Domů > Magazín > Žijeme jinak

Splašky z domácností dělají ryby oboupohlavní a neplodné. Co to dělá s námi?

Vypouštění zbytků léčiv, kosmetiky, čistících přípravků, hormonální antikoncepce a dalších chemikálií z domácností zpět do přírody má závažné dopady na živočichy, zejména na ryby v nasich rekach. Stávají se oboupohlavními a jsou neschopné rozmnožování. Disruptory mají závažné dopady i na nás, lidi. Podívejte se, jak se jim vyhnout a neničit přírodu, ani sebe.

Rybí samci se mění na samice a jsou neplodní

V Česku se to týká například řek Labe, Vltavy, Jihlavy, Svratky nebo Tiché Orlice. V těchto lokalitách byl pozorován vědci z Masarykovy univerzity zvýšený výskyt ryb se znaky obou pohlaví (současný výskyt samčích i samičích buněk), abnormalit u pohlavních žláz, zmenšení pohlavních žláz u samců, produkce jiker u samců či snížená hladina samčích hormonů. Kromě toho se mění i chování ryb. Samci už nejsou tak agresivní a soutěživí, mají horší kvalitu spermií a to vše vede ke zhoršení plodnosti. (1)

Oboupohlavní ryby i v Česku
V Česku byly tyto problémy pozorovány u parmy obecné, pstruha obecného a jelce tlouště. A postihuje to nejen ryby. V severomoravské nádrži mělo až 18 % raků bahenních oboupohlavní rysy! (1)

Každá pátá ryba má oboupohlavní rysy

Výzkum v Británii zjistil, že každá pátá ryba ve vodních tocích má rysy jak samce, tak samice, což způsobují chemikálie, které z domácností vypouštíme pomocí vody do přírody (2). Některé škodliviny zachytí čističky odpadních vod, ale dle odborníků ne všechny. „Současné technologie čištění odpadních vod bohužel nejsou schopny všechny tyto látky úplně odstranit. Koncentrace sloučenin jsou sice relativně nízké, nicméně řada z nich je schopna ovlivňovat organismy i v malých koncentracích,“ upozorňuje přední odborník Tomáš Randák z Jihočeské univerzity a její fakulty rybářství a ochrany vod. Látky vytváří silný koktejl a ten ovlivňuje například rozmnožování, anebo chování živočichů. Pro tyto látky v rámci EU, ani ČR, nejsou legislativně stanoveny žádné závazné limity ani v tocích, ani ve vypouštěných odpadních vodách.

Na vině jsou endokrinní disruptory

Všechny tyto látky se dostávají do vod a ovlivňují živočichy (2):

  • zbytky některých léčiv
  • pozůstatky hormonální antikoncepce
  • různé pesticidy a postřiky
  • aditiva a konzervanty v jídle (červená barviva fenosulfothiazin a erytrozin, BHA)
  • součásti saponátů, čistidel, pracích prášků (alkylfenol)
  • zbytky kosmetiky (parabeny, 4-MBC, benzofenon)
  • aditiva do plastů (ftaláty, bisfenol A = BPA, DEHP, PBDE, PCB)
  • biocidní přípravky (triklosan)
  • perfluorované látky na impregnaci textilií
  • rezidua zpomalovačů hoření

Co způsobují?

Jedna skupina disruptorů je rozpustná ve vodě (například léčiva, látky z kosmetiky, pesticidy) a poměrně rychle se rozkládá, ale zároveň se jejich koncentrace neustále doplňují tak, že živočichům způsobují chronické potíže. Příkladem jsou zbytky hormonální antikoncepce (steroidní hormony) vylučované do odpadních vod v ženské moči. (2)

Druhá skupina je ve vodě nerozpustná (zpomalovače hoření nebo polychlorované bifenyly). Tyto látky se ukládají v sedimentech řek. Jsou špatně rozložitelné a dobře se rozpouštějí v tkáních vodních živočichů. Mají tendenci se v nich hromadit. (2)

Věděli jste, že…?
zpomalovače hoření vyskytující se v plastových hračkách (6), textiliích, nábytku, podlahových krytinách, kobercích a elektronice mohou představovat velké zdravotní riziko. Většina z nich je toxických (7). Tyto látky byly dokonce nalezeny i v rybách, které lidé konzumují. (8)
BPA se vyskytují v kojeneckých lahvích, nádobách na potraviny, elektronice, na účtenkách z pokladen, v kávovarech, hračkách, PC, mobilech. Používá se i ve stavebnictví nebo v medicíně.
DEHP se používá jako změkčovadlo v plastových výrobcích jako jsou zdravotnické potřeby, podlahové krytiny, tapety, obalové materiály včetně potravinových, hračky, ubrusy, polstrování, koupelnové závěsy, pláštěnky, obuv, drobné součástky v automobilovém průmyslu a spotřební elektronice.

Disruptory u lidí způsobují rakovinu, předčasnou pubertu a snižují kvalitu sperma

U chlapců a mužů je diskutována možná souvislost expozice endokrinním disruptorům s klesající kvalitou spermatu, zvýšeným výskytem malformací pohlavních orgánů i rakoviny varlat a prostaty (3). U dívek a žen pak s časnou pubertou, záněty děložní sliznice a nádory prsu a vaječníků (4),“ varují vědci v čele s Janou Klánovou, ředitelkou centra RECETOX v Brně. Disruptory mohou asi přispívat i k rychlému nárůstu výskytu cukrovky, obezity (5), onemocnění štítné žlázy a některých neurologických a imunitních problémů. (2)

Jak se vyhnout hormonální disruptorům?

  • Vyhněte se pesticidům, herbicidům a fungicidům – kupujte organické sezónní potraviny, potraviny od farmářů nebo si vše pěstujte sami.
  • Loupejte slupku u konvenčního ovoce a zeleniny (bohužel bylo dokázáno, že pesticidy jsou obsaženy už i v buněčné struktuře potravin).
  • Nekonzumujte maso a mléčné výrobky, které hormony a pesticidy obsahují.
  • Omezte plasty – sáčky a tašky (noste si na nákup vlastní), plastové krabičky, jednorázové nádobí a příbory, láhve.
  • Pokud používáte plastové láhve na pití, nevystavujte je vysokým teplotám (horké nápoje, slunce).
  • Používejte přírodní kosmetiku – vyhněte se nebezpečným toxickým látkám (parabeny, ftaláty, formaldehyd, hliník, mastek aj.) zejména v rtěnkách, lacích, odlakovačích, voňavkách, pastách, mýdlech, šamponech, vlasové kosmetice, krémech a deodorantech.
  • Vyměňte čistící a prací prostředky za přírodní.
  • Používejte nebělené produkty (vložky, tampóny, toaletní papír, tyčinky do uší, kuchyňské utěrky atp.).
  • Pijte čistou filtrovanou vodu zbavenou chlóru a zbytkových chemikálií.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář