Jednou jsem balila dárky 23.12. v noci. Sháněla jsem je totiž přes den, stejně jako balící papír. Byl to šílený prosinec. Byla jsem mladá, pracovně děsně vytížená a neměla děti. A přesto jsem nic nestíhala! Moje oblíbené svátky se tak proměnily v noční můru. Místo na půlnoční jsem spala na gauči u pohádky. Ale to je dávná minulost, teď mám na Vánoce systém!

Vánoce se blíží

Někdo to nemá rád – plánovat a mluvit o něčem, co bude aaaaž za dlouho. Rozčiluje nás vánoční výzdoba, koledy v obchodech, reklamy a pocit, že nás obchodníci tlačí do nákupu moc brzy. Nechceme se nechat strhnout tou komerční částí svátků
Jenže Vánoce tu budou za necelých 7 týdnů. A kdo chce dát do pořádku domácnost, vymyslet, nakoupit a zabalit dárky, poslat PFka apod., ten zase tak moc času nemá. Je to tak akorát. Udělat si plán, rozdat úkoly a pustit se do příprav. Každý týden kousek a do Vánoce máte všechno hotovo. A v klidu! Tak to děláme my a už to řadu let předáváme dál a funguje to skvěle.

Jak to děláme u nás doma

Já se na Vánoce chystám průběžně během roku. Píšu si, co kdo potřebuje, co kdo rád, co bych ráda pod stromečkem já,…abych nebyla zaskočená. Na přelomu října a listopadu už jsem domluvená s rodinou, kde, jak a s kým chceme Vánoce trávit, s babičkami domluvám dárky pro naše děti. Nesnáším totiž zbytečné krámy v domě. Mám ráda dárky účelové. Dětem místo dalších plyšáků a plastových nesmyslů pořizuji ve spolupráci s babičkami oblečení, boty, učební pomůcky, věci na sport nebo dárky, po kterých skutečně touží. A po tom já účelově pátrám celý rok. Na podzim si pak na Ježíška hrajeme, když mu včas píšeme nebo kreslíme, jak to kdo umí, co bychom si přáli.
Po všech těch letech v pubertě, kdy Vánoce probíhaly jako honička mezi hřbitovem a nevlastními příbuznými, a letech, kdy jsem pracovala jako manažerka nebo podnikatelka, která nemá na nic čas (a zdravotně už ani sílu), si Vánoce s vlastní rodinou už roky nesmírně užívám. Jako jsem vzala do ruky své zdraví, vzala jsem do ruky vánoční svátky.

O čem ty svátky vlastně jsou

Začala jsem díky tomuto pragmatickému přístupu také vnímat ten původní rozměr. Advent a vše, co k němu patří. Rozjímání, zpytování svědomí, uspořádávání si svých věcí a oslavu Slunovratu. Na to dřív prostě nebyl čas! Šlo jen o to splnit povinnosti a všechno to nějak stihnout zařídit. Až na půlnoční v tom nic duchovního nebylo. Byla jsem ve vleku událostí, uzávěrek, rodinných návštěv. Uff!

Vyšťavené ženské

Ve spoustě rodin jsou svátky pořád víc stres a zmatek než poklidné období a oslava návratu Slunce. Většina organizace, nakupování dárků, jídla, vaření, smažení, domlouvání návštěv apod. bývá na ženách. A ty se tolik snaží, až jsou těsně před svátky úplně vyšťavené a padají na ústa. A když se ještě ke všemu snaží o něco, co rodina neocení, tak se hroutí s pocitem, že to všechno dělají zbytečně!

A tak vznikl kurz Vánoce jinak

Všechny naše zkušenosti a chyby, kterých jsme se v rodině kolem Vánoc kdy dopustili, jsme přetavili v online program. Sestavili jsme praktický návod a rozdělili ho do týdnů. Každý týden systematicky pracujeme na vánočních přípravách a úklidu tak, aby do Vánoc bylo všechno hotovo.

Podzimní detox

Součástí programu byl také od začátku adventní půst. Ten se jeho účastníkům velmi osvědčil jako prevence proti typickému podzimnímu nabírání , lék na depresivní podzimní nálady a perfektní nástroj na vyčištění organismu. Podzim je totiž ideální doba na odhlenění plic a vyčištění střeva, což je klíčové pro naši imunitu a zásadní proto, abychom se vyhnuli podzimním kašlům a rýmám.
A protože kurz každý rok vylepšujeme, letos je jeho součástí nově také šestitýdenní podzimní jídelníček, ve kterém na sebe jídla navazují, aby to bylo praktické. Jsou v něm snídaně, obědy, svačiny a večeře formou receptů i s fotkou. V kurzu je také 18 video receptů. Co se bude vařit? Mrkněte na tento článek.

Mysleli jsme úplně na všechno

V kurzu jsou praktické rady ohledně Vánoc i vše kolem zdravého stravování. Jak to udělat s rodinou, jak s dárky, jak s úklidem, jak to všechno zvládnout s dětmi, co jíst, co nejíst a proč, jak se stravovat při práci na směny, jak řešit stravu v práci, jak při kojení, jak ve vyšším věku nebo při nemoci, při celiakii,…
Letos jsme všechny informace natočili formou krátkých informačních videí, takže si stačí zapnout počítač a poslouchat. Tedy vařit a jíst už musí každý sám 🙂

Zkušenosti účastníků

Spojili jsme zdravý jídelníček s péčí o domov a vánočními přípravami. A protože vše se vším souvisí, tyto činnosti působí synergicky a během kurzu se dějí každoročně malé i velké zázraky v životě těch, kdo se do něj přidají:

Iveta (dnešní zpráva přímo z programu): No, uvědomila jsem si, že se ty Vánoce fakt blíží a napsala jsem si podle vašich rad plán. Dnes jsem dokonce koupila první Vánoční dárky. Taky jsme už včera nakousli doma s manželem plán na Štědrý den. Myslím si, že když budu já v pohodě, zvládnu i kompromisy daleko lépe než jako vždycky s jazykem na vestě a značně nervózní a uhnaná 🙂

Petra: Holky, děkuju všem, co mě podpořily. Já to dokázala. Jak s tchýní, tak s nevlastní dcerou. Všechno, všecičko do puntíku se mi splnilo. Slavilo se u nás jen s dětmi, babička to přežila a všichni byli v pohodě! Jsem na sebe tak pyšná. Letos o svátcích ani jedna slzička vzteku nebo lítosti! Teda až na konci kurzu, když jsem si uvědomila, že to končí. Ale my se tu budeme potkávat dál a já z toho budu žít ještě dlouho. Díky za pomoc a skvělý další rok všem.

Kačka: Na to, že jsem v říjnu ještě neuměla ani uvařit kus mrkve, se ze mě stala fakt dobrá kuchařka. Přítel si nemůže vynachválit, jaké mu díky kurzu servíruju dobré večeře. Po těch našich rohlíkách je to dost změna :-o) A jako bonus mu naměřili cholesterol v normě, takže už nebude muset brát prášky. Já mám dole 3 kg (to moje děsný břicho je pryč!) a nejsem před menstruací tak protivná :o)), takže u nás spokojenost na obou frontách!

Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu kvůli problémům s cukrem, měla jsem poruchu glukózové tolerance, což je vlastně téměř cukrovka. Po 6 týdnech kurzu jsem šla na kontrolní test a dopadnul na jedničku. Ve JJ stravě jsem pokračovala nadále a za dalšího půlroku jsem měla testy opět v normě a vyřadili mě z diabetologie! A to jsem se tak jsem se bála toho množství sacharidů.

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu (už potřetí?). A proč jsem se znovu přihlásila? Proto, že v létě se moje stravování zvrhlo někam, kam jsem úplně nechtěla…začínám zlehka pokašlávat a posmrkávat a vím přesně, odkud vítr vaně. Také proto, že díky kurzu mají Vánoce u nás řád a disciplínu🙂 Nehoním se, protože začínám s přípravami včas. To co jsem jindy chtěla nacpat do 2-3 týdnů, si teď díky kurzu rozložím na 8 týdnů a je pohoda. Pak jsem se přihlásila proto, že v této partě podobně smýšlejících lidí je mi prostě fajn. Dnes jsem vyslechla zajímavý rozhovor v kadeřnictví. Moje kadeřnice s jinou zákaznicí svorně nadávaly na šílené biomatky, že všechno moc řeší a nejsou normální apod a oni dvě že jedí naprosto všechno a nic neřeší. Já jsem jen mlčela a naslouchala těm stížnostem a pak se zeptala: Ty jsi nějaká nastydlá viď? Odpověď mě moc nepřekvapila: No to víš, takhle já to mám pořád, já chytnu kde co. Tak jsem se jen usmála: Hm, to máš blbý, já mám štěstí, že se mě celkem ty nemoci nechytají…. a šla jsem po svých. Takže proto je mi s vámi dobře:-)

Pavla: Zdravím všechny účastníky a jsem moc ráda, že jsem po dvou letech opět tady. Vánoce jinak jsem si vyzkoušela a bylo to super.Tak klidné a pohodové Vánoce už jsem dlouho neměla. Díky holky. A protože loni jsem v kurzu nebyla a byly opět plné stresu…. byl letos kurz jasnou volbou. Těším se na tu super atmosféru tady a na to, že si Vánoce zase užiju v klidu a pohodě a že si (i přes pracovní vytížení) zase najdu svoji cestu v JJ stravě.

Lucie: Moc Vás zdravím, holky :-). Od doby, co jste začaly dělat tyhle super kurzy – Jarní očistu a Vánoce jinak, jsem nevynechala ani jeden, a stále mám co zlepšovat. Letos už má náš nejmladší něco přes rok, pár věcí jsem si ujasnila, tak věřím, že tyhle Vánoce budou ještě lepší :-). Mám moc ráda tu atmosféru tady, to sdílení, rady, pomáhání si. Ještě jednou moc díky :-).

Martina: Ahoj Evi a Helčo, a všichni ostatní. Jsem s vámi v kurzu už poněkolikáté, tenhle rok jsem měla trochu „pauzu“ kvůli těhotenství, ale synkovi jsou zítra 2 měsíce, tak už jsem si řekla, že už bych měla zase začít :-)) Věřte nebo ne, kurz probíhá teprve dva týdny, ale už mám objednané všechny dárky, byt už z poloviny vánočně uklizený, a dokonce kila už zase ubývají !Sama bych nevěřila, že to všechno takhle v pohodě půjde se dvěma maličkými dětmi – ale jde! ? Díky za všechno a přeji Vám všem spoustu úspěchů a pohody!!

Magda: Tak, a vánoční cukroví mám dodělané, jupííííííííííííííííííííí. Linecké je slepené marmeládou bez cukru, světlé košíčky naplněné ořechovým krémem, kakaové cukroví slepené světlým vanilkovým krémem a polité čokoládou, stejně tak kakaové košíčky a ořechy už jsou také naplněné ořechovým krémem. Paráda. Nejdřív jsem nechtěla ochutnat, že si počkám až se rozleží. Pak jsem jeden kousek přeci jen ochutnala – košíček s krémem. Bože, to je dobrota, já se snad pominu. Bez cukru, vajíček, bílé mouky… a takhle výtečné. Tak se děvčata hrozím chvíle, až Ti moji chlapi dostanou odvahu to ochutnat, oni mi to sežerou (promiňte mi ten výraz).

Neli: Stromeček čeká v kýbli s vodou na balkoně, dárky dobaleny, zkoušky hotovy, tak už jen zásoba jídla a věcí trvanlivějších a hotovo, zbytek činností můžu krásně delegovat a odpočívat po učení a zároveň v souladu s menstruačním cyklem.. krásné.. Děkuji za nádherný prostor, který jsem tu s vámi mohla sdílet, kurz je báječný a maminka spokojená i s celým bytem uklizeným, takže za mne letos úspěch na entou 🙂 krásné svátky a pohodu do Nového roku přeji 🙂

Co na to říkáte?

Nechcete se přidat? My už jsme brány kurzu v pondělí otevřeli, běží nám přípravný týden, a ještě 5 dnů je necháme otevřené. Pak se kurz uzavře a znovu budete moci vstoupit příští podzim.

Tak jo, jdu do podzimního detoxu

2 komentáře. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. Jéééééé, je tady komentář z mých minulých Vánoc. No, vůbec by mě nenapadlo, jak mě to pohladí po duši a dojme :-). Vánoční cukroví podle JJ bylo vážně vynikající. Letos s námi bude u stromečku i dcera Monika s rodinou – zeť, Honzík (3 roky) a Lenička (10 měsíců). Takže budu mít doma oporu, protože dcera vaří podle JJ a moc mi v začátcích pomohla (a pomáhá i nadále). K štědrovečerní večeři plánujeme teplý celerový salát, smaženou zeleninu a pstruhy. Moc se na Vánoce těším, protože díky tomuhle kurzu jsou lepší a lepší, už mám zase krásně našlápnuto… 🙂

    • Ty krásné totiž nemůžeme nechat zapadnout, Magdi 🙂 Letos si to užijete krásně 🙂

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekMáme pro vás 15% slevu na nákup zdravé výživy od firmy Danfood
Další článekRukolový salát s řepou a veganským sýrem