Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Nechtěné hubnutí v těhotenství a na co si dát pozor

Hubnutí na počátku těhotenství vlivem nevolností není ničím neobvyklým. Co když je ale váhový úbytek příliš výrazný nebo hubnete i po ukončení prvního trimestru? Probereme nechtěné hubnutí v těhotenství a poradíme vám, na co si dát pozor.

Těhotenství je jedním z těch životních zážitků, na které se nezapomíná. Současně ale přináší mnoho tělesných a emocionálních změn. Nechtěné hubnutí v průběhu těhotenství je jedním z potenciálních problémů, které mohou nastat a vyvolat řadu obav. Ačkoli mírný úbytek hmotnosti během prvního trimestru je běžný a obvykle souvisí s ranní nevolností, výrazné nebo trvající hubnutí může být známkou vážnějších problémů. Podívejme se nyní, jak to s nechtěným hubnutím v těhotenství vlastně je, jaký vliv má správná strava a na co si dát pozor.

Nechtěné hubnutí v těhotenství

Výrazné nežádoucí hubnutí v těhotenství může mít vážné důsledky jak pro matku, tak pro dítě. U matky může vést k dehydrataci, podvýživě a v některých případech k hospitalizaci. U dítěte pak zvyšuje riziko nízké porodní váhy, předčasného porodu a dalších komplikací.

Nejčastější příčinou hubnutí na začátku těhotenství je nechutenství, nevolnost a zvracení. Ty často nedovolí budoucí mamince, aby se v klidu najedla, což vyústí v úbytek hmotnosti. Jedná se ale o poměrně běžnou věc, která zpravidla po prvním trimestru odezní a maminku ani dítě by ohrozit neměla.

Jakmile ale významně nebo dlouhodobě ztrácíte na váze, vyplatí se zpozornět. Hubnutí totiž může být důsledkem skrytého zdravotního problému nebo nedostatečně výživné stravy. V ohrožení jsou také ženy, které trpěly poruchami příjmu potravy – obvyklý váhový přírůstek během těhotenství pro ně může být velmi stresující, bojí se přílišného nabírání a jsou náchylnější k tomu, aby se jim porucha příjmu potravy vrátila. A to je něco, co v těhotenství rozhodně nechcete.

Podívejme se nyní na souhrn varovných signálů, které se vyplatí v těhotenství nepřehlédnout:

  1. výrazné nebo dlouhodobě přetrvávající hubnutí bez zjevné příčiny,
  2. nepřirozená únava nebo slabost,
  3. nechutenství přetrvávající i po prvním trimestru,
  4. příznaky dehydratace jako je sucho v ústech, malé množství moči nebo závratě,
  5. jakékoli známky duševních problémů, včetně intenzivní úzkosti nebo depresí.

Zdravá strava, zdravé těhotenství

Aby byl váš jídelníček v těhotenství nejen plný chutných pokrmů, ale také pestrý a nutričně vyvážený, nezapomeňte do něj zařadit následující potraviny:

  • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
  • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
  • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
  • zeleninu (kořenová, listová, kulatá).

Naopak z vaší stravy vyřaďte následující:

  • potraviny zatěžující organismus (plné potravinářské chemie jako jsou barviva, konzervanty apod.),
  • průmyslově zpracované potraviny,
  • potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
  • obecně vše, co se těžko tráví (např. fast food).

Budete se cítit znatelně lépe, pokud omezíte i konzumaci:

  • masa,
  • mléka a mléčných výrobků,
  • vajec,
  • bílé mouky.

Strava podle Jíme Jinak dodá vašemu tělu i tělu vašeho miminka všechny potřebné živiny a vitamíny i minerály, které jsou v těhotenství potřeba.

Abyste napomohla zdravému vývoji miminka a zajistila, že těhotenství i porod proběhnou v klidu a bez zdravotních komplikací, přehledně jsme pro vás shrnuli veškeré důležité aspekty stravování v těhotenství:

  • kvalita a kvantita potravin (není třeba jíst za dva, stačí jen mírně zvýšený příjem, cca o 15 %),
  • nutričně vyvážený jídelníček (zaměřte se na pestrost a kvalitu jídelníčku),
  • pestrost stravy (co do druhů potravin, jejich přirozených barev, chutí i stylů přípravy)
  • zdravá a chutná strava (přirozené, celistvé a nezpracované potraviny),
  • dostatečný pitný režim,
  • jezte vědomě, v klidu, dobře žvýkejte, nejezte v noci, u TV, PC nebo mobilu,
  • poslouchejte své tělo (možná potřebujete navíc svačiny nebo větší či druhou večeři),
  • rozšiřte svůj jídelníček o zdravé potraviny – zařaďte obiloviny, luštěniny a zeleninu, abyste měla dobrý zdroj minerálů, vitamínů a vlákniny, které jsou v tomto období moc důležité (nezapomínejte také na olejnatá semena, která jsou zdrojem důležitých mastných kyselin),
  • uberte na soli a slaných potravinách i dochucovadlech,
  • zařaďte sladký nápoj a nápoj ze lněných semínek,
  • pokud začínáte se zdravou výživou v těhotenství, jídelníček měňte pomalu, krok za krokem (pokud jste zvyklá jíst maso a vejce, vybírejte si to nejkvalitnější libové, jezte ho jen 1–3krát týdně a zařaďte raději ryby; vejce jen 1krát týdně, nejlépe z domácího chovu; mléko a mléčné výrobky nepotřebujete, vápník lze čerpat z jiných zdrojů, případně pomalu vylučte slazené a ovocné mléčné výrobky, zmrzliny, tavené a tučné sýry a vybírejte jen ty kvalitní jako jsou bílé farmářské jogurty a kefíry; bílou mouku a pečivo nahraďte celozrnným, nejlépe kváskovým; cukr obilnými slady či sirupy atd.).

TIP! Trápí-li vás v prvním trimestru těhotenství nevolnost a brání vám se v klidu najíst, pomůže vám zázvor nebo vyzkoušejte třeba švestičky umeboshi.

Otázky a odpovědi ohledně stravy v těhotenství a po porodu

Ať si tento článek čtete jako těhotná či jste již po porodu, nejspíš vás napadají otázky jako třeba:

  1. Jíst v klidu s dětmi? Cože?
  2. Jsem strhaná maminka kojeného miminka, jak to zvládat?
  3. Mohu se účastnit vašeho online programu, i když kojím malé miminko?
  4. Mám po porodu omezit luštěniny?
  5. Je možné projít kurzem Hubneme do plavek, i když jsem těhotná? 
  6. Co s tím, když se mi změnily chutě v těhotenství a najednou nemohu zeleninu cítit
  7. Co dělat, pokud mám jako těhotná chuť na nezdravá jídla a mám strach z jídla?

Nebojte se zeptat na jakoukoliv otázku v komentářích níže.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale ...
34
84

Kalorie už roky nepočítám

Váhu jsem řešila od puberty a mezi jinými dietami držela i tu, kde se jídlo váží a počítají kalorie. Jídlo byl pro mě nepřítel, pořád mi ta čísla nevycháze...
62
8

Hubnutí po 40

Oslavila jste 40. narozeniny, kila nemile naskakují, zkoušíte všemožné diety a nic dlouhodobě nefunguje? Zkuste tyto 3 věci. A nebojte, o dietu nepůjde! Uk...

Jak zhubnout břicho po porodu

Nespočet žen po porodu bojuje s nadbytečnými kily a zvětšeným bříškem, kterých se jim i dlouhé roky poté nedaří zbavit. Máme pro vás pár praktických tipů, ...

Jak zhubnout břicho po císařském řezu

Noční můrou každé nastávající maminky jsou komplikace při porodu a následný císařský řez. To si pak z porodnice odnášíte nejen svůj uzlíček štěstí, ale tak...