Domů > Magazín > Blog

Bulgur

Všechno o oblíbené obilovině, která se dobře hodí právě teď, do jarního jídelníčku. V tomto článku najdete něco o její historii, výrobě, součástí jsou i recepty.

Bulgur je upravená pšenice

Bulgur má mnoho společného s kuskusem. Oba mají původ v arabských zemích – bulgur na Blízkém a Středním východě, kde tvoří dodnes důležitou složku tradičních kuchyní, kuskus zase v celé severní Africe. Není třeba zmiňovat, že původ těchto pokrmů sahá do dávné historie. Dalším společným rysem je způsob výroby a to, že obě „obiloviny“ jsou složitým způsobem upravená pšenice.

Při výrobě bulguru se pšenice – nejlépe tvrdá odrůda – namočí, až tři hodiny se vaří na páře nebo v malém množství vody, pak se suší na slunci, pšeničné klíčky se mechanicky odstraní a zrna se následně rozdrtí na tři různé velikosti. Konvenční bulgur se ještě máčí v sodném louhu, aby zbělal. Přírodní bulgur má tmavší barvu celých zrn. Díky předvaření mají bulgur i kuskus velmi nenáročnou a rychlou přípravu a dlouhou trvanlivost, zatímco výživová hodnota je kvůli mechanickému zpracování pšenice menší než u celého zrna.

Kupujte tmavý bulgur z celých zrn tvrdé pšenice.

Využití bulguru v kuchyni

Jakožto pšenice se bulgur hodí především pro jarní vaření (Jak upravit stravu na jaře) pro posílení „zeleného“ elementu, když stagnují játra s žlučníkem (žlučníkové kameny, tvrdá játra). Pšenice, která začne po celé zimě v půdě z jara rašit, je totiž plná expanzivní rozhánějící síly.

Bulgur je výborným základem do polévek, jako „rizoto“ nebo jarní salát, na slano i na sladko.

Tradiční úprava je právě libanonský salát taboulé s rajčaty, cibulí, mátou, olivovým olejem, citrónovou šťávou a petrželkou nebo turecká pochoutka bulgur pilavi. Pilaf (označuje v Turecku vařenou přílohu nejčastěji z rýže nebo bulguru) z bulguru se jí s masem či s tursu, vodním pickles vyráběným téměř ze všech druhů zelenin. Turecký bulgur se připravuje na orestované cibuli, paprice a rajčatech zalitých zeleninovým vývarem a paprikovou pastou (tradiční salca může být ve sladké či pálivé podobě). Celý obsah hrnce i s bulgurem se vaří 15 minut na mírném plameni a další půl hodinu na plotýnce.

Samotný bulgur můžeme připravovat různým způsobem:

  • Jako přílohu s měkčí konzistencí ho vaříme ve dvou dílech vody alespoň půl hodiny, než se voda vyvaří.
  • Aby byl bulgur sypký, vhodný do salátů, zalijeme ho 1 dílem horké vody a po 10 minutách varu ho odstavíme na dalších 20 minut. Při této úpravě ho můžeme nejdřív i opražit.
  • Další možností je namočit bulgur do studené vody na 8 až 12 hodin a vařit nemusíme vůbec. (Tato úprava je vhodná hlavně na cesty a není vhodná pro lidi s nemocným trávením.)

Recepty s bulgurem

Salát s okurkou a koprem

Okurky rozkrojíme podélně a odřízneme vnitřní část s jadérky, pokrájíme a spolu s pórkem orestujeme na oleji, pak podusíme na troše vody a dochutíme sójovkou. Hotovou směs smícháme s uvařeným bulgurem. K tomu připravíme dresing z ovesné smetany zahuštěné rýžovou moukou (můžeme nahradit rozvařenými vločkami či jinou rozmixovanou kaší). Po pár minutách varu vmícháme nasekaný čerstvý kopr a citrónovou šťávu/umeocet.

Cibule plněné bulgurovou směsí

Pár velkých cibulí zbavíme vnitřku a celé oblanšírujeme. Bulgur uvaříme v zeleninovém vývaru s kurkumou. Na oleji orestujeme (uzené) tofu, mrkev, podlijeme, ochutíme sójovou omáčkou a pažitkou a smícháme s bulgurem. Cibule naplníme směsí, můžeme posypat nastrouhaným zbytkem tofu a ve vymazané formě necháme cca 20 minut zapéct.

V našem receptáři naleznete další várku receptů s bulgurem, vyzkoušejte Krémový bulgur se zeleninou a žampióny či Bulgur s tofu, medvědím česnekem a bršlicí. Dobrou chuť!

Autor Bára Tomečková, redakčně upraveno

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Lenka Kunčarová
15. 3. 2024

Ahoj , jak tedy poznám, že mám ten lepší? Kupuju na Scuku a tak nějak předpokládám, že bude kvalitní. Najdu to napsané na obalu? Co mám hledat?

Myslím že tu není jasně řečeno, že je zásadní rozdíl mezi tradičním bulgurem z celé pšenice (kepekli bulgur), který je tmavý a má úplně jinou chuť a konvenčním bulgurem, při kterém se odstraní klíček (a se vesměs bělí). Ten za mne nebrat, prtože na něm není přínosného nic. My jíme bulgur často a hodně, děti si ho oblíbily. Hledám ale vždy z celého zrna (nezaměňovat s celozrnný), mletý na kamenném mlýně a z tvrdé pšenice. V arabských obchůdcích ho mají od značky Duru v pytlících 2,5 kila. Případně v jednom jemnickém bezobalovém obchodu.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

12

Menu na jarní víkend

Na jarním talíři by neměla chybět čerstvost a pestrost, zelená barva zeleniny, natí, divokých bylin a kyselá chuť. Pojďme si představit, uvařit a s chutí s...

Mandle a jak je využít v kuchyni

Tato ojedinělá středomořská ořechovina má tisíciletou tradici pěstování i využití pro účely kulinární i vražednické. Syrové slupky mandlí obsahují značné m...

Jak využít první jarní rostlinky

Jaro je už tady a nabízí nám zdarma spoustu divokých jarních bylinek a rostlinek, které můžete využít doma k tvorbě výtečných receptů a pokrmů. Přečtěte si...

Smetanka lékařská aneb Pampeliška v akci

Smetanka lékařská je pro naše zdraví dokonale využitelná. Věděli jste, že každá její část se sbírá v jiném období?
1
9

Chodil jste k nám s berlemi

Snad je to tím, že jsem rozjitřená krásnými komentáři ve startujícím programu, snad tím, že Jardu Hlávku považuji za kuchaře roku 2020. Ale tenhle komentář...
146
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

I letos máme netradiční Vánoční video přání :-)