Domů > Magazín > Zdraví

Jak podpořit své zdraví v listopadu

Popadané listí na chodnících a zahradách, sychravé počasí, počínající mrazíky – to vše patří k měsíci listopadu. Ale také častější nachlazení, sklony ke smutné náladě až depresi. Jak na to, abychom na sebe nenechali nadměrně působit chmury? Co dělat pro podporu imunity v tomto období?

Listopad a příroda

Rytmus přírody čím dál více zpomaluje, probíhají přípravy k zimnímu odpočinku. Na zemi se dělá pokrývka ze spadaných listů, zvířátka chystají poslední zásoby, některá se ukládají ke spánku, odlétají poslední stěhovaví ptáci. Bývá častější větrno a počasí může být chvílemi již mrazivé.

Listopad a člověk

Kdo má zahrádku, ten dělá zazimovací přípravy, může ještě sklízet poslední kusy kořenové zeleniny, zároveň sázet zimní cibuli nebo třeba česnekZ bylinek, které je vhodné sbírat v tomto období, to jsou například listy jmelí, plody rakytníku či kořen kopřivy.

Stejně jako příroda zpomaluje a stahuje svojí energii více dovnitř, i člověk by měl nyní více šetřit svou energií. Dny jsou krátké, což je ideální pro možné zpomalení a zklidnění, pokud možno si neplánovat spoustu aktivit, chodit včas spát. Uspěchaná doba s tlakem na výkon tomu ale bohužel moc nepomáhá. Každý má jiné podmínky, tak tedy dělejme to, co nejlépe v daných podmínkách můžeme. Můžeme se pravidelně během dne na chvíli zastavit, zpřítomnit se a soustředit se na svůj dech. Choďme, pokud to jen trochu jde, ven, nejlépe do přírody, do parku, někam, kde můžeme nadýchat čerstvý vzduch do plic a zároveň se i vnitřně zklidnit.

Listopad a element Kov

Měsícem listopad prostupuje energie elementu kov (Vaříme v elementu Kovu). Síla této energie směřuje dolů a dovnitř, což je právě v přírodě patrné například na stromech, na kterých opadají listy a míza je stahovaná směrem ke kořenům.

Rolí kovu je vytvářet co největší odolnost, takový pomyslný štít proti nepříznivým vlivům, které vstupují do organismu.

Chuť patřící k elementu kov je pálivá (pikantní). Tato chuť pomáhá tělu zbavovat se hlenu. Můžeme jí v rozumné a jemnější míře zařadit v podobě česneku, zázvoru, křenu, ředkví, ředkviček. Vhodná je i chuť kyselá, která umí stahovat povrch a pomáhá vytvořit náš obranný štít.

Emocí kovu je smutek. Na místě není smutek potlačovat, občas prožít smutek je přirozené, ale neměli bychom se utápět dlouhodobě v žalu.

V listopadu nastává čas péče o orgán, který je s naší imunitou i náladou velmi spojený. Tímto orgánem jsou naše plíce. Jejich párovým orgánem je tlusté střevo. Spolu s kůží jsou to důležité orgány pro náš obranný štít.

Plíce – orgán měsíce listopad

Plíce jsou orgán, díky kterému dochází k výměně plynů mezi námi a vnějším prostředím. Díky jejich činnosti může každou chvíli do našich buněk proudit kyslík a odcházet ven z těla oxid uhličitý. 

Jak na plíce pohlíží tradiční čínská medicína?

  • Plíce jsou spojené s kůží – mají na starost její výživu a také regulaci kožních pórů (pocení). Souhra plic a kůže je důležitá pro zajištění naší ochranné čchi (pomyslného štítu). Kondice plic se mimo jiné může projevit na schopnosti kůže odolávat vnějším vlivům. 
  • Jsou propojené dále s nosem (dýchání a čich) a hlasem (čistota a síla hlasu).  
  • Dochází zde k mísení čchi ze vzduchu a čchi vytvořené slezinou při trávení potravy a tato tělesná čchi je dále roznášená po těle. Kalná čchi je pomocí plic odstraňovaná z těla. Mají na starost řízení tělesné energie
  • Pomáhají srdci s řízením oběhu krve v cévách.
  • Spolu s ledvinami a slezinou se podílí na regulaci vody v organismu. Pokud je tato činnost nedostatečná, dochází k nadměrné či naopak slabé tvorbě hlenu (při suchosti plic) nebo vzniku otoků.
  • Na plíce negativně působí nezpracovaný smutek (potlačený či naopak dlouhodobě udržovaný). V důsledku to má dopad na proudění čchi v celém organismu.
  • Sídlí v nich duše Po, která má na starost všeobecný lad organismu.

Když jsou plíce oslabené

Můžeme pociťovat projevy jako je chrapot, časté chrchlání, kašel, dušnost či zahlenění. Dále se může objevit suchost v nose, jeho ucpání či ztráta čichu. Nerovnovážná energie plic může být vyjádřena respiračními alergiemiNa kůži se mohou objevit projevy jako je bledá pokožka (z důvodu horšího prokrvení), suchost kůže či ekzémy. Možný je i vznik spontánního pocení či naopak neschopnost se zpotit. Slabší energie plic je spojena i s chrápáním – podle čínské medicíny za to může nahromaděný hlen. Vzhledem k vzájemnému vlivu s tlustým střevem, oslabení plic může vést k zažívacím obtížím a naopak, stav tlustého střeva ovlivňuje kondici plic.

Při oslabení plic dochází k oslabení čchi, respektive dopravení tělesné čchi k orgánům a buňkám se všemi důsledky. Pokud je z nějakého důvodu oslabená čchi, tak se to na druhou stranu projeví právě na plicích.

Listopadové doporučení pro zdraví

  • Každý den nastartuje svoje trávení teplou miso polévkou.
  • Zařaďte do stravy kyselou (kvašená zelenina) a pikantní chuť (česnek, křen, zázvor, ředkve, ředkvičky).
  • Neochlazujte se stravou – vynechte mléčné výrobky, omezte co nejvíc studené potraviny, nápoje, čerstvé ovoce si dejte sezonní a raději teplé jako dezert a určitě ne při zahlenění a nemoci, omezte jednoduchý cukr.
  • Ve stravě může být o něco více tuku oproti teplému období. Používejte zdravé tukykvalitní (Jak je to s těmi tuky)
  • Používejte zahřívací koření – saturejka, bazalka, zázvor, skořice, kurkuma, hřebíček, chilli. 
  • Častěji zapékejte, pečte.
  • Pokud jste někdy smutní, tak smutek prožijte, nepotlačujte ho, ale neutápějte se dlouhodobě v žalu.
  • Choďte na čerstvý vzduch, doma často větrejte. Nepobývejte ale dlouho na ostrém vzduchu, který má vysušující tendenci. 
  • Každý den si protahujte hrudník, prsní svaly, ramena a pomozte tak plicím se lépe nadechnout. Pomocí dynamického cvičení můžete lépe rozproudit krev. Využívejte sílu vědomého dechu. Pusťte si inspirativní video, jak na správný dech.
  • Pokud jste zahlenění, vynechte ze stravy čerstvé ovoce a šťávy, jednoduchý cukr a bílou mouku. Přidejte do jídelníčku jemně pikantní chuť, která může pomoci s odstraněním hlenů. Připravte si 2x denně čaj z lotosového kořene.  
  • Během dne se zastavte a podívejte se dovnitř sebe. Uvědomte si, co vám běží nejčastěji v hlavě, ale i co cítíte v srdci a buďte k sobě laskaví. Ptejte se sami sebe, jestli můžete volně dýchat.

Vzorový jídelníček pro měsíc listopad

Snídaně:

Oběd:

Dezert

Večeře

Dobrou chuť!

Pokud byste chtěli pro své tělo udělat dobrou službu a jíst zdravě více než jeden den a necítíte se na to jednotlivé kroky dělat sami, přihlaste se do právě probíhajícího kurzu Podzimní detox. Kdo by se chtěl přidat, tak může ještě do dnešní půlnoci 3.11. Najdete tam potřebnou podporu, inspiraci a vyzkoušíte si kroky, které povedou k vybudování zdravějšího jídelníčku. Držíme vám palce na vaší nové cestě, jsme tu pro vás.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

169 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
2. 4. 2023

Děkuji za super článek👌🌻

Moc hezky napsané 👍🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

61
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
78
27

Přírodní léčba kašle

Dráždivý kašel je velmi nepříjemný a chceme se ho nejdříve zbavit. Lékárenské přípravky nejsou levné a mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Zkuste na kaš...
klub
29

Krční mandle: Co dělat, když nejsou v pořádku

Dá se vyhnout trhání mandlí, když dítě trpí na časté záněty a angíny? Proč je lepší mandle zachovat? Jak léčit zánět mandlí u malých dětí a dospělých. Ing....
Blog
klub
28
2

Vaříme v elementu KOV (podzim) – budujeme silnou imunitu

Biologický podzim začíná už v půlce srpna a odehrává se v elementu kovu. Které potraviny jsou pro něj vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto org...
klub
33
10

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...