Domů > Magazín > Zdraví

Bramborový obklad – první pomoc nejen pro úrazy a pohmožděniny

Letní sporty občas přinesou nějakou tu bouli, modřinu nebo pohmožděninu. Na všechny bolesti, vymknutí a naraženiny, ale také na bolavé žíly nebo bolení v krku je tu snadná první pomoc – bramborový obklad. Stačí vám k tomu pouhé 4 ingredience z kuchyně. Ušetřete peníze za preparáty z lékárny a podívejte se do lednice! Navíc tenhle obklad nemá žádné vedlejší účinky.

Bramborový obklad pro malé i velké sportovce

Na namožené svaly, ztuhlá záda, bolavé klouby, pohmožděniny a naraženiny používali naši předkové obklady z toho, co jim poskytla sama příroda. V dnešní době jsme na know-how našich předků skoro zapomněli. Pojďme si připomenout jeden z velmi účinných obkladů, který se skládá ze čtyř ingrediencí, které najdete v kuchyni: brambory, zelí, zázvor a na zahuštění mouka.

Obklad pomůže na:

  • všechny bolesti pohybového aparátu, bolesti zad a zánět kloubů
  • úrazy, pohmožděniny, hematomy (modřiny a krevní výrony) naraženiny
  • bolesti v krku spojená se zvětšením uzlin
  • zánět mandlí
  • vlhký kašel
  • akutní zápal průdušek a plic

Proč je tak účinný?

  • Brambory pomáhají léčit pohmožděniny, hnisající rány, snižují otoky, zmírňují horkost a bojují proti zánětům.
  • Zázvor zase vnáší účinnou sílu do hloubky, uvolňuje energetické blokády, uvolňuje ztuhlá místa, zmírňuje bolest, prokrvuje a prohřívá.
  • Zelný nebo jiný zelený list (resp. chlorofyl z něj) pomáhá vytahovat škodliviny, vodu a hnis.

Jak připravit bramborový obklad

  1. Syrový brambor nastrouháme na jemno i se slupkou a dáme do mísy.
  2. Nastrouháme čerstvý zázvor a pár kapek z něj přidáme k bramboře do mísy. Pokud nemáme čerstvý, dáme trochu sušeného.
  3. Zelí rukou promneme a natrháme na kousky nebo dřevěnou paličkou na maso naklepeme, aby pustil šťávu a natrháme.
  4. Vše smícháme a doplníme moukou tak, aby vznikla hmota, ze které jde udělat placku.
  5. Placku dáme přímo na postižené místo, obvážeme bavlněnou utěrkou nebo plenou a ručníkem, případně si pomůžeme obinadlem v uchycení obkladu na místě, kde by nedržel. Můžeme též hmotu dát do staré nylonové ponožky a tu si obléci. Nikdy však nedáváme igelit, potrav. fólii nebo jinou umělou látku.
  6. Necháme působit co nejdéle, ideálně 1 až 2 hodiny. Ne však déle než 3 hodiny, protože pak by obklad začal do těla vracet škodliviny, které z něj již absorboval.

Praktické rady pro použití bramborového obkladu

  • Při akutních potížích po sejmutí obkladu můžeme rovnou aplikovat další. Podle potřeby přikládáme obklad několikrát denně.
  • Není se potřeba bát předávkování nebo vedlejších účinků. Vždy použijeme čerstvé suroviny!
  • Pokud ošetřovaný vnímá bramborový obklad jako příliš chladivý, přidáme vrstvu nahřátých ručníků nebo bramborové obklady vystřídáme s obkladem zázvorovým, což je i velmi účinná léčba např. při kašli, bolesti zad apod.
  • Pokud ošetřovaný cítí pod obkladem svědění, dali jsme moc zázvoru nebo ho špatně zamíchali do hmoty. Pomůže do obkladu přidat sůl, případně namazat postižené místo rostlinným olejem. Nám se to nikdy nestalo a zázvoru dáváme poměrně dost.
  • Je normální, že pokožka pod obkladem zčervená nebo ztmavne. Obklad pracuje a vytahuje z kůže škodliviny.
  • Pokud je potřeba dávat obklad, ale chcete si od bramborového odpočinout, dejte v mezičase na postižené místo rozmačkaný zelný list do doby než si připravíte další bramborový obklad.

S bramborovým obkladem máme skvělé zkušenosti (Eva Cikrytová, Jíme Jinak)

S tímhle obkladem mě seznámila MUDr. Strnadelová a za ty roky jsme ho využili na mnoho různých způsobů. Já osobně na vymnutý kotník, manžel na nárt zhmožděný šlápnutím koně, u obou dětí na kašel, moje maminka a její manžel úspěšně na bolestivé křečové žíly, dceři jsem ho dávala s dobrým výsledkem na ouško oteklé po přisátí klíštěte nebo pod ucho, když to vypadalo, že má příušnice. Helča takto léčila angínu a synovi otoky krku při mononukleóze. Kamarádka, co má ostruhy v patách a po každé delší procházce jí to rozbolí, oteče a zfialoví jí až zmodrá pata, jsem poradila tenhle obklad taky. Díky obkladu z brambor jsme mohli na společné dovolené chodit na pravidelné pěší výlety. Brambora vždycky zachránila oteklou nohu a další den jsme mohli jít zas.

Zkoušeli jste už tento obklad?

Pomohl vám? Nebo máte vyzkoušený jiný obklad, který je účinný? Podělte se s našimi čtenáři v komentářích.

 

Zdroj náhledového obrázku: healthline.com

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

58 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Irena Newey
11. 4. 2024

Moc děkuji, vyzkouším hned na kotník.diky

Dobrý den, prosím Vás, od jakého věku dítěte mužů aplikovat bramborový zabal?
Dekuji

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Fialkový čaj

Failky právě kvetou. Přineste si domu hrst květů a můžete si z nich připravit nálev účinný na odkašlávání a na léčbu zánětu plic. Vypadá krásně, voní a chu...
50
87

Klíšťata, přírodní antibiotika a borelióza

Dáša Lužná nám poradila, jak na klíšťata. Co udělat preventivně a co  v momentě, když se klíště přisaje. Důležitá je i rada pro případ, že po klíštěti zůst...
61
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...