Reflex.cz: V jídle je skryté nebezpečí i naděje. Rozhovor s Evou Cikrytovou

31
Co je skutečně zdravé a co se jako zdravé jen tváří? Může strava ovlivnit chronické nebo dokonce genetické nemoci? Je se s pomocí jídla zbavit léků? Zvládne to každý? Je to drahé? Můžeme mít zdravé děti, které nepotřebují antibiotika? Co mě konkrétně pomohlo zbavit se léků, zánětů, bolestí a únavy a jak dlouho to trvalo jsem řekla v pořadu Prostor X pro Reflex.cz.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

31 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Milá Evo, opravdu moc hezký rozhovor.
  Sleduji vás delší dobu a konečně dnes,ještě před poslechem rozhovoru, jsem si zaplatila roční členství s jarní očistou. A po poslechu rozhovoru se těším až se začne, ještě víc.Máte to v hlavě srovnané,nic nenutíte.Mějte se moc hezky.

 2. opravdu poutavý rozhovor. Líbí se mi jak jste netlačila, jen prezentovala svoje zkušenosti. A i moderátor byl pak “nucen ” se zamyslet 🙂 a přemýšlet. Navíc vám to ohromně sluší a vyzařuje z vás klid a pohoda.
  Jak prosím tělo ztrácí vitamíny pitím černého čaje? Vyrovnává překyselení? Vím že je stahující – třeba v Ayurvédě při přebytku Kaphy je to žádoucí….

 3. Dobrý večer, paní Cikrytová, mnohokrát děkuji za Váš článek i rozhovor v Reflexu. O makrobiotiku se zajímám bezmála 10 let, také od té doby co se mi narodila nejstarší dcerka (také 9let). Jsem velmi vděčná, že jste sdílela svůj příběh, poněvadž není pro mě vždy lehké svá rozhodnutí ohledně stravy pro děti v širší rodině obhájit. Takže když někdo jako vy vystoupí a řekne to nahlas, tak cítím podporu. Pak už nejsem sama, kdo má takovéto zkušenosti se stravou. Neměla jsem sice tak vážné problémy jako vy, ale ty změny jsou hmatatelné. Škoda, že těch uvědomělých dospělých je ještě menšina. Musím bohužel říct, že vaření v některých školních jídelnách u nás je stále tristní a změny se dělají jen těžko, kdyby se i toto dalo nějak ovlivnit.

  • Milá Moniko, moc díky za vaše slova uznání i podporu členstvím v Klubu a Dezertech. Mám radost, že vás rozhovor potěšil a potvrdil vaše zkušenosti. Mě zase těší každá zpráva od někoho, kdo to má jako my a napíše. Moc si toho vážím, pak to není mluvení a psaní do tmy, pak to má celé smysl. Rozhodně nejste sama. Sice ve společnosti jsme (zatím) v menšině, ale tady na webu je nás moooc, tisíce, kteří tak nějak plus minus podobně vaříme a živíme naše děti, jen se neznáme všichni osobně. Ale díky internetu se můžeme podporovat a třeba i seznámit (máme na JJ mapy, kde se můžete seznámit s podobně naladěnými lidmi z okolí). Bohužel, školní jídelny, veřejná strava obecně hodně pokulhává za zdravým životním stylem, a to jsme na tom v ČR ještě zlatě oproti třeba USA…Změna musí přijít od nás – od rodičů, od strávníků, kteří to prostě nebudou akceptovat a donutí dodavatele ke změně. Jde to pomalu, ale jde to. Tak ať se nám to společně daří 🙂

  • A počkala jste až zmizí reklama? Teď před Vánoci je tam hned několik spotů, ale za nimi už běží rozhovor. Koukala jsem i na stránky Reflexu a normálně to tam běží, i tady na stránkách to jde. Tak to ješte zkuste, všechno je přístupné 😉

 4. Evi, jste profík. Věcně, logicky a bez emocí jste rozhovor zvládla, ač byla místečka, kdy moderátor trochu útočil, ale Vy jste to hezky přetavila na příjemný rozhovor. Nejkrásnějším momentem pro mne bylo, když mladý muž zjistil, že bude muset věřit sobě, ne dietám, lékařům, fitness instruktorům. To bylo takové hřejivé, lidské, cítila jsem, že si to uvědomil a pozastavilo ho to. A Vaše věta, že pro své zdraví je třeba něco udělat, tzn. vzít do ruky vařečky, byla taky hodně pravdivá… A slušelo Vám to, jste kočka 🙂

  • Julajko, moc děkuju. Já se toho rozhovoru bála – nikdy nevíte, co se budou ptát a tenhle mladý muž mluví často s politiky apod., úplně jiná liga. Díky za poklonu 🙂

 5. Mě hpdně potěšila informace o Leidenovi, mám to v rodině, nenchala jsem se testovat, vnitřně jsem se nastavovala, že je vše ok (hlavně v těhu) a koukám, že ani nebudu muset, když budu dobře baštit, paráda 🙂 rozhovor mě také nakopl 🙂 super bylo, jak jsi říkala, že nemusí vynechávat nic, spíš obohacovat jídelníček, to si myslím, že je super cesta pro mnoho z nás, ptž nás hodně selhává, když musí vypustit to a tamto.. 🙂 také se přidávám s poklonou – krásná šťabajzna! 😉

 6. Ano, ano, ano, Evo, takových hlasatelů pravdy by mělo být více. Ještě více by ale mělo být příjemců těchto pravd, kteří je uvedou v život. To, že jste kočka, je jasnačka:))

  • Díky Naďo, to je poklona! 🙂 Mě se zdá, že se to pomalu zlepšuje, tak snad trend vydrží a lidé pochopí, že mohou sami něco změnit a nemusejí čekat na nové léky a další vyšetření.

 7. Uzasny rozhovor! Pro me takove pripomenuti toho, co uz vim, ale i presto jste me nakopla k tomu to delat jeste lip. No a pro nezasvecene lidi tohle musi byt naprosto odzbrojujici 🙂 Vazne diky za to, co delate, jak inspirujete, nezistne. Jde z vas pozitivni energie 🙂
  Presto bych jeden dotaz mela-jak je to s temi bramborami? Makrobiotika rika ne, na druhou stranu obsahuji ruzne vitaminy…Dekuji.

  • Aneto, díky, to jsem ráda, že i někomu, kdo už ví, to něco dalo 🙂 A kdo neví, asi si ťuká na čelo :-o) O bramborách jsme psali víckrát, vědečtější poznatky jsou zde https://www.jimejinak.cz/zamereno-na-rajcata-a-brambory/ Jinak všechna lilkovitá zelenina obsahuje látky, které nám neprospívají a bohužel dnes už nevíme, jak je správně upravit, aby nám neškodila. Já osobně doma brambory nekupuju ani nepěstuju, ale když se někde na cestě nedá vybrat nebo plavou v polévce, tak to nehrotím. Už jsem dost uzdravená, abych snesla i něco mimo svůj běžný rámec. Někteří naši klienti ale mají dnu, potíže s klouby a nervové nemoci a tam kolikrát stačí jedna porce brambor nebo jdno rajče a hned to na sobě cítí, takže se jim obezřetně vyhýbají a je jim tak lépe.

 8. Evi, já to viděla už včera večer, když jsem přišla z jógy. Můj muž, který Reflex sleduje, mně ze srandy povídá: “Pojď se mrknout, je tam holčina, která mluví jako ty, já úplně slyším tebe, je to nějaká Eva, páč přeslechl příjmení. ” No já, jak jsem tě uviděla, tak říkám vždyť to je Eva z Jíme jinak (Jíme jinak zná, ale s konkrétními osobami si nespojuje), tak ještě v teplákách a nepřevlečená jsem si to hezky poslouchala. Evi, moc pěkně to povídáš, zajímavě, srozumitelně, logicky vysvětluješ. Povedlo se ti to. A jako bonus – krásně vypadáš.

 9. Zobrazit všech 31 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekČakry: jejich význam a jak je uvolnit
Další článekKočičí svatba