Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jedy z plastového odpadu v hračkách a výrobcích denní potřeby

Až 1/4 zboží z černého recyklovaného plastu na EU trhu obsahuje toxické zpomalovače hoření (PBDE a HBCD), které jsou už téměř 10 let zakázány. Jedná se o látky, které poškozují nervový a hormonální systém a způsobují ADHD. Objevily se jak v hračkách pro malé děti, tak ve výrobcích pro ženy, v kuchyňském náčiní i kancelářských potřebách. Na vině jsou mezery v evropské legislativě.

Recyklace za každou způsobuje více škody než užitku

Tyto toxické bromované zpomalovače hoření jsou zakázané mezinárodní Stockholmskou úmluvou, ale vlivem recyklace materiálů z odpadní elektroniky a mezer v evropské legislativě (včetně snahy o recyklaci za každou cenu) se dostávají zpět do nových výrobků – hraček pro děti a dalšího spotřebního zboží prodávaného napříč EU včetně České republiky.

25 % výrobků obsahuje toxické zpomalovače, 13 je z ČR

Dokládají to výsledky analýz produktů společnosti ARNIKA v 19 evropských zemích. Z 430 vzorků recyklovaného zboží 25 % výrobků obsahovalo vysoké množství bromu poukazující na přítomnost bromovaných zpomalovačů hoření. Z toho 13 výrobků bylo zakoupeno na českém trhu. Nejvyšší hodnoty byly naměřeny v dětské kytaře z Portugalska. (1)

Špinavá praxe EU

„Alarmující je zejména výskyt dvou skupin bromovaných zpomalovačů hoření, na jejichž odstranění z výroby se kvůli neúnosným dopadům na lidské zdraví shodli zástupci celého světa již před několika lety. Evropská unie se ale paradoxně zasazuje o jejich vývoz v odpadní elektronice a tiše tak souhlasí s jejich recyklaci do nových výrobků včetně hraček a kuchyňského náčiní,“ vysvětluje souvislosti autorka studie Jitka Straková z Arniky. (2)

Naše děti v ohrožení

Výskyt těchto toxických látek v hračkách zvyšuje riziko vystavení dětí těmto látkám. Mohou u dětí způsobovat zpomalení nervového vývoje u dětí, včetně syndromu ADHD, snížení inteligence anebo onemocnění způsobená narušením hormonálního systému. Do těla přechází již pouhým dotykem hračky s kůží a také častým vkládáním hračky nebo rukou do úst. (2)

Toxické hračky (3):

Toxiny mohou být i ve vaší kuchyni a kanceláři

Náš tip:
Již roky používáme k jídlu pro celou rodinu dřevěné příbory. Pro členy Klubu JJ máme právě slevu 25% na příbory a hřebeny.

Dalším rizikem je kuchyňské nádobí, protože uvolňování bromovaných zpomalovačů se zvyšuje působení teploty. „Výsledky této studie ukazují, že látky jako bromované difenylétery anebo hexabromcyklododekan mohou být například také v plastových částech nůžek na maso, držadlech nožů či vidliček,“ podtrhl objevné výsledky studie spoluautor studie a vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky. (2)

Toxické zpomalovače se objevují také ve věcech, které používáte na denní bázi – jako jsou ramínka, hřebeny, sešívačky aj.

Toxické věci (3):

Co s tím?

Plastovým předmětům se v moderní době zřejmě zcela nevyhneme. Ale můžeme vědomě snižovat jejich množství v domácnosti (nepořizovat nové), dávat přednost předmětům z přírodních a netoxických materiálů (dřevo, kámen, sklo, papír apod.). Zástupci z Arniky také doporučují kupovat raději kvalitní a tedy spíše dražší výrobky. Není to sice vždy úplná záruka, ale potvrdilo se, že v levnějších produktech z tržnic je výskyt těchto škodlivin vyšší.

Naše další ověřené tipy, jak omezit plasty v domácnosti i přírodě

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

19
6

Nevyhazujte vánoční balící papíry – tvořte z nich

Pokud máte v rodině děti nebo jste sami kreativní, máte v papírech úžasný materiál na tvoření. A navíc to bude chytrý způsob recyklace. Z použitých dárkový...