Dušičky, Samhain, Haloween. Temné období nebo skvělá příležitost?

7

Nastává zvláštní období, temná polovina roku. Pro naše předky byly první tři týdny v listopadu magické. Rituálně se zbavovali všeho, co jim v životě už nesloužilo. Byl to čas zúčtování, konec zemědělského roku, oslava úrody. My dnes slavíme Dušičky, nově i Haloween, ale původní význam svátků už neznáme a toto období neumíme jak se patří využít.

Přechod mezi minulostí a budoucností

Jako většina dnešních svátků, i Dušičky byly původně keltským svátkem.Ještě než na naše území přišli Slované, už se tu slavil Samhain. První tři týdny v listopadu připadaly na tento svátek, který začínal v noci z 31. října na 1. listopadu. Svátek připadá na konec sklizně a pro naše předchůdce znamenal uzavření hospodářského roku. Samhainem začala temná polovina roku. Samhain tedy byla oslava pohanského Nového roku.

Keltský rok

Naši předci toto období vnímali jako přechod mezi minulostí a budoucností. Druhým takto významným svátkem je Beltain, který se slaví 30. dubna a který dnes známe jako Čarodějnice, resp. jako pálení čarodějnic. V obou případech jde o svátky spojené s ohněm a s očistnými rituály. 

Nejdřív maso, potom půst

Pro naše předky byly tyto svátky velmi důležité, toto období bylo magické. Protože byli mnohem více v kontaktu s přírodou, více vnímali, jak se v tomto období svět živých a svět mrtvých propojuje. Věřili, že poslední říjnovou noc jsou duše zemřelých všude přítomné, stejně jako čarodějnice, a že přestávají platit zákony prostoru a času. Noc duchů začínala při západu slunce 31.10.
V té době se ke svým zemřelým obraceli pro radu, rituálně se zbavovali všeho, co jim přestávalo sloužit. Cíleně odpouštěli, ukončovali spory, probíhalo jakési zúčtování. Zapalovali se ohně, děkovalo se přírodě za uplynulý rok, oslavovala se úroda. Keltů věděli, že je nutné naslouchat přírodě, chránit ji 
a užívat jejích darů, za které je potřeba poděkovat.
Během svátku se jedlo hodně masa, protože na zimu bylo potřeba se vykrmit. V zimě bylo třeba o zvěř pečovat, aby na jaře měla mladé, ne ji sníst. Takže následoval přirozený půst. Bylo třeba šetřit se zásobami a období dlouhého chladu a temna přežít s tím, co se sklidilo.

Vydlabané dýně nejsou žádná novinka

Keltové věřili, že duch člověka má sídlo v hlavě. Jako symbol tedy vydlabávali kulaté zeleniny (tykve, vodnice) a vkládali do nich svíčku jako symbol ducha.
V Irsku se váže k vydlabaným dýním legenda o opilci Jackovi, pro kterého si třikrát přišel čert a on ho pokaždé přelstil. Po smrti pak Jacka nechtěli v nebi a do pekla nemohl. Sám Satan mu prý daroval žhavý uhlík, který Jack dal do vydlabané dýně a svítil si na cestu ve věčné temnotě. Lidé pak nechávali Jackovi v tuto noc vydlabané dýně se svíčkou na okně, aby si Jack světlo vzal a ochránil je před zlými silami.
S anglosaskou kulturou se svátek dostal až do Ameriky a stal se velmi komerčním. S původními oslavami přírody a spirituálního uvědomění má dnes jen pramálo společného.

Čas skoncovat s tím, co nás tíží

U nás do dnešní doby přežil zvyk zapalovat za každého zemřelého v rodině svíčku. Mnoho rodin jezdí na hroby pokládat květiny a věnce, zapálit světýlko. Ale můžeme toto tajemné období využít jako naši předkové – zúčtovat a zbavit se starých nefunkčních konceptů. Vymanit se z vlivů, které nám neslouží, zbavit se toho, co nám v životě neprospívá. Co třeba skoncovat s kávou nebo cukrem? S nějakou nezdravou závislostí? V tomto období by nám takové rozhodnutí mohlo jít snáz. Ne náhodu v těchto dnech probíhá náš podzimní program, kde k podobným úvahám vybízíme. A nejde zdaleka jen o jídlo. Však ti, kdo se k  nám přidali, už vědí a někteří už na tom intenzivně pracují 😉

Očistné rituály pomáhají i v moderní době

Náš život je plný napětí, stresu a spěchu, přestože žijeme v době nebývalé hojnosti, netrpíme hlady ani zimou. I my potřebujeme občas provětrat hlavu a udělat si v ní pořádek. Pokud to s vámi rezonuje, využijte toto magické období pro svoji očistu. Možností je mnoho. Vykuřte dům pomocí bylinek, zapalte svíčky nebo vonné tyčinky. Všechno, čeho se chcete zbavit, nějakým způsobem zhmotněte – nakreslete, napište na papír, vyrobte figurku nebo přímo čarodějnici symbolizující vaše starosti, případně je napište na papír a připevněte na tento symbol. Až dostanete z hlavy všechna trápení, strachy, zkrátka vše, čeho se chcete zbavit a dokážete to pojmenovat, tak to rituálně vhoďte do ohně a spalte. Pro navázání kontaktu se svými předky si zameditujte, zapalte byliny či jiné vykuřovadlo, pokládejte otázky a naslouchejte znamením.
Nezapomeňte poděkovat za vše dobré, čeho se vám dostalo. Za hojnost v uplynulém roce, za úrodu, ať už má ve vašem životě jakoukoli podobu. Prociťte vděčnost za to, že jste zdraví a máte se dobře.

Světýlka v temnotě

Na cestu krátkými dny a dlouhými nocemi vám budeme svítit i my na Jíme Jinak – novými recepty a články. Jako majáček naděje svítí ostatním na cestu k lepšímu zdraví a větší životní pohodě i vaše příběhy plné naděje a krásné komentáře o tom, že to i v téhle době jde jinak, lépe a v klidu. Za každý jeden vám děkujeme.

Přeji vám, abyste nadcházející období temna prožívali v klidu, v lásce, odpuštění, v souladu s přírodou, ve spojení se sebou a svými předky, nikoli ve spěchu, stresu a depresích, jak je dnes běžně zvykem.

 

Vaření dle JJ je jednoduché a nejsem unavená, takže to jde samo

Jana: Těch informací je hodně, ale strašně mě to...

Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace

Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...

Díky JJ se mi běhá lehčeji a déle vydržím – je to tak jednoduché!

Hanka: Dobrý den, hlásím, že po dvou týdnech na...

Meditace pro mě je, když si stoupnu ke sporáku a vařím dle JJ

Sidonia: Pro mě meditace je, když přijdu z práce...

Všichni ostatní si všimli, že jsem zhubla

Vera: Mám teď za sebou týdenní pobyt s našimi studenty,...

Přerod tetičky Tsunami na tanečnici salsy pokračuje.

Evi, Helčo. Co jste mi to udělaly! Místo práce...

Děkuji, že je tady vše na jednom místě přehledně a srozumitelně

Dobrevpet: Jsem moc ráda, že jsem narazila na vaše...

Moc mě to baví!

Libenk: Děkuji za výborný recept 🙂 Dnes upečeno a...

Těším se na každé nové jídlo

Tlamiisek: Když jde o hubnutí, mám většinou krizi hned...

Zhubla jsem 5 kg za 3 týdny a 9 cm v pase

Lenka: vaše recepty okukuju již dlouho, až letos jsem vyzkoušela...

Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny

Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje...

Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá

Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...

Obleču šaty, které jsem X let neoblékla

Ilona L.: Mám jednu naprosto luxusní zprávu! Moje 69letá...

Díky vám jsem objevila jiný styl přípravy a stravování

Štěpánka: Postupně se pročítám a sepisuji nákupní seznam. Zkouším a...

Rychlá příprava jídel, které mi chutnají

Pribe: Mám dole 4,8 kg a pokračuji dál. Je...

Podzimní detox nemá chybu! Samé dobroty, které mě léčí

Pavlína M.: Již 9 měsíců jsem s Jíme Jinak...

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVyhlašuju tykání
Další článekCelozrnné obiloviny jako pomoc v léčbě současné epidemie obezity