Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale po ukončení kojení? Máme pro vás pár tipů, jak shodit přebytečná kila a nenabírat další navíc. V Klubu Jíme Jinak najdete mimo jiné kompletní jídelníčky a vůbec vše, co na cestě za vysněnou postavou potřebujete.

Po porodu nejsou nějaká ta kila navíc žádnou výjimkou, během těhotenství tělo ženy totiž přirozeně přibírá na váze, aby mělo dostatek energie a živin pro podporu růstu dítěte. Během období kojení pak mnoho žen zaznamenává postupné snižování tělesné hmotnosti, protože kojení vyžaduje mnoho energie navíc.

Ne všechny ženy ale mají to štěstí, že se jim daří poporodní kila snadno odbourat. Podívejme se nyní na několik klíčových faktorů, které často ovlivňují proces hubnutí po ukončení kojení.

Úpravou stravy již v těhotenství pozitivně ovlivníte mnoho zdravotních neduhů, předejdete nadměrnému nabírání kil a navíc tím budujete lepší podmínky pro zdravý vývoj a růst miminka. Na našem webu se dočtete: Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak si můžete stáhnout Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či si poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Hubněte i po ukončení kojení

Nejprve je třeba si uvědomit, že tělo potřebuje po těhotenství, porodu a kojení čas na zotavení a návrat do normálního režimu. Je třeba dát mu prostor a netlačit na pilu, pokud se vám přebytečná kila nepodaří zhubnout hned.

Drastické diety, zázračné koktejly nebo jiné komerční programy nejsou tou nejvhodnější volbou ani tehdy, pokud už nekojíte. Místo nich se soustřeďte na zdravý a vyvážený jídelníček, jezte pravidelně a neuzobávejte mezi jídly.

Stravování podle principů Jíme Jinak vám s hubnutím po období kojení pomůže – a nejen to. Vaše tělo bude optimálně vyživené, očištěné od potravinářské chemie a navíc se zbavíte zdravotních potíží pramenících z nevhodné stravy.

Jak na správný jídelníček

Abyste napomohli tělu k ozdravení, zaměřte se ve své stravě na prvopotraviny, ze kterých si připravíte lahodné pokrmy podle osvědčených receptů. Prvopotraviny ve zkratce označují takové potraviny, které neprošly průmyslovou úpravou nebo jen minimální (např. očištění zrn od pluch).

Ze své stravy tedy vyřaďte:

  • potraviny zatěžující organismus (plné potravinářské chemie jako jsou barviva, konzervanty apod.),
  • průmyslově zpracované potraviny,
  • potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
  • obecně vše, co se těžko tráví (např. fast food).

V našich receptech, jelikož následující potraviny také zatěžují organismus, zpravidla nenajdete ani:

  • maso,
  • mléko a mléčné výrobky,
  • vejce,
  • bílou mouku.

Abyste ale pocítili efekt zdravé a vyvážené stravy, je třeba dodržovat ještě několik zásad, které s ní velmi souvisí:

  • udělejte si na jídlo čas a klid (nejezte ve spěchu) a každé sousto dobře rozkousejte,
  • jezte pravidelně,
  • den začněte teplou snídaní (polévkou nebo obilnou kaší), správně tak nastartujete trávicí procesy,
  • nezobejte mezi hlavními jídly
  • a nejezte na noc.

Začněte s hubnutím po ukončení kojení krok za krokem a chvalte se za každou pozitivní změnu. Netrapte se, pokud hned vše nepůjde, jak si naplánujete a nesnažte se o dokonalost. Berte to jako cestu a nové životní směřování, ne dogmatickou dietu. Je také pravdou, že nadváha může mít i hlubší psychické příčiny a nemusí jít pouze o nevhodný způsob stravy.

Na psychiku nezapomínejte

Že je psychický stav jedním z faktorů, který ovlivňuje hubnutí, o tom nemůže být pochyb. A nové miminko v rodině dělá nejen radost, ale umí psychiku ženy také pořádně potrápit. Ať už maminka bojuje s nedostatkem mateřského mléka nebo zrovna řeší u miminka ekzém, bolení bříška či jiné neduhy, není to pro ni zrovna povzbudivé. Neklesejte ale na mysli, s takovými starostmi se potýká většina nových maminek.

Nebojte se říct si o pomoc. Požádejte partnera, rodinu nebo blízkou kamarádku, pokud potřebujete alespoň chvilku pro sebe. Nesnažte se za každou cenu zvládat všechno sama.

Zapracujte na svém sebevědomí a sebelásce. Mějte se ráda taková, jaká jste – i s pár poporodními kily nebo striemi, které si vaše tělo z porodnice odneslo. Skvělou volbou jsou afirmace, jako například: Miluji se a přijímám se. Vystupuji a mluvím sebevědomě. Všechno zvládám s klidem a sebevědomím. Jsem pyšná na sebe i na své tělo. Jsem sebevědomá. Oceňuji se za to, že jsem dala život krásnému miminku. Miluji své tělo. Miluji, kdo jsem…

Inspiraci pro práci se svojí psychikou najdete v článcích na našem webu: Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu, Prožitek TADY a TEĎ (i s dětmi na mateřské), Žena, maminka a její potřeba seberealizace, Jak se nebát věci pustit, Když ke zhubnutí nestačí změna jídelníčku.

Hubnutí po ukončení kojení s Jíme Jinak a jak začít

Pokud jste rozhodnutá změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi, velice nás to těší. Jak s námi můžete pokračovat?

Určitě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak před létem) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu (probíhá listopad, prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit tak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...
9
7

Hubnutí po porodu

Jak zhubnout po porodu a kde začít? Porod s sebou kromě velké radosti z miminka často přináší i pár kil navíc. Je to sice přirozené, ale radost z toho moc ...

Jak zhubnout 20 kg po porodu

Hubnutí po porodu je pro mnohé novopečené maminky velkou výzvou. Odbourání nadbytečných kilogramů vyžaduje čas, trpělivost a především zdravé stravování. P...

Jak zhubnout břicho po porodu

Nespočet žen po porodu bojuje s nadbytečnými kily a zvětšeným bříškem, kterých se jim i dlouhé roky poté nedaří zbavit. Máme pro vás pár praktických tipů, ...

Jak zhubnout boky po porodu: 3 praktické tipy pro nové maminky

Trápí vás po porodu nadbytečná kila? Vrátila jste se z porodnice s několika centimetry v bocích navíc? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Máme pro vás pár ti...

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...