Domů > Magazín > Zdraví

Jak léčit nachlazení, virózu a chřipku. Víte, jaký je v nich rozdíl?

Chladné počasí s sebou přináší vlnu nachlazení a viróz. Máme rýmu, kašleme, bolí nás v krku, hlava a jsme slabí. Je to viróza nebo nachlazení? Nebo snad chřipka? Umíte rozeznat, co vlastně máte? Co na kterou nemoc zabírá a jak se léčit?

Nachlazení, nebo viróza? Nebo snad chřipka? Co je co?

Příznaky nachlazení
Nachlazení se projevuje nejčastěji některými z těchto příznaků (nemusejí se objevit všechny):
rýma
ucpaný nos
bolest v krku
– chrapot
– kašel
kýchání
– bolest hlavy
– bolest uší
– mírně zvýšená teplota

Teplota, rýma, bolest v krku, kašel, bolest hlavy, pocit, že nejste ve vlastní kůži. To jsou klasické příznaky nachlazení. Že jste neprochladli? Nemuseli jste, běžné nachlazení je termín užívaný pro označení lehké respirační virózy. U dětí bývá nejčastější komplikací nachlazení zánět středního ucha.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Lidé mají často tendenci nachlazení zaměňovat za chřipku. Ta nás ale na rozdíl od běžného nachlazení (se kterým často chodíme i do práce) upoutá do postele a nebudeme ji schopni jen tak přechodit. Chřipka nás přepadne náhle. Ráno jsme ještě jako rybičky a v průběhu dne z ničeho nic pocítíme zimnici a únavu a nepřejeme si nic jiného, než si jít lehnout.

Příznaky chřipky jsou:

  • horečka (přes 38°C),
  • velká únava, malátnost až extrémní vyčerpání,
  • bolest hlavy a svalů,
  • případně i nevolnost doprovázená průjmem a zvracením,
  • rýma, kašel, ani bolet v krku se nemusí objevit.

Příčiny nachlazení

Přečtěte si také…
Rýma – proč ji máme a jak se jí zbavit?
Kašel, rýma a chřipka – co se nám snaží říct?
Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?
Vitamín C – podzimní nezbytnost nebo přeceňovaný vitamín?

Dle západní medicíny vzniká nachlazení nakažením viry z důvodu oslabené imunity, prochladnutí, vyčerpávající fyzické zátěže, nedostatku spánku, špatné výživy a stresu. Proč se nachlazení objevuje nejčastěji v zimě? V zimě trávíme více času v uzavřených a málo větraných budovách se sušším vzduchem – to je přesně to, co viry milují. Právě vzduchem a kontaktem s různými předměty (kliky, umyvadlo aj.) se viry nejlépe přenáší. Prevencí dle západní medicíny je dostatečné větrání, hygiena, dostatečné množství vitamínů a teplé oblečení.

Z pohledu východní medicíny jsou příčinou virových onemocnění kombinace nevhodné stravy (extrémy ve stravě, především konzumace kyselinotvorných nápojů a potravin), nevhodného životního prostředí a nevhodného způsobu života. Chřipka, nachlazení a jiné virové infekce se běžně objevují na podzim (Jak přizpůsobit stravu na podzim a vyhnout se nemocem), a na jaře při změnách ročního období, dále při výkyvech počasí a teploty. Na podzim se naše tělo formou hlenů v podobě rýmy a kašle začne zbavovat přebytků energie jin nashromážděné během léta (to jsou ty naše oblíbené zmrzliny, sladké nápoje, dezerty, příliš mnoho ovoce atp.), na jaře se tělo zbavuje nadbytku energie jang (příliš mnoho solených pokrmů, živočišných produktů, pečených výrobků). Prevencí je harmonická zdravá strava z přirozených celistvých potravin a zdravý životní styl.

Psychosomatika nám říká, že kašel znamená odmítání a nesouhlas, rýma značí vnitřní pláč (mít všeho po krk), chrapot trápí mnoho lidí, kteří „nemají ostatním co říci“ a bolesti v krku se mohou vyskytnout, když toho člověk – v přeneseném smyslu – musí příliš mnoho „spolknout“. Obecně je příčina nachlazení přepracování, přetížení, přání utéci, stáhnout se od každodenních problémů, od lidí, životní situace nechává člověka chladným, již nemá sílu se pro něco rozehřát.

Léčba nachlazení

Bylinky proti nachlazení:
– Kašel: jitrocel, mateřídouška, tymián, divizna
– Rýma: heřmánek, máta a levandule
– Nachlazení: lípa, echinacea, černý bez, jitrocel

O nachlazení platilo a stále platí staré známé úsloví: léčené trvá týden a neléčené sedm dní. S nachlazením, ani s chřipkou se k lékaři nechodí (někteří lékaři ale i na tyto nemoci předepisují antibiotika viz Je tak snadné dostat zbytečně antibiotika). Klasická medicína doporučuje ulevit si řadou různých léků od nosních kapek, přes léky na snížení teploty až po ty na kašel, ale existuje i spoustu přírodních pomocníků, kteří nám uleví a nezatížíme tělo zbytečně léky:

Obecné zásady léčby nachlazení a viróz:

Horečka je dobrý signál
Když se dostaví horečka, je to dobrý signál, že náš imunitní systém funguje, jak má. V takovém případně je třeba zalehnout a vypotit se, hlídat pitný režim. Chybou je horečku potlačovat prášky. Je třeba ale postupovat tak, aby horečka probíhala správně viz články Horečka je náš pomocník – využijte ji ve svůj prospěch a Alternativní léčba horečky.

 

Zdravý člověk se nikdy nenachladí

“Zdravý člověk není nikdy vyčerpaný, nikdy se nenachladí. Je vždy připravený pracovat.” Když jsem toto Oshawovo tvrzení našla v knize mezi 6 ukazateli zdraví, málem jsem se urazila. Já šla z virózy do virózy. Nachlazená snad od narození. Stačilo posedět na návštěvě, kde měli zimu od země a do hodiny to bylo. Nejdřív bolest v podbřišku, vzápětí rýma, ucpané dutiny a bolení v krku. Od druhého dne uzliny a zase bylo týden s čím bojovat. Ledva to polevilo, prochladla jsem na poradě ve studené zasedačce, přestože jsem na ní šla s horkým kafe. A vyčerpaná? Tak to jsem byla pořád!
S velkým překvapením jsem pak zjistila, že bez potíží zvládám ledové podlahy na návštěvách, promočené boty na výletech a další, pro mě dříve zcela likvidační, situace. Bez jediného náznaku, že bych měla být nastydlá! A ještě víc jsem byla překvapená, když se i bez fyzických podmínek v podobě zimy, větru nebo mokra všechny staré symptomy jako lusknutím prstů vrátily po pár nevhodných jídlech. Kromě stravy má okamžitý vliv i psychika. Přetížení, neshody v rodině, to všechno spolehlivě vyvolá dojem, že jsem nemocná. Ale když už člověk zná příčiny, snadno se zbaví neduhů. Díky dobrému jídelníčku už tedy běžně vůbec nemarodím. Počet viróz nebo nachlazení bych za posledních deset let spočítala na prstech jedné ruky a ještě by mi nějaké zbyly. A vždycky jsem přesně věděla, z čeho to mám! Od uvědomění si problému k vyléčení pak kolikrát stačilo pár hodin, maximálně pár dní.” Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak

Účastníci našich programů mají stejnou zkušenost

Když se podíváte do příběhů a do komentářů, tak vidíte velmi často právě takové zprávy:

Věra: Věř, že i ty problémy s průduškami přejdou. Já jsem měla každý rok vždy na jaře a na podzim silnou rýmu, bolest v krku a průdušky. Jím dle Jíme Jinak asi 4 roky. A poslední viróza byla před 3 roky. Někdy mi to připadá jako zázrak.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

58 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
37
12

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...

Úžasný a mocný zázvor

Kdo by neznal zázvorový čaj? Je výborný při nevolnostech, příjemně nás zahřeje, ale věděli jste, že sušený zázvor má příznivé účinky při léčbě demence nebo...
175
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
13
1

Bolest v krku, nachlazení a chřipka – jaké bylinky pomáhají?

Taky se občas nachladíte nebo vás nepříjemně škrábe v krku? Nechcete sahat po běžných přípravcích z lékárny a rádi byste vyzkoušeli bylinky? 
klub
33
13

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...
78
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...