Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Zázračná dýně – chutná léčivka

Víte, jaké má dýně zdravotní účinky a jak se s ní dá hubnout? V našem vaření patří k nejoblíbenější zelenině, jejíž sezóna je v plném proudu. Jestli jste ji ještě nezkusili, tak děláte velkou chybu!

Tisíce let stará zelenina

Dýně nebo-li tykev, patří mezi čeleď tykvovitou a pochází ze Střední Ameriky. Řadí se mezi nejstarší plodiny, neboť pochází již z doby 5000 let před naším letopočtem. V současné době můžeme pěstovat nebo koupit mnoho různých druhů a odrůd (Není dýně jako dýně. Poradíme, jak kterou použít v kuchyni). Mezi nejoblíbenější druhy patří hokaido, špagetová dýně, máslová dýně, Goliáš, muškátová tykev a dýně obecná.

Zázračné dýně

Dýně sice obsahuje až 90 % vody, ale k tomu v ní najdeme vlákninu, vitamíny a minerální látky. Z vitamínů je to vitamín C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 a z minerálů železo, měď, draslík a hořčík.

 • Dýně patří k potravinám s nejnižším obsahem tuku a sodíku, což jsou látky ohrožující srdce a arterie. 
 • Obsahuje poměrně málo sacharidů, ještě méně proteinů a skoro žádné tuky.
 • Na druhé straně vyniká větším množstvím betakarotenu (provitaminu A) a minerálů jako jsou draslík a vápník. Navíc obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, takže působí v žaludku sytě a dobře zažene hlad.
 • Všechny druhy dýní pomáhají snižovat krevní tlak, protože obsahují velmi málo sodíku a hodně draslíku. Proto také brání tvorbě krevních sraženin v arteriích. 
 • Mají diuretické, laxativní a hlavně protirakovinné účinky. 
 • Lidé s vysokým tlakem mohou dýni jíst každý den v jakékoliv formě, ale solit by ji měli velmi málo, protože by tím snížili její účinky. Dýně totiž působí v ledvinách jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči a vylučování tekutin z těla.
 • Vláknina dýně je rozpustná a působí jako mírné projímadlo, které nedráždí střeva. 
 • Dýně mají navíc vysoký obsah alkalizujících minerálních solí a dužina dýně neutralizuje nadbytek žaludeční kyseliny.
 • Mají příjemně sladkou chuť a pomáhají při čištění organismu.
 • Kromě toho jsou dýně vhodné při poruchách funkce žaludku, onemocnění sleziny a slinivky. Jsou vynikající pro diabetiky.

Protirakovinné účinky
Dýně a brukvovitá zelenina jsou potravinami s nejvyšším protirakovinným účinkem. Obsahují totiž tři nejúčinnější látky rostlinného původu, u kterých byl prokázán antikarcinogenní účinek a to je betakaroten, vitamin C a vláknina.

Zhubněte s dýní

aaaaaaaa-aaaa-aaaa-aaaa-000000002238_mediumDíky tomu, že obsahuje velmi málo sacharidů, skoro žádné tuky a  hodně rozpustné vlákniny, navozuje pocit plnosti, dokáže zasytit na delší dobu a navíc vám dodá spousty živin. Nejedná se tedy o tzv. prázdné kalorie.

Má také velmi pozitivní vliv na naše trávení a detoxikační účinky, které se velmi hodí při shazování kilogramů, protože pomáhá vyloučit z těla odpadní látky. Obsahuje navíc lipolytický enzym, díky kterému se snadněji štěpí tuky a ty se pak snáze odbourávají.

Účinky dýně na zdraví

Shrňme si tedy všechny pozitivní účinky dýní na naše zdraví:

 • Posiluje imunitní systém.
 • detoxikační vlastnosti a očistí tak organismus od škodlivých látek.
 • Působí protizánětlivě.
 • močopudné účinky a očisťuje ledviny.
 • Pomáhá snižovat krevní tlak.
 • Má pozitivní vliv na štěpení tuků a spalování tukových zásob.
 • Omezuje hlad kvůli vyššímu obsahu vlákniny.
 • ochranný vliv na sliznici žaludku.
 • Dýně patří mezi potraviny s nejvyšším protirakovinným účinkem.
 • Dýňový olej slouží jako prevence infarktu, kornatění cév a dalších nemocí.

Dýňové recepty

Dýně jsme si naprosto zamilovali, takže je najdete ve velkém množství našich receptů. Stačí zadat do vyhledavače na Jíme Jinak heslo dýně a budete mít z čeho výbírat.

Nejraději máme dýňovou polévku, omáčku nebo dýni jen tak pečenou na plechu v troubě s česnekem a olejem. Skvělá je také dýně udušená jen na cibulce nebo dýňové rizoto. Dýně se dá smažit v těstíčku, péct v troubě, zapékat či mixovat do sladkých dezertů a přidat do různých pokrmů. Naše nejoblíbenější recepty najdete v článku Dýňománie: 40x inspirace na zdravé recepty z dýně.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

39 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Klub

:-) ahoj, jsem tu zase a zase mám dotaz. U nás v rodině se dýně nikdy nedělaly, nepěstovali jsme je. Teprve krátce před JJ jsem si je objevila, ale pořád tápu, jak na ně. Jak je nakrájet, co s těma semínkama – nikdy se mi nepovedlo je zužitkovat. Pak také – kupuju menší dýně, protože si nákupy nosím sama, ale tam když ji kuchnu, vyndám semínka, moc toho úplně nezbyde… Nešlo by mi poradit? :-D Děkuju!😉

Klub

Když jsem přišla do Rakouska, ptala jsem se vždy v restauraci, jestli mají dýňovou polívku. Tu závislost naprosto chápu. Dýně je krásná a ještě tak dobrá! Jak praktická to zelenina!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

3
7

Dýňománie: 40x inspirace na zdravé recepty z dýně

Pomalu nám začíná podzim a s ním sezóna těchto sladkých kulatých krásek – dýní. Pojďte se inspirovat našimi oblíbenými recepty a vyzkoušejte třeba dý...
2
17

Proč jíst polévky? Naše babičky to věděly!

Nevaříte polévky? Chyba! Máme pro vás 6 dobrých důvodů, proč se k nim vrátit. A spoustu tipů a receptů jak to udělat, aby polévky chutnaly a byly pokaždé t...
37
12

Poklad jménem vlašské ořechy

Ořechová sezóna je tady! Udělejte si zásobu, ať máte dost ořechů na nádivky do sladkého pečiva, do těst na vánoční cukroví, na ořechovou bábovku nebo ořech...
20
18

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
4
10

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...

Co je to RAW food – přednosti a rizika

Raw strava (vitariánství) se v Česku velmi rozmohla. Zdravé výživy nabízí spoustu raw slaných i sladkých dobrot, dokonce existuje i mnoho restaurací a kavá...