Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Aromatický a léčivý fenykl obecný

Fenykl – vysoce aromatická bylina s kulinářským i léčebným využitím.

Dvouletá léčivá bylina, která dorůstá až do výšky 2,5 m. Plodem je suché semeno. Nachází se v mnoha částech světa, ale původně pochází z pobřeží Středozemního moře.

Co obsahuje

Fenykl obsahuje bílkoviny, sacharidy, terpeny, minerální látky, éterické oleje, vápník, draslík, železo, fosfor, thiamin, riboflavin, niacin a vitamin C.

Léčivé účinky fenyklu

 • Semena se užívají syrová pro zlepšení zraku.
 • Podporuje laktaci.
 • Tlumí nadýmání a bolestivé křeče v trávicím ústrojí.
 • Zlepšuje peristaltiku střev.
 • Podporuje vykašlávání hlenů.
 • Má mírné močopudné účinky.
 • dezinfekční účinky.
 • Oplachy se využívají při zánětech a únavě očí.
 • Podporuje menstruaci, usnadňuje porod.
 • Zvyšuje libido.
 • antioxidační účinky.
 • Chrání před žaludečními lézemi.

Kdy sklízet

Semena sbíráme druhým rokem, po dozrání. Pokud sklízíme bulvy a nať, tak je sklízíme prvním rokem.

Využití v kuchyni

Fenykl je jedním z nejdůležitějších koření v kašmírské kuchyni. Semena fenyklu mají aroma jako anýz a používají se jako dochucovadla do pečiva, hlavních jídel, zmrzliny, alkoholických nápojů, k přípravě čajů a míchání bylinných směsí. Bulva, listy a semena jsou široce používaná v různých kulinářských tradicích světa. Bulva se používá k dušení, nakládání, grilování a za syrova do salátu, do zeleninových jídel a těstovin. Z bulvy se připravuje džem nebo čatní do burgrů nebo na pizzu.

Pyl divokého fenyklu se sbírá a používá se jako koření.

Vyzkoušejte naše oblíbené recepty s fenyklem:

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Šípkový olejíček – tajemství zářivé pokožky

Cítíte, že vaše pleť je po zimě mdlá, zašedlá a chybí jí “glow”? Zkuste šípkový olejíček, mezi dermatology známý superhero. Proč na něj Kate Middleton, Mir...
10

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...
6
11

Jujuba aneb čínské datle

Plody jujuby jsou známé jako čínské datle a pochází z Asie, ale rozšířené jsou po celém světě.
28
3

Afrikán: proč by neměl chybět na žádné zahrádce ani na stole?

Dokážete si pestrého ochránce před škůdci představit na stole? Přečtěte si, proč by tam rozhodně neměl chybět!
10
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
6

Maca – léčivý kořen pro ženy

Kořen maca se k léčebným účelům používá již tisíce let.  Nyní je populární po celém světě. Proč je tato superpotravina oblíbená především mezi ženamí?