Dráždivý kašel je velmi nepříjemný a chceme se ho nejdříve zbavit. Lékárenské přípravky nejsou levné a mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Zkuste na kašel vyzrát pomocí tradičních přírodních metod. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak na to.

1Suchý kašel

Při suchém a dráždivém kašli přikládáme obklad z tvarohu a česneku. Uvolní plíce, zklidní kašel a zprůchodní cesty. MUDr. Strnadelová ho doporučuje i při dušnosti a doporučuje ještě přidat cumlání oleje.

 • Tvarohový obklad: nahřejeme kostku tvarohu na příjemnou teplotu (např. na pařáčku nebo pánvičce), rozmačkáme spolu s protlačenými 2-3 stroužky česneku a zabalíme do pleny. Hrudník natřeme sádlem a přiložíme zabalený tvaroh a obvážeme bavlněnou látkou. Necháme působit hodinu. Přikládáme 1x denně po dobu několika dní.
 • Cumlání oleje: po probuzení si na lačno dáme do úst lžíci oleje (např. slunečnicový nebo sezamový) a 10-15 minut ho převalujeme v ústech. Poté vyplivneme, pomocí lžíce oškrábeme jazyk a vypláchneme ústa. Aplikujeme 1-2x denně (ráno a večer).

2Vlhký kašel

Při vlhkém kašli aplikujeme bramborový obklad, který necháme působit 2 hodiny.

Na bramborový obklad potřebujeme:

 • 1-3 větší brambory
 • syrový list zelí
 • zázvor
 • mouka

Postup:

Brambory najemno nastrouháme, přidáme k nim vymačkanou šťávu ze zázvoru a paličkou na maso naklepaný list bílého zelí. Vše zahustíme moukou tak, aby vznikla hmota, která se dá přiklážit na krk. Zavážeme bavlněnou látkou a necháme působit 2-3 hodiny. Můžeme ho během dne měnit 2-3x, ale vždy ho uděláme znovu z čerstvých surovin.

3Dlouhotrvající kašel a zahlenění

Při kašli, který trvá dlouho a objevují se hleny, pijeme nápoj ze skořápek z vlašských ořechů, anebo čaj z kořene lotusu (seženeme ve zdravé výživě buď sušený, nebo čerstvý, pod názvem lotos i lotus). Podáváme také kuzu nápoj, přikládáme obklady (bramborový, tvarohový) viz výše a upravíme stravu – zcela vyřadíme mléčné výrobky, pečivo, sladkosti a ovoce, které zahleňují.

 • Nápoj ze skořápek ořechů: do 0,5 l vody dáme 10 omytých skořápek z vlašských ořechů. Vaříme cca 30 minut na mírném plameni. Necháme 5 minut odstát, scedíme a popíjíme. Tento nápoj si vaříme několik dní.
 • Čaj z lotusu: ukrojíme tenký plátek čerstvého lotusu (nebo použijeme kousek sušeného kořene) a 5-10 minut povaříme na mírném plameni. Popíjíme.
 • Kuzu nápoj: 1 lžičku kuzu rozpustíme ve 2 lžičkách vody. Přidáme šálek studené vody a přivedeme téměř k varu. Mícháme až nápoj zprůhlední. Přidáme pár kapek sojové omáčky Shoyu. Vypneme a podáváme teplé. Dětem, pokud by ho jinak nepily, dosladíme případně vymačkanou šťávou z jablíčka nebo troškou sladu / obilného sirupu.

4Prevence je příjemnější než léčba

Kašel a bacily si na vás nepřijdou, když se budete v průběhu roku o sebe hezky starat. Zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem, dostatkem pohybu a radosti ze života jsou perfektní základ pro zdravé plíce a tlusté střevo. Když jsou tyhle dva orgány v pořádku, čisté a nezanesené, je riziko vzniku kašle zcela minimální. Jsou to párové orgány, navzájem se ovlivňují. Proto i léčba plicních nemocí v čínské medicíně začíná právě očistou střeva. Pokud jíte s námi podle našich receptů, je pro vás prevence příjemnou záležitostí – dobře jíme, pochutnáme si a za odměnu jsme silní a odolní.

 
Cítím, jak moje tělo jásá (Monika)
Monika: Díky Evi, že jste vymyslela klub Jíme Jinak....
Na jídlo se těším a vychutnávám si ho (Věra)
Věra: Evi dnes se stalo to čemu jsem skoro...
Díky kurzu mám mnohem více času
Stramis: Z programu jsem naprosto nadšená. Mám díky vaření...
Dole 2 kg a spoustu cm a pokračuji dál
Ivana L.: Mám dole 2 kg. Ale zato těch...
Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací
Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...
Vaření dle JJ je jednoduché a nejsem unavená, takže to jde samo
Jana: Těch informací je hodně, ale strašně mě to...
Už nikdy nechci zpět: konečně se cítím se fit
Evacernosk: Děkuji za tento kurz, přesto že jsem dané...
Inspirující kurz pro začátečníky
Lenka: Milá Evo, milá Helčo, ještě jednou vřelé díky za...
Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)
Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...
Každý nový článek je obrovským přínosem
Martina: Díky moc za celý "seriál" o cestování, který...
Zachránili jste mi zdraví
Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...
S Vámi mám pocit, že na to nejsem sama (Daniela)
Daniela: Jsem učitelka a celý svůj profesní život se...
Srovnal se mi cyklus (Adriana)
Adriana: Vďaka vašim radám som zaradila do jedálnička viac...
Okolí si všímá změny a já se cítím báječně
Pcmunoav: Přihlásila jsem se do programu Hubneme do plavek,...
Váš web mě stále obohacuje
Katka: Váš web mi přináší zajímavé články, obohacuje mne...
 1. Chci se zeptat, co se dá použít místo sádla? Už dlouho ho v domácnosti nevedeme. Šel by kokosový tuk nebo bambucké máslo?
  A pak ještě k tomu bramborovému obkladu firt nechápu,jak je tam ten zelný list. Jakože tozmlácený na kousky? Nebo je furt v kuse, a jen je jako „talíř“ pro další ingredience? A pokud je to tak, tak se přikládá zelím na kůži nebo naopak dál od kůže?Předem děkuji!

 2. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVšechny vaše recepty jsou úžasné
Další článekNo Poo aneb jde to i bez šampónu