Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Celozrnné noky

Uvařeno
bez lepku

Uvařené obiloviny jsou prima, ale někdy to chce změnu. Eva vymyslela skvělé bezlepkové noky z rýže a celozrnné mouky. A byly výborné.

Ingredience
pro 4 porce
 • půl kila zbytků obilí (rýže, oves, kroupy...nebo jiných obilovin)
 • půl kila pohankové mouky
 • horká voda podle potřeby
 • lžička oleje do vody
 • lžička soli
 • mistička s vodou

Po pěti měsících strávených na lůžku jsem se cítila hrozně. Váha stoupala a zmáhala mě veliká únava a já jsem věděla,...

Postup

 1. Do velkého hrnce dáme vodu, přidáme trochu soli, oleje a dáme vařit na sporák.
 2. Uvařené zbytky obilí (může být i v kombinaci s jinou obilovinou, semínky apod.) dáme do mísy, přidáme sůl a trochu horké vody a rozmixujeme ponorným mixérem na hustší kaši.
 3. Přidáváme postupně mouku. Těsto s moukou pořádně zpracujeme a mouky dáme tolik, aby těsto bylo hodně hutné. Cílem je vytvořit velmi hutné těsto, které bude tuhé asi jako modelína.
 4. Když je těsto dostatečně tuhé, vytvoříme si několik dlouhých úzkých válečku v průměru asi 4-5 cm. Válečky se tvoří nejlépe tak, že si ruce namočíme do misky s vodou a vytvoříme hladký váleček. Ten potom doválíme na podsypaném válu, aby těsto nelepilo. Širokým nožem nakrájíme z válečku asi 5 cm dlouhé noky.
 5. Noky vkládáme postupně do horké vařící se vody. Noky vaříme je jen několik minut, dokud nevyplavou. Jakmile vyplavou, jsou už hotové. Pozor, vyndejte je hned, jinak se rozvaří!
 6. Noky propláchněte ve studené vodě, aby se neslepily.

Praktické

 

 • S vodou šetříme, přidáme ji jen tolik, aby se nám podařilo udělat těsto. Záleží hlavně na tom, jak moc mokré nebo suché je uvařené obilí. Čím více dáte vody, tím více bude potřeba mouky.
 • Pokud to s vodou přeženeme, je potřeba přidat víc mouky. Pokud se těsto rozpadá, nedrží pohromadě, je potřeba přidat i trochu vody a další mouku.
 • Noky vyndáme nejlépe pomocí sítka nebo děrované naběračky.

Kombinujeme

Pokud chcete mít kompletní talíř, je potřeba přidat ještě luštěninu nebo tofu či tempeh. My jsme noky podávaly s fazolemi na paprice a tato kombinace byla výborná.

Děti

Noky jsou vhodné pro děti asi o d 14 měsíců.

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Kateřina
11. 11. 2022

Povedlo se! Kroupy ze včerejška s trochou rýže, pár lžic pohankové mouky a za chvilku hotové noky, skvělý :)

marketa.svobod
9. 11. 2021

Fazole super! Pochutnal si i manžel. Na nokách si pochutnal i syn – úplně je zhltnul. Dělala jsem je ze základu rýže s jáhly a se špaldovou moukou…

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma