pustit

Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku bych se ráda zaměřila na to, proč se do toho pustit.

Důvody, proč semenařit

Důvodů, proč se vyplatí pěstovat si vlastní osivo, je mnoho, ať jde o důvody ekologického, ekonomického či morálního charakteru. Zde nabízím k zamyšlení některé z nich.

Zachování či zvýšení biodiverzity

Biologická rozmanitost nám zaručuje vše, na co jsme od přírody zvyklí – čistý vzduch, vodu, půdu, jídlo. Důsledky rychlého snižování biodiverzity jsou alarmující. Každý svým, i když jen malým, dílem můžeme přispět k tomu, aby naše krajina byla pestrá. A zrovna tak i rostliny, které chceme jíst.

Zachování rodinné odrůdy

Dříve, zvláště na venkově, bylo časté, že žena dostala do vínku i osivo. To se předávalo z generace na generaci. Pokud, stejně jako já, jste nic takového nedostali, můžete s touto tradicí začít a předat je třeba i chlapcům, až se budou ženit.  

Šlechtění nové odrůdy

Nejste s nabídkou semen spokojeni? Vychovejte si vlastní! Od miminka, od semínka. Cíleným křížením a selekcí na vámi preferovaný znak si můžete vychovat vlastní odrůdu, kterou nikdo nemá. A s dětmi je to o to větší zábava. My takto se synem loni vybrali rajče odrůdy Ingido apple. Rajčátko mělo deformaci, připomínající nos a syn jej nazval “Černo-červený človíček”. 

Adaptace odrůdy na místní podmínky

Každá zahrádka je položena do speciálních klimatických podmínek. Ve vašem kraji můžete mít speciální mikroklima a to, co funguje jinde, u vás nemusí a naopak. Tím, že zasejete semínka vždy na vaši zahradu, semínka se postupně adaptují a přirozenou selekcí zůstanou pouze ty rostliny, které u vás budou prosperovat. Loni jsem takto objevila úžasnou cuketu, která byla velmi odolná plísni. I letos se její kvality projevily a je stále krásná oproti jejím sousedkám z obchodu.

Vypěstujete si bio

Pokud si vaše semínka vycvičíte na to, že pěstujete bio nebo zcela bez postřiků, bude se jim lépe dařit než těm, která koupíte v obchodě. Možná to nebude úspěch na první dobrou, ale časem se to rozhodně vyplatí. Samozřejmě, že se nejedná o zázračný způsob, jak pěstovat bez postřiků, ale je to další dílek do skládačky. A mimochodem, až se vám podaří vypěstovat chutný salát, který nechutná slimákům, jsem první, kdo si od vás semínka koupí :-)

Ušetříte

Semínka jsou samostatnou komoditou. Malý pytlíček sice stojí “pár” korun, ale máte-li oset byť jen menší zahrádku, rázem je z toho každý rok pořádný ranec. Zvlášť, když chcete speciální odrůdu nebo kvalitní semínka. Vlastní osivo je zdarma a mnoho druhů rostlin se semenaří jednoduše.

Vymaníte se z vlivu osivářského průmyslu

Budete nezávislí na tom, co je k dostání v obchodě. Budete pěstovat odrůdy, které vám vyhovují tvarem, chutí, raností nebo barvou, které budou zajímavé a budou to ty vaše. 

Podělte se s námi v komentářích, co vede vás k tomu schovávat si semínka.

 

V dalších dílech si přečtěte, co je důležité o semanaření vědět, než začneme a blíže o semenaření jednotlivých druhů rostlin.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jako maminka dvou dětí se zajímám o zdravou stravu a životní styl s menším dopadem na životní prostředí. Jsem nadšený kutil a zahrádkářka začátečnice. Mým snem je pořídit si “Tiny House” a pěstovat si jídlo v permakulturní zahradě.

14 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Blahoželám a teším sa, že nás záhradkárov stále pribúda a že si vieme oceniť svojich predkov. Prajem bohatú úrodu❤️👍

Zahrádkaření se stává mou vášní 🙂Od té doby, co jsem pochopila, že klasické zahradničení není pro mě, že mi dává smysl permakultura a vlastní semínka, je to o něčem jiném 🙂Jsem začátečník, semínka kupuji od Marka Kvapila, ale sem tam už semenařím. Každý rok bude mých vlastních “sběrů” semínek přibývat. A miluju staré odrůdy! Je to úžasný pocit vypěstovat si třeba mrkev, která se tu pěstovala před 100 lety . Když ji vytáhnu ze záhonu, když ji zpracovavam, když ji pak mám na talíři, cítím propojení s lidmi, kteří tu mrkev tenkrát pěstovali. Pro mě je tohle dar❤️

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Semenaření 2.díl – co je důležité vědět, než začneme

Chystáte se semenařit, tedy produkovat vlastní semínka vašich oblíbených plodin, která byste zaseli v další sezóně? V tomto článku najdete informace, které...

Semenaření 3 díl – semenaření jednotlivých druhů rostlin

V předchozích článcích jsem se snažila trochu vás navnadit na toto krásné a ušlechtilé řemeslo a předat vám, z mého pohledu nejdůležitější, informace, kter...