Máte trávicí problémy? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku je nejčastější zažívací poruchou dnešního světa.

Co je to dráždivý tračník?

Jak zjistím, že mám IBS?
IBS se zjišťuje u gastroenterologa. Projdete si vyšetřením krve, stolice, kolonoskopií a gastroskopií. Pokud vyšetření vyloučí celiakii, Crohnovu chorobu nebo jiné zánětlivé onemocnění střev, odejdete s verdiktem „jste zdraví“ a nálepkou syndrom dráždivého tračníku.

Syndrom dráždivého tračníku (z angličtiny Irritable Bowel Syndrome – neboli IBS) je porucha funkce střev, která v dnešní době trápí až 20 % z nás, více ženy než muže, ale může postihnout i děti a vzniká v časné dospělosti.

Funkce našich střev (tj. střevní peristaltika – stahy střevní svaloviny, které posouvají potravu trávicím traktem) je při IBS narušená a naše střeva pracují nepravidelně – buď příliš rychle (průjem), nebo příliš pomalu (zácpa), případně se tyto stavy střídají. Svaly uvnitř našeho střeva jsou při IBS velmi citlivé a trávení, které běžný člověk ani necítí, nám s IBS znepříjemňuje život.

Výsledkem jsou pak křeče, nadýmání, plynatost, bolesti břicha, zácpa či průjem.

Hlavní příznaky dráždivého tračníku

Příčiny dráždivého tračníku

Spouštěčem IBS mohou být:

 • různé infekce,
 • prodělaný akutní zánět střeva,
 • dlouhodobý stres a napětí,
 • velké životní změny,
 • hormonální změny,
 • užívání antibiotik a dalších léků,
 • špatné stravovací návyky (průmyslově zpracované potraviny, nadbytek sladkostí a slazených potravin),
 • genetika.

Západní svět si s IBS ještě neví zcela rady – příčiny a důvody ještě nejsou přesně známy, ale předpokládá se, že jde o nefunkční propojení mezi střevem (střevním mikrobiomem) a mozkem. Toto propojení velmi ovlivňuje stres (nejčastěji to pocítíte ráno, kdy musíte běžet třeba 10x na WC a nejste schopni odejít z domu, anebo velmi brzy po konzumaci jídla, i do 30 minut).

Východní medicína spojuje fungování střev s pocitem celistvosti, jistoty a štěstí. Ke vzniku IBS dle TČM přispívá špatné jídlo, chaotický životní styl, náhlé životní změny, problémy, životní obtíže a stresy.

Položte si následující otázky a zamyslete se, jestli je to to, co v životě řešíte. Zabývám se více minulostí než přítomností? Zvládám svůj život? Trpím strachem ze života? Srovnávám se s ostatními? Prožívám každodenní stres? Mám se rád/a? Jak jsem na tom se sebehodnocením? Umím zvládat životní situace? Prožívám konflikty? Trápím se minulostí?

„Břicho je nejzvučnější rezonanční deska emocí.“ (Franz Alexander)

Jak léčit syndrom dráždivého tračník

1Zaměřte se na stravu

Co vařit a jíst při problémech s dráždivým tračníkem?
Zkuste týden vařit a jíst dle našeho ukázkového jídelníčku při problémech s trávením.

Z TČM je IBS způsobeno extrémně jinovými nebo jangovými faktory, obvykle kombinací obou. Ve stravě eliminujte všechny průmyslově zpracované výrobky, živočišné výrobky, sladkosti, mléčné výrobky, pečivo, rafinované sacharidy, nápoje sycené oxidem uhličitým, bílou mouku, cukr ve všech formách, příliš ostré koření, tučná a smažená jídla a kyselinotvorné potraviny (Návod, jak v dnešní době vybírat zdravé potraviny) a dodržujte léčebný jídelníček sestavený z celistvých potravin – zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, semínek a oříšků, ovoce, řas aj. Pokud si nevíte rady, naučte se zdravě vařit na některém z našich kurzů nebo se připojte do klubu, kde vás krok po kroku naučíme vše potřebné. Základy zdravé stravy získáte i v začátečnickém kurzu, který je pro všechny zdarma dostupný. Podle studií lidem s IBS v 80 % pomáhá i FODMAP dieta.

Při akutních potížích pomáhá:

 • Na trávicí problémy se obecně doporučuje konzumovat lněné semínko. Nejlépe ve formě lněného „provázkového“ čaje nebo si přidávejte pomletý len do kaší, polévek, hlavních jídel aj. Obsažená vláknina aktivuje střevní činnost, pročišťuje organismus a pomáhá proti zácpě.
 • Při silných křečích rozžvýkejte pár semen kmínu nebo vypijte čaj z 1 lžíce kmínu povařené v 1/4 l vody.
 • Proti zácpě je účinný, kromě známých švestek a teplé vody, ricinový olej. Obvykle stačí spolknout 1-2 lžíce.
 • Proti průjmu (zejména u dětí) pomáhá kuzu a rýže s mrkví.

2Žvýkejte každé sousto

Při poruchách trávení je žvýkaní velmi důležité. Východní medicína doporučuje nemocným lidem sousto žvýkat až 100x. Ústa jsou jediný orgán trávicí soustavy, který máme plně pod kontrolou a máme za něj plnou zodpovědnost. Ostatní orgány jsou mu podřízeny. V našich slinách jsou obsaženy enzymy amylázy (zejména ptyalin), které rozkládají složité cukry na jednodušší a potravu dalším orgánům pěkně předtráví. Nikdo, ani nic jiného už to za nás v trávicí soustavě nedožene. Další důležitou věcí je jíst v klidu, soustředit se na jídlo, nedívat se na televizi, mobil, ani u jídla nečíst.

3Zařaďte léčebné nápoje

 • Velmi vhodný je nápoj ume-sho kuzu. Rozpusťte 1 čajovou lžičku kuzu ve 2 lžících studené vody a přidejte rozdrcenou dužinu umeboshi švestičky. Smíchejte 1,5 šálku vody s touto směsí a vše uveďte do varu. Pomalu tuto směs vařte tak dlouho, až je téměř průhledná. Přidejte 1-3 kapek sojové omáčky a čajovou lžičkou strouhaného daikonu a nechte ještě chvilku povařit. Ihned podávejte. Pijte pravidelně každý den po dobu 10 dnů.
 • Výborný je také mátový čaj. Listy máty peprné obsahují éterický olej a další látky, které uvolňují křeče, uklidňují, podporují zažívání a mírní nadýmání.

Na jednotlivé příznaky lze užívat čajové výluhy nebo hotové extrakty:

 • Proti akutní zácpě pomáhají projímavé čaje z krušiny, rebarbory, aloe nebo listů kasie.
 • Při průjmu pomáhá čaj ze sušeného listu borůvky nebo borůvková šťáva.
 • Silné nadýmání pomůže zmírnit čaj z kmínu, fenyklu, anýzu a máty (nebo stačí i jen jeden druh z nich).
 • Pocit plnosti zmírní pelyněk a pomerančová kůra.
 • K uklidnění při stresu a vypětí je vhodný chmel, meduňka, kozlík, mučenka a třezalka.

4Uvolněte se

 • Snažte se upravit svůj denní režim tak, abyste do něj zařadili i aktivity k uvolnění a relaxaci. Proti stresu působí pravidelná uvolňovací cvičení (autogenní trénink, jóga, Jacobsova svalová cvičení), masáže (např. shiatsu), wellness, sauna, meditace, vizualizace, zpěv, tanec, kreativní činnosti, procházky – najděte si to, co vás uvolní a zrelaxuje.
 • Můžete využít i bylin – kozlík, třezalka, pepřovník. To jsou byliny, které rozjasňují mysl, obnovují vnitřní rovnováhu a zároveň uklidňují podrážděná střeva.

5Cvičení

Praktikujte Do-In, choďte na procházky, cvičte např. jógu nebo si najděte cvičení nebo sport, který vás bude bavit a tomu se pravidelně věnujte.

6Na bolesti

 • Horké obklady na břicho a záda uvolňují podrážděné střevní svalstvo a mírní bolesti. Zvláště účinný je obklad z vývaru z lučního kvítí.
 • Na břicho lze také přiložit zelnou náplast. Zelné listy nasekejte nadrobno a rozmačkejte. Smíchejte s 10-20 % mouky a zpracujte na náplast, která se nanese na kousek bavlněné látky a přiloží na postižené místo.
 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Díky JJ jsem ušetřila, cítím se lépe, hubnu a lépe i vypadám!

Kateřina: Na JJ stravě jsem oproti normálnímu stravování ušetřila...

Díky JJ konečně můžu jíst omáčky, aniž bych přibrala

Táňa M.: Tak si říkám, že konečně můžu svoje...

Smysly se začaly zbystřovat a tělo odlehčovat (Renata)

Renata: Ahoj, při pročítání mnoha komentářů mám potřebu vám...

8 kg je dole a zlepšila se psychika (Martin)

Martin: Ahoj, tak 8 kg je dole, i když...

Neskutečně dobré, tohle stravování je prostě dokonalé! (Slavkast)

Slavkast: Neskutečně dobré, bílá omáčka se žampiony a rozmanitou...

Přestalo mi pískat v uchu (Lenka)

Lenka: Chtěla jsem jet dvě kola Jarní očisty, ale...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...

Najednou mi nedělá problém odolávat všem „dobrotám“ (Petra)

Petra: Evi, cítím, že jinak už si to ani...

S manželem jsme zhubli, máme více energie a přidaly se i dospvívající dcery (Eliška)

Eliška: Připojuji se k děkovným reakcím. Kurz je krásně...

Výsledky se dostavují okamžitě

Magda:  Jsem moc ráda, že jsem s vámi všemi...

Dal jsem dolů neuvěřitelných 16 kg a nespočet centimetrů (Fany)

Fany: Děkujeme za úžasně propracovaný kurz, prošel jsem Jarní...

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Díky novým videím v kurzu mám pocit, že jsme si blíž

Tereza: Moc moc chválím za nové zpracování kurzu (videa),...

Po 3 týdnech detoxu se cítím báječně (Věra)

Věra: Evi, opět naprosto úžasný oběd. Dcera se cpala...

„denní menu“

Mám takový návrh či dotaz - nebylo by možné...

Konečně jsem začala chutně vařit

Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...
 1. Je možné mít tuto potíž, pokud „jen“ bolí břicho kousek od pupíku mírně nahoře? ( Ne pod žebry) jedná se o 12ti leté dítě. Nadýmání ani nic jiného k tomu nemá…

 2. Dobrý den, ahoj, již roky mě trápí dráždivý tračník. V poslední době se mi stav zhoršuje. Přiznám se, že úplně striktně nedodržuji stravu JJ a občas zhřeším. Nicméně mám velký stres v práci a bohužel i v rodině. Čeká mě vyšetření střev, ale již mi diagnostikovali alergii na sóju. Potřebovala bych poradit, zda nemohu ani sójovou omáčku a tofu, nebo fermentací se potravina změní tak, že ji i přes alergii mohu konzumovat? Děkuji moc za radu.

  • Míšo, v poslední době se zhoršuje zdraví celého národa, protože celý národ prožívá psychický masakr. Stres se na trávení odráží mooooc a když se přidají ještě osobní starosti v práci nebo doma, není o tračníky, Crohny a spoustu dalších nemmocí nouze. Ale všechno má řešení. Strava je super důležitá a musí se upravit podle zdravotního stavu. já bych jela podle těchto doporučení https://www.jimejinak.cz/poradna-s-dasou-luznou-strevni-choroby/ a tady je i jídelníček https://www.jimejinak.cz/jidelnicek-pri-strevnich-problemech/
   Pokud nevyšla dobře soja, tak bych ji na začátku vynechala komplet, aby se poplašené tělo uklidnilo. Časem by neměl být problém sóju vrátit a právě ta fermentová podoba je léčivá. Ještě mrkněte na https://www.jimejinak.cz/autoimunitni-onemocneni-a-strava/ Určitě bude lépe,jen na začátku bude potřeba být přísnější, aby se to rychle zlepšilo. Pamatujte, že je potřeba dát dohromady i psychiku a další okolnosti, které to zhoršují! Držte se a dejte vědět, jak to jde!

   • Moc děkuji za rady. Sono břicha dopadlo dobře. V říjnu jdu na další vyšetření a věřím, že také dopadne dobře. Trávení se trochu zlepšilo – snažím se střeva nedráždit, ale psychiku zatím neumím udržet na uzdě a to bude ten největší problém. Nějak se mi to kupí ze všech stran. Teď mě přepadla i nějaká viróza, takže asi oslabený organismus. Asi bych potřebovala celkový restart, jen se mi to zatím nedaří. Přesto děkuji za Vaše stránky a nepřeberné množství inspirací.

    • Mišo, psychika se nesmí držet na uzdě. Naše psyché potřebuje být chápána a respektována. Pomůže nám porozumění,přijetí atd. Nevím žádné podrobnosti, jen toto mě zaujalo na první pohled a je to celkem zásadní. 😉

 3. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJídelníček při střevních problémech (dráždivý tračník)
Další článekNejjednodušší pečený tempeh ze 3 ingrediencí (extra křupavý)