Domů > Magazín > Zdraví

Gastroezofageální reflux a co to vlastně znamená

Chronický reflux jícnu dá zabrat nejen našemu tělu, ale i psychice. Pojďte jednou provždy vyřešit nepříjemné projevy a užít si zdraví v plné síle.

Gastroezofageální reflux

Jedná se chronický reflux jícnu. Co si pod tím můžete představit? Žaludeční kyselina se navrací zpět do trubice spojující ústa a žaludek. Této trubici se říká jícen. Kyselina poté dráždí trubici jícnu a dochází k celé řadě přidružených symptomů. Pálení žáhy zná mnoho z nás a většinová společnost ji čas od času pocítí, jakmile udělá nějakou dietetickou chybu. Pokud se ale kyselý reflux vrací alespoň dvakrát týdně po dobu několika týdnů, dochází až ke gastroezofageálnímu refluxu.

Žena s refluxem jícnu.

Gastroezofageální reflux a jeho příčiny

Gastroezofageálnímu reflux je neustálý, mechanický problém. Při polykání se běžně uvolňuje svalstvo kolem spodní části jícnu, aby jídlo mohlo projít do žaludku. Jakmile se tak stane, svěrač se zase uzavírá. Reflux nastává v momentě, kdy se svěrač zcela neuvolní či se oslabí, a tak se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu.

Mezi hlavní příčiny Gastroezofageálního refluxu patří:

  • Brániční kýla – jedná se o poruchu polohy žaludku. Nastane, když se horní část žaludku protlačí otvorem v bránici, kudy prochází váš jícen.
  • Těhotenství – častá příčina dočasného refluxu. Tlak a objem v břiše může tlačit, protahovat a oslabovat svaly ve vaší bránici.
  • Obezita – zvyšuje tlak a objem v břiše. Je to běžný faktor přispívající k rozvoji brániční kýly.
  • Kouření – kouření a chronický kašel oslabují svaly bránice a mohou vést až k rozvoji brániční kýly. Navíc kouření způsobuje větší produkci žaludeční kyseliny, jelikož zpomaluje trávení.

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Důležité souvislosti a praktické rady vám dá zkušená celostní lékařka, MUDr. Vladimíra Strnadelová zde.

Gastroezofageální reflux a příznaky problému

  • Regurgitace – po jídle se kyselina, jídlo či pití vrací zpět do trubice až vzhůru do krku. V ústech se objevuje kyselá chuť.
  • Pálivý pocit – žaludeční kysela narušuje jemné tkáně v jícnu. Pokud pálení zažíváte v hrudi, jedná se o pálení žáhy, ale pálivé pocity mohou stoupat již od žaludku směrem vzhůru.
  • Bolest na hrudi – místo pálení jícnu se může objevovat bolest.
  • Nevolnost – může dojít až ke zvracení. Návrat kyseliny je nepříjemný a způsobuje ztrátu chuti k jídlu.
  • Bolest krku – jestli se kyselina dostává až do krku, může vás v něm bolet. Navíc se přidružují projevy jako knedlík v krku či těžké polykání. Tyto pocity jsou nejčastější v noci nebo v lehu na zádech.
  • Příznaky astmatu – jakmile se žaludeční šťávy dostanou do dýchacích cest, může se objevit zahlenění, kašel, dušnost, chrapot, zhoršené astma i zánět plic. Potravní trubice neboli jícen má ochranné mechanismy, které pomáhají před poškozením žaludečními šťávami. A tak, ačkoliv šťávy procházejí trubicí, nemusí docházet k pálivému symptomu.

Ženu trápí nevolnost a bolesti břicha.

Gastroezofageální reflux a léčba

Změnou stravy uděláte pro své tělo maximum. Vyhnout byste se měli tučným a smaženým jídlům, průmyslově zpracovaným potravinám a fastfoodům. Na svém talíři také nevyhledávejte bílý rafinový cukr a kynuté pečivo. Jak už bylo řečeno, kouření reflux zhoršuje a je jednou z jeho příčin, a tak se mu snažte vyhnout a to i v jeho pasivní podobě. Neudělá vám dobře alkohol a citrusové plody. Navíc si dejte pozor na mléčné výrobky a to především jogurty.

Přes den kombinujte celozrnné obiloviny společně s vařenou zeleninou a rostlinnou bílkovinou ve formě luštěnin. Trávení správně nastartujete teplou a vlhkou snídaní. Vyzkoušet můžete ranní zeleninový vývar s miso pastou a obilnou kaši. Místo masa vyzkoušejte rostlinné zdroje bílkovin jako jsou luštěniny či již hotové luštěninové produkty tofu a tempeh.

V neposlední řadě myslete na včasnou večeři! Poslední večerní jídlo mějte do 18 hodin. Do postele ulehněte až 3- 4 hodiny po posledním jídle. Podle toho přizpůsobte poslední večerní stravu.

Žena stojí na kameni u moře a roztahuje ruce ke slunci.

Můžete se uzdravit – skutečné příběhy

Janu (29 let) trápil reflux jícnu, únava a nepříjemný pocit po jídle. Poté co upravila stravu podle zásad Jíme Jinak se nejen zbavila refluxu, ale také zhubla 4kg a získala velké množství energie.

Lenka (52 let) zjistila, že zhubnout a zbavit se trávících problémů se dá v každém věku. Poté, co se přidala do našich programů, zmírnila reflux, takže léky potřebuje pouze výjimečně.

Konec refluxu – Víme, jak na to!

Rádi byste se cítili skvěle ve svém těle? Chcete už konečně zastavit nepříjemné projevy, které vás provázejí? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým přejdete k plnému zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...
klub
42
27

Po 2 měsících nepotřebuji antidepresiva a dcera je bez ekzému

Bylo mi 20 let, když jsem poprvé ucítila šílenou bolest a nemohla se ani nadechnout. Lékaři nic nenašli a tak nasadili antidepresiva. Brala jsem je 12 let,...

Jak podpořit své zdraví v listopadu

Popadané listí na chodnících a zahradách, sychravé počasí, počínající mrazíky – to vše patří k měsíci listopadu. Ale také častější nachlazení, sklony...

Jak se účinně zbavit překyselení žaludku

Jaké jsou projevy překyselení žaludku a dá se to řešit i jinak, než léky? My jsme přesvědčení, že ano. Mnohdy stačí pár úprav ve způsobu vašeho stravování ...
klub
105
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
35
11

Jak pečovat o žaludek

Nevolnost, nechutenství, pocit na zvracení, časté škytání a pálení žáhy. Všechny tyto potíže mohou signalizovat oslabení žaludku. Chcete vědět, jak o něj p...