Domů > Magazín > Blog

Obklady a zábaly

Jak si můžeme doma pomoci, když nás překvapí něco náhlého? Při různých potížích nám mohou ulevit zábaly nebo obklady, které si snadno připravíme doma sami.

Obklady

Připravujeme je tak, že si do bylinného nálevu či zředěné tinktury namočíme bavlněnou látku, plenku, žínku anebo ručník a přiložíme na kůži. Obklady se používají při bolestech, při zánětech, k čištění ran a také při únavě. Látku přikládáme na postižené místo, jakmile uschne, namočíme ji znovu a přiložíme. S obklady máme dobré zkušenosti. Na nehojící se ránu jsme přikládali obklad z řebříčku a přestože to lékař viděl velice špatně, díky obkladu se rána začala pěkně hojit.

Bylinky vhodné na obklady:

  • Heřmánek je velmi vhodný na rány, při zánětech. Nám se osvědčily heřmánkové teplé obklady na oční záněty.
  • Řebříček a řepík jsou bylinky, které se také hodí k ošetření nehojících se ran.
  • dezinfekci můžeme použít levanduli, heřmánek, lopuchový kořen.
  • Hnisavé rány hojí pískavice řecké seno.
  • Při revmatismu a potřebě prokrvení použijeme rozmarýnu lékařskou.
  • Na migrény pomůže studený obklad z mateřídoušky či levandule.

Zábaly

Aplikujeme lokálně, používáme čerstvé bylinky, tvaroh, brambory, cibuli, citrony. Používáme při zhmoždění svalů, kostí, k odstranění třísky z kůže, či při urychlení hojení ran, vředů atp. Postup je takový, že si nakrájíme bylinky, například listy kostivalu, můžeme je i rozmixovat, naneseme směs na bavlněný hadřík, rozetřeme do tenké vrstvy, aby ta vrstva pokryla celé postižené místo, zábal po dvou hodinách vyměníme. Aby se nám nepřilepil na postižené místo, můžeme kůži potřít před aplikací olejem. Je možné ho nechat působit i přes noc.

Jaké zábaly si připravit a na co:

Cibulový zábal na bolavé ucho
Cibuli drobně nakrájíme, rozmačkáme a vložíme do plátěné látky, tu položíme na bolavé ucho a svážeme šátkem.

Tvarohový zábal
Přikládáme při zánětech prsu, u angín či bronchitid. (Tvarohový obklad – první pomoc nejen při suchém kašli)

Citrónový zábal
Omytý bio citron rozřízneme na polovinu, řeznou stranou položíme citron do misky a zalijeme vroucí vodou, poté ho v misce i s vodou rozkrájíme na menší kousky a podrtíme. Do vychladlé tekutiny namáčíme bavlněnou látku, kterou přikládáme na krk při onemocnění angínou. Krk zabalíme ještě další látkou, může být vlněná, flanelová anebo použijeme šálu. Zábal necháme přiložený minimálně hodinu.

Priessnitzův zábal
Tento zábal se nám osvědčil u dětí při zánětu hrtanu. Bavlněnou látku namočíme do studené vody, vyždímáme a přiložíme na krk, přes látku položíme šátek a ještě omotáme krk vlněnou látkou či šálou. Necháme přiložené na krku 10 minut a poté krk zabalíme do suché bavlněné látky, šátku či plenky.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

19 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Bylinky na bolesti hlavy a migrény

Věděli jste, že mnoho potravin může být spouštěčem migrén? Pojďme se podívat na to, které to jsou a co dělat, abychom migrénám předešli a jaké bylinky nám ...
20
3

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
21
3

Citronová verbena: voní a léčí už po staletí

Říká se, že voní po citronu víc než samotný citron. K čemu je citronová verbena dobrá a kde všude vynikne její úžasné aroma?

Ginkgo biloba – strom dobré paměti

Strom, který možná znáte také pod názvem jinan dvoulaločný, je doslova živoucí fosilií. Tento strom dokázal přežít i velké události, které vedly k vyhynutí...
137
72

Jak si chránit a zahřívat ledviny

Ledviny které v zimě potřebují teplo, je nejlepší zahřát nahřátou solí. Když se sůl ohřeje, dokáže dlouho držet teplo a to je pro naše zimou oslabené ledvi...
11
1

Bolest v krku, nachlazení a chřipka – jaké bylinky pomáhají?

Taky se občas nachladíte nebo vás nepříjemně škrábe v krku? Nechcete sahat po běžných přípravcích z lékárny a rádi byste vyzkoušeli bylinky?