Domů > Magazín > Zdraví

14 překvapivých faktů, které o svém zažívání možná nevíte

Většina z nás toho o své trávicí soustavě moc neví. Přitom trávicí soustava pro nás dělá mnohem víc, než jen že vylučuje snědenou potravu. Které mimochodem v průměru sníme každý z nás zhruba 780 kg za rok. 

Žaludek se dokáže roztáhnout až 4x

  • Objem žaludku je 1 – 1,5 l, ale dokáže se roztáhnou až na objem 4 l.
  • Od narození se žaludek velmi rychle zvětšuje. Dítě ve věku 6 let už má objem žaludku 1 l.
  • Za den vyprodukuje zhruba 3 – 4 l žaludečních šťáv (štěpí bílkoviny, chrání před infekcemi a viry, dezinfikuje).
  • Špatnými stravovacími návyky (dále také kávou, alkoholem, kouřením) se zvyšuje produkce žaludečních šťáv a vzniká překyselení.
  • Do trávicího ústrojí se denně dostává až 7,5 l tekutin. Většinou se jedná o sliny, žaludeční, střevní a pankreatické šťávy a žluč, nejmenší procento tvoří námi přijaté tekutiny.

Střevo velké jako tenisový kurt

  • Délka našeho střeva je zhruba 7 metrů. Z toho tenké střevo má 3-5 metrů a tlusté střevo 1,5 metru.
  • Vstřebávací plocha střeva tvoří asi 300 m2 (tenisové hřiště pro čtyřhru má 260 m2). To proto, aby tělo dokázalo vstřebat z potravy co nejvíce živin do krevního oběhu.
  • V tenkém střevě je žaludkem natrávená potrava štěpena mnoha enzymy slinivky břišní, potom je smísena se žlučí a vstřebávána sliznicí tenkého střeva. Ta obsahuje nespočet klků a mikroklků.
  • Tlusté střevo plní funkci “zásobníku” střevního obsahu. Dochází v něm k zahušťování, absorpci vody (z 1500 ml tráveniny po vstřebání vody zbude cca 150 ml), přítomné bakterie využívají nevstřebané živiny (např. vlákninu) a odpad se vylučuje z těla.
  • Potrava tenkým střevem prochází 7-9 hodin a tlustým až 30 hodin.

Stolici ovlivňuje zkonzumovaná strava

  • Stolice průměrného Evropana váží zhruba 100-200 g versus stolice černocha v Africe váží až půl kila! Její váhu ovlivňuje množství zkonzumované vlákniny.
  • Hlavní podíl stolice je voda (75 %), zbytky potravy a odloučené buňky ze střevní sliznice (17 %) a střevní bakterie (8 %).
  • 1 g stolice obsahuje až 1000 buněk bakterií. Denně tedy vyloučíme zhruba více než 10 bilionů dobrých i špatných buněk bakterií.
  • Barvu stolice ovlivňuje také strava. Například po červené řepě je stolice červená, po listové zelenině, chlorelle, spirulině je stolice zelená, po mrkvi, dýni, mangu může být stolice žlutá aj.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

14
6

Jarní congee

Je jaro, vše kolem nás kvete, roste, klíčí, probouzí se k životu ze zimního spánku. Tahle energie by neměla na našem stole chybět. Jídlo bude hned veselejš...
32

Sezónní jídelníček: Co jíst v květnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...
23
4

Díky salátům o 11 let mladší mozek

Počet lidí v Česku trpících demencí pořád roste. Do roku 2050 by to mohlo být až 380 tisíc lidí. Prevencí může být listová zelenina. Studie potvrzují, že d...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.

Ořechové dortíky bez lepku

Čekáte návštěvu a chcete připravit něco slavnostního? Potom jsou tyto dortíky ideální. Jsou bez lepku, cukru i mléka a zajisté si všichni pochutnají.
klub
293
6

Květen – plakátek na ledničku

Co v květnu jíst nejvíc, co méně a co raději vůbec? Čemu se věnovat a na čem pracovat, abychom maximálně využili potenciál, který tento měsíc nabízí? Plaká...