Domů > Online kurzy > Strava pro děti

Strava ve školce (Kristýna Turková)

Často se nás ptáte na možnosti stravy ve školce. Co je vlastně možné, co legální, jak to kde chodí. Možností je mnoho, jsou nějaká zákonná omezení, ale vždy tu hraje roli lidský faktor. Tentokrát jsem se ptala Kristýny Turkové, ředitelky Montessori Kampusu, jak to chodí u nich, v Českých Budějovicích. Nejvíc zajímalo, jak děti vnímají spolužáky s jinou, z domova donesenou, stravou. A odpověď mě překvapila.

Kristýna Turková je jedna z mých spolužaček ve škole. Je to neuvěřitelně chytrá žena, podezřívám ji, že jí bylo naděleno o nějaké to kolečko navíc. Vede Montessori školu a školku a byla ochotná mi bez skrupulí říct, jak to se stravováním ve školce řeší oni. Stačilo jí zaslat otázky a hned poslala odpovědi:

Za jakých podmínek je možné dávat dítěti do školky jinou stravu (bezlepkovou, vegetariánskou, veganskou apod.)?

Pokud vím, tak musí mít vyjádření od lékaře, a potom si může nosit vlastní označené krabičky s jídlem.

Mohou rodiče dávat dětem vlastní oběd a svačiny?

U nás mohou, ale zavedli jsme po dlouhé době svačiny společné, protože jsme chtěli, aby se děti podílely na přípravě (což by hygiena nedovolila), abychom posílili týmového ducha a aby si děti vzájemně nejedly jídlo z krabiček. Navíc nad společným jídlem máme kontrolu, takže už žádné brumíky, koblihy apod. Děti si navykají na ovoce, zeleninu apod. Někteří by chtěli ještě zdravější stravu, ale pracujeme na tom se soukromou jídelnou, která se pomalu tvaruje. Nicméně zdravé jídlo, které by se nám velice líbilo, by pro mnoho rodičů bylo cenově příliš vysoko, což také hraje velkou roli, protože nemůžeme odebírat od více odběratelů (jak kvůli vyhlášce, tak kvůli dětem a organizaci).

Je vůbec reálné, aby jedno dítě jedlo jinak než ostatní děti? Jednak prakticky z vaší strany kvůli podávání a ohřívání pokrmu, ale i společensky – zvládne to dítě jíst jinak?

Organizačně nandat a ohřát jiným dětem jiné jídlo není tak velký problém. Ostatní děti nemívají problém s tím, že by někdo jiný jedl něco jiného, žádné posmívání tu není, spíš naopak. Děti by chtěly to, co má ten druhý. Jedna holčička se i obsloužila z krabičky jiného dítěte – a dělala to docela pravidelně.

Jaké mají dnes rodiče možnosti,  pokud chtějí lepší stravu pro svoje děti?

V podstatě není žádný zádrhel než v tom to uplatit. Obávám se, že u nás není dost rodičů, kteří by ještě byli zvyklí stravovat se zdravěji natolik, že by byli ochotní platit mnohem více než standardně. Respektive, nenašli jsme zdravou stravovnu za peníze, které by byli ochotní všichni platit, takže teď máme v podstatě kompromis.

Máte nějakou negativní zkušenost s rodiči?

V podstatě nemáme. někdy je to obtížné organizačně, když si nestačí odhlásit svačiny a obědy a chtějí to po nás v úplně nevhodnou dobu, ale to je z jiného soudku. Spíš naši rodiče spolupracují, co se týče přeměny naší současné stravovny na zdravější variantu.

Děkuji za rozhovor

 

 

 

 

 

 

 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Podklady pro kurz

K zdárnému dokončení vám pomohou i naše materiály. Některé znich si můžete přečíst již dnes, jiné se budou odemykat jak budete procházet kurzem.

Poslední komentáře v kurzu

Komentáře

Naša dcérka bude mať onedlho tri roky. Tiež uvažujem čo zo stravou v škôlke. Od malička sme ju viedli na zdravšiu stravu (rodina si ako tak zvykla, pre okolie som čudná). Čo je doma zje bez problémov , jasné má obľúbené a menej obľúbené jedlo. Horšie je to na návšteve alebo u babičiek. Aj keď nosím svoje jedlo jednoducho ju láka to druhé( je proste zvedavá) zo začiatku som jej to zakazovala a vysvetľovala, že my také nepapáme ale začala robiť to ,že si v nestráženej chvíli niečo uchmatla a schovala sa pod stôl a zjedla, alebo si natlačila plné ústa až sa šla povracať. A to mi rozhodne vadí viac ako to či občas zje niečo “nezdravé”. Snažím sa jej vždy ponúknuť to naše a ak chce iné už jej to nezakazujem. Je smutné pozerať na dieťa keď sa schováva pod stôl s jedlom. Verím, že čím bude staršia to bude chápať viac a pôjde to ľahšie.

Je uzasne, kdyz nekdo nosi diteti jidlo do skolky a skolka to respektuje…nase nejmladsi dite budu davat do skolky za 2 roky a premyslim, jestli noseni obedu do skolky nezkusim, ale myslim si, ze bude chtit jist, to, co ostatni…ma 2 starsi sourozence a chce vse, co maji oni…tak jeste uvidim….u nas doma jsem prukopnikem zdrave stravy ja, nejstarsi dcera me neustale podezdriva, ze vse, co uvarim je zdrave….dnes jsem upekla jablecny kolac ze spaldove mouky, ktery ji moc chutna, zjistila, ze je ze spaldove mouky a ptala se, jestli je ta mouka zdrava…nemela jsem moc casu, rekla jsem ji, ze je z Lidlu, coz byla…odpoved ji neuspokojila, zagooglovala si ve svem chytrem mobilu a rekla mi, mami, je to zdrave, nasla jsem si,ze spaldova mouka rovna se zdravi….pochopila jsem, ze nema cenu nic zamlcovat,na druhou stranu, dcera prohlasila, ze se neda nic delat, ale ze musi uznat, ze ten kolac je vynikajici…takze mym snem je varit tak, aby deti mohly prohlasovat co nejcasteji, mami je to sice zdrave, ale je to vynikajici…tak hlavne to nevzdat!

Ukázat další komentáře