Domů > Magazín > Hubnutí

Jak si sestavit jídelníček na hubnutí

Možná toužíte zhubnout, zlepšit svoje trávení a zdraví. Zkrátka chcete začít se zdravějším jídelníčkem na hubnutí, ale nevíte, jak na to. Tady je návod.

Proč chci jídelníček na hubnutí

Pro změnu ve svém životě je důležité mít jasný motiv a cíl. Různí lidé mají různé důvody – snahu o změnu váhy, zlepšení imunity, změnu stravy z důvodu nemoci. Jak to máte vy? Chcete se líbit sobě, být sebevědomější, líbit se partnerovi, vejít se hezkého oblečení, jezdit na kole, tančit, plavat, zbavit se léků? Najděte to, proč změnu chcete udělat. Až přijdou chvíle, kdy se vám třeba nebude dařit, připomeňte si, proč to všechno děláte. Určitě se do toho pusťte.

Jděte postupně – nespěchejte

Na začátku je většinou velké nadšení. Nesnažte se ale všechno strhnout najednou za každou cenu. Po pár týdnech by vás to vyčerpalo. Jděte postupně, krok za krokem. Začněte menšími cíli.

Cílem může být zhubnout 3 kg, mít pestřejší jídelníček, zdravěji snídat, mít více energie, zlepšit stav svého zažívání nebo být odolnější vůči nachlazení. Takovým dílčím cílem může být uvařit si 3krát týdně miso polévku po ránu, zařadit luštěniny do stravy tak, aby nenadýmaly, naučit se používat umeocet, umět si připravit domácí pickles, omezit bílou mouku či jednoduchý cukr ve stravě apod. Jaký menší cíl se vám zdá být dosažitelný? Začněte tím.

Seznamte se základy zdravého jídelníčku na hubnutí

Většina hubnoucích jídelníčků stojí na hladovce, redukci porcí, počítání kalorií, omezování potravin, jednostranné dietě (např. samé bílkoviny, nebo bez uhlohydrátů). My se zaměřujeme na vyvážený jídelníček. Tělo tedy dostane vše, co potřebuje pro výživu a zároveň ho nezatížíme nevhodnými potravinami.

Na Jíme Jinak jde tedy o ozdravení jídelníčku. Společně z něj vyřadíme vše, co tělo zatěžuje, způsobuje otékání a zkrátka vede k tomu, že se celkově necítíte dobře. Hubnutí je v tomto případě příjemným „vedlejším účinkem“ toho, že se vaše tělo uzdravuje. Krásná postava a pevné zdraví už nemusí být nedosažitelným snem, nyní jej totiž proměníme v realitu.

Určitě věnujte pozornost základním surovinám, podívejte se do slovníčku zdravé výživy. Seznamte se se základními principy Jíme Jinak a pokud tam ještě nejste, přihlaste se do online kurzu Jíme Jinak zdarma.

V jídelníčku pro hubnutí postupně nahrazujte nevhodné potraviny a zařazujte zdravější. To vše v souladu s vaším cílem a tempem, které vám sedí – nespěchejte. Mrkněte i na skvělý souhrnný postup, jak začít vařit zdravě krok po kroku.

Neporovnávejte se s ostatními

Každý žijeme v jiných podmínkách, máme jiné domácí a pracovní zázemí či rodinu s odlišnými stravovacími preferencemi, proto je potřeba se nesrovnávat s ostatními, kteří to podle vás zvládají lépe. Nenechte se tím demotivovat. Děláte to nejlepší, co v tu chvíli dělat můžete a tak je to v pořádku. Postupnými kroky se budete posouvat dál.

Nesnažte se o dokonalost

S předchozím krokem se pojí i touha po dokonalosti, která často přináší výčitky, když nedosáhnete svých očekávání. Ale víte co? Jídlo nemusí být vždy dokonalé, pokud se nesnažíte řešit závažné zdravotní problémy. Existují dny, kdy ráno uvaříte čerstvou polévku a večer připravíte rodině lahodné a zdravé jídlo. Ale ne vždy se to povede podle vašich představ a to vůbec není důvod k sebekritice.

Není žádným tajemstvím, že každý máme své méně dokonalé okamžiky. Občas se nám prostě nedaří zachytit tu správnou chvíli, zapomeneme na něco důležitého nebo jednoduše nemáme ten správný nápad. No a co.

Pamatujte, že každé jídlo, které si připravíte s láskou a starostlivostí, je krok správným směrem. Ano, můžete se občas splést, můžete něco přesolit, jídlo v troubě zkrátka nevyjde tak, jak jste doufali. Ale to neznamená, že jste selhali. Právě naopak! Jste tady, snažíte se a děláte to nejlepší, co umíte.

Takže přestaňte být příliš tvrdí k sobě a přijměte ty malé nedokonalosti jako součást cesty. Protože i v těch chybách a nepovedených pokusech se skrývá prostor pro růst a objevování nových věcí. A víte co? Ten nejlepší pokrm na světě je ten, který se vám podaří vytvořit s radostí a srdcem.

Tak setrvejte na cestě a buďte k sobě laskaví.

Co vám brání jíst zdravěji

Pojďme se zamyslet, co vám může bránit v tom vykročit na cestu zdravějšího stravování.

  • Nemáte čas – zdravé stravování vám připadá složité a časově náročné nebo ve svém čase dáváte prioritu jiným věcem. Tady je potřeba se vracet ke svému proč a to vás povede tím správným směrem. Jsou dny, kdy jste celý den pryč a nemáte možnost si uvařit nebo si zajít do zdravě orientované restaurace. Vždycky vybírejte to nejlepší, co v danou chvíli můžete a určitě se netrapte, pokud není ten den jídelníček dokonalý. Jde o to, jaké máte pravidelné návyky a na nich se vyplatí pracovat. Je vhodné si dělat plány a snažit se jich držet, pokud to je jen trochu možné. Postupem času zjistíte, jak si vaření zjednodušit.
  • Jste zahlcení informacemi o tom, co je a není zdravé – projděte si videa, kde jsou popsány principy stravy podle Jíme Jinak a nejčastější otázky, které by vás mohly napadnout.
  • Nevíte, jak začít – pro tyto důvody pro vás máme připravený pozitivně nakopávací kurz Jak začít.
  • Bojíte se, že jídlo nebude dobré – na některé chutě a nové potraviny je potřeba si zvykat. Člověk, který miluje konvenční sladkosti, ze začátku asi moc neocení přirozeně sladkou chuť zeleniny nebo sladkého dezertu bez cukru. Lidem, kteří nejedí luštěniny, může chvíli trvat, než si zvyknou na jejich pravidelnou konzumaci. Pokud chcete například zařadit pohanku do jídelníčku a obáváte se, že rodina jí bude odmítat, můžete jí nejprve přidávat po troškách do rizota nebo do chutné polévky ve formě zavářky. Vyplatí se soustředit se i na dobré dochucování, které podtrhne chuť jídla. Zkuste některé z osvědčených receptů Jíme Jinak nebo si můžete vytvářet své vlastní recepty podle daných principů.
  • Neradi zkoušíte nové věci, máte obavy z nových surovin – tady platí postupovat pozvolně, začít tím, co vás láká nejvíce a nenutit se hned do zařazení všech surovin.

Napadají vás ještě další obavy, které vám brání ozdravit si jídelníček? Neváhejte a podělte se níže v komentářích.

Nebuďte na to sami

Změna jídelníčku se často netýká pouze vás, ale celé rodiny. Dobré je s nimi tuto změnu probrat, promluvit si o vaší motivaci. Pokud se k vám nepřidají, nezoufejte, je možné, že časem začnou ochutnávat z vašeho talíře nebo alespoň začnou o svém způsobu stravování přemýšlet.

Pro někoho může být cesta si nejprve vše vyzkoušet na sobě, nestresovat se tím, že to rodina nechce jíst a doufat, že se jednou budete zdravěji stravovat spolu. Je pochopitelné, že není lehké připravovat více jídel najednou, pokud se na to necítíte, můžete jít i cestou kompromisů. Můžete rodině přidávat k jejich jídlu vaši chutně upravenou zeleninu, kterou vy si doplníte obilninou a luštěninou, zatímco oni mají na talíři maso.

Mít silný motiv vám usnadní cestu ke změně stravovacích návyků. Někteří lidé rázně mění stravu celé rodiny jako jednoho skvělého taháku. Avšak každý máme doma odlišné podmínky a preferujeme různá jídla. Je důležité respektovat rodinné rytmy, aby jídlo nevyvolávalo hádky a neshody. Je lepší být příkladem, nabízet, ale nenutit. Samozřejmě záleží na důvodech, proč chceme mít zdravější jídelníček, protože občas jsou zapotřebí radikálnější změny, ač jen na určitou dobu.

Důležité je o tom mluvit, aby všichni pochopili důvody těchto změn. Můžete si společně např. pustit videa s rozhovory lidí, kteří stravou podle Jíme Jinak vyřešili zdravotní potíže v rodině – např. rozhovor s Leou či Honzou Jíchou, případně si přečíst nepřeberné množství příběhů jako je ten Ilonin nebo Míšin.

Na stránkách Jíme Jinak najdete komunitu podobně naladěných lidí, můžete sem chodit pro rady ohledně jídelníčku, zdravého životního stylu a inspiraci – uvidíte, že lidé mnohdy řeší obdobné záležitosti.

Jak vykročit na cestu l hubnoucímu jídelníčku

Máte už své proč, jste pevně rozhodnutí, stanovili jste si cíle a seznámili jste se se základními principy? Gratulujeme, máte vyjasněnou cestu, teď už jen s odhodláním vykročit. Pochvalte se za snahu a každý splněný krok.

Pokud nechcete experimentovat a dělat jednotlivé kroky sami, mohly by se vám líbit naše programy Jíme Jinak s jemným vedením – třeba do sezónních kurzů Podzimní detox, Jarní očista a letního Hubneme do plavek). Najdete tam potřebnou podporu, inspiraci a vyzkoušíte si kroky, které povedou k vybudování zdravějšího jídelníčku. Držíme vám palce na vaší nové cestě, jsme tu pro vás.

Chcete další rady a přesný jídelníček na hubnutí?




PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

S radostí pečuji o stránky Jíme Jinak, točím a stříhám videa, fotím jídla, vyrábím naše online kurzy a mnoho dalšího. Jídelníček Jíme Jinak mám vyzkoušený na vlastní kůži a ke klasickému už bych se nevrátil. Taky díky tomu, že mi Eva vaří samé dobroty!😉

115 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

52
1

13 chyb, kterým se chceme při detoxikaci vyhnout

Jedli jste přes léto příliš mnoho cukrovinek, málo zeleniny, pili alkohol, málo spali a cítíte, že je potřeba očistit tělo? Předtím než se pustíte do podzi...
27
1

Bez cvičení jsem zhubla 11 kg za 6 týdnů, Zuzana (42 let)

Zuzka chtěla shodit 10 kg za 5 měsíců. Přidala se k nám do programu a za 6 týdnů měla dole 11 kg. Byla překvapená, že to šlo tak snadno a bez cvičení. Jak ...
6
4

5 kg šlo dolů jako nic (Zdeněk, 41 let)

Zdeněk měl v plánu shodit 5 kg za půl roku – břicho mu totiž překáželo při sportu. Nechal si poradit s jídelníčkem a za 5 týdnů byla kila pryč. Zvlád...
59
4

Jak letos splnit svoje novoroční předsevzetí

Chtěli jste zhubnout, přestat kouřit, přestat jíst sladké nebo začít cvičit, ale novoroční závazek se vám nedaří plnit? Je naprosto logické, že když se člo...

Jak vyléčit myom

Myom, jako forma nezhoubného nádoru, je v současné době nejčastějším onemocněním ženských orgánů. Jeho výskyt není omezen věkem. Naštěstí přímo neohrožuje ...