Domů > Magazín > Vaše příběhy

Chodím z práce pěšky a koukám do slunce (Monika 49 let)

Monika se stravuje jinak od ledna a přidala se do kurzu Hubneme do plavek. Hubnutí pro ni není snadné – má sedavé a stresující povolání. V jednom komentáři napsala, že už shodila 25 kg, což mě zaujalo a chtěla jsem vědět víc. Když jsem pak četla o prodělané trombóze, plicní embolii, lécích na ředění krve, o bolestech zad a marných pokusech s paleo dietou, našla jsem v tom kus své minulosti a poprosila o možnost zveřejnění jejího příběhu.

Začalo to tím, že jsem Monice napsala, že bych chtěla vědět, jak se jí podařilo zhubnout 25 kg. A Monika napsala ve zkratce svůj příběh.

Začala jsem ze zdravotních důvodů

S vámi jsem začala vařit a jíst začátkem ledna a spíše ze zdravotních důvodů, jelikož jsem brala léky na žaludek, bylo mi zle, bála jsem se cokoli strčit do pusy.

Strašně jsem přibrala

Já byla vždycky buclaté dítko. Hodně mi chutnalo, hlavně u babičky, Moje mamka byla spíše na maso, které jsem jedla s odporem, ale musela jsem.

V roce 2012 mě postihla trombóza, která způsobila plicní embolii. Musela jsem brát léky na ředění krve. Po trombóze jsem začala ale neuvěřitelně nabírat. Nesměla jsem s léky na ředění krve jíst různé potraviny, trochu jsem si připadala jako postižená, žádný pohyb, žádná zelená zelenina, fuj to byla hrozná doba a najednou jsem měla 15 kg navíc, ani nevím jak. V srpnu roku 2014 jsem byla už tak tlustá, že když jsem vylezla večer pár schodů do postele, tak jsem  funěla, srdce tlouklo jako o život a sotva jsem dýchala. Potřebovala jsem pomoc. 

Paleo strava

V roce 2010 jsem chodila k výživové poradkyni, která se mi jako zázrakem sama ozvala, že nyní má jinou metodu na hubnutí a že to je určitě pro mě. Udělala mi krevní testy a zjistila, že jsem intolerantní na vejce, laktózu, lepek, para ořechy a začala jsem s paleo stravou. Říkala jsem, že to pro mě asi nebude, jelikož jsem krevní skupina A a po mase tloustnu, ale prý to bude dobré. Dala mi trávicí enzymy a šla jsem na to. Těšila jsem se, jak v únoru zazářím na dceřiném plese. Zazářila, měla jsem dole pracně 5 kg a obličej červený a samý pupínek, na obličeji jsem měla takový ekzém…no hrůza.

Vypadá to, jako bych měla problémy s páteří jednoznačně po paleo stravě. Ale asi se toho sešlo víc. Tehdy byl srpen, venku 40 °C a já si otevřela okénko u auta a užívala teplého větru ve vlasech, ale druhý den jsem už nevstala. Asi po 14 dnech od této události jsem se dostala k bylinkáři a ten mi říkal: “Ženská co jste dělala? Vám selhal lymfatický systém, hypofíza, epifiza, nadledvinky, játra, ledviny…..” No byl to pořádný seznam.

Doktoři taky nevěděli, co se mi stalo, že to od okénka nemůže být, jestli jsem nespadla, neuhodila, nezmlátil mě někdo a tak dál :-). Rehabilitace, rehabilitace….Takže tak to bylo s páteří. Je pravda, že kdybych byla fit, tak by mě “okénko” nepovalilo, ale kdo ví co se stalo. Měla jsem i velký stres a možná, že to všechno se takhle projevilo.

Bolesti zad a žaludek na vodě

Podle paleo jsem jedla necelý rok do doby, než jsem totálně lehla s páteří. Hrozné bolesti, nemohla jsem si ani sednout a na záchod jsem lezla po zemi. Když jsem měla vylézt na mísu, brečela jsem bolestí. Po páteři následovaly ledviny a žaludek.

Dělalo se mi zle, když se doma cokoliv vařilo. Stačilo cítit ty výpary. Po čase jsem zvládla šťávy a ovoce, tak to jsem zhubla, ale jakmile jsem se po měsíci trochu otřepala a začala jíst, bylo to nahoře.  Po roce jsem mohla mít dole asi 10 kg.

Poslední lék na žaludek

V polovině září se u nás začali doma dělat nové stoupačky, sotva jsem se hýbala, dcera dostala zánět ledvin a mě se přidal k bolestem páteře i žaludek. Začal kolotoč u doktorů. Bála jsem se cokoli strčit do pusy, bolest a pálení byly skoro po všem. 4.1. 2016 jsem vzala poslední lék na žaludek a řekla jsem si dost,nechci další balení.

Začala jsem vařit jinak

Někdo na facebooku lajknul vaše stránky a já jsem se do nich položila. Četla jsem je dychtivě asi 10 dní, pak jsem rozhodla, že začnu vařit s vašimi recepty. No vařit, já v té kuchyni snad bydlela. Začala jsem krájet v 16 hodin a skončila ve 22 hodin totálně vyčerpaná. První jídla jsem jedla s obavou, žaludek se mi kroutil a modlila jsem se ať mi není hůř a nebolí to. Vybírala jsem recepty, které měly hodně ohlasů a v konverzacích je lidé vychvalovali. V práci jsem ležela na stránkách a vypisovala potraviny, které musím koupit na svoje pokusy.

Jarní očista

Mezitím přišla nabídka na Jarní očistu. Žaludek pobolíval, ale jedla jsem daleko pestřeji než před JJ. Zapsala jsem se do kurzu a energie na stránkách kurzu, FB s podporou ostatních a výměnou nápadů, jak si ulehčit život v kuchyni, mě úplně pohltil. Váha šla asi rapidně dolů, protože mi lidi kolem začali říkat, že jsem hrozně zhubla. Ale já byla hlavně ráda, že se mohu najíst a nic mě nebolí. Začátek byl boj.

Co mi změna stravy dalaMonika po zhubnutí

Dala mi plný talíř a možnost najíst do sytosti. Báječné nové recepty, které jsem vůbec neznala. Některé kombinace potravin mi připadaly příšerné a pak jsem vylizovala talíř. Dala mi bloumání po obchodě a hledání potravin. Dlouhé hodiny v kuchyni. Uvědomit si spoustu věcí, že jsem celé roky zapomínala na sebe, myslela na děti na rodinu a já byla ta poslední. Teď je to jiné, pro sebe ráno navařím na celý den, upravím se a pak vycházím do práce. Řekla bych, že se vylepšil vztah z mužem, který se mnou jí podle JJ, když není doma dcera a když nemá schůzku s klientem, jelikož ho strava zatím hodně nadýmá. Se stravou přišlo i hodně eliminací a bolestí, ale neměnila bych. Dělám to pro svoje zdraví, abych jednou mohla běhat se svými vnoučaty a ne aby mě tahali na invalidním vozíku.

Chce to ještě trochu

Na konci března jsem měla dole celkem 25 kg. Ale jsem účetní. Je to dlouhá a sedavá práce, hory čokolád od klientů. To jsem zvládla, ale pak jsem začala zlobit. Jeden svátek, narozeniny, nechce se vařit … no a jak jste říkaly nyní ve videu – sem tam pizza, oříšky a jídlo po 18. hodině a mám zase 5 kg nahoře

Hubneme do plavek

Ale přihlásila jsem se do “Hubneme do plavek” a věřím, že to bude vše zase dole. Dnes už jsme s dcerou měly 1. hodinu domácího cvičení podle videa ve Fitshakeru. Nohy se mi klepou ještě teď. Po prvním týdnu mám 3 kg dole!

Vidím věci jinak

Když se podívám zpět, je to ošklivá zkušenost. Po dobu co jsem byla v nemocnici na vozíku a muž mě vozil na záchod a umýval mě, si nesedám ani v tramvaji a jsem ráda, že nohy fungují a mám je zdravé, až na menší problémy po trombóze. Taky mě to posunulo. Předtím jsem seděla jak pecka, teď jdu třeba po práci pěšky domů a koukám do slunce.

Holky, vaše recepty jsou výborný, všude vás chválím a doporučuji. Děkuji moc, jste skvělý.

Monika

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Monicko, uz pro Tebe asi neni tajemstvim, ze jsi byla jednou z mych uplne prvnich inspiraci. V te dobe jsem se prave nejak napojila na JJ a Tvuj pribeh me podporil a povzbudil natolik, ze jsem zacala po Tvem vzoru krajet a krajet, abych se tim vsim proste prokrajela :) A ono se povedlo… :) Nevim, jestli bych zpocatku kladla tak velky duraz na JJ bez precteni Tveho clanku. Prece jen, kdyz si na zacatku clovek precte, ze se neji vejce, mleko, mouka a vicemene ani maso, no neodradilo by vas to? :) Byla jsem na vazkach, ale po Tvem clanku jsem do toho proste sla po hlave a stal se zazrak. Uz po 3 dnech jsem citila tak obrovskou zmenu… To se neda popsat. Myslim, ze kdo nezkusi, nevi… Preji Ti MOC MOC zdravicka do dalsich let a jeste jednou MOC DIKY!! Jsem velkym dluznikem.. :) :*

Karolína
21. 9. 2016

Chci poděkovat, že jsem opět s vámi..:) a také za skvělé podzimní video a další potřebné podzimní informace, díky moc. Jinak se snažím jíst od února, teď prodělávám docela dobrou(silnou) virózu, hodně smrkání, bolest hlavy…, zvládla jsem to bez léků, doufám,že se mi to nikde neusadí. Připisuju to stresu a také jsem ke konci prázdnin hřešila tím, že jsem párkrát zkonzumovala dost chalvy…,je to možné? A čím si pomoci při nemoci? Díky Karolína

Ukázat další komentáře