Na podzim jsou citlivé plíce a tlusté střevo. Pokud je nemáme v pořádku, pocítíme to na průduškách. Hrozí kašel, rýma a chřipka. Na vině obvykle není studené počasí a řádící viry. Třeba teď máme nádherné teplé dny, ale chrchlajících lidí denně přibývá. Co s tím můžeme dělat? Když začneme včas, bude letošní podzim v pohodě.

Zahleněné plíce jsou rájem pro bakterie

Až 75% imunity
je spojováno právě s funkčním a dobře osídleným střevem.

Je snazší nemocem předcházet, než je léčit. Pokud vedeme zdravý životní styl, máme čisté střevo i plíce. Pak si na nás jen tak nějaký kolemjdoucí virus či bakterie nepřijdou. Náš silný imunitní systém si s nimi poradí.

Hlen má v sobě usazený každý, kdo se delší dobu stravoval konvenčně, kvůli množství zahleňujících potravin.

V zahleněných plicích se však  bakteriím daří. A pokud jsou zanesená i střeva, přicházíme o větší část naši přirozené obrany.

Co jsme si v létě nadrobili, na podzim si sníme

Udržet dobrý jídelníček v létě však bývá oříšek a mnohdy si tak nechtěně připravujeme živnou půdu pro podzimní bacily. Pokud se nám to v létě vymklo z ruky a přehnali jsme to se zmrzlinami, smoothie, sýry, tropickým ovocem a dalšími potravinami a nápoji, které ve větším než únosném množství vedou k zahlenění organismu, pak se nemůžeme na podzim divit. Dobře nám neudělají ani letní pozdní grilovačky a alkohol.

Jak na podzimní detox

Léčebným cílem podzimního jídelníčku je vyčistit dýchací cesty a střeva. V návaznosti se automaticky vyčistí i mozek.

Pokud již cítíme některý z příznaků uvedený v článku 12 signálů, že vaše tělo potřebuje detox, je nejvyšší čas pustit se do čištění organismu. Je potřeba vrátit se do správných kolejí zdravého jídelníčku a vyřadit vše, co situaci zhoršuje.

Omezte živočišné potraviny a cukry

To znamená tučné živočišné výrobkymléko a mléčné výrobky, při nemoci i všechny kysané verze. Dále vyloučit konvenční sladkosti a všechny potraviny obsahující přidané cukry (pozor, je to asi 80% produktů v obchodě, čtěte etikety!), bílou mouku, průmyslově zpracované potraviny, polotovary, konzervy, mražené a instantní potraviny a potraviny obsahující éčka. Omezte pečivo a ovoce, při nemoci je na čas zcela vynechte. To jsou základní dietetická opatření, která pomohou vyčistit dýchací cesty a střeva.

Přejděte na podzimní jídelníček

Vařte si teplá jídla složená z celozrnných obilovin, luštěnin a zeleniny. Těmito potravinami se tělo začne jednak přirozeně čistit (díky obsažené vláknině), jednak se pozitivně změní chemická rovnováha v těle díky obsaženým minerálům. Vaše tělo najde svoji ztracenou rovnováhu a schopnost samo se uzdravovat.

Zázračným lékem na chřipku je kvašená zelenina, tzv. pickles. U nás najdete řadu receptů, takže si honem vyrobte svoji zásobu na zimu. Porce denně je nejlepší, zcela přírodní doplněk výživy, jaký si můžete na podzim dopřát. Kvašená zelenina obsahuje řadu vitamínů, zejména C, dále pak enzymy a prospěšné bakterie (tzv. laktobacily, které fungují coby probiotika) jež pomohou vašemu střevu dostat se do formy.

Pokud s námi jíte jinak už nějaký čas a máte pročištěné tělo, sami intuitivně tušíte, které potraviny to jsou. Možná už na ně automaticky dostáváte chuť a nepotřebujete ani sledovat kalendář, abyste věděli je čas ty správné potraviny zařadit. Pokud jste ve zdravém stravování ztracení a ještě nevíte, které potraviny nás ochladí a které zahřejí, prostě se inspirujte našimi podzimními recepty a sestavte si z nich svůj podzimní jídelníček.

Zahřejte organismus správným jídlem

Pokud jste se až doposud spokojili se saláty, celozrnným pečivem a syrovým ovocem, bude v rámci zachování zdraví potřeba začít vařit. Jídlo ani nápoje by neměly být studené, natož ledové. To se však netýká jen teploty. Je vhodné začít používat úpravy potravin, které pomáhají zabudovat do nich teplo, které si pak z pokrmu vezme váš organismus. Ten pak bude snáze čelit ochlazení počasí, větru a vlhkosti, které s sebou podzim přináší.

Zařaďte do jídelníčku cíleně potraviny, které do těla přinášejí teplo a mírně vysušují spolu s kořením, které má také takový účinek. Není to žádná věda. Pro příklad okurka nebo rajče plné vody nás zaručeně ochladí, zatímco kořenová zelenina jako je mrkev nebo petržel mají obrácený účinek. Podobně se dají zařadit mezi „ochlazující“ a „zahřívající“ všechny potraviny. A na podzim budeme vařit hlavně z těch druhých.

Pusťte se do detoxu

V zaneseném organismu neproudí dobře energie a tělo chřadne. Když je zanesená domácnost, energie v ní neproudí a my jí nemáme dostatek proto šťastný život.

Projděte si články a recepty, sestavte jídelníček a hlavně už začněte!

Pokud nechcete nic vymýšlet a nechat se vést, využijte osvědčené kombinace, připravené jídelníčky na každý den od snídaně až po večeři a k nim nákupní seznamy, videorecepty  a videopečení cukroví bez cukru v podzimním detoxu.

Během 8 týdnů vás naučíme zdravě nakupovat, vařit (některé dobroty jsme natočili, aby vám šlo zdravé vaření od ruky se zaručeným výsledkem). Navíc dáme do pořádku váš domov –  všechno se vším souvisí.

V rámci podzimního online programu se pustíme i do vánočních příprav, abychom si mohli v klidu užívat Advent, protože to už tu bude biologická zima a bude čas pro odpočinek, nikoliv pro typický předvánoční stres. Jídelníček v kurzu je samozřejmě na podzim a zimu nastaven.

Tak co, jdete do podzimního detoxu? 18.10. začínáme!

Tak jo, jdu do podzimního detoxu

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Cukroví bylo šup šup hotové

Magdalena: Tohle univerzální těsto je super svou variabilitou. Použila...

Jde to krásně a jednoduše (Zdenka)

Zdenka: Ahoj Evi, stáhla jsem si a pročetla e-book...

Dříve se mi zdávalo o čokoládě, teď už cukr nepotřebuji

Slipknot.xy: Dobrý den Evi, jsem s Vámi již v...

Konečně více vnímám své tělo

Avka: Ahoj celému týmu JJ a všem, kteří prošli...

Už žádná alergie ani pálení žáhy (Dita)

Dita: Ahoj všem, ráda bych s vámi sdílela radost...

Funguje to: po celou zimu jsme fit!

Eva: Chci moc poděkovat za stránky. Momentálně jsem si...

Vůbec mě nehoní chutě, obědy i večeře mi moc chutnají (Míša)

Míša: Dobrý den Evi, opravdu velká poklona Vašemu sestavenému...

Je mi mnohem líp ve vlastním těle

Hanka: Dobrý den, děkuji za kurz. Zhubla v pase...

Váš web mě stále obohacuje

Katka: Váš web mi přináší zajímavé články, obohacuje mne...

Této cesty dle JJ se budu držet už navždy!

Luci88: Chtěla bych poděkovat za báječný kurz. Moc jsem...

Partnerovi vyloženě chutná (Jasebka)

Jasebka: Já mám dole zatím pořád 4 kila, navrch...

Všechna jídla jsou vynikající a jejich příprava je hračka (Lenka)

Lenka: Všechna jídla jsou vynikající a moooc mi chutnají....

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Za 7 týdnů 10 kg dole a zmizely i chutě na sladké (Zdenka)

Zdenka: Dobrý den, musím se s vámi podělit o...

Nevěřila jsem, že jídlo může být tak chutné

Holajna: Dnes jsem uvařila první jídlo. Všechno bylo vynikající....

Dole 2 kg a spoustu cm a pokračuji dál

Ivana L.: Mám dole 2 kg. Ale zato těch...
 1. Když si vzpomenu, jak jsme s manželem před 3,5 lety začali jíst jinak a po čase zpozorovali, že se nám vyčistilo nejen tělo, ale i mozek, doporučila bych vstoupit do vašeho podzimního detoxu celému národu. Všem by to náramně prospělo a celou hysterii kolem té všude propagované nemoci by to vyřešilo :-)

  • Inesinko, tak to jsme se při noční práci na webu s Romanem oba rozesmáli. 👍👍😃 Jo jo, vyčistit mozky by to chtělo! Lidi mají zanešené trubky, chrchlají a zmatený mozek neví, jestli už se mají loučit se životem, nebo by stačilo nasadit slušnou stravu, dát si čaj a pár dní pohov v peřinách. Hysterie je to tedy řádná, to vám povím.

   • To jsem ráda, že Vás komentář rozesmál. Co nám zbývá, že? Když vidíme, na jaké vodě je celá ta hysterie postavená, je to zoufalost. Celostní strava by lidem dala rozhled a viděli by věci v souvislostech.
    Poslední týden cítím určité obavy, aby nás ‚pravda‘ těch zahleněných nepřeválcovala. Snad je to jen nynějším energeticky náročným obdobím, které přinesl úplněk, a s nadcházejícím novoluním ten největší chaos, frustrace a pobouření pomine.
    V našem okolí nevíme o nikom, s kým by se o tom všem dalo rozumně bavit (všichni jsou na konvenční stravě). Nechcete tu zřídit speciální uzavřenou rubriku pro nespící? :-)

    • To si můžeme dovolit ve FB skupině pro Klubáky, myslím. Věřím, že v běžné populaci je to potíž, my si vytvořili takový svůj svět a bavíme se o tom se všemi natvrdo a otevřeně a už se nám podařilo odblokovat nejednu zdeptanou sousedku :-) Myslím, že jistota, se kterou se nehraně nebojíme, jim pomáhá vyvážit ten mediální extrém. My jsme takoví rebelové, děláme všechno jinak 😃

     • Díky za tip, kdyžtak si tam jen lehce pošpitám, aby Vás nezablokovali :-) Min. týden jsem řešila nátlak hygieny kvůli kontaktům ve škole ve třídě dcery. To mě deptalo, ale už je to naštěstí pasé.
      Sleduji Vaše stránky celkem pravidelně 4 roky a jste s Romanem (dr. J..:-)) úžasní. Vše co tu propagujete s námi silně rezonuje. My tomu říkáme ‚kupředu do minulosti.‘
      To je pravda, někteří si hrají na siláky a rebely, ale je v tom jen jejich nabubřelé ego.

 2. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDýňové máslo (bez laktózy)
Další článek19 tipů na jídla s růžičkovou kapustou