Domů > Magazín > Zdraví

Co pomáhá na nafouklé břicho: 5 užitečných tipů

Nafouklé břicho je problémem, který trápí možná i vás. Stojí za ním nespočet faktorů, nicméně nejčastěji se jedná o špatné stravovací návyky, stres nebo zdravotní potíže. V tomto článku se podíváme na několik osvědčených metod, jak na nafouklé břicho správně, rychle a efektivně. S Jíme Jinak to zvládnete.

Příčiny nafouklého břicha

Za nafouklým bříškem může stát více či méně závažná příčina – od pouhé dietní chyby po onemocnění trávicího traktu. Pojďme se nyní podívat na ty nejčastější příčiny:

  • konzumace nevhodných potravin, zejména průmyslově zpracovaných výrobků či produktů plných cukrů, ale stejně tak trávení zpomalují tučná jídla a živočišné bílkoviny,
  • intolerance potravin, nejčastěji laktózy nebo lepku, u citlivých jedinců vyvolává plynatost a bolesti břicha,
  • nedostatečné rozkousání jídla a velké porce vašemu trávení také příliš nepomáhají,
  • hormonální změny, resp. nafouklé břicho je u žen nezřídka spojeno s menstruačním cyklem,
  • dlouhodobý stres negativně ovlivňuje zažívání a projevuje se například plynatostí,
  • zdravotní potíže různého druhu, od diastázy (tedy rozestupu přímých břišních svalů) přes syndrom dráždivého tračníku až po Crohnovu chorobu.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!

Rezervovat místo zdarma

Jak se zbavit nafouklého břicha

Pojďme se nyní podívat na pár účinných tipů, jak na nafouklé břicho rychle a správně:

Změna stravovacích návyků

Jezte pomalu, dávejte si menší porce a zaměřte se na potraviny, které jsou šetrné k trávicímu systému. Vyhněte se proto potravinám, které zanáší a zahleňují střevo:

  • polotovary a průmyslově zpracované výrobky,
  • sladkosti, slazené nápoje a výrobky plné cukru,
  • pečivo a výrobky z bílé mouky,
  • mléko a mléčné výrobky,
  • maso a uzeniny.

Pokud se stravujete zdravě, ale nafouknutým bříškem přesto trpíte, na vině jsou často nevhodné kombinace potravin nebo stravovací návyky:

  • nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce,
  • velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim,
  • přejídání,
  • neustálé uždibování mezi jídly,
  • jídlo krátce před spaním,
  • dočasný vedlejší účinek detoxikace organismu u začátečníků při přechodu na celozrnnou stravu.

Trápí-li vás intolerance na některé potraviny nebo jejich složky, například lepek nebo laktózu, je na místě je ze svého jídelníčku vyřadit. Výjimkou nicméně není ani alergie na vejce, jablka, sóju, ořechy nebo mrkev.

Pohyb a cvičení

Pravidelný pohyb zlepšuje trávení a napomáhá snížit plynatost. Nemusíte však podávat žádné závratné sportovní výkony. Po ránu je ideální si zacvičit krátkou rozcvičku a během dne se průběžně hýbat – choďte často pěšky, nevyhýbejte se schodům, pokud vám to klouby dovolují, tančete či se pohupujte do rytmu oblíbené hudby, zkrátka hledejte v pohybu radost.

Dbejte přitom také na správný postoj, jelikož vyvalené bříško mívá souvislost i s chybným držením těla.

Bylinky, síla přírody

Nikdy nešlápnete vedle, když pro podporu trávení sáhnete po bylinkách. Máme pro vás pár tipů na užitečné byliny a s čím vám umí pomoci:

  • žaludeční čajová směs s heřmánkem – smíchejte květy heřmánku, oddenek puškvorce, kmín, listy máty peprné a nati pelyňku a užívejte jako čaj,
  • hořec žlutý – kořen hořce podporuje činnost žlučníku a jater,
  • zeměžluč lékařská – podporuje tvorbu žaludečních šťáv a zlepšuje trávení,
  • čaj z bobkového listu – pomáhá při trávení a štěpení tuků,
  • kopr vonný – pomáhá při nadýmání a potížích se žaludkem,
  • máta peprná – skvělá například ve formě čaje proti nadýmání.

Probiotika

Probiotika pomáhají zlepšit střevní mikroflóru, zařaďte proto do jídelníčku potraviny, které je obsahují. Těmi jsou například pickles (kvašená zelenina)kimchi, kysané zelí, rostlinné probiotické jogurty, rostlinné sýry a kefíry, miso pasta, sojová omáčka, jablečný a ume ocet, kombucha, tibi nápoje a další (seznam potravin pro zdravá střeva). Krom mnoha dalších výhod, které nabízí přináší prospěšné bakterie do trávicího systému. Tyto potraviny tak pomáhají vyvážit bakterie v trávicím systému, a tím zlepšit zdraví střev, trávicího systému a imunity.

Duševní hygiena

Možná to bude znít jako klišé, ale i minimalizace stresu a dostatečné dlouhý a kvalitní spánek mají na vaše bříško vliv. Hormon kortizol, známý jako stresový hormon, zmenšuje svaly a zvyšuje nebo drží tuk v oblasti břicha. Častý nebo dlouhotrvající stres může mít na vaše břicho negativní vliv. Dopřejte si pravidelnou relaxaci, regulujte stres, začněte cvičit jógu, meditovat, dostatečně spát. Kortizol také snižuje eliminace cukru v jídelníčku a zvýšení konzumace zdravých omega-3 tuků.

Nafouklé břicho dokáže být nepříjemné, ale v mnoha případech je možné se s ním vypořádat změnou životního stylu a stravovacích návyků. V případě, že se potíže nezlepšují, je na místě konzultovat stav s lékařem.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

177
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Čaje proti nadýmání: Jaké bylinky vybrat a jak čaj připravit

Nadýmání je nepříjemným stavem, který dokáže způsobit nepohodlí i bolest v břiše. Jednou z přírodních cest, jak zmírnit nadýmání a uklidnit trávicí systém,...

Plynatost po jídle a jak se jí vyhnout

Trápí vás nepříjemné bolesti po každém jídle? Cítíte se po jídle jako by se vám zvětšila konfekční velikost a vy se najednou mačkáte v oblečení? Zjistěte, ...

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...
klub
72
1

Jak se stravovat mezi jarem a létem

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo smutní. Víme...