Proč jím jinak

47
Narodila jsem se s vrozenými vadami ledvin a močových cest. Svoje první narozeniny jsem oslavila na operačním stole. Zachránili mi život. Ale další operace, narkózy a tuny léků jako tetracyklin zanechaly své následky. Za první rok života jsem spolykala víc antibiotik než většina lidí za celý život. Následovaly operace obou mandlí, jedenáct angín v průběhu jednoho roku, mononukleóza… Plicní embolie byla poslední kapkou v moři chorob.

Jak to celé začalo

Narodila jsem se s vrozenými vadami ledvin a močových cest. Svoje první narozeniny jsem oslavila na operačním stole. Zachránili mi život. Ale další operace, narkózy a tuny léků jako tetracyklin zanechaly své následky. Za první rok života jsem spolykala víc antibiotik než většina lidí za celý život. Následovaly operace obou mandlí (jedenáct angín v průběhu jednoho roku rozhodlo, že to jinak nepůjde), mononukleóza…Moč a krev nikdy nebyly bez nálezu, záněty, akné a celoroční rýma se staly běžnou součástí života. Plicní embolie byla poslední kapkou v moři chorob.

Vlastní tělo jsem nevnímala jako svoje

Od malička jsem toužila být zdravá. Lékaři byli spokojení, že vůbec žiji a nekonečné záněty léčili dalšími antibiotiky. Byla jsem malá, respektovala jsem je a polykala nařízenou medicínu. Kdo jiný než pan doktor v bílém plášti by měl vědět, co potřebuje moje tělo? Vlastně jsem ho za své ani nebrala. Píchali do něj ze všech stran, odebírali vzorky, zaváděli cévky, dávali mi do krve radioaktivní látky a sledovali na monitorech, kudy tečou, zda je ledviny zpracují a vyloučí. Přišlo mi, že mě mučí, ale o svém těle jsem je samozřejmě nechala rozhodovat. Chtěla jsem být zdravá a věřila jsem jim.

První informace o alternativní medicíně

Hned po revoluci jsem se vrhla na knihy s alternativní medicínou, na pití  bylinných čajů, v lese jsem objímala stromy a hledala zdroj energie pro svoje oslabené tělo. Bylo mi dvanáct, když jsem se naštvala, vysadila prášky na játra, vykašlala se na věčný zákaz cvičení a dala se na běhání. Už jsem tou dobou totiž bojovala s nadváhou. Mírnou, ale byla tu. Dostala jsem se do formy a poprvé v životě zažila pocit kontroly nad svým tělem. Ale k dokonalému zdraví to mělo ještě daleko.

Nemoci si děláme samy?!

Časem jsem se seznámila s různými léčiteli a zkoumala rozličné cesty uzdravování. Tou dobou jsem také zjistila, že nemoci se odehrávají v hlavě a že si je děláme sami. Nemohla jsem ale dlouho přijmout fakt, že jsem si vrozené vady jako novorozenec „nějak způsobila sama“, když jsem sotva přišla na svět. K prozření, pochopení, odpuštění a přijetí došlo až o mnoho let později.

Začala jsem na sobě praktikovat reiki, abych nebyla závislá na věčném dopingu energie od léčitelů. Občas už jsem léčila i druhé. Pracovala jsem na svém myšlení, vzala si svoje nemoci za své a na svou odpovědnost. Cílená myšlenka na to, že jsem zdravá, ohromně pomáhala. Bylo mi fajn, měla jsem nad sebou větší kontrolu. Ale stejně to pořád nebylo ono. Pořád jsem cítila, jak jsem fyzicky slabá, jak se snadno vyčerpám a záněty se mi pořád vracely.

Poslední kapka

Ve 23 letech, uprostřed kariéry a pracovního nasazení hodné workoholika,  mě plicní embolie položila na lopatky. Najednou jsem ležela v nemocnici a s kyslíkem v nose a nohama v bandážích čekala, jestli to přežiji nebo ne. Říkali, že je to padesát na padesát. A taky že před pár dny jim tam zemřela kolegyě, zdravotní sestřička v mém věku, se stejnou diagnózou. Také brala hormonální antikoncepci…

Měla jsem mít celoživotní následky a roční rekonvalescenci. Ale silou vůle a díky zkušenostem z léčitelství jsem se uzdravila zázračně rychle, za dva měsíce byla zpět v práci a v nohách dnes nikdo nenajde stopu po trombóze, která to způsobila. Asi není třeba dodávat, že antikoncepční pilulku už jsem nikdy nepozřela. Bylo mi řečeno, že léky na ředění krve budu brát do smrti, protože jsem nosička leidenské mutace krve.

Embolie byla pro mě vztyčeným prstem, takové varování shora. A tak jsem to vzala z gruntu. Už jsem nechtěla nic riskovat. Všechny znalosti jsem se snažila aplikovat, zdraví jsem měla v rukou a také v hlavě. Akné a celoroční rýma mi zůstaly, ale brala jsem to jako nutné zlo. Po tom všem to byla drobnost.

Mateřství – nejsilnější pocit odpovědnosti

Očekávání narození dítěte bylo vyvrcholením touhy po tom být zdravá a zařídit svému dítěti lepší vstup do života, než jsem měla po zdravotní stránce já sama. To už mi bylo 31 let a bylo mi jasné, že jídlo je nedílnou součástí mého zdraví. Jako nastávající maminka jsem pocítila ohromující pocit zodpovědnosti za zdraví toho malého človíčka, který ve mně roste. Tenhle pocit se ještě znásobil, když jsem dcerku držela v náručí a uvědomovala si, že už přes půl roku žije jen a jen z mateřského mléka. Snažila jsem se tedy jíst, jak nejlépe jsem v té době dovedla. Nedařilo se mi ale dostat dolů kila, která jsem v těhotenství nabrala. Někde byla evidentně chyba, protože jsem krátce po porodu opět začala sportovat, a přitom se mě přebývajících 11 kg nechtělo vůbec pustit.

Změna jídelníčku

Markétce jsem v té době začala vařit zeleninku a časem první obilné kašičky. Striktně jsem se držela výživy pro kojence, která mi dávala smysl. Když Markétce byl skoro rok a já pořád měla svých 10 kg navíc (za rok cvičení jsem shodila jen jedno zoufalé kilo), začala jsem jíst stejné jídlo jako ona. A začaly se dít malé zázraky! Zhubla jsem bez cvičení a bez velkého omezování 5 kg za 10 dní! Nemohla jsem celý rok předtím dostat dolů ani kilo, a to jsem chodila cvičit 4 až 5 krát týdně a jedla „zdravě“. To znamená zeleninové saláty (přímo hromady salátů), mléčné výrobky, jogurty samozřejmě light, hodně ovoce  a celozrnné pečivo. Sem tam rýže nebo těstoviny, trochu toho masa a občas něco sladkého. To byl můj jídelníček. Tahle strava ovšem nikam nevedla. Rozhodně ne ke zhubnutí.

Vysadila jsem tedy na zkoušku na 10 dní veškeré živočišné potraviny, žádné maso ani milované mléko, žádné jogurty. Začala jsem snídat teplé obilné kaše, k obědu polévku a talíř s trochou obilovin, luštěnin a tepelně upravené zeleniny. K večeři něco podobného a druhý den stejně. Nejdřív mě honila mlsná. Měla jsem chuť si večer dát sušenku nebo ždibec čokolády. Nebo alespoň kafe s mlékem. Ale vydržela jsem a za deset dní bylo 5 kilo dole! Udělalo se mi nesmírně dobře v břiše i na duši. Potvrdilo se mi, že strava má vliv i na emoce. Bylo mi báječně a nebylo to jen náhlým úbytkem neodbytných kilogramů. Za krátko na „moji“ stravu přešel i můj muž a zanedlouho už naříkal, když doma našel k večeři dřívější klasiku a ne „to moje jídlo“. Také jemu se udělalo fyzicky lépe, když začal jíst jako já a Markétka.

Zmizela rýma a akné

Největším překvapením pro mě bylo, že zmizela moje celoživotní celoroční rýma. Ani nevím, kdy přesně se to stalo, ale najednou jsem zjistila, že s sebou nosím stále jeden a tentýž balík kapesníčků a že je vůbec nepotřebuji. Stejně tak se to stalo s pletí.  Náhle jsem si uvědomila, že už nemám potřebu se rýpat v obličeji několikrát za den, že mám vlastně docela normální pleť. Začala jsem nosit i trička na ramínka a výstřihy. Přestala jsem se schovávat v létě do dlouhých rukávů a uzavřených triček.

Zbavila jsem se bolestí, únavy a geneticky daných nemocí

A změny k lepšímu nebraly konce. Zlepšily se mi vlasy, přestaly šedivět. Zlepšili se mi nehty, na malíčcích na noze se přestaly třepit. Lépe se mi spalo a sama jsem se ráno budila. To byla přímo životní proměna! Ráno bych byla zaprodala duši, abych si mohla pět minut přispat. Být v práci v 9 hodin bylo pro mě nesmírně náročné. Najedou jsem se budila sama a čerstvá, přestože jsem měla v noci po boku kojence a několikrát každou noc kojila.

Po nějakém čase jsem zjistila, že mě nebolí v kříži, který mě bolestivě blokoval v pohybu už od 18 let. Chodila jsem s tím na rehabilitace, hrozili mi operací plotének, tak jsem raději cvičila jógu, což velmi pomáhalo, ale běda jak jsem měla pár dní výpadek. Najedou jsem se mohla zvednout od stolu a jít bez rozhýbávání. Mohla jsem se rozběhnout za dítětem, aniž by mi někdo vrazil jehlu do kříže jako vždycky předtím.

Stejně tak mě přestaly trápit bolesti hlavy, přestalo mi pískat v uchu a zmizely gynekologické potíže, které lékaři marně léčili od mé první gynekologické operace ve 12 letech. Dokonce mě vyřadili z onkologické gynekologie. Chodila jsem tam pravidelně kvůli prekanceróze na děložním čípku a pravidelně podstupovala nepříjemná vyšetření a ještě nepříjemnější zákroky, kdy se muselo odstranit to, co tam rostlo. Někdy to bylo v narkóze, jindy ambulantně, ale pořád to tam bylo. Na dotaz, co bych s tím mohla dělat, zda nějaké bylinky nebo něco jiného, mi bylo řečeno, že je to geneticky dané a musela by se mi nějakým zázrakem zlepšit imunita. Její léčbu jsem podstoupila už v pubertě a nic to nezměnilo, tak jsem to brala jako danou věc a velmi se podivila, když nález zmizel. Nenašel se ani po opakovaném odebírání vzorků tkáně. Vyřadili mě.  Prý se to někdy stává.

Velmi podobně se to stalo na hematologii. Tam mi strašlivě vynadali, že neberu léky na ředění krve (už jsem měla všech léků dost a sama je po pár letech vysadila) a řekli, že v těhotenství si budu muset píchat injekce, jinak zabiju sebe nebo miminko, když se udělá sraženina a dostane se do placenty. Nechtěla jsem brát už žádné, ale tomuhle jsem podlehla a poctivě si píchala injekce celé těhotenství a šestinedělí. Chodila jsem pravidelně na kontrolu a pokaždé se ptala, jestli to nejde nějak jinak. „Děvenko, to je genetické,“ řekla mi lékařka. Vysvětlila mi, že s tím nejde dělat nic. To bylo před změnou jídelníčku. Při druhém těhotenství bylo všechno jinak. Nenabrala jsem, nenosila kompresní punčochy, neměla v moči zánět a nebrala žádná antibiotika jako v tom prvním, a měla tak skvělé výsledky krve, že jsem si nemusela píchat injekce na ředění krve! Ta stejná lékařka mi je pak doporučila čistě preventivně měsíc před porodem a v šestinedělí, ale to už jsem si byla jistá tím, že jsem zdravá a injekce vůbec nenasadila. Porodila jsem doma druhou krásnou holčičku.

Jsem fyzicky i psychicky odolnější

Od změny jídelníčku jsem se stala mnohem vitálnější a otužilejší. Nenastydnu, když mi na výletě promoknou boty nebo se málo obléknu. Zvládla jsem mnohem lépe péči o dvě malé děti než před změnou jídelníčku o jedno. Nevadil mi tlak okolí, který na začátku vytvářeli příbuzní ze strachu o první a později i druhou dceru.
Začalo mi být docela jedno, co si kdo myslí a výsledkem je nejen moje nové tělo a nové zdraví, ale také životní změna, kterou jsem se nebála udělat. Odešla jsem s rodinou z pohodlného bytu, opustili jsme město a šli žít na samotu do lesa. Postavili jsme si vlastní dům a spálili za sebou všechny mosty, když jsme kromě bytu prodali i naše firmy. Nevěděli jsme z čeho a jak budeme žít, ale už jsme věděli, že nechceme vychovávat děti ve městě a pracovat v médiích a reklamě jako doposud.

Máme zdravé děti

Dnes máme dvě zdravé holky, které závodně sportují, nikdy nebraly antibiotika, nikdy nelehly na týden do postele s nemocí, nikdy jim nebrali krev. Jsou to široko daleko nejzdravější a nejodolnější děti. Jsem si jistá, že po mě a po tatínkovi to nemají. My v jejich letech už měli za sebou mraky nemocí, otec léčebnu na neustálé dýchací potíže a matka operace. Oba jsme pořád brali antibiotika, chodili na pravidelné odběry krve. Naše děti toto vůbec nepoznaly.

Tak proto

Cesta od prvních operací až k tomuto závěru byla dlouhá. Trvala vlastně přes třicet let. Asi se už nelze divit, proč mě od malička zajímalo vše kolem zdraví a potažmo i jídla. Takže proto. Proto jím jinak. Proto jíme celá rodina jinak. Dnes už je tahle strava naším zajetým životním stylem. Chceme se ve zdraví dožít vysokého věku a strava je jednou z důležitých součástí této cesty. Pořád máme co řešit, pořád se máme co učit. Ale s čistým svědomím říkám, že tak dobře, jako se cítím dnes, jsem se necítila ani ve školce. Je mi nejlépe, jak mi kdy bylo. A doufám, že už to bude jen lepší :-)

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. dobrý den, mám dotaz- týká se používání oleje ve Vašich receptech. Roky žiju v tom, že olej patří do studené kuchyně, protože při jeho zahřáží vznikají z cis trans izomery (nebo obráceně? to už nevím) a ty jsou karcinogenní. Tak teda nevím, jak to je. „Jedu“ podle Vašich receptů- nejen, že mi chutnají, ale zhubla jsem a hlavně nejsem tak unavená (proto jsem „do toho šla :-). Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Pavla

 2. Ahoj Evi vy jste úžasná žena , není na vás vidět čím vším jste si prošla smekam před vámi za výdrž.Máte úžasnou energii úplně mě vtahuje do vašeho vaření, začala jsem teď jarní detoxikací je to úžasné okolí vidí změny a já také.V šedesáti mám také všelijaké neduhy ale ty si tak nepřipouštím jako to že mě od patnácti let bolí v kříži a mám trochu omezený pohyb to se samozřejmě věkem zhoršuje.Kazdy den si zacvičįm a venku po zahradě pohyb mám ale stále s bolestí.Vzala jsem si váš příběh k srdci a tak se těším až se zlepší i toto už se cítím lépe a energie co z vás čiší do mě pomalu přechází.Dėkuji za to že jste.

  • Ahoj Yjet, moc díky za vaše slova, moc si toho vážím. V kříži mě bolelo taky od školy, takže cítím s vámi. Mě záda přestala po jednom takovém 40 denním půstu od masa úplně bolet. Teď si je dokážu namoci na zahradě, to pak o nich vím, když pár hodin v předklonu pleju apod., ale normálně mě už pár let nebolí, což je tedy fakt velká úleva. Moc vám držím palce, aby vám to tak chutnalo a dělalo dobře jako mě a všem těm, kdo se k nám přidali a vytrvali. Šedesát podle Japonců není žádná věk, to prý teprve člověk dospěl a končí mu dětství 😉

 3. Moc Vás zdravím. Potřebuji poradit, kovid už dorazil i k nám domů. Po týdnu mi stále vychází pcr testy negativní, ale mám krom ztráty čichu a chuti všechny ostatní symptomy. Asi nejvíc co mě teď trápí, je zažívání. Je to podobné, jako v těhu, některá jídla mi smrdí. Když sním nějaké hlavní jídlo mám průjem a co hůř sice mám průjem, ale pořád mám takový divný pocit, jako kdybych měla ucpaná střeva žvýkačkou, vždy po jídle mě začne bolet břicho a škruňká v něm, pak jdu třeba 5x na wc. Jediné po čem mi není kupodivu blbě je ovoce, nebo ovocné kompoty. Snažila jsem se jíst aspoň kvašenou zeleninu, ale ani tu nezvládám. Už se bojím cokoliv sníst a tak nějak celých 8 dní stejně ani nepociťuji hlad. Měli jste někdo stejný problém? Zkoušela jsem hladat v různých diskuzích a tam je, že tento problém mají při kovidu děti, tak se asi vracím do dětských let. Díky za rady.

  • Světlano, průjmy a celkově zažívací potíže, které popisujete, má při covidu každý pátý dospělý člověk, který vykazuje příznaky té nemoci. Takže to není opravdu nic vzácného. Pokud stav není komplikovaný při delším průběhu, nebo nejde o již dříve jinak nemocného člověka se zažíváním, stojí za tím většinou prudká dysmikrobie – mezi střevními obyvateli je spoušť po výbuchu covidové bomby a i když nemoc nekomplikovaně ustupuje, urovnat narušenou střevní mikrofloru poměrně trvá. Osobně bych se určitě ovoci v této chvíli vyhnula, přes zdánlivou snášenlivost nemá možnost tohle spravit, osobně bych se přimluvila za rýžový či rýžovo-mrkvový odvar, pokud je hlad, tak opravdu aspoň jeden den pouze dobře vařenou rýži/rýžovou kaši, po malých porcích, upíjela bych odvar z kuzu a osobně bych zkusila alespoň cucat kousíčky umešvestiček. Později rýži kombinovanou s vařenou zeleninou – např. rýže, dýně, batát (nic dráždivého se slupkami nebo nadýmavé brukvovité jako květák, kedluben atd.) Není bohužel rada na rychlou úpravu, chce to čas, střevo je velké a při popsaných projevech poměrně hodně zasažené covidovým zánětem i pozánětovými dopady.
   Kdo se úplně necítí odmítavě k něčemu mimo JJ, kvalitní probiotika dokážou úlevu často rychleji nastartovat (při tomto projevu výslovně Biopron Forte kapsle, první den či dva 1 tobolka 2x denně, v dalších dnech 1 denně), ale je potřeba vědět, že neřeší problém jako takový, jen usnadní dojít k úlevě určitou zkratkou.

 4. Vy nemusíte doufat, vy to víte. Vy důvěřujete svému tělu a své mysli. Já to mám podobně. Začala jsem se změnami ve 42letech. Je mi 72 a jsem zdravá bez potíží. Mou berlickou je cviceni s energií ZHQG, splnila jsem si svůj sen, mám 2certifikaty a skupinky lidiček, kteří mi věří.Co více si můžeme přát? Odpovím jednoduše, mít se rád.

 5. Dobry den, jsem clenem klubu JJ necely rok, moc se mi vase stranky libi. Sleduji vase recepty a postupně se snazim s prechodem stravy na tu vaši zdravou. Chtela bych se vas zeptat zda mate v klubu zkusenosti s nekym komu případně pomohla zdravá strava na sklerodermii. Tuto nemoc mam bohuzel jiz 12 let, je to systemove autoimunitni onemocneni. Mam limitovanou formu sklerodermie a ještě mam i celiakii. Děkuji za odpověď. Petra

  • Petro, už jsem se setkala s lidmi, kteří tuto chorobu měli v různých formách a v různých stavech. Kdo byl ochotný přijmout, že diagnóza je jen nálepka, kterou může strhnout a zahodit, tomu strava pomohla. Ale je tu potřeba říct, že nemoc tohoto typu je potřeba léčit i v hlavě ne jen na talíři. Určitě si neuškodíte, když se budete takto stravovat, protože dáte do pořádku jak střevo poškozené celiakií, tak následně imunitu, která se splašila a útočí sama na sebe. Jak na autoimunitní onemocnění radíme v tomto videu https://www.jimejinak.cz/autoimunitni-onemocneni-a-strava/ Rozhodně to může být jen lepší, když se člověk začne o sebe starat a hezky se živit. Pak se mu změní myšlení a je schopen udělat další změny potřebné k uzdravení. Věřím, že vše je léčitelné, koneckonců tady je to jasně vysvětleno v číslech https://www.jimejinak.cz/geny-za-vase-nemoci-nemohou-mudr-jas/ Držím moc palce a těším se na další příběh do sbírky – jak jste se vyléčila ze sklerodermie 😉👍

   • Evi, moc děkuji za odpověď, máte pravdu, ze je to i o hlavě a v mem případě určitě. Snad mi strava pomuze i s lepsim pohledem na svět a budu mit i více optimismu. Myslím celkově, ne jen ve vztahu ke sklerodermii. Jeste jednou moc děkuji za odpověď.

 6. Dobry den,rada bych se zeptala,jak si sestavujete jidelnicek kvuli Leidenske mutaci? Hlidate si obdah vitaminu K? Diky tehotenstvi mi prave bxla tato mutace zjistena a tak mi z toho jde hlava kolem.Zeleninu a lusteniny miluji,ale ted teda nevim co s tim 😏 dekuji

 7. Ahoj, mám lupenku a doktorka na kožním mi před léty řekla, že když vyhnu živočišným tukům, lupenka mi zmizí. Je pravda, že jsem hodně omezila hlavně maso a lupenka se mi dostala pod „kontrolu“. Jen mám pořád problém, že mě rostlinná strava pořád nadýmá ať ji podusím, povařím nebo peču.

 8. zdravím hezký příběh, ale víte je nejméně desítky knížek, kde se tvrdí pravý opak. například SCd dieta, gaps dieta..a spousty knížek kde se píše že živočišní produkty jsou právě to nejlepší pro tělo. a že hlavně obylniny jsou zdrojem velkých problémů. Já osobně když si dám obilniny cítím se otřesně..ale když si dám vejce či maso se zeleninou tak ho ztrávím výborně. A po rýži a pohance a atd se cítím silně zahleněný a unavený. Takže je vše absolutně indiviuální záležitost a podlě mě vždy závisí na stavu základních procesů v těle..trávení, hormonální systém, nervový atd..a pokud tohle vše má člověk v pořádku může sníst cokoliv a nic mu to neudělá a bude se cítit skvěle i tak a znám spousty lidí co jedí uplně vše a mají výborné zdraví. Například moje babička jedla mix všeho od mléka a chleba pšeničného a jogurtů a vepřového a sádla a čokolád. A nikdy neměla žádné zdravotní problémy.

  • Víte, Martine, všichni máme lidské trávení. Člověk dokáže skutečně přežívat takřka na čemkoli. Ale otázka ke, kdy je nám skutečně dobře, máme energii a můžeme naplno žít svůj život. Když se podíváte do příběhu u nás na webu, najdete tam mnoho příběhů lidí, kteří vámi zmiňované diety léta zkoušeli a teprve když už nevěděli co dál, tak se zkusili spravovat podle nás a konečně je jim dobře. Nevýhody diet, o kterých píšete, detailně vysvětlujeme ve spolupráci s odborníky v klubu Jíme Jinak.
   Ať si každý ji, co uzná za vhodné. Není nad to si to vyzkoušet, pak vám můžou být všechny knížky a ostatní diety ukradené. My jíme už řadu let tak, aby nám bylo dobře. Kdo chce, může si to taky zkusit 😉

  • I ja jsem za svuj dospely zivot prosla spoustou ‚diet‘. Ne kvuli vaze, nebo zdravi, spis ze zvedavosti a taky kvuli tomu, zemi vyhovuje mit ‚nalajnovano‘. Vzdy jsem se citila lepe na zivocisnem + zelenina nez na rostlinnem. Mam za sebou i whole60, kdy jsem.snidala i peceny bucek.. Pred dvema lety jsem zkousela i JJ a jarni detox jsem nevydrzela ani 14 dni. Byla jsem nafoukla, jidlo jsem cely den citila az v krku. A ted po karantene prisla potreba odlehcit, vynechat maso. A ejhle, ono to funguje. A zjistuju, ze zadny stravovaci smer nebyl tak skvely jako JJ. Clovek k tomu musi jen dospet, aby to proste sedlo..

 9. Zdravím paní Evo. Sleduji už nějakou dobu JJ,ale na vás příběh jsem narazila až teď.Je teda nesmírně motivující. Ale chtěla bych se zeptat na něco co jste v nem „nakousla“.Jak je to tedy u těch vrozených vad, čím jsou tedy způsobeny? Děkuji za odpověď

  • Zdravím Martino, to je asi obrovské a velmi diskutabilní téma, roli hraje tisíce faktorů, a nakonec je vlastně jedno, proč jsem je měla já. Pro mě je důležité, že se nepotvrdilo, že je všechno geneticky dané, že to máme v rukou my a že větší roli než genetika hraje epigenetika – pak totiž nemáme vymluvu. Moje děti problémy nemají, to je pro mě hlavní, to byl můj cíl – mít zdravé děti, které netrpí tak, jako jsem celé dětství trpěla já.

 10. Dobré ráno Evi, velmi motivující článek. Děkuji děkuji děkuji
  Máš metodu na smíření se s něčím s čím se těžko člověk smiřuje, ve vědomí to ví ale hluboko uvnitř se stále brání a potřebuje si dovolit pustit.

  • Až bude chvilka, podívám se do něj,psala jsem ho před mnoha lety, když jsem po nocích dělala recepty a články na web a odbíhala kojit, takže chyby a překlepy se najdou všude, kam jsem sáhla 😉

   • NA TY GRAM.CHYBY SE VYKAŠLETE.TYHLE LINGVISTI MI PIJÍ KREV OD ZÁKLADKY A MÁM UK…DŮLEŽITÝ JE OBSAH A TEN MÁTE ZA JEDNA…

 11. Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky dnešnímu pořadu ČT Sama doma a před chvílí jsem si přečetla Váš obdivuhodný příběh, paní Evo. Smekám před Vámi za to, co všechno jste v tak krátkém životě prožila. Přeji Vám stálé zdraví a těším se, až si udělám nějaké ty dobroty podle Vás. Děkuji za Váš příspěvek v české televizi a těším se na další čtení Vašich stránek.
  Anna

  • Tak vítejte mezi námi, Anno! Moc díky za vaše milá slova, vážím si toho, díky za krásné přání. Až něco uvaříte, dejte vědět, jak vám to chutnalo nebo klidně pošlete fotku na stránky nebo do skupiny na Facebooku, kde si navzájem ukazujeme, co kdo zrovna uvařil :-)

 12. Dobrý den, paní Evo. Čtu Vás příběh, který se hodně podobá mému, také jsem prodělala embolii, aby mi byla zjištěna leidenská mutace (novinka týden stará), mohu být ráda, že jsem bez problémů „přežila“ dvě těhotenství a mám krásné zdravé dcerky. Já jsem ovšem teprve na začátku, momentálně na beru léky na ředění krve, a hledám, jak bych si sama pomohla. Bylo by možné si vyžádat tipy pro stravování? Předem děkuji

  • Petro, mě pomohla přesně ta strava, kterou tady na webu najdete v receptech. To jsou všechno věci, které jsem začala jíst, jsou to jídla, co vaříme a fotíme. Začněte vařit zdravě podle našich receptů, mějte pozitivní mysl a při kontrole uvidíte, jaký vliv to má na vaši krev a genetickou poruchu. Já už si dnes nemyslím, že je daná….Pokud nevíte, kde začít, klidně se přidejte do kuzru Hubneme do plavek, ta strava je lék nejen na váhu, ale i na všechno ostatní.

 13. Ahoj Evička,
  tak to je teda príbeh Velkej ženy máte môj obdiv. Som velmi rada že som sa dala do takýchto skvelých rúk. Ja sa zdravo stravujem už 18 rokov no vyradila som len mäso a mäsové výrobky a vajíčka no a bielu múku, ale cukor sa mi akosi nedarí tak verím že s pomocou Vaších receptov a rád sa mi podarí aj to.
  A zabojujem aj s mojou reumatoidnou artritídou. Velmi dakujem ste pre mňa velkým vzorom, ked mi bude ťažko tak si ten článok určite zase prečítam.

  • Milá Beáta, děkuji za váš komentář, moc si toho vážím. Revmatická artritída se může na jaře zhoršovat (játra), ale tomu teď hodně pomůžeme! Cukr nám dal taky zabrat, vedle toho je maso brnkačka :-) Tak držíme palce!

 14. Dobrý den,
  mockrát Vám děkuji za odpověď. Můj strach je právě spíš z té chemie. Injekce nemám ráda, ale kdybych si byla jistá, že je to opravdu to správné, tak bych to nějak přežila. Zároveň se snažím užívat přírodní preparáty např. od Energy apod. Přestože jsem věděla, že tahle situace může nastat, říkala jsem si, že já to zvládnu, že do porodu bude vše jak má být, maximálně mi něco píchnou v porodnici a pak to zase zvládnu jen s bylinkami..
  Budu ráda, když mi pošlete nějaké tipy, jak píšete … barbucha.z@seznam.cz … Děkuji moc

 15. Dobrý den, paní Evo,
  chtěla bych se Vás zeptat, jaké jste měla hodnoty při koagulačních vyšetřeních v době těhotenství?
  Mám totiž také Leidenskou mutaci (heterozygot) a momentálně jsem ve 26. týdnu těhotenství a mám zvýšené D-Dimery na 621, což paní doktorku vede k nasazení injekcí. Já mám z píchání injekcí neuvěřitelný strach a chtěla bych se tomu vyhnout. Snažím se žít zdravě, hlavně několik let před otěhotněním jsem se snažila nebrat žádnou chemii – nejdřív kvůli sama sobě a pak i kvůli případnému těhotenství. Nikdy jsem nebrala antikoncepci.
  Zároveň však vím, že teď už nerozhoduji jen sama za sebe, a nevím tak, jestli se mám paní doktorce postavit a nebrat nebo podlehnout a doufat, že bude vše v pořádku..
  Děkuji za Vaši zprávu.

  • Milá Báro, to bohužel vůbec nevím, ani nevím, zda to mám někde v papírech, po stěhování všechny ty lékařské zprávy zůstaly někdo v krabici. Čísla kolem si vůbec nepamatuji. Ale je to tak, že u druhého těhotenství, kdy už jsem jedla tak, jak vidíte z našich receptů, mě nechala bez injekcí až do začátku devátého měsíce a pak je chtěla nasadit preventivně před porodem a po dobu šestinedělí. Jenže v té době už byl můj instinkt silnější než strach z lékařů, tak jsem jí to odkývala a na svoji vlastní odpovědnost si je nepíchala. Věřila jsem, že to bude v pohodě a v pohodě a bez zbytečného krvácení jsem pak taky porodila doma. K takovému postoji jsem však docházela řadu let, jak jste si asi ve zkratce mohla domyslet podle mého příběhu. Moc ráda bych Vás povzbudila, ale rozhodnutí stejně musíte udělat Vy sama. Já už se víc bála té chemie než injekcí a rizika, kterým mě strašila lékařka. Dokonce jsem našla odvahu jí říct, co mi pomohlo viz http://www.jimejinak.cz/zkuste-to-rict-svemu-lekari-ja-to-zkusila-na-hematologii/ . Bylo mi totiž líto všech těch těhulek, co seděly na chodbě a čekalo je to, co mě v prvním těhotenství -denně jedna injekce do stále méně možných míst. Pokud u Vás převládá strach z rizik, přijměte pomoc injekcí. Nic to není, naučíte se to raz dva a ani to nebolí, u mě byla potíž, že jsem byla v prvním těhotenství tlustá a oteklá a nbylo kam píchat a navíc jsem na ty látky měla alergii, takže to pak svědilo až bolelo, ale jinak to vážně nic není, injekce jsou malinké a může Vám je píchat třeba partner. Pokud se Vám to příčí a cítíte to jako zbytečný zákrok, zkuste to bez nich. Ale musíte všechna případná rizika vzít na sebe. Potíž je v tom, že nám nikdo neřekl, jaká jsou rizika užívání těch injekcí… Kdybyste se rozhodla nepíchat, napište mi email, pošlu Vám pár tipů, co v jídelníčku ohlídat.

 16. Ahoj Evi, tak na Tvůj příběh jsem narazila až teď, je to neuvěřitelné, ale až na pár detailů (trochu jiné diagnózy), tak to popisuje i mojí cestu k JJ. Jsem za to moc vděčná, jak píšeš, všechno mi to dává smysl (způsob stravování,přemýšlení atd…) a je to pro mě tak přirozené, když vidím hned odezvu svého těla i mysli, tak vím, že tohle je to správné :D

 17. Ahoj Evo,
  tvuj pribeh me moc zaujal, videla jsem Vas dokonce na CT1 v Sama doma. Uz delsi dobu se snazim o zdrave stravovani, hlavne od kdy mame deti. Dcera chodi do skolky a mame 8 mesicniho chlapecka. Doma to uz celkem jde, vyradili jsme temer celkem cukry a mleko. Co me trapi je skolka. Neumim si ale predstavit, ze bych celodenni jidlo pripravovala pro dceru do skolky. Jak to zvladate? Muj 8 mesicni syn a starostlivost o domacnost mi zabere hodne casu. Jednak je porad tezke sehnat ingredience pokud clovek nema na blizko obchod se zdravou vyzivou a jednak ta priprava……Opravdu smekam a drzim palce. Snad se mi to taky jenou povede :-)

  • Děkujeme za ty palce :-) Máme už vychytané určitě zkratky, takže to není velké zdržení. Navíc výsledek rozhodně stojí za to. Sepsaly jsme pár tipů, jak to ráno dobře stíhat do článku „Jak nestrávit 3 hodiny denně u plotny“

  • Děkujeme za mail, je to všechno jen otázka cviku, naštěstí se s Evou ve vaření jídla do školky střídáme, jelikož děti máme ve stejné školce. Oběd se dvěma svačinkami a k tomu snídaňovou polévku zvládáme připravit do hodiny a většina toho se vaří sama, jen to nandáme do hrnců a mezitím se staráme o děti. S malým miminkem to ale jde určitě hůře. Můj syn v tomhle věku nevydržel ležet na dece, musela jsem ho pořád nosit a tak byl v šátku, jinak to nešlo. Ve výsledku si ale nemyslím, že zdravé vaření zabere víc času, než běžné, Obiloviny i luštěniny se dají uvařit do zásoby a jen to různě mícháme a kombinujeme se zeleninou. Na větší nákupy jezdíme přímo do velkoobchodu a na menší do zdravé výživy.

 18. ahojky ,
  přečetla jsem si tvůj příběh a smekám !!! Držím palce ať se daří i nadále. Sama jsem absolvovala tábor s makrobiotikou a jsem nadšená, celá léta se zajímám o zdravou stravu , fitness, jsem lektor spol. STOB ( stop obezitě ), ale až tady v té stravě jsem našla sílu, enrgii, optimismus , lásku,cit a hloubku.Se vším se zatím seznamuji a pomalu i rychle měním dom. zásoby atd. Jako zaměstnanec školství jsem trpěla klasickou podrážděností , nedostatkem energie , únavou až mi byly nalezeny chlamidie a náběh na únavovový syndrom, ale dnes je To PRYČ! Lidé kolem mne, mě nepoznávají a diví se kolik mám energie a ptají se čím se dopuji. Má odpověď zní : Konečně opravdu!!! zdravou !!! stravou !!! ve stylu makrobiotiky. Začátky jsou “ trochu “ těžké , ale kdo zkusí, pochopí , že TO OPRADU STOJÍ ZA TO !!! Je to krásna a smysluplná hra s cílem ZDRAVÍ a pohoda. Vřele doporučuji Věrka

 19. Zobrazit všech 47 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHelena a můj příběh
Další článekJarní salátek s ředkvičkou a kvašenou zeleninkou