Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Lahůdkové droždí versus klasické

bez lepku

Není droždí jako droždí. My se dnes zaměříme na to lahůdkové. Z droždím mají sice společný kmen kvasinek a část výroby, ale výsledný produkt je úplně jiný. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly a zda ho můžete ho jíst při potížích s kvasinkami?

Lahůdkové droždí chutí připomíná parmazán

Lahůdkové droždí se nazývá také tebi, neaktivní droždí nebo zkráceně LSD a používá se k dochucení a zvýraznění pokrmů. Nechutná vám klasická drožďová pomazánka a klasické droždí vám nevoní? Nenechte se odradit, lahůdkové droždí chutná a voní úplně jinak.

Má jemně oříškovou až sýrovou chuť (trochu jako parmazán), proto ho můžete zakomponovat všude tam, kde byste jinak použili klasický sýr – z droždí se vyrábí veganský parmezán, dává se do omáček, pomazánek, polévek, salátů, těstovin, rizot, veganských sýrů atp. Jídlům dodá šmak, pokud jim tzv. “něco chybí” a chcete se vyhnout tzv. šesté chuti, kterou dodává miso pasta nebo sojová omáčka.

Lahůdkové droždí má s klasickým droždím společný kmen kvasinek

Jedná se sice o droždí, ale buchty s nimi neupečete, protože je inaktivní (nevykazuje fermentační aktivitu). I tak je ale výroba obou druhů droždí podobná. Sdílejí totiž společný kmen kvasinek Saccharomyces Cerevisiae. Ty se množí na substrátu, který je bohatý na cukry (například melasa).

Hlavní rozdíl mezi čerstvým droždím pro pekařské účely a lahůdkovým je v tom, že lahůdkové droždí se suší do podoby jemných vloček a ohřívá se při tom na teplotu lehce převyšující 40°C, čímž se kvasinky deaktivují. Naopak u pekařského droždí je důležité, aby byl kmen kvasinek aktivní a způsoboval kynutí.

Často se do lahůdkového droždí přidává také výtažek sladu, aby bylo nasládlé. Droždí se sladem je výraznější, chutná praženě. Pro ty, kteří drží bezlepkovou dietu pozor! Toto droždí není bezlepkové. Droždí bez sladu je jemnější a je zcela bez lepku.

Obsahuje vitamíny skupiny B

Lahůdkové droždí je bohaté na bílkoviny, vlákninu a vitamíny skupiny B, kromě B12. Ten se ale do některého droždí přidává navíc, nebo se přidává přímo do melasy, na které se kvasinky množí. Vitamíny skupiny B podporují srdeční a nervovou činnost, zlepšují kvalitu pokožky, vlasů i nehtů a pomáhají i s trávením. Lahůdkové droždí obsahuje také minerály, například chrom a železo.

Lahůdkové droždí obsahuje i glutamát
Nemusíte se bát, nejedná se o uměle vyrobený glutamát (E621), před kterým jsme varovali. V případě droždí jde o přírodně obsažené soli kyseliny L-glutamové. Přírodní sůl kyseliny glutamové je obsažena i v rajčatech, houbách, mořských řasách, zrajících sýrech nebo lidském těle.

Nemá kvasící účinky, ani nenarušuje střevní mikroflóru či trávení

Může se jíst lahůdkové droždí i při potížích s kvasinkami? Ano. Kvasinky se živí převážně cukry, ne jinými kvasinkami. Navíc kmen kvasinek Saccharomyces Cerevisiae našemu tělu neškodí a v lahůdkovém droždí jsou kvasinky již deaktivované.

Nepleťte si lahůdkové droždí s běžnými sušenými kvasnicemi (viz foto vpravo). Ty samozřejmě mají stejný účinek jako běžné kvasnice. Jakmile se spojí s vodou, začnou fungovat, protože jsou určené na kynutí a pečení.

Jíme jinak doporučuje

  • Lahůdkové droždí používáme pouze pro zpestření párkrát do měsíce v malém množství, není to základ jídelníčku.
  • Používáme ho spíše jako koření nebo chuťovku.

Droždí v našich receptech:
– “Sýrová omáčka” na těstoviny
– Roztíratelný “sýr” bez mléka
– Vločková polévka s restovanou zeleninou
– Slané cizrnové křoupání
– Míchaná cizrnová “vajíčka” s cuketou
– Voňavé koprové pesto

Zdroj obrázku: lindstromfoods.co.nz

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

37 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nad lahudkovym drozdim se zamyslim casto, je v hodne receptech od Vierky. A ted jsem byla na vikendu s veganskou stravou a take tam bylo pouzivano….a v clanku i jinde se docitam ze je to skvely zdroj vit. B , tak proc ho pouzivat jen obcas? Porad v tom nejak nemam jasno….v jakem mnozstvi skodi a proc, a jake je tedy max mnozstvi, ktere je dobre konzumovat…..Kdyz se cloveku dostane do ruky casopis z countrylifu, tak pomalu neni recept, ve kterem by nebylo..

Dobrý den, mám zlozvyk konzumovat lahůdkove drozdi opravdu ve velkem. Jake to muze mit dusledek? lzici nejlepe jeste smicham se sojovou omackou a ujidam te sklenice.

Ukázat další komentáře