Domů > Magazín > Blog

Jak to, že marodíš, když tak zdravě jíš?

Jsem nemocná, a tak se válím v pelíšku a přemýšlím, jak se zase ubráním ne bacilům, ale otázkám typu: Jak je to možné, když se tak zdravě stravuji? 

Pomoc nemoc

Jím jinak teprve rok a za tu dobu jsem byla několikrát nemocná s běžnými virózami. Pokaždé jsem dostala podobných otázek víc, než politici v Nedělní partii, a tak už dopředu přemýšlím, co tentokrát nezasvěceným známým odpovím.

Možná bych se mohla zkusit pěkně zostra nadechnout a odpovědět, že se není čemu divit, když neposlouchám na slovo své orgánové hodiny a dost často jím i po 20. hodině nebo že i po roce zdravého stravování stále potřebuji k životu velké množství datlového sirupu, slinivka neslinivka.

Vím přesně, že na mateřské s malými dětmi jedu příliš často na doraz a mé dny jsou plné stresu a shonu, a tak večer padnu a usínám s bolavými bedry a o lucidním snění si můžu nechat jen zdát. Přechod z jin do jang také nezvládám podpořit ranním cvičením, na přípravu domácích rostlinných mlék mi nezbývají síly už vůbec a navíc jsem při posledním pokusu uškvařila elektrický mlýnek a proto kupuji “krabicáky”, které svým složením nejsou úplné terno. Chudinky jatýrka. Měla bych se zmínit i o eliminacích, které se také hlásí o slovo po třiceti letech života na sušenkách, čokoládě a bábovkách, ale to dopředu zavrhuji. A tak s výdechem nakonec stejně zase pronesu: „No jo, teď ty bacily řádí.“ Své velké tajemství si ponesu dál hluboko ukryté. 

Jasně, že tu dřinu můžu vzdát a koupit si k snídani rohlíky s lučinou, mimču k obědu otevřít bio skleničku s dětským jídelníčkem z obchodu a k večeři hodit do trouby kuře s bramborem. Také bych si teď pěkně v klídku mohla dát Paralen a nemusela bych mít brambory přilepené po celém těle, jen ne na hrudi, kde měly původně ve formě bramborového obkladu vyhánět škodlivinu z mých chycených průdušek. Ale upřímně, nedovedu si představit, co bych pak dělala s tím volným časem. Určitě by se mi stýskalo po zdlouhavém procesu kvašení zeleniny, která mi nakonec zplesniví nebo po nevyklíčených mungo fazolích. A hlavně, na co bych pak vzpomínala?

Máte kůžu?

Při jedné z viróz v mých začátcích nového myšlení a stravování jsem se samozřejmě ve všem tak trochu plácala. Chtěla jsem si připravit nápoj z kuzu pro podporu imunity, ale neměla jsem páru, kde a co to vlastně shánět. Proto jsem využila svého zdravotního stavu a dobrosrdečnosti mé milované kamarádky a po SMS zprávě jí napsala název zázraku, který dostala za úkol obstarat. Bára se zhostila svého úkolu bravurně a v každé pražské zdravé výživě se dožadovala s vážným výrazem v obličeji “kůžu” nápoje. Prodavači nerozuměli, ale nakonec se přeci jen našel jeden bystrý, který pochopil a Báře zázrak prodal. Dnes je Bára znalá, a tak její přítel volá pokaždé, když umírá na rýmu: „Barunko, uvař mi rychle prosím ten kořínek.“

A teď vážně!

Často se musím sama sobě smát, když si vzpomenu, jak jsem celá rozzlobená odcházela z ordinace lékaře, protože mi na kašel nechtěl předepsat antibiotika a já měla pocit a obavy, že díky jeho zanedbané léčbě budu mít následky do konce života. Ze stresu jsem si ihned za rohem koupila čokoládu na nervy. Nemoci jsem pravidelně přecházela, nebyl čas marodit a navíc by to v práci před kolegy házelo na mě stín flákače a to já přeci rozhodně nemohla dovolit. Byla jsem zkrátka svému tělu dlouhá léta vzdálená a až poslední dobou ho začínám pomalu vnímat, rozumět mu.
Vlastně si ho konečně doopravdy vážím a dochází mi, jak moc je to velký zázrak. Jsem ráda, že se párkrát u mých dětí objevila horečka a já ji zvládla mít pod kontrolou pomocí přírodních postupů spolu s “kůžu”.

Hřeje mě pocit, že ač jsou ještě školkového věku, neměly zatím antibiotika na rozdíl od dětí maminek z mého okolí, které samozřejmě o mém tajemství nechtějí ani slyšet.

A to je to, co mě opravdu znepokojuje! Na mateřské dovolené se můj život smrsknul na procházky na hřišťátka, a tak mám kolem sebe spousty maminek malých dětí, které si opravdu velmi často mezi sebou stěžují, jak je to hrozné, že děti jsou už zase nemocné, kolik nechaly tento týden peněz v lékárně za sirupy, vitamíny a mastičky na vyrážky. Z batohů vytahují každou chvilku mléčné řezy, brumíky nebo v lepším případě krabičky s ovocem. Mandarinky, jahůdky, borůvky, sem tam salátová okurka nebo rajče, ať je jaro nebo zima.
Já to chápu, kdyby u mě nezasáhla ruka osudu, neměla bych dnešní znalosti a stravovala bych sebe a své děti velice podobně. Nejsem typ, co rád někomu radí, jak má žít, konec konců, kdo z nás doopravdy ví, co je správné? Ale když jde o zdraví dětí, cítím potřebu alespoň předat to, co sama vidím, že funguje.

Protože nemocné děti jsou častým tématem na hřišťátkách, rozhodla jsem se své tajemství konečně vypustit ven. Byla jsem překvapená, kolik maminek znalo stránky Jíme Jinak, ale stejně tak jsem byla překvapená z jejich reakcí. Drží se hesla zlatá střední cesta, a proto prý jedí všechno. Nemá cenu to dál rozvádět, nechci nikoho soudit, každopádně obaly od brumíků plní odpadkové koše na našem hřišťátku dál. A tak si tedy lámu hlavu, co všem těm maminkám odpovědět, až mi příští týden na hřišťátku položí tolik oblíbenou otázku: “Jak je to tedy možné, že marodíš, když se tak dobře stravuješ?”

A teď už musím běžet, mých dvacet minut s nemocí v pelíšku skončilo, děti řvou hlady. :-) 

Jsem máma, která chce pro své (a nejenom své) děti lásku... Lásku ke zdraví, a tak vaří. Lásku k přírodě, a tak kompostuje. Lásku k životu, a tak se směje, pusinkuje a mazlí do roztrhání těla :)

80 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Klub

Muchomůrko, to je asi článek v pravý čas 😁
Ostatní děti ve školce dostávají od rodičů sladkosti, mlíčka, jogurtky, “džusíky”, které jsou z vody a cukru… Ty mé dostávají na talíř každý den teplou zeleninku se slovy, že to jsou vitamínky, letní zmrzliny jsme omezili na minimum a ještě půlka toho minima bylo domácí z ovoce, pijí vodu nebo čaj, a když už mléko, tak jen ovesné. Jasně, že nejde vše podle JJ, ale většina ano, v porovnání s jinými rodinami rozhodně. A přesto už druhý měsíc se s dětmi nemůžeme vyhrabat z nemoci 😢 a tak se ptám na to stejné…. JAK TO??? Přesvědčení o správnosti téhle stravy mě sice neopustilo, ale úplně easy to teda taky není 🤷

Klub

Krásně napsáno, velmi mě to pobavilo😀…”Co bych pak dělala s volným časem, zelenina po zdlouhavém procesu kvašení nakonec zplesniví”….To mě dostalo😀😀Nová cesta Jiného vaření a vlastně životního nastavení mě velmi baví a Váš článek pěkně vystihl, co nás na té cestě potkává🌼

Ukázat další komentáře

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Velký přehled ořechových másel. Víte, která jsou nejlepší?

Kdo by je nemiloval? Ořechová másla mají výbornou chuť, jsou bohatá na živiny, zasytí a doplní energii. Víte ale, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pojďme se sp...
2
7

Omezená aneb co je normální?

Věci a situace mnohdy nejsou tím, čím se zdají na první pohled být. Jen proto, abyste zapadli a vydrželi s ostatními, nebuďte sami proti sobě, když cítíte,...

Mňam kompletní bezlepkové placky ze zbytků

Výtečné placky, vhodné na cestu nebo k večeři, jsou kompletní a vznikly ze zbytků, co doma byly.

Nezapomeňte si vyzvednout videorecepty z Prostřeno!

Dostali jsme pár smutných povzdechů, že náš balíček jako odměnu za podporu nedorazil. To by nás mrzelo. Opravdu jsme všem balíček poslali emailem. Poradíme...

EU zakázala nejvíce používané pesticidy v Česku

Evropská unie zakázala 3 populární pesticidy, u kterých existuje podezření, že mohou uškodit lidskému zdraví. Mezi nimi je i chlorpyrifos, který je nejvíce...