Domů > Magazín > Blog

Bolest v krku, nachlazení a chřipka – jaké bylinky pomáhají?

Taky se občas nachladíte nebo vás nepříjemně škrábe v krku? Nechcete sahat po běžných přípravcích z lékárny a rádi byste vyzkoušeli bylinky? 

Občas to potrápí každého z nás. Tyto bylinky jsou dostupné, běžně je seženete v obchodě anebo je máte k dispozici doma.

Šalvěj lékařská

Je prokázáno, že šalvěj obsahuje látky, díky kterým má antibakteriální vlastnosti. Tradičně se užívá při bolestech v krku, při angíně, jako kloktadlo nebo nálev. Šalvěj máme na zahradě, a tak si její mladé lístky trháme čerstvé dle potřeby. Máme obrovský keř a lístky jsou k dispozici v podstatě dokud nezačne sněžit. Tento čaj je velmi účinný, ale musí se začít hned při prvních příznacích.

Česnek

Má široké spektrum účinků proti nejrozmanitějším organismům, které jsou příčinou mnoha onemocnění, včetně virových kmenů. Česnek pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení, povzbuzuje činnost imunitních buněk. Pro prevenci konzumujeme 3 stroužky česneku týdně. Česnek můžete zamaskovat do pomazánky anebo užívat česnekovou tinkturu. My ho máme nejradši v pomazánce. Třeba z červené řepy.

Tymián

Tymiánový esenciální olej je považován za jeden z nejúčinnějších antibakteriálních prostředků. Je vhodný k léčbě zánětů dýchacích cest, nachlazení, při chřipce či angíně. Má spasmolytické vlastnosti, díky tomu zmírňuje kašel.

Bez černý

Květ černého bezu se běžně užívá při onemocnění dýchacích cest spojených s horečkami či ucpáním nosních dutin. Výborně se kombinuje s květem lípy. U našich dětí je tento čaj velmi oblíbený. Bezu jsme věnovali celý článek.

Jablečník obecný

Jablečník pomáhá ředit hustý hlen, čistí ucpané dýchací cesty, a to tak, že nutí ke kašlání. Oblíbený je zejména při suchém, dráždivém kašli.

Zkuste to taky

Bylinek, které pomáhají při onemocnění dýchacích cest je mnoho, možná máte zkušenosti s jinými. Podělte se s námi a napište, které se osvědčily vám. Těšíme se na vaše tipy.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nedám dopustit na cibuli, sice to není bylinka, ale je úžasná. Cibulový čaj na rýmu a kašel zabírá rychleji než sirup z lékárny. Jinak používám vše, co je v článku, kromě jablečníku, na ten jsem ještě nenarazila. Také zázvor a šalvěj, ta je též úžasná, zabrala okamžitě na bolest v krku ze zadní rýmy. Občas používáme i majoránkový čaj, ale spíš u nás vede tymiánový sirup, zrovna přemýšlím, čím tam nahradit cukr, možná by šel rýžový sirup…?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
29

Krční mandle: Co dělat, když nejsou v pořádku

Dá se vyhnout trhání mandlí, když dítě trpí na časté záněty a angíny? Proč je lepší mandle zachovat? Jak léčit zánět mandlí u malých dětí a dospělých. Ing....

Kurkuma – zlatý poklad pro zdraví

Kurkuma dlouhá neboli indický šafrán, žluté koření či žlutý zázvor patří mezi nejoblíbenější koření asijské kuchyně a tradičně se používá i pro své léčivé ...
59

Jak léčit nachlazení, virózu a chřipku. Víte, jaký je v nich rozdíl?

Chladné počasí s sebou přináší vlnu nachlazení a viróz. Máme rýmu, kašleme, bolí nás v krku, hlava a jsme slabí. Je to viróza nebo nachlazení? Nebo snad ch...
13
3

Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
25
16

Vykuřovadla a jejich léčivé účinky

V řadě kultur bylo vykuřování bráno jako duchovní záležitost. Starověké hinduistické texty, psané v sanskrtu, popisují použití kadidla jako léčebného nástr...

10 esenciálních olejů, které by vám neměly doma chybět

Esenciální oleje najdou využití jak v péči o domácnost, tak v péči o naši duši i tělo.