Domů > Magazín > Hubnutí

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta). To jsou přeci obecně známé pravdy! Anebo ne? Také vnímáte sacharidy jako strašáka? Pojďme se na ně podívat z blízka. Možná budete překvapeni!

Strašák jménem sacharidy

Ve stravě máme 3 základní makroživiny:

  • sacharidy
  • bílkoviny
  • tuky

Právě sacharidy jsou oním strašákem, kterého se ve stravě bojíme. Jsou velkým zdrojem energie – kalorií. A příliš mnoho kalorií rovná se přibírání. Ale ono to není tak jednoduché. Záleží totiž nejen na jejich množství, ale také druhu.

Máme dva druhy sacharidů:

  • “Dobré” sacharidy jsou obsaženy v celozrnných obilovinách, ovoci, zelenině. Naše tělo z nich profituje a dělají nám skvělou službu.
  • Naopak ty “zlé” jsou jednoduché sacharidy v čokoládě, pizze, bílém pečivu, sladkostech, slazených nápojích atp. Pokud se jimi budeme “cpát”, pak rychle přibereme.

Jaké nám mohou sacharidy přinést benefity?

Hlavní zdroj energie

Sacharidy jsou základní a nejpřirozenější zdroj energie pro naše tělo, se kterým naše tělo umí pracovat. Umožňují nám žít plnohodnotný život. Díky nim je tělo zdravé (jsou důležité třeba pro funkci mozku, ale i pro hormonální systém), dobře funguje, nejsme unavení, naopak máme energii na všechny aktivity – práci, koníčky, zábavu, sport. Navíc pokud budeme mít dostatek energie ze sacharidů, budeme mít přirozeně chuť se hýbat a dosahovat lepších výkonů např. ve sportu.

Regenerují svaly

Sacharidy jsou důležité pro regeneraci svalů. To je podstatné zejména pro sportovce a ty, kteří cvičí. Během tréninku a sportu, kdy svaly pracují, se v nich vyčerpává energie, která je uložena ve formě glykogenu. Když je sval vyčerpaný, potřebujeme doplnit sacharidy. Díky nim se podpoří regenerace svalu, jeho obnova a tudíž i růst.

Přirozeně nás to k nim táhne

Kdo by neměl rád například těstoviny, pečivo, rýži, ovesnou kaši, ovoce, sladký dezert nebo třeba kostičku čokolády? Přirozeně je máme rádi. Ty zdravé (jako jsou celozrnné obiloviny a pečivo, ovoce, batáty), i ty nezdravé (slazené nápoje, sladkosti s cukrem, bílé pečivo). Přirozeně nás to k nim táhne, protože je tělo potřebuje. Pokud si je naopak budeme odpírat nebo je striktně omezovat, budeme se cítit deprimovaní a studie potvrzují, že můžeme mít snadno depresi (viz dále). Navíc si zakazujeme něco, co máme přirozeně rádi. Často to vede k tomu, že to jednoduše některý den nevydržíme a přejíme se jich. Tělo si je v tomto případě ihned uloží, protože ví, že je jich nedostatek a vznikne tzv. jojo efekt.

Způsobují dobrou náladu

Díky sacharidům se budeme cítit spokojeně. Zvyšují totiž hladinu tryptofanu (aminokyselina, kterou mozek používá k tvorbě serotoninu) v mozku. Pokud mají jedinci citliví na stres vyšší riziko nedostatku serotoninu v mozku, dle studií sacharidy dokážou nedostatku serotoninu ve stresových situacích zabránit. Strava bohatá na sacharidy nejen blokovala stresem navozenou depresi, ale také bránila zvýšení kortizolu. Naopak, ty samé osoby měly větší depresi a vyšší hladinu kortizolu, pokud před zatížením stresem jedly stravu chudou na sacharidy (Nedley, 2007).

Zrychlují metabolismus

Pokud přijímáme ideální množství sacharidů, zrychlují nám metabolismus, tělo dobře funguje, zpracovává energii a nemá potřebu si energii udržovat v zásobách (tuky). Ví, že toto palivo v podobě sacharidů dostává na každodenní bázi.

Jak sacharidy zařadit do jídelníčku?

Díky sacharidům jsem shodila 20 kg (Eva, zakladatelka Jíme Jinak)

Nebojte se sacharidů. Je moderní se jim vyhýbat, ale není sacharid jako sacharid. My se vyhýbáme těm nepřirozeným, průmyslově vyrobeným sacharidům. Já osobně, když jsem začala 3x denně jíst obiloviny, uzdravila jsem se z velmi rychle z chronických nemocí, se kterými si klasická medicína 30 let nevěděla rady, a shodila jsem 20 kg, viz foto. Nejedla jsem samozřejmě jen obiloviny, jedla jsem tak, jak vás to učíme v našich jídelníčcích. Ale jde o to, že sacharidů se nemusíme bát. Naopak, pustit ty dobré do svého jídelníčku, nám velmi pomůže.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

47 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Simona Obdržálková
4. 3. 2023

Děkuji za článek, v poslední době jsem hodně přibrala a proto buch chtěla zkusit jarní detox 😉

Simona Obdržálková
4. 3. 2023

😉

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
45
23

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
51
6

Jak přežít Vánoce ve zdraví a bez přibírání

Vánoce byly vždy tradičně symbolem klidu a míru. Ale opak je pravdou. V dnešní době jsou spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfe...
23
3

Víte, jak kalorické jsou tradiční vánoční dobroty?

Jsou tu Vánoce – čas hojnosti a dopřávání si. Kdo by odolal cukroví, vánočce, salátu, řízku, punči a dalším dobrotám? Od toho přeci ty Vánoce jsou...
155
19

Máte vyvalené nebo nafouklé bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...
93
5

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.