Taky se občas nachladíte nebo vás nepříjemně škrábe v krku? Nechcete sahat po běžných přípravcích z lékárny a rádi byste vyzkoušeli bylinky? 

Občas to potrápí každého z nás. Tyto bylinky jsou dostupné, běžně je seženete v obchodě anebo je máte k dispozici doma.

1Šalvěj lékařská

Je prokázáno, že šalvěj obsahuje látky, díky kterým má antibakteriální vlastnosti. Tradičně se užívá při bolestech v krku, při angíně, jako kloktadlo nebo nálev. Šalvěj máme na zahradě, a tak si její mladé lístky trháme čerstvé dle potřeby. Máme obrovský keř a lístky jsou k dispozici v podstatě dokud nezačne sněžit. Tento čaj je velmi účinný, ale musí se začít hned při prvních příznacích.

2Česnek

Má široké spektrum účinků proti nejrozmanitějším organismům, které jsou příčinou mnoha onemocnění, včetně virových kmenů. Česnek pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení, povzbuzuje činnost imunitních buněk. Pro prevenci konzumujeme 3 stroužky česneku týdně. Česnek můžete zamaskovat do pomazánky anebo užívat česnekovou tinkturu. My ho máme nejradši v pomazánce. Třeba z červené řepy.

3Tymián

Tymiánový esenciální olej je považován za jeden z nejúčinnějších antibakteriálních prostředků. Je vhodný k léčbě zánětů dýchacích cest, nachlazení, při chřipce či angíně. Má spasmolytické vlastnosti, díky tomu zmírňuje kašel.

4Bez černý

Květ černého bezu se běžně užívá při onemocnění dýchacích cest spojených s horečkami či ucpáním nosních dutin. Výborně se kombinuje s květem lípy. U našich dětí je tento čaj velmi oblíbený. Bezu jsme věnovali celý článek.

5Jablečník obecný

Jablečník pomáhá ředit hustý hlen, čistí ucpané dýchací cesty, a to tak, že nutí ke kašlání. Oblíbený je zejména při suchém, dráždivém kašli.

Zkuste to taky

Bylinek, které pomáhají při onemocnění dýchacích cest je mnoho, možná máte zkušenosti s jinými. Podělte se s námi a napište, které se osvědčily vám. Těšíme se na vaše tipy.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Nedám dopustit na cibuli, sice to není bylinka, ale je úžasná. Cibulový čaj na rýmu a kašel zabírá rychleji než sirup z lékárny. Jinak používám vše, co je v článku, kromě jablečníku, na ten jsem ještě nenarazila. Také zázvor a šalvěj, ta je též úžasná, zabrala okamžitě na bolest v krku ze zadní rýmy. Občas používáme i majoránkový čaj, ale spíš u nás vede tymiánový sirup, zrovna přemýšlím, čím tam nahradit cukr, možná by šel rýžový sirup…?

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekThajská polévka s kokosovým mlékem
Další článekKrční mandle: Co dělat, když nejsou v pořádku