Domů > Magazín > Zdraví

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může přerůst ve velký problém. Pojďte si přečíst jaké jsou příčiny a najít úlevu.

Plynatost – co to vlastně je?

Věděli jste, že když všechno funguje jak má, je střevní plyn skoro zápachu? Jedná se o směs par včetně kyslíku, oxidu uhličitého, dusíku, vodíku a metanu. Tento plyn se vytváří v našem trávícím systému a je zcela přirozený. Jakmile se však smíchá se střevními bakteriemi, máme postaráno o nepříjemný zápach. Je přirozené, že naše tělo plyny uvolňuje, buďto ústy nebo konečníkem. Avšak nahromadění plynu způsobuje bolest břicha a nadýmání, kdy máme pocit otoku a stísněnosti v oblasti pupku a podbřišku.

Věděli jste, že…
Střevní plyn patří k běžnému životu. Je výsledkem trávicích procesů. Každý si zkrátka potřebujeme prdnout. Studie ukazují, že většina lidí upouští plyn 21x za den.

Plynatost příznaky

Nafouklé a bolestivé břicho není jediným příznakem plynatosti a nadýmání. Mezi další nepříjemné projevy spojené s plynatostí se řadí:

 • kručení v břiše
 • pocit plnosti
 • hlasité zvuky a pohyby střev
 • bolest břicha
 • zácpa
 • průjem
 • tlak na žaludku
 • křeče v oblasti podbřišku

Plynatost a její příčiny

Jak jsme si řekli, určité množství plynu je zcela normální a přirozený jev. Jakmile dochází k nafukování břicha, nelibému zápachu či bolestem, měli bychom zpozornět. Nejčastější příčinou je hltání, špatné rozkousání potravy, konzumace nápojů společně s jídlem. Dál nás může trápit špatně zvolená strava, která obsahuje příliš tučných a smažených jídel, nadměrné množství pečiva a mléčných produktů a nebo špatně připravené luštěniny. V neposlední řadě může za plynatostí být stres, nedostatek pohybu či narušení střevní mikroflóry.

Jak správně uvařit luštěniny, aby vás nenadýmaly? V tomto článku zjistíte, jak se zbavit antinutrientů, kolik jich sníst, jak je správně kombinovat a mnoho dalšího.

Dlouhodobá plynatost

Příčinou dlouhodobé plynatosti může být potravinová intolerance či alergie. Mezi nejčastější potravinové alergie a intolerance se řadí alergie na bílkovinu kravského mléka a lepek. Jakmile se jedná o intolerance, produkty zcela vyřadíme na určitý čas. Naše tělo je příliš zanesené a potřebuje si odpočinout. Po uplynutí delšího období můžeme zkoušet danou potravinu pomalu zařazovat zpět. Vyzkoušejte nahradit mléko za kvalitní rostlinné alternativy. Pokud máte podezření, že vám nesedí lepek, užijte si průzkum bezlepkového světa. Můžete se inspirovat z našich receptů na bezlepkový čirokový kváskový chléb nebo třeba bezlepkový “špekový” knedlík.

Zapáchající plynatost

Je běžné, že plyn, který odchází z těla může mírně zapáchat. Pokud je ale zápach nepříjemný, je pravděpodobné, že konzumujete potraviny, které vám neprospívají. Zapachající plynatost navíc může ukazovat i na zdravotní komplikace. Každopádně, pokud vás trápí velké bolesti břicha, nafouknutí a nepříjemný zápach, je na čase, abyste upravili svůj jídelníček a navštívili celostního doktora, který vám pomůže vyřešit příčinu vašich problémů.

Nadměrná plynatost a potraviny

 • Jídla živočišného původu jako je maso, vejce a mléčné výrobky.

Ty můžete snadno nahradit rostlinnou alternativou. Vyzkoušejte bílkoviny v podobě luštěnin. Avšak velký pozor! Luštěniny se musí správně připravit, aby nedocházelo k dalšímu nadýmání. Navíc je důležité sníst jen přiměřené množství.

 • Některé druhy zeleniny jako je brokolice, kapusta, cibule, česnek.

Brukvovitá zelenina jako brokolice a kapusta obsahují trisacharid, který je tráven ve tlustém střeva a způsobuje zvýšenou produkci plynů. Oproti tomu cibule obsahuje fruktany, což je typ vlákniny, který může opět vést k nadýmání.

 • Pivo, víno a umělá sladidla

Alkohol kvasí v našich střevech a narušuje zdravou mikroflóru. Umělá sladidla mají stejný dopad. Narušují zdraví mikrobiom a působí průjmově.

Plynatost a kručení v břiše

Plynatost je často doprovázena kručením v břiše, které vzniká pohybem plynu v žaludku a střevech. Někdy se dostavuje hlasité škrundání a pocit, jako bychom měli ve střevech chodícího návštěvníka. Je přirozené, že se náš žaludek a střeva stahují, aby promísily stravu s trávícími enzymy. Tyto pohyby jsou však při zdravé funkci střev uchem neslyšné.

Ženu trápí nevolnost a bolesti břicha.

Co na plynatost

Upravte svůj jídelníček. Vyvarujte se polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám. Jezte všímavě a dobře každé sousto rozmělněte. Chcete docílit kašičky v ústech, která je dobře smícháná se slinami. Sliny obsahují trávící enzymy, které vám pomohou k břichu bez bolesti.

Dejte si pozor na kynuté pečivo, cukr a mléčné výrobky. Zařaďte na své talíře celozrnné obiloviny, abyste podpořili a obnovili střevní mikroflóru. Celozrnné obiloviny působí jako malý kartáček a střeva vám pomohou vyčistit. Zeleninu tepelně upravujte a zkoušejte, jaké druhy jsou pro vás vhodné a které vám nedělají dobře.

Odlehčete svému stravování a místo masa objevte kouzlo rostlinných bílkovin. Zařaďte luštěniny, ale buďte opravdu velice pozorní při jejich přípravě a nekonzumujte přílišné množstvi. V neposlední řadě podpořte zdravé střevní bakterie kvašenou zeleninou či pickles.

Plynatost léčba – Přiběhy našich čtenářů

Darina (31 let) měla velké střevní problémy. Od mládí byla nemocná a bojovala s nechutenstvím, které se střídalo s nadváhou. Po změně jídelníčku podle principů Jíme Jinak zmizely zažívací potíže a dokonce zhubla o 2 konfekční velikosti.

Jarmila (44 let) se cítila bez energie a unavená. Poté, co změnila své stravovací návyky se zbavila nadýmání a při plynatosti ji netrápí žádný zápach. Navíc se zbavila nafouklého břicha a zhubla skoro 10 kg.

Pomoc při plynatosti

Může to být i váš příběh! Konečně cítit lehkost a radost. Mít krásné břicho bez zbytečného nafukování a bolesti. Stačí udělat rozhodnutí a začít měnit svoje stravovací návyky.

V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým najdete cestu ke zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

19 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Co pomáhá na průjem

Mnoho z nás to někdy v životě zažilo nebo zažívá na každodenním pořádku. Nepříjemné bolesti břicha, nadýmání, průjem. Jak ho zastavit a dlouhodobě si pomoc...

Zvracení a jak jej zastavit

Nepříjemný obranný reflex našeho těla nejspíš všichni dobře známe. Kdy je reakce v pořádku a kdy je důležité podívat se na jeho příčinu? Jak můžeme zvracen...

Zvracení u dětí a jak jej zastavit

Trápí vaše dítě zvracení či projevy nevolnosti? Objevte možnosti, jak mu můžete pomoci a vyhněte se nepříjemným projevům.

Co pomáhá na nafouklé břicho: 5 užitečných tipů

Nafouklé břicho je problémem, který trápí možná i vás. Stojí za ním nespočet faktorů, nicméně nejčastěji se jedná o špatné stravovací návyky, stres nebo zd...