O nás

Projekt Jíme Jinak se věnuje zdravému životnímu stylu a ukazuje cestu, jak lze chutně, zdravě a prakticky vařit tak, aby nám bylo lépe na těle i na duši. Vaříme bez masa, mléčných a živočišných výrobků, bez bílé mouky a bez cukru. A co tedy jíme abychom byly štíhlé a zdravé? Podívejte se na naše recepty 🙂

Píšeme články, recepty, natáčíme videorecepty a rozhovory s odborníky, točíme online vaření a pořádáme online kurzy. Našimi kurzy už s nadšením a skvělými výsledky prošly tisíce účastníků. Více o našich kurzech.

Web navštíví ročně přes 650 000 tisíc lidí - jsme obrovská komunita podobně naladěných lidí.

Děkujeme vám, že jste tu také!

Kdo jsme

Eva Cikrytová a Helena Jirsová. Jsme dvě maminky na mateřské dovolené, které ještě donedávna napínaly veškerou sílu na svoje podnikání. Jedna vedla marketingový časopis, druhá kadeřnictví.

20 let hledání a diet

Nezávisle na sobě jsme posledních 20 let hledaly každá svoji cestu ke zdraví a ke štíhlé linii. Jednu motivovala především touha uzdravit se a dostat se ze začarovaného kruhu operací a nemocí. Druhou ohromily informace o tom, jak naše těla zbytečně stárnou, když se k ní po revoluci dostaly první knížky o alternativní medicíně. Obě jsme toužily najít rovnováhu a udržet si štíhlou postavu. Obě jsme válčili s váhou a vyzkoušely všechny možné i nemožné diety. Nastudovaly jsme mraky knih a snažily se vytvořit ideální jídelníček. S větším či menším úspěchem se nám to dařilo, pořád to ale nebylo ono. Poslední dílečky do mozaiky jsme nalezly zhruba před pěti lety. Přišly k nám ty správné informace, ty správné knihy. Všechno do sebe zapadlo. Konečně jsme našly správný jídelníček, zbavily se mnoha potíží, únavy a některých starých nemocí. Docela snadno jsme shodily přebytečná kila (a že jich bylo hodně) a bez velkého omezování si váhu stále držíme.

Jak jsme se potkaly a začaly společně vařit

Potkaly jsme se až v roce 2009, kdy se nám narodily děti. Seznámily jsme se na cvičení s miminky a zjistily, že vaříme a jíme podle stejných principů. Společných zájmů bylo samozřejmě víc, ale z vaření se stala přímo vášeň. Nakonec jsme raději než do restarace na oběd jely domů a společně vařily sobě a dětem, zkoušely nové recepty, hledaly chutné kombinace. Naše nadšení a viditelné výsledky způsobily, že jsme začaly vařit i pro kamarádky. A zájem o praktické ukázky stále rostl.

Z čeho vycházíme

Naším cílem je, aby strava nejen chutnala, ale také nezatěžovala organismus, předcházela nemocem, ba dokonce, aby léčila již vzniklé problémy. Inspirací nám byla česká kuchyně našich prababiček a tradiční čínská medicína. Ta má třítisíciletou historii, takže se opravdu máme co učit. Tu naši českou tradiční kuchyni bohužel přerušil po válce průmysl. Dnes už se v Česku nevaří podle zdraví, věku a ročního období, jako tomu bývalo dříve, ale podle slev a akcí, které nám nabízí nejbližší supermarket. Výsledkem je, že jsme stále tlustší a nemocnější národ. Proto vám budeme radit, jak se vrátit k přirozené potravě, jak správně a zdravě a hlavně chutně upravovat potraviny a jak tělu ulevit od zbytečných zátěží.

Zdravě jíst se dá i s chutí

Díky vyvážené stravě máme společně už čtyři zdravé děti, kdy ty starší bez potíží čelí kolektivu školky a přitom nikdy nepoznaly antibiotika. Samy na sobě, svých dětem a posléze mužích, širší rodině a přátelích jsme si vyzkoušely, jak moc důležité je zdravě vařit a jíst. Můžeme vám ukázat, že se to dá dělat i tak, aby to všem chutnalo a přitom jste nestrávili celý den u plotny.

Co děláme

Dnes se hlavně věnujeme tomuto webu o zdravé výživě a vaření, zkoušíme a publikujeme nové recepty, natáčíme pro vás videorecepty, oslovujeme odborníky a ptáme se na vaše nejčastější dotazy, děláme rozhovory s lidmi, kteří pro vás mají zajímavé informace. Protože jsme se obě staly podruhé maminkami, musely jsme omezit pravidelné kurzy zdravého vaření a vystupujeme jen několikrát za rok.

Kde jste nas videli

Tým Jíme Jinak

Eva Cikrytová

Narodila jsem se s vrozenými vadami ledvin a močových cest. Svoje první narozeniny jsem oslavila na operačním stole. Následovaly další operace, narkózy, léky. Chronickou rýmou, akné, angínami, záněty močových cest, bolestí zad a podbřišku, pískáním v uších a mnoha dalšími už ne tak vážnými potížemi jsem trpěla přes 30 let. Klasická medicína mi neuměla pomoci a potíže a operace přibývaly. Prekanceróza na děložním čípku, plicní embolie, šílená únava, smutek, chronická nevyspalost. Zásadní zvrat přišel se změnou jídelníčku. Můj život se otočil opačným směrem. Přestala jsem se cítit jako chodící mrtvola. Začala jsem žít a navzdory genetice se zbavila léků, injekcí na ředění krve i nálezu na čípku. Je mi čím dál lépe, konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh.

Helena Jirsová

Jsem nesmírně ráda, že jsem po tolika letech hledání a zkoušení na vlastním těle, konečně přišla na to, jak chutně a zdravě jíst, aniž bych se musela hlídat v porcích a měla zdravotní problémy. Léta jsme trpěla velkou nadváhou i poruchou příjmu potravy. Léta jsem hledala, vyzkoušela každou dietu od tukožroutských polévek až po totální hladovky. Fungovalo to vždy jen krátce. Dneska už chápu, proč mi nemohly nikdy diety trvale fungovat. Proto bych moc ráda předala svoje zkušenosti dál a ušetřila vás tápání v tom, co pro zdraví správné a co ne.  Přečtěte si celý příběh.

Roman Cikryt

Před pár lety jsem jedl jako 95% Čechů. Začal jsem jíst jinak velkou náhodou. Pracoval jsem z domu po 3 dny a jedl vše, co uvařila Eva. Po návratu ke klasickému jídelníčku jsem viděl takový rozdíl, že jíst jinak mi zachutnalo napořád 🙂 Shodil jsem přes 10 kilo a bez cvičení mám sportovní postavu.