Domů > Zdravé recepty > Dezerty

Valentýnský sladký krém s kokosem

Uvařeno

Chcete svým miláčkům udělat radost na Valentýna? Chtělo by to růžovou ale bez éček, bez cukru a bez umělých barev? Zkuste tento sladký krém z rýže. Dezert je bezlepkový a hodí se i na svačinu do školy nebo na výlet.

Ingredience
  • 1 hrnek rýže
  • 3 hrnky vody
  • špetka soli
  • 2-3 lžíce startéru (koji rýže nebo domácí pšeničný)
  • kousek červené řepy nebo sušený řepový prášek
  • kokosové mléko/rostlinné mléko/voda podle potřeby
  • plátky sušeného kokosu na ozdobení

Ráda bych také přispěla svým krátkým příběhem, abych možná trochu pomohla těm, kteří mají podobné pocity  jako já, že...

Jak připravit růžové rýžové amasaké

  1. Rýži uvaříme ve vodě se špetkou soli a vaříme na mírném plameni do měkka.
  2. Po uvaření necháme zchladnout na 60°C (můžeme změřit teploměrem na potraviny nebo prostě vložit ruku do hrnce – když ji na obilí tak tak udržíme, máme 60°C). 
  3. Obilí důkladně promícháme, aby byla teplota obilí nahoře i dole stejná.
  4. Do horkého obilí vmícháme startér (na 250 g uvařené obilniny přidáváme cca 50 g starteru –  2 až 3 lžíce).
  5. Přiklopíme hrnec pokličkou a necháme fermentovat viz sekce Praktické.
  6. Nařídíme budík na 6 hodin dopředu. Po 6 hodinách ochutnáme. Obilí zřídlo působením enzymů. Pokud ještě není dost sladké, necháme ještě chvíli pracovat v teple a po hodině  ochutnáme, zda už je sladké dost.
  7. Pokud je dost sladké, přendáme na sporák a 15 minut povaříme na mírném plameni za častého míchání (kvůli připálení), aby se zastavila fermentace. Pokud je obsah suchý a připaloval by se, podlijeme troškou vody.
  8. Hotové amasaké rozmixujeme na hladký krém. Pokud je rýže moc hutná, můžeme ji trochu naředit vodou, rostlinným mlékem nebo pro sváteční příležitost a zajímavou chuť třeba kokosovým mlékem. Tekutiny přidáváme raději po troškách.
  9. Přidáme čtvrt lžičky sušeného řepového prášku nebo nastrouháme kousek červené řepy a šťávu vyždímáme do rýže a promixujeme, abychom získali růžový krém. S řepou opatrně, po kapkách, chceme jen obarvit dezert, nikoli získat řepový krém.
  10. Podáváme teplé nebo vychlazené zdobené plátky kokosu.

Praktické

  • Podáváme ještě teplé nebo můžeme uskladnit v zavřené nádobě v lednici a odebírat jako chlazený dezert. V létě můžeme podávat místo zmrzliny. Po vychlazení ještě trochu ztuhne.
  • Pokud amasaké nalijeme do skleniček a zavíčkujeme, vydrží nám jako “zavařené” několik dní až týden.
  • Můžeme pak odebírat lžící nebo  zmrzlinovačem viz foto. Můžeme také dát do mističek či pohárů, před podáváním můžeme vyklopit a ozdobit.
  • Fermentace amasaké může probíhat jednoduše v peřinách nebo dekách (kvůli umazání omotáme hrnec ručníkem a vložíme do peřin a polštářů. Potřebujeme udržet obilí cca 6 hodin v teple), nebo můžeme využít fermentor, kde si nastavíme čas na 6 hodin a teplotu na 60°C. Stejně tak můžeme využít domácí pekárnu s programem pro kvašení nebo normální troubu, kde nastavíme nízkou teplotu.
  • Čím více dáte startéru, tím sladší krém dostanete. Já dávám od oka a tak mám někdy sladší, jindy méně sladký. Pokud je potřeba, můžeme dezert ještě při podávání přelít obilným sladem nebo sirupem.
  • Obarvit bychom mohli i sušeným ovocem, ale pokud se chceme vyhnout kombinaci ovoce a obilí, je řepa ideální a vydatné barvivo, které na chuti nepoznáme, pokud to nepřeženeme s množstvím.
  • Pokrm je přirozeně bezlepkový, pokud jako starter použijete rýži koji a ne pšenici nebo ječmen.

Obměna

  • Nejčastěji používám na výrobu celozrnnou kulatou rýži kvůli výživnějším hodnotám, ale i proto, že nám chutná. Skvělá je i bílá kulatornná rýže, dezert z ní bude ještě sladší. Použít můžete prakticky jakoukoli rýži, ale kulaté druhy jsou sladší, speciální je pak druh s názvem “sladká rýže”.
  • Místo rýže můžete použít jakékoli jiné obiloviny.
  • Místo řepového prášku můžeme dát vanilku, kakao apod. a získat jinou barvu a chuť dezertu. Pokud byste chtěli jinou přírodní barvičku, inspirujte se naším návodem.

Děti

  • Dezert je vhodný už pro nejmenší děti v době prvních příkrmů, pouze vynecháme syrovou šťávu z řepy.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

😍👍❤️ to vypadá úžasně 🍀

Kdyby tento příspěvek vadil, tak ho smažu – ale píšu ho, protože může mnohým čtenářkám receptu pomoct – sušený prášek z řepy v bio kvalitě vám můžu nabídnout, prodávám ho, nasáčkovaný po 5 g.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Podzimní cupcakes bez lepku

Kombinace vláčného korpusu a lahodného krému nikdy nezklame. Proto jsem vytvořila recept na tyto podzimní cupcakes, které obě kritéria splňují. Navíc jsou ...

Bezlepkový koláč s polevou

Pokud preferujete spíše rychlé recepty, pak je tento koláček jasná volba. Příprava je jednoduchá a nejsou třeba žádné speciální ingredience.

Volání jara (dortík bez lepku)

Pokud máte rádi v dezertech neobvyklé ingredience, pak je tento dortík ideální volba. Je bez lepku, cukru i živočišných produktů a příprava je překvapivě j...

Kávová panna cotta s mandlemi

Tuto verzi panna cotty si můžete dopřát zcela bez výčitek. Není v ní kofein, cukr ani vejci či mléko. Je skvělá jako pohoštění pro návštěvu. Můžete si ji p...

Rychlá bezlepková buchta

Občas přijde vhod dezert, který rychle připravíme, šoupneme do trouby a dál se nestaráme. Přesně taková je tato buchta, která je nejen bez cukru a mléka, a...

Tartar z červené řepy

Sezóna řepy je tady a tahle vděčná surovina se dá připravit na spoustu způsobů. Jedním z nich je i tento tatarák, ktery se báječně hodí k plackám a nebo to...