Domů > Magazín > Děti a strava

Můžou nekojené děti přežít jen na obilném mléku?

Pokud patříte k maminkám, které z nějakého důvodu kojit nemohou, určitě se trápíte tím, jak svoje miminko krmit. Doporučujeme vám dělat dětem obilné mléko. Ale stačí dětem ke správnému vývoji JEN obilné mléko? Dostane miminko všechny živiny? Bude se mu dobře vyvíjet mozek? Bude mít zdravé kosti? Bude mít dost vápníku, té či oné živiny??? Zeptaly jsme se odbornice na výživu na její zkušenosti.

Není nad mateřské mléko

Že kojení je ideální strava pro novorozence, o tom dnes už asi nikdo nepochybuje. Že není nic na světě, co by se vyrovnalo mateřskému mléku, to asi tušíme a není to třeba obhajovat. Cokoli jiného než mateřské mléko bude vždycky jen náhražka. Pokud tedy patříte k těm nešťastným maminkám, které z nějakého důvodu kojit nemohou, určitě se trápíte tím, jak  svoje miminko krmit, aby újma byla co nejmenší. Víme, že z toho máte těžkou hlavu. Píšete nám na toto téma často a po Helčině článku o mléce se strhla přímo lavina. Stačí dětem ke správnému vývoji jen obilné mléko? Dostane všechny živiny? Bude se mu dobře vyvíjet mozek? Bude mít zdravé kosti? Bude mít dost vápníku, té či oné živiny???

Kde vzít důkaz

Protože my dvě patříme mezi ty šťastné maminky, které kojily a kojí, nemáme osobní zkušenost s miminkem krmeným jen obilným mlékem. Ano, četly jsme to v knihách, slyšely jsme to vyprávět, ale osobně jsme to nezažily. Asi od nás ani nečekáte, že vám odkýváme jakékoli umělé mléko (mrkněte se na složení, zapojte mozek a pochopíte), ale protože celý web stojí na našich vlastních zkušenostech a praxi, chtěly jsme pro vás najít nějaký důkaz. Nechtěly jsme tak citlivou věc, jako je výživa novorozence, odbýt jen tím, že prostě máte dělat obilné mléko, protože to všichni říkají, a hotovo. 

Zeptali jsme se odbornice přes výživu

Zavolala jsem proto MUDr. Strnadelové, která už má přes 20 let praxe s takovouto stravou. Děti, které byly před 20 lety miminka, jsou dnes dospělými lidmi. A ona vidí, jak prospívají, jak jsou zdraví. Když jsem se jí ptala na to, zda nekojená miminka mohou přežít jen na obilném mléku, okamžitě začala vzpomínat na všechny ty děti, co jsou jen a pouze obilným mlékem “odkojené”. A už vyprávěla příběh Elišky, ze které je dnes krásná mladá žena, příběh dvojčat a další a další zkušenosti s dětmi, které byly jen na obilném mléku, protože je maminky kojit nemohly. Nikdo z nich neutrpěl nějakou zdravotní újmu, nemá nižší IQ nebo něco podobného. Zkrátka ujistila mě, že nic lepšího není a živiny jsou dostačující po stránce minerálů, vitamínů, bílkovin atd. Samozřejmě, že nad mateřské mléko není, vzkazuje vám Vlaďka. Všechno ostatní je jen náhražka a my hledáme tu nejlepší. A tou je obilné mléko.

Pozor na strachy

Vlaďka Strnadelová klade důraz ještě na jednu moc důležitou věc, na kterou nesmíme zapomínat. Většina z vás nám píše velmi ustrašené mejlíky. Žijete v obavách o své drobečky, o jejich zdraví a růst. A to je kámen úrazu. Náš web je sice o jídle, ale obě s Helčou víme, že jenom o jídle to není. A Vlaďka mi to opět připomněla. Vystresovaná maminka, která se o dítě bojí, páchá nechtěně velké zlo. I kdyby vařila to nejlepší obilné mléko na světě, zadělává na problémy svými obavami. Strach je k ničemu. Strach ubližuje víc než špatná strava.  Chápeme, že  ho máte. Ale vám nepomůže a mrňouskovi ublíží. Takže vemte rozum do hrsti, odvahu chyťte za pačesy, strachy a řeči okolí pošlete k čertu a začněte vařit obilná mléka. Třeba právě podle knížky Radost ze zdravých dětí. Není to žádná věda a zdraví našich dětí za trošku té námahy stojí. 

Hodně zdravíčka všem mrňouskům, kteří nemají možnost mít mlíčko od maminky, ze srdce přeje

Eva

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Veronika
5. 6. 2013

O obilném mlíčku tady bylo napsáno spousta řádků, ale přeci jen se potřebuji ujistit…
Mám půlročního synka a od třetího měsíce je přikrmovaný. Moje mlíčko mu stačí k pokrytí tak cca třetiny denní dávky. Dle MUDr. Strnadelové nespěchám s příkrmy, zatím jsem mu zkusila dát jen mrkvičku. Chtěla bych jej z umělého mléka převést na obilné a dál kojit. Jaké složení obilného mlíčka by jste mi doporučovaly? Synek pije z lahvičky Medela, jak tady jedna maminka už řešila, větší otvor mu v ní dělat nechci, bojím se, že by pak mohl “zlenivět” a nechtěl sát ode mne. Jde obilné mlíčko více zředit vodou?
Děkuji za rady!

Makrobiotika možná není ideální způsob pro všechny. Ale to, co je dnes považováno za běžnou stravu, není vhodné pro nikoho. Téměř všem lidem tzv. normální strava přinese během života problémy (alergie, únavu, psychické problémy, nadváhu či obezitu a další a další, ale i nemoci daleko vážnější). Někdo se k tomu postaví čelem a hledá způsob, jak z toho ven. Někdo ne. Tak jako neexistuje jeden univerzální a jediný druh sportu, který by vyhovoval všem, neexistuje jeden univerzální a jediný způsob stravování. Každý člověk je jiný. Existuje nějaký důkaz, že tzv. normální strava je zdravá? Spíš naopak, existuje až moc důkazů, že není. Přesto je nám stále a dokola vnucováno, že je to strava správná. Samozřejmě…uberte trošku toho a trošku toho (ale vysadit ne, co bychom si taky počali s těmi všemi kravami a prasaty a mlékárnami a cukrovary… ) Taky on vlastně dneska ani nikdo nechce, aby lidi byli zdraví. Aby se léčili a potřebovali pomoc, to ano. Ale aby byli zdraví, to ne. Takoví lidé mívají kromě zdraví také velice zdravé názory a nedají se opít rohlíkem (ani kváskovým chlebem :-) ) Nejsou to ovce, protože používají vlastní mozek a taky jsou daleko méně bojácní. Jsou zvyklí, že nezapadají a nemají s tím problém. Jako test použijete vlastní děti… to jsou silná slova. Pokud to stavíte takto, drtivá většina lidí používá děti k testování zcela běžně. Děti vychováváme tak, jak si myslíme (myslíme! -bez důkazů), že je to správné. Ať se to týče jídla nebo výchovy. Jestli jsme to udělali dobře nebo špatně… možná ukáže čas, možná spíš se nabízí otázka: CO je dobře a CO je špatně? Existuje dobře a špatně? Kdo to posuzuje, CO je dobře a CO špatně? Kde je to dané?

Ukázat další komentáře