Domů > Magazín > Blog

Chcete pohodové Vánoce? Začněte je řešit!

Jednou jsem balila dárky 23.12. v noci. Sháněla jsem je totiž přes den, stejně jako balící papír. Byl to šílený prosinec. Byla jsem mladá, pracovně děsně vytížená a neměla děti. A přesto jsem nic nestíhala! Moje oblíbené svátky se tak proměnily v noční můru. Místo abych šla na půlnoční, spala jsem na gauči u pohádky v hromadě papírů a stužek. Ale to je dávná minulost, teď mám na Vánoce systém :-)

Vánoce se blíží

Někdo to nemá rád – plánovat a mluvit o něčem, co bude aaaaž za dlouho. Rozčiluje nás vánoční výzdoba, koledy v obchodech, reklamy a pocit, že nás obchodníci tlačí do nákupu moc brzy. Nechceme se nechat strhnout tou komerční částí svátků
Jenže Vánoce tu budou za necelých 9 týdnů. A kdo chce dát do pořádku domácnost, vymyslet, nakoupit a zabalit dárky, poslat PFka apod., ten zase tak moc času nemá. Je to tak akorát. Udělat si plán, rozdat úkoly a pustit se do příprav. Každý týden kousek a do Vánoce máte všechno hotovo. A v klidu! Tak to děláme my a už to řadu let předáváme dál. A funguje to skvěle.

Já a holky u vánočních tradic

Jak to děláme u nás doma

Já se na Vánoce chystám průběžně během roku. Píšu si, co kdo potřebuje, co kdo rád, co bych ráda pod stromečkem já,…abych nebyla zaskočená. Na přelomu října a listopadu už jsem domluvená s rodinou, kde, jak a s kým chceme Vánoce trávit, s babičkami domluvám dárky pro naše děti. Nesnáším totiž zbytečné krámy v domě. Mám ráda dárky chytré, účelové. Dětem místo dalších plyšáků a plastových nesmyslů pořizuji ve spolupráci s babičkami oblečení, boty, učební pomůcky, věci na sport nebo dárky, po kterých skutečně touží a které užijí. A po tom já pátrám celý rok. Na podzim si pak na Ježíška hrajeme, když mu včas píšeme (dřív jsme kreslili, když ještě holky neuměly číst a psát) co bychom si přáli.
Po všech těch letech v mé pubertě, kdy Vánoce probíhaly jako honička mezi hřbitovem a nevlastními příbuznými, a letech, kdy jsem pracovala jako manažerka nebo podnikatelka, která nemá na nic čas (a zdravotně už ani sílu), si Vánoce s vlastní rodinou už roky nesmírně užívám. Jako jsem vzala do ruky své zdraví, vzala jsem do ruky vánoční svátky. Nikdo nám je totiž za nás podle našich představ nezařídí.

O čem ty svátky vlastně jsou

Začala jsem díky tomuto pragmatickému přístupu paradoxně také vnímat ten původní rozměr Vánoc, Advent a vše, co k němu patří. Rozjímání, zpytování svědomí, uspořádávání si svých věcí a oslavu Slunovratu. Na to dřív prostě nebyl čas. Šlo jen o to splnit povinnosti a všechno to nějak stihnout zařídit. Až na půlnoční v tom nic duchovního nebylo. Byla jsem ve vleku událostí, uzávěrek, rodinných návštěv. Uff!

Vyšťavené ženské

Ve spoustě rodin jsou svátky pořád víc stres a zmatek než poklidné období a oslava návratu Slunce. Většina organizace, nakupování dárků, jídla, vaření, smažení, domlouvání návštěv apod. bývá na ženách. A ty se tolik snaží, až jsou těsně před svátky úplně vyšťavené a padají na ústa. A když se ještě ke všemu snaží o něco, co rodina neocení (například zdravé cukroví), tak se hroutí s pocitem, že to všechno dělají zbytečně!

A tak vznikl kurz Vánoce jinak alias Podzimní detox

Všechny naše zkušenosti a chyby, kterých jsme se v rodině kolem Vánoc kdy dopustili, jsme přetavili v online program. Sestavili jsme praktický návod a rozdělili ho do týdnů. Každý týden systematicky pracujeme na vánočních přípravách a úklidu tak, aby do Vánoc bylo všechno hotovo.

Podzimní detox s jídelníčkem

Součástí programu byl také od začátku adventní půst. Ten se jeho účastníkům velmi osvědčil jako prevence proti typickému podzimnímu nabírání , lék na depresivní podzimní nálady a perfektní nástroj na vyčištění organismu. Podzim je totiž ideální doba na odhlenění plic a vyčištění střeva, což je klíčové pro naši imunitu a zásadní proto, abychom se vyhnuli podzimním kašlům a rýmám.

Součástí kurzu je šestitýdenní podzimní jídelníček s nákupními seznamy, ve kterém na sebe jídla navazují, aby to bylo praktické. Jsou v něm snídaně, obědy, svačiny a večeře formou receptů i s fotkou. V kurzu je 150 receptů a 18 video receptů. Co se bude vařit? Mrkněte na tento článek.

Mysleli jsme úplně na všechno

V kurzu jsou praktické rady ohledně Vánoc i vše kolem zdravého stravování. Jak to udělat s rodinou, jak jíst zdravě, když jsem celý den v práci, dělám na směny, jím mimo domov, jak s dárky, jak s úklidem, jak to všechno zvládnout s dětmi, co jíst, co nejíst a proč, jak se stravovat při práci na směny, jak řešit stravu v práci, jak při kojení, jak ve vyšším věku nebo při nemoci, při celiakii,…
Všechny informace jsme natočili formou krátkých informačních videí, takže si stačí zapnout počítač a poslouchat. Vařit a jíst už ale musí každý sám :-)

Zkušenosti účastníků

Spojili jsme zdravý jídelníček s péčí o domov a vánočními přípravami. A protože vše se vším souvisí, tyto činnosti působí synergicky a během kurzu se dějí každoročně malé i velké zázraky v životě těch, kdo se do něj přidají:

Iveta : No, uvědomila jsem si, že se ty Vánoce fakt blíží a napsala jsem si podle vašich rad plán. Dnes jsem dokonce koupila první Vánoční dárky. Taky jsme už včera nakousli doma s manželem plán na Štědrý den. Myslím si, že když budu já v pohodě, zvládnu i kompromisy daleko lépe než jako vždycky s jazykem na vestě a značně nervózní a uhnaná.

Petra: Holky, děkuju všem, co mě podpořily. Já to dokázala. Jak s tchýní, tak s nevlastní dcerou. Všechno, všecičko do puntíku se mi splnilo. Slavilo se u nás jen s dětmi, babička to přežila a všichni byli v pohodě! Jsem na sebe tak pyšná. Letos o svátcích ani jedna slzička vzteku nebo lítosti! Teda až na konci kurzu, když jsem si uvědomila, že to končí. Ale my se tu budeme potkávat dál a já z toho budu žít ještě dlouho. Díky za pomoc a skvělý další rok všem.

Kačka: Na to, že jsem v říjnu ještě neuměla ani uvařit kus mrkve, se ze mě stala fakt dobrá kuchařka. Přítel si nemůže vynachválit, jaké mu díky kurzu servíruju dobré večeře. Po těch našich rohlíkách je to dost změna :-o) A jako bonus mu naměřili cholesterol v normě, takže už nebude muset brát prášky. Já mám dole 3 kg (to moje děsný břicho je pryč!) a nejsem před menstruací tak protivná :o)), takže u nás spokojenost na obou frontách!

Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu kvůli problémům s cukrem, měla jsem poruchu glukózové tolerance, což je vlastně téměř cukrovka. Po 6 týdnech kurzu jsem šla na kontrolní test a dopadnul na jedničku. V JJ stravě jsem pokračovala nadále a za dalšího půlroku jsem měla testy opět v normě a vyřadili mě z diabetologie! A to jsem se tak bála toho množství sacharidů.

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu (už potřetí?). A proč jsem se znovu přihlásila? Proto, že v létě se moje stravování zvrhlo někam, kam jsem úplně nechtěla…začínám zlehka pokašlávat a posmrkávat a vím přesně, odkud vítr vaně. Také proto, že díky kurzu mají Vánoce u nás řád a disciplínu:-) Nehoním se, protože začínám s přípravami včas. To co jsem jindy chtěla nacpat do 2-3 týdnů, si teď díky kurzu rozložím na 8 týdnů a je pohoda. Pak jsem se přihlásila proto, že v této partě podobně smýšlejících lidí je mi prostě fajn. Dnes jsem vyslechla zajímavý rozhovor v kadeřnictví. Moje kadeřnice s jinou zákaznicí svorně nadávaly na šílené biomatky, že všechno moc řeší a nejsou normální apod a oni dvě že jedí naprosto všechno a nic neřeší. Já jsem jen mlčela a naslouchala těm stížnostem a pak se zeptala: Ty jsi nějaká nastydlá viď? Odpověď mě moc nepřekvapila: No to víš, takhle já to mám pořád, já chytnu kdeco. Tak jsem se jen usmála: Hm, to máš blbý, já mám štěstí, že se mě celkem ty nemoci nechytají…. a šla jsem po svých. Takže proto je mi s vámi dobře:-)

Pavla: Zdravím všechny účastníky a jsem moc ráda, že jsem po dvou letech opět tady. Vánoce jinak jsem si vyzkoušela a bylo to super. Tak klidné a pohodové Vánoce už jsem dlouho neměla. Díky holky. A protože loni jsem v kurzu nebyla a byly opět plné stresu…. byl letos kurz jasnou volbou. Těším se na tu super atmosféru tady a na to, že si Vánoce zase užiju v klidu a pohodě a že si (i přes pracovní vytížení) zase najdu svoji cestu v JJ stravě.

Lucie: Moc Vás zdravím. Od doby, co jste začali dělat tyhle super kurzy – Jarní očistu a Vánoce jinak, jsem nevynechala ani jeden, a stále mám co zlepšovat. Letos už má náš nejmladší něco přes rok, pár věcí jsem si ujasnila, tak věřím, že tyhle Vánoce budou ještě lepší :-). Mám moc ráda tu atmosféru tady, to sdílení, rady, pomáhání si. Ještě jednou moc díky :-).

Martina: Ahoj Evi a všichni ostatní. Jsem s vámi v kurzu už poněkolikáté, tenhle rok jsem měla trochu „pauzu“ kvůli těhotenství, ale synkovi jsou zítra 2 měsíce, tak už jsem si řekla, že už bych měla zase začít :-)) Věřte nebo ne, kurz probíhá teprve dva týdny, ale už mám objednané všechny dárky, byt už z poloviny vánočně uklizený, a dokonce kila už zase ubývají! Sama bych nevěřila, že to všechno takhle v pohodě půjde se dvěma maličkými dětmi – ale jde!? Díky za všechno a přeji Vám všem spoustu úspěchů a pohody!!

Magda: Tak, a vánoční cukroví mám dodělané, jupííííííííííííííííííííí. Podle video receptů tady v kurzu! Linecké je slepené marmeládou bez cukru, světlé košíčky naplněné ořechovým krémem, kakaové cukroví slepené světlým vanilkovým krémem a polité čokoládou, stejně tak kakaové košíčky a ořechy už jsou také naplněné ořechovým krémem. Paráda. Nejdřív jsem nechtěla ochutnat, že si počkám až se rozleží. Pak jsem jeden kousek přeci jen ochutnala – košíček s krémem. Bože, to je dobrota, já se snad pominu. Bez cukru, vajíček, bílé mouky… a takhle výtečné. Tak se děvčata hrozím chvíle, až ti moji chlapi dostanou odvahu to ochutnat, oni mi to sežerou (promiňte mi ten výraz)!

Neli: Stromeček čeká v kýbli s vodou na balkoně, dárky dobaleny, zkoušky hotovy, tak už jen zásoba jídla a věcí trvanlivějších a hotovo, zbytek činností můžu krásně delegovat a odpočívat po učení a zároveň v souladu s menstruačním cyklem… krásné.. Děkuji za nádherný prostor, který jsem tu s vámi mohla sdílet, kurz je báječný a maminka spokojená i s celým bytem uklizeným, takže za mne letos úspěch na entou :-) krásné svátky a pohodu do Nového roku přeji :-)

Neváhejte, nebojte se a přidejte se

Jestli pořád brousíte kolem stránek, nevěříte, že byste to zvládla, a přitom tolik potřebujete udělat změnu v jídelníčku, tak odložte naprosto zbytečné obavy a  přidejte se k nám. Neodkládejte to další rok. Kurzem jdeme pomaloučku, polehoučku, krok za krokem, žádný stres a žádné násilí. Máme jiné jídelníčky pro začátečníky a jiné pro pokročilé. S námi to zvládne každý.

Ještě to stihnete

Kurz jsme otevřeli v pondělí 18.10. Pokud se k nám teď přidáte, krásně stihnete projít 8 týdnů s námi. S rezervou do Vánoc. 31.10. se kurz uzavře a znovu budete moci vstoupit příští podzim.

Tak jo, jdu do podzimního detoxu

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Adriana
5. 9. 2021

Absolvovala som kurz “Hubneme do plavek” a už teraz sa teším na ” podzimní detox”. Stravujem sa ďalej podľa Jime jinak. Boli aj nejaké oslavy a pod. kde som si dala proste, čo bolo. Bez výčitiek, ale ja som sa tak tešila, že si dám zase niečo z jj. Takže do ďalšieho kurzu jednoznačne idem a snáď budú tieto Vianoce viac v pohode, než tie predchádzajúce.

Jéééééé, je tady komentář z mých minulých Vánoc. No, vůbec by mě nenapadlo, jak mě to pohladí po duši a dojme :-). Vánoční cukroví podle JJ bylo vážně vynikající. Letos s námi bude u stromečku i dcera Monika s rodinou – zeť, Honzík (3 roky) a Lenička (10 měsíců). Takže budu mít doma oporu, protože dcera vaří podle JJ a moc mi v začátcích pomohla (a pomáhá i nadále). K štědrovečerní večeři plánujeme teplý celerový salát, smaženou zeleninu a pstruhy. Moc se na Vánoce těším, protože díky tomuhle kurzu jsou lepší a lepší, už mám zase krásně našlápnuto… :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11
3

Po Masopustu přichází půst – šance pro naše zdraví

Včera skončil Masopust a dnes máme Popeleční středu. Začíná půst. Víte, proč a jak se držel? A víte, proč ho držíme každý rok i my, když i v průběhu roku j...
28
2

Nebe v puse aneb salát není jen okurka, paprika a rajče!

Než jsem začala jíst “jinak”, byly moje večeře většinou ze salátů. Ale špatně sestavených. Byly hladové, navíc to byla nuda. Stále to samé doko...

Zhubnout do prázdnin? V pohodě!

Potřebujete do prázdnin shodit? Za dva týdny můžete mít dole 3-5 kg. Stačí chutně a zdravě upravit jídelníček. Jako jsem to před 11 lety udělala já. Výsled...
6
5

Velký přehled ořechových másel. Víte, která jsou nejlepší?

Kdo by je nemiloval? Ořechová másla mají výbornou chuť, jsou bohatá na živiny, zasytí a doplní energii. Víte ale, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pojďme se sp...
19
7

Omezená aneb co je normální?

Věci a situace mnohdy nejsou tím, čím se zdají na první pohled být. Jen proto, abyste zapadli a vydrželi s ostatními, nebuďte sami proti sobě, když cítíte,...