Oslavili jsme Dušičky po svém

17

Slavíte Dušičky? Máte nějaké tradice? Děláte nějaké rituály? My jsme včera slavili s rodinou začátek tohoto magického období po svém.

Rodinný rituál začal dlabáním dýně

Podobné rituály naše děti milují. Povídali jsme si nejdříve o tom, co tyto svátky znamenaly pro naše předky, co s nimi udělala církev a kde se vůbec vzal Haloween. Zavzpomínali jsme na naše zemřelé, zapálili za každého svíčku.
Večer jsme oslavu zahájili vydlabáním obří dýně, která teď svítí dušičkám na cestu před naším domem. Menší dýně přišla na stůl (no ještě že se nám letos urodilo dost dýní, kdybych tušila, že se pustěj do hokkaida….) a dali jsme se do toho.

Odevzdali jsme to ohni

Holky venku nasbíraly dubové listy, já zapálila vonnou tyčinku, uvařila meltu a banchu a všichni jsme se pustili do práce na naší očistě.
Chvíli jsme nemohli přijít na to, jak zformulovat, čeho se chceme zbavit. Jak je člověk zvyklý uvažovat pozitivně, tak mu najednou nejde přes pusu to negativní. Ale jakmile padly první nápady: „Kájino kňourání!“ „Hádání s Markétkou!“, tak jsme se rozjeli a měli na hodinu o zábavu postaráno.
Každý psal, čeho se chce zbavit. Za sebe i v naší rodině. Venku se zatím krásně setmělo, magická noc začala nabírat na síle. Pak Roman zapálil v krbu (venku poprchává a fučí ledový vítr, odmítla jsem zapalovat oheň na zahradě), pustili jsme meditační hudbu a zhasli světlo.
Listy s našimi starostmi, obavami a strachy jsme odevzdali postupně rituálně ohni, každý se svým vlastním komentářem, co komu přišlo důležité sdělit. Vidět, že z našich strachů, zlozvyků, obav a trápení nic nezbylo, bylo velmi silné. Holky nadšeně hlásily, že se cítí hned lehčí, že už cítí tu úlevu.
Káju pálení problémů nadchlo a rychle udělala pro každého ještě obrázek čarodějnice. Prý symbolizuje to špatné v nás, co už je potřeba dát pryč. (Super, budeme mít z Káji do rána andílka? Zázraky se dějí…) Nakreslila a spálila pro každého jednu. (Budeme andělská rodina!)
Poděkovali jsme ohni. Markétka prohlásila, že i ten popel musíme dát pryč z domu, aby tu z těch starostí nezůstal ani popel. Takže ráno jdeme pro uhlák a popel půjde k rostlinkám na zahradu. Když jsme pronášeli svá přání a prosili oheň, aby nás zbavil toho, co už nám neslouží, dodala jsem: „A proměň to na něco užitečného.“ Tak vida, popel poslouží jako výživa naší zahradě. Bude z něj něco užitečného!

Poděkování a oslavný taneček

Postáli jsme spolu ruku v ruce v kroužku před krbem a děkovali za úrodu (letos konečně dostatek dýní, mangoldu a cuket, hurá!), hojnost, zdravou rodinu, vše, co nám tento hospodářský rok dal. Každý poděkoval za to, co považoval za důležité. Kája překvapila poděkováním za to, že jsme jí dali život. (Někdy máme pocit, že máme doma velmi starou duši, většinou se projevuje jako totální pankáč, takže vždycky překvapí.) Pak navrhla kolektivní objetí, tak jsme tam stáli u krbu pěkně pospolu a prožívali přítomný okamžik každý po svém. Bylo to silné, dojemné.
Meditační hudba si sama řekla o taneček. Chvíli jsme se jen tak pohupovali kolem krbu, pak jsme tančily my holky chvíli každá sama, chvíli spolu, nakonec my dva s Romanem. Bylo to moc hezké, takový oslavný taneček kolem krbu.

Vanová premiéra

Když už holky spaly, pozodpovídala jsem komentáře v běžícím kurzu a napustila jsem si vanu. Do vany bylinky, kolem vany svíčky. Noc, tma, tichá hudba, vůně bylin a já ve sváteční náladě mezi tím vším. Pohoda! Co bydlíme v tomhle domě (5 let), jsem ve vaně potřetí. Sprchuju se, to je rychlé a na vodu úsporné. Nemám čas se jen tak naložit. A taky jsem dřív neměla trpělivost ve vaně jen tak ležet. Bez knížky jsem se ve vaně nudila. Navíc mi byla brzy zima a rychle jsem z vany zase utekla. A přitom je to tááák příjemné! To musím dělat častěji!
Promítala jsem si, naložená v bylinách, co všechno skončilo v tom ohni. Chtělo se mi ve vodě tančit. A jak už to bývá, jedno přání bylo vyslyšeno. Ty zázraky prostě fungují rychle. Povedlo se mi do vany nalákat i Romana! V tomhle domě je to světová premiéra. Vanu si tu ještě nedal, taky se jen sprchuje. A se mnou do vany vlezl po mnoha, mnoha letech. V paneláku nám byla vana malá a nebylo to vůbec pohodlné. Byli jsme v ní jako dvě sardinky, kolena u brady. Teď se nám z vany ani po hodině a půl nechtělo. Škoda, že nejde ve vaně spát.

Do Vánoc se stane každý rok mnoho zázraků

Jsem moc vděčná za to, že se svojí rodinou mohu takové rituály prožívat.
A jsem vděčná i za to, že podobné zážitky máme spolu v Podzimním detoxu, kde pracujeme na podobných kvalitách, nejen na dobrém jídelníčku. I tam je to velmi silné a často dojemné. Překrásně dojemné, protože do Vánoc se tam stane každý rok mnoho zázraků. Stačí na ně být připravený a přijdou. Já už mám díky noční koupeli svůj první zázrak v novém keltském roce za sebou.

 

 

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Zbavila jsem se zánětu v rameni

Jitka M.: srdečně Vás zdravím a děkuji Vám za spoustu...

Váš kurz mě znovu nakopnul

Iva: Milá Evo a Helčo, psala jsem osobní mail...

Inspirující kurz pro začátečníky

Lenka: Milá Evo, milá Helčo, ještě jednou vřelé díky za...

3 kilá išli dolu, ale hlavne ma to baví (Darina)

Darina: Dobrý večer, dnes mám 13.deň kurzu. Priznám sa,...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...

Klub JJ mě vyrazil dech

Jana: Evi a Helčo, jste úžasné , Klub jíme...

Můj čtyřletý syn to označil „Boží“ (Kateřina)

Kateřina: Zdravím všechny, dovolená s Duhovým koníkem v kombinací...

Mám takovou radost a takový příval energie, že si to nemohu nechat pro sebe (Jana)

Jana: Ahoj Evi, mám takovou radost a takový příval...

Dodáváte mi odvahu zkoušet nové

Magda: Přidávám se k ostatním Evičko, moc děkuji za...

Moje hmotnost je konečně stabilní

Iva V.: Ahoj Evi, já jsem úplně nadšená ze...

Vaření je rychlé, jednoduché a velmi chutné! Jsem vděčná, že jsem do toho šla.

Ivanavaokabu: Tolik nových chutí a tolik zeleniny jsem nesnědla...

Děkuji, jak se o nás krásně staráte

Tereza: Tak já také ještě jednou díky! Krásně se...

Včera jsem zvládla první den a super (Gabriela)

Gabriela: Dobrý den, chci vám moc poděkovat za úžasná...

Je to skvělé a jednoduché vaření (Veronika)

Veronika: Ahoj Evi, dnes poslední den vaření kurzu Hubneme...

Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!

Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...
 1. Evička vdaka za krásny článok a inšpiráciu do dalšieho roka. Tolko úžasných veci sa tu s Vami naučím a dozviem. Vdaka za to, že s nami zdielaš aj tak rodinné a súkromné chvílky je to krásne. Nádherný článok. Úplne som Vás „videla“ ako ten večer u Vás prebiehal pri čítaní jednotlivých riadkov a tešila sa spolu s Vami a vytešovala sa, že na budúci rok niečo podobné vymyslím aj v našej rodine. My sme len klasicky zapalili sviečky za rodinných zomrelých príslušníkov a spomenuli si na nich pri čajiku, ale takýto rituál to je niečo. :D :D :D
  Bg :D

  • Díky Bea, jsem ráda, že to téma oslovilo víc z vás, říkala jsem si, jestli to není úplně mimo téma, jestli to bude někoho zajímat, že budeme za blázny :-)) I váš rituál je krásný!

 2. Evi je to moc hezký článek :-) dovedete si krásně užívat přítomnost. Taky se to učím a jde mi to čím dál tím víc :-D Vanu si dávám taky jen vzácně a protože jsem v paneláku, tak sardinku s přítelem oželím. Snad jednou bude domeček a v něm velká vana a pak to bude jiná koupel :-))

  • Ono je pořád co zlepšovat, Moravo :-) My se máme pořád co učit. Od dětí, od přírody, od vás tady…Život je krásný proces a někdy to strašně rychle utíká :-))

  • Babička je velké téma, mám popsaný deníček, chystám se napsat pokračování, jen nějak nestíhám, je mnoho dotazů v kurzu :-)

 3. Evi, děkuju moc, je to spousta inspirace. Ono to štěstí z tvého povídání úplně září. Ať más co nejvíc takhle krásných chvil (a nemusí to být jen ve vaně :-)) Na čarodějnice jsme letos s rodinou skákali přes oheň a nechávali spálit všechno staré a nepotřebné, teď by to chtělo znova… možná by to stačilo se svíčkou když nemáme krb… každopádně vidíš, jak jsme na tom stejně, takže trochu blázni jsme nejspíš všichni :-)

 4. Snad si to přečtu ještě jednou.:-)
  Moc krásný článek, inspirující.
  Považuji za hodně důležité pečovat o rodinné souznění, o tu pohodu a komunikaci.
  Aby jsme SPOLU fungovali.

  • Pro nás je to vůbec nejdůležitější bod – zůstala jsem s dětmi doma, mají domácí školu, není možné nefungovat, to bychom se tu pozabíjeli :-)))

 5. To je tak krásný rituál! Moc pěkně jste strávili sváteční noc. Při čtení článku jsem se pořád střídavě dojímala, až mě to rozbrečelo. Dojetím, ne smutkem :) Takové články jsou pro mě velice inspirativní, děkuji, že je sem dáváš a necháš nás tak nahlížet do Vašeho soukromí :-)

  • Diky Lucko. Rikala jsem si, ze riskujeme odsouzeni za jeste vetsi blazny 🤣 Ale pak zvitezil pocit, ze na JJ jsou hlavy otevtene a treba se to nekomu bude libit pro inspiraci. Tak dekuji za krasnou zpravicku ❤

   • Milá Evo, mě se to moc líbí, děkuji! A jsem za sdílení. Už pár let mám pocit, že tento svátek chci nějak oslavit, že ho jako svátek vnímám (a klasické křesťanské dušičky mi nestačí, ač jsem křesťan :). I díky vám si uvědomuju ten přechod z úrody do zimy a zanoření se. A vaše inspirace je super! Nevím, jestli to někdy bude u nás tak hluboké, my zatím jen vyrobíme lucerny pro zemřelé babičky a dědečky a doneseme je na hřbitov. Další jsme zapálily za oknem a snažila jsem se s dětmi večer tyto dny vždy na ty předky vzpomenout v dobrém. Moc se mi líbí víc se bavit jako rodina a ještě to „zhmotnit“ v rituálu to zbavení se nepotřebného a vykročení jen s dobrým do nového roku. Končící podzim, advent a zima je na to super období, mám je čím dál raději. Ať se vám/nám vydaří!!

    • Díky moc za komentář. Ono to všechno chce svůj čas. Už to s těmi lucernami a vzpomínání v dobrém považuju dnes téměř za zárak, všichni spěchají, všechno se odsouvá. Já to mám taky to období čím dál tím raději. Dřív to byl boj o přežití, sedřený nos, dny proběhané cestou na záchod na malou, bolavé uzliny…Teď je síla to procítit, užít, oslavit, naladit se na tu přírodu, přijmout i tu stinnou stránku, nesnažit se překonat tu tmu, jít včas spát apod.

 6. Zobrazit všech 17 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekCelozrnné obiloviny jako pomoc v léčbě současné epidemie obezity
Další článekJak správně skladovat ovoce a zeleninu, aby dlouho vydržela