Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ženská témata

Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu

Sebevědomí není něco, co získáme lusknutím prstu přes noc. Chce to čas, trpělivost, možná pár neúspěchů a hodně práce na sobě. Ale nenechte se odradit. Tyto malé každodenní změny vám k tomu mohou dopomoci.

Milujte a važte si sami sebe, to je základ

Se spoustou lásky je totiž možné všechno. A právě přijetí a milování sebe sama je jednou z klíčových ingrediencí sebevědomí. Věřit si, milovat a vážit si sebe sama je zásadní pro šťastný a zdravý život. Pokud si nebudete vážit sami sebe, jak to můžete očekávat od ostatních? Zdravé sebevědomí ovlivňuje nejen to, jak se cítíte, ale také vám pomáhá lépe vycházet s ostatními. Když věříte v sebe, jste ochotnější zkoušet nové věci, dokážete lépe překonávat překážky a podáváte lepší výkon. Život si užíváte naplno. Kritiky už bylo dost. Zkuste to jinak.

Volte správná slova a myšlenky

Každá naše myšlenka, každé naše slovo, vytváří naši realitu.  Slova, která říkáme, a to, co si myslíme, má velký vliv nad naším tělem a nad tím, v co věříme a jak se chováme a působíme. Je to vše jen o nás a naší hlavě. “Být krásný a sebevědomý” je rozhodnutí, které děláme my, je to jen o stavu naší mysli. Proto vybírejte vaše myšlenky a slova s rozvahou a láskou. 

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Skvělou volbou jsou afirmace, jako například: Miluji se a přijímám se. Vystupuji a mluvím sebevědomě. Všechno zvládám s klidem a sebevědomím. Jsem pyšná na sebe. Jsem sebevědomá. Oceňuji se. Miluji své tělo. Miluji, kdo jsem…. I když tomu ze začátku nebudete věřit nebo si to nemyslíte, a může vám to dokonce přijít směšné, nepřestávejte. Klidně “lžete” vaší mysli. Důležité je si tyto afirmace (”věty”) opakovat každý den a stanou se tím, co chcete. Pamatujte – to na co se zaměřujeme, roste. 

Čtěte a vzdělávejte se

Vaším vzhledem můžete lidi okouzlit na pár minut, daleko více je však ohromíte tím, jak dobře se s vámi vykládalo. Tím, že čteme a neustále se vzděláváme, otevírají se nám další možnosti, cesty, rosteme a rozvíjíme se. Máme více možností ke konverzacím, větší přehled a znalosti a to nám dodává na sebevědomí. Skvělou volbou jsou také kreativní činnosti. Buďte otevřeni různým možnostem.

Hýčkejte se

Tělo máme jen jedno. Dejte mu najevo, že si ho vážíte a starejte se o něj. Když se o sebe budete starat, budete se i cítit a vypadat lépe. Uvařte si něco dobrého a zdravého, pijte dostatek vody, nakrémujte se, pečuje o svou pleť, meditujte, jděte se projít, zajděte si na masáž, udělejte si hezkou manikúru, hezky se oblečte a namalujte, relaxujte, dostatečně spěte, kupte si něco, co vám udělá radost, zajděte si sama na dobrý oběd. Udělejte si prostě chvilku pro sebe. To vše jsou projevy sebelásky a péče o sebe. Rozmazlujte se. To, že je člověku jedno, jak vypadá a nepečuje o sebe, je projev toho, že se nepřijímá, nepřijde si dostatečně dobrý a nemiluje se. Vyhradit si čas na péči o sebe, svou mysl a tělo, je opravdu důležité pro naše celkové zdraví a pohodu.

Hýbejte se

Studie ukazují, že jakýkoliv pohyb zvyšuje naše sebevědomí, zlepšuje naši náladu a to, jak na sebe pohlížíme. A nejen, že se budeme cítit skvěle, ale budeme i vypadat skvěle. Díky pohybu se nám začne zpevňovat a krásně tvarovat tělo. Mými favority jsou jóga a pilates, protože obě cvičení uvolňují stresové napětí v těle i mysli, učí vás ovládání, dýchání, zvyšují flexibilitu a zlepšují držení těla. Ale volte především to, co vyhovuje vám a co vám dělá dobře. Každý jsme jedinečný.

Tanec, hudba a smích léčí

Hudba může zcela změnit způsob, jak se cítíte a ovlivnit vaši náladu, ve které se nacházíte. Smích a tanec je odjakživa skvělý a osvědčený lék na vše, který především omlazuje duši

A malý tip na závěr: Buďte na sebe hodní, nebojte se chybovat a mějte trpělivost. Ale nevzdávejte se. Práce na sobě se vyplatí. Pamatujte si, že vy jediní se sebou budete celý život a proto si věřte a přijměte se. To vy se musíte milovat, nikdo jiný to za vás neudělá.  

Jak řekl Oscar Wilde: “Zamilovat se sám do sebe je začátek romantického vztahu na celý život.”

Jaký tip na zvednutí seběvědomí máte vy?

Také jste neměli žádné sebevědomí? Jak jste to změnili? Co vám pomohlo? Podělte se s ostatními o svoje zkušenosti.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Pro mě to je určitě dovolit si se hýčkat a odpočívat, dělat si dobře nebo taky si dovolit nedělat nic… Nebo se často i překonat a vyrazit třeba na kolo. Jako dnes před obědem, ve výpalu jsem funěla do kopců s dětskou sedačkou, abych dceři ukázala ve vedlejší vesnici koníky… Sice výlet jen 14 km, ale je mi moc příjemně a jsem pyšná na své tělo i vůli, že jsem se rozhodla a vyrazila. /// Jinak jsem na sebe (a asi i ostatní) dost kritická a přísná, tak mi dělá dobře si připomínat a mít na očích stále Čtyři dohody – Važte slova, Neberte si nic osobně, Nevytvářejte žádné domněnky, Dělejte vše jak nejlépe dovedete. ❤️

Kateřina
18. 8. 2021

Krásný čas všem, děkuji za článek, který se mnou pozitivně rezonuje a mám velké ANO ke všemu, co se v něm píše. Děkuji za připomenutí “chválení” sama sebe, na to někdy zapomenu. Ráda si dělám radost, rozmazluji se. Mám ráda chvilku pro sebe s jógou, procházku bez cíle, bez telefonu, nejlépe bez myšlenek (pro mne výzva), jen pozorovat dění kolem mne, přírodu, zvířata.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Potravinová soběstačnost – Víme jak na to!

Je to vůbec možné a proč být vlastně soběstačný? Zahradničení má pozitivní vliv na naši psychiku. Věděli jste, že i s malou zahrádkou u domu to jde a co ta...
klub
71
2

Jak na obtíže v klimakteriu – I. díl

Jde o zcela přirozený proces, který by měl proběhnout bez dalších obtíží a ve správnou dobu. Bohatě stačí, že jej mohou provázet i nepříjemné psychické sta...
13
16

Prof. RNDr. Jan Rak, Ph.D.: Tvoříme si realitu i nemoci

Dnes Eva Cikrytová vyzpovídala profesora a jaderného fyzika Jana Raka. V tomto rozhovoru zjistíte jak si tvořit vlastní realitu, jak se vyléčit i z vážných...
klub
36

Jak se zbavit strachů

Video návod, jak prakticky pracovat se strachy všeho druhu. Jak se nenechat strachem ovládnout a jak se ho zbavit. Zaměříme se na strach ze změny jídelníčk...

Co vlastně dělá tvoje dcera, když nechodí do školy?

Uvažujete, že umožníte svému dítěti vzdělávat se podle vlastních představ? Určitě do toho jděte! Váš společný život nabere úplně nový směr.