Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Hraboši už nás netrápí

S těmito nádhernými nenažranými zvířátky jsem se prvně měla možnost seznámit na naší zahrádce, kterou jsme měli u domku. Kvůli mírnému svahu a jílovité půdě jsme si zde vybudovali vyvýšené záhonky, ty jsme ale neopatřili pletivem proti hrabošům, a tak jsem mohla jedno léto pozorovat, jak mi mizí jeden tuřín za druhým.

Biologické zbraně proti hrabošům

No nejsem tak úplně salámista a tuříny, které jsem to léto ani neochutnala, jsem jim jen tak nechat nemohla. Mizela postupně i další zelenina a hrabošům se u nás zřejmě velmi zalíbilo, no proč by ne, když bylo co mlsat. Přemýšlela jsem, jak je zlikvidovat. Studovala jsem a hledala co s nimi.

Jed? V žádném případě. Kočka? Je moc líná na to, aby je všechny pochytala. Pastičky? To taky ne. Tak co dál? Napsala jsem do skupinky ostatním zahrádkářům, jak jsou na tom oni a co dělají s hraboši? Díky tomu se ke mně dostala semínka bylinky, která se jmenuje užanka lékařská nebo lidově psí jazyk. Silně zapáchá a údajně by měla odpuzovat hraboše. S užankou to nebylo tak jednoduché a nemohla jsem čekat, až se jí bude chtít vyrůst. Vyzkoušela jsem tedy na podzim do všech záhonů vysadit česnek. Další rok už jsem o hraboších ani nevěděla.

A jsou pryč, ale…

Na malé zahrádce u domku jsme si tedy s hraboši poradili. Jenže poté jsme si pořídili větší pozemek, který byl plný hrabošů. Pozemek vypadal jako ementál, byl samá díra. Na některých místech se díky tomu půda propadala. Co s tím? Tolik česneku se mi vážně vysazovat nechtělo…

Začalo opět studium

Teď už nešlo o pár záhonků, ale o velký pozemek složený nejen ze záhonů, ale i z louky a sadu. Zjistili jsme, že nám pomohou dravci (ptáci). Udělali jsme tedy dřevěná “téčka”, která se zatloukla všude, kde nebyl žádný strom, na který by se dravec usadil. Zprvu jsme mysleli, že to nefunguje, ale za krátkou chvíli jsme objevovali na téčkách ptačí trus, to byla jasná známka toho, že jsou téčka využívána. Hrabošům jsem na odlehlá místa, dost vzdálená od záhonů vysadila topinambury, abych odklonila jejich pozornost od jiné zeleniny. Naivně jsem si myslela, že nám něco nechají, ale nenechali vůbec nic. Každopádně zelenině se vyhnuli, takže to vše splnilo svůj účel. S hraboši už problémy nemáme. Stav pozemku se zlepšil. Zřejmě se odstěhovali k sousedům.

Na česnek nedám dopustit a na záhonech mi nesmí chybět.

A co vy? Jak jste na tom s hraboši?

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

19 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

díky za tip, jdu shánět další česnek a užanku. Dravců máme habaděj, sousedi několik koček a záhony samou díru. CO tam nedám jako sazeničku (hlavně fazolky či hrášek), nevyroste. Všude samý jíl, jen záhony krásně kypré (styl skladby álá vyvýšené záhony, ale kopeme je 80 cm do země, aby nevysychaly), takže se tam stahují. Topinambury sázím ve velkém a loni jsem je už ani neochutnala.

Tak hraboši nás až tak netrápí, ale máme jiný problém, krtonožku. Likviduje nejen vzrostlé přísady, ale už dokonce semínka zasazená do země. Takže abych něco vypěstovala, musím několikrát podsazovat. Je to boj, kdo z koho. Někdy máme úspěch, to když se podaří jim vykopnout hroudu plnou drobných vajíček. Okolo přísad dávám plastový kruh, ale ani to někdy nepomůže. Nemá někdo, prosím, radu jak na ně. Díky Zdenka

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Jak jsme začínali s potravinovou soběstačností

Víte co sbírat ve volné přírodě? Ochutnali jste už někdy plody trnky obecné? Pěstovat hrášek je snadné, vyzkoušejte, odrůdy s fialovými lusky. Divoké bylin...

Co můžeme ještě vysévat na záhonky?

Už je to tady, doba, kdy už můžeme vysévat různé druhy zeleniny přímo na záhon. My už naseto máme, a co vy? Už jste si nakoupili semínka? Udělali si osevní...

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!

Sklizeň ředkviček “jinak” (Janka)

Letos se konečně povedlo! První rok mi je zlikvidovali dřepčíci, loni jsem je musela ještě před květem vytrhat, protože stínily rajčatům a letos… hotové ře...