Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili tak, že i po vydatném dešti mohu druhý den do záhonu. Voda se krásně vsákne a s hlínou se dá pracovat. Postupně ubývá zelenina ze záhonů a průběžně odstraňuji plevel, aby mi záhony znovu nezarostly.

Na zimu do písku

Září a říjen je o sledování  nočních teplot a deště, abychom mohli ve vhodnou dobu sklidit vše, co chceme uložit na zimu.

Během září i října sklízíme u nás ve větším mrkev. Očistíme rukou od hlíny a skládáme do bedny s pískem. Dáváme je do písku tak, jak rostly na záhoně. Takto se dá průběžně kontrolovat, zda není nějaká špatná. Nať během zimy odstraňuji.
To samé dělám s petrželí, pastinákem, celerem a červenou řepouCeler si dávám jednotlivě do většího květináče. Je to pro mě dost praktické z hlediska místa. Vždy vezmu jeden květináč s celerem pro svoji potřebu do kuchyně a ve sklepě se udělá místo. :)
Takto uskladněnou zeleninu průběžně kropím vodou, aby písek zůstával vlhký. Zelenina mi vydrží do května i června.

Sklízíme česnek a cibuli

Dál uskladníme očištěný česnek a cibuli do přepravek v jedné vrstvě a dáme do chladné a suché místnosti. Letos jsme zkoušeli i jiné druhy cibule (Elista, Klaria, Lilia). Mají výborný zdravotní stav během růstu, ale vegetační doba je velmi dlouhá, tak uvidíme, jaká bude na skladování a zda bude mít smysl ji tímto způsobem pěstovat.
U česneku je chlad velmi důležitý. Po celém světě je rozšířený vlnovník česnekový, který je aktivní v teple. Pokud si necháte česnek v teple, tak se vám může stát, že brzy jakoby vyschne. Ve skutečnosti nevyschne, ale vlnovník ho vysaje. Je to živočich, co není okem vidět. Stroužek česneku je po oloupání na pohled perleťový, není hladký. Tento škůdce se dá eliminovat tím, že česnek budeme na jedno a to samé místo dávat při výsadbě nejdříve za 4 roky. Nebo se moří před výsadbou sulkou, což my neděláme.

Jak na dýně

Dál sklízíme dýně všeho druhu. Letos máme různé druhy – hokkaido, hokakido Amoro (u nás velmi oblíbený druh –  roste podobně, jako cuketa), grey queen, pink jumbo banana (letos poprvé – moc mi chutná), blue banana, baby blue, dýni olejnou, bush delicata (moc dobrá zapečená). Dýně sklízíme, když mají v ideálním případě suchou stopku, což v našich podmínkách není úplně tak reálné, tak alespoň, když je stopka žlutá. No prostě dýně necháme na záhoně  co nejdéle, ale musíme hlídat, zda se nám do nich nepouští myši a sledujeme noční  teplotu, aby nám dýně neomrzly při prvních mrazech, které mohou přijít koncem září. Jednoho dne se prostě rozhodneme a všechny dýně sklidíme. :)
Pro dýně je při uskladnění nejvhodnější stálá teplota kolem 15°C. Upřímně, takové podmínky nemáme. Ze zkušeností víme, že nejdéle vydrží dýně v paneláku.:))) My je máme při teplotách kolem 5°C, v suchu. U nás vydrží hokkaido tak do konce ledna a pak máme jednu dýni, GREY QUEEN, která i u nás vydrží až do května. Má silnější slupku, kterou je potřeba před vařením oloupat. Je výborná na jakékoli jídlo. 

Patizony skliďte včas

V průběhu celé sezóny sklízíme i patizony, které dáváme do sklepa. Je důležité patizony sklízet ve správnou dobu. A to je tehdy, když patizon přejde z mírně zelené barvy do bílé, v tu dobu ho sklidíme a dál nečekáme, zda vyroste. Pokud ho necháte na záhoně dlouho, tak ho v zimě nerozkrojíte – bude tvrdý jak kámen.:) Někteří už ví své.
Patizony máme ve sklepě a takto vydrží asi do konce ledna. 

Kukuřice

Začátkem září průběžně kontroluji kukuřici Malované hory, kterou pěstuji pro nás na mouku, je ve výsledku hezky růžová. :) Poslední roky tu máme ale trochu problém se zavíječem kukuřičným. Možná uděláme rok dva pauzu v pěstování a uvidíme. Barva klasů kukuřice je opravdu nádherná.

Co ještě sklidíme v září a říjnu

Během září i října ještě budeme sklízet kedlubny, zelí, kapusty, brokolici, saláty, ředkvičky, červenou řepu a když se zadaří a vše nám nesežerou miniaturní slimáčci, tak by mohly být ještě vodnice a ředkve.

Záhony na zimu neosiří

Na záhonech nám zůstanou listové kapusty, růžičková kapusta, kadeřávek, zimní pórek (letní je vhodné před mrazem sklidit a uložit taky do písku).

Nováček pro příští rok

Tento rok jsem ještě vypěstovala lopuch větší. Koupila jsem si v zimě kořen na jídlo, trochu jsem na něho zapomněla, začal rašit, tak jsem ho dala do květináče s pískem a na jaře přesunula na zahradu. Teď sbírám semínka a příští rok mám zase co zkoušet. :)

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

  • Tedy Leni, to mě nikdy nenapadlo, no není dobré nechávat ty zbytky po rajčatech na záhoně, to ne….stejně plíseň přebývá právě na těch zbytcích, a další rok zase lítá vzduchem..My jak máme vše zamulčované, tak se vlastně vše uklidí i s tím mulčem…

 1. Jani, máš krásnou úrodu. Líbí se mně uskladnění kořenové zeleniny. U nás se taky dávala do písku, takhle na stojato je to lepší. A Jani, prosím tě, dostala jsem sazeničky rajčat. Jsou stejné, jako máš na fotce ale nevím, jak se jmenují. Jsou hodně plodné, dobře se rozvaří, říkám jim varhany 😀.

  • Myslíš Nadi ty veliké, to jsou takové masité, z Dobrých semen, odrůda Ananas…ale pro mě nepraktické…Mám raději San Marzana – odrůda Genaro, jsou daleko menší, a chuťově výborná….A s tím uskladněním je to pro mě velmi praktické a opravdu jsem s tímto způsobem nejspokojenější…

 2. To je nádhera, neuvěřitelná pestrost🙂 Kukuřice je úžasná, asi ji taky zkusím. S dýněmi to máme podobně, jak se stopkou, tak s uskladněním 😁 Díky za tip na dlouhou přeživší dýni. Už se těším na jaro, příští rok bych toho chtěla vypěstovat taky víc ( druhů)

  • Jani ano ta kukuřice je nádherná, ale jak tam píšu, tak zavíječ je tu pořád, a je docela odpad, a vždy říkám, že už ji nebudu pěstovat, ale pak po sklizni se mi to zase rozleží..:)))

   • Třeba to jednou vyjde, nám zas nejde kadeřávek, květák, kapusta…říkám si, že třeba to pro nás není vhodná zelenina, třeba ji nemáme jíst:-D

 3. Jani díky za další skvělý a prakticky článek! 🙂 Prosímtě, jaký máte sklep?? Máme v plánu nějaký postavit, ale nemám moc představu… Asi bysme budovali jen pro zeleninu. Poradila bys mi prosím vhodnou velikost? Jak máš třeba organizované poličky, bedny a tak? Máš třeba nějaký vychytávky? 😀
  Díky! 😀

  • No Jani, radím se tu s manželem, pokud máte brambory, tak to chce dvě místnosti, jablka ( vylučují víc ethylen) s brambory nemají být, tedy nejlépe ovoce zvlášť a zelenina zvlášť.Na toto téma toho najdeš asi dost i na netu… My máme v našem sklepě jen zeleninu ( v bednách na sobě, a zavařeniny v regále na šířku sklepa, kde jsou 3 police). Pak máme chladírnu ( v ní tedy železné police , dost bytelné, kde jsou také 3 patra), teď je tam ještě část zeleniny, ale chceme tam dát jablka… bydlíme ve stoletém domě, kde je kamenný sklep, je tam vlhko, voda je nějakým starým systémem odváděna, ( uprostřed je vykopaná díra skoro v celé délce sklepa, zakrytá nášlapnými kameny). Ale jelikož jsme doteď tento sklep využívali i pro zeleninu na prodej, tak v něm máme chlazení, je orientovaný na jih ( což tedy není skvělé, že ), náš sklep má rozměry na délku asi 4m, a na šířku asi do 2 metrů..ale ideál by bylo mít dva sklepy jeden na zeleninu a jeden na ovoce, rozměry 60cm +60cm +100cm = šířka sklepa a délka sklepa podle toho, kolik chci skladovat beden …. 60cm je délka přepravky, a 100cm je cestička. Ale člověk si sám musí určit, kolik čeho by skladoval, a propočítat si to. Manžel si myslí, že pokud chceš skladovat zeleninu delší část roku, tak je nutné chlazení…Jani nejsme experti na sklepy, píšu , jak to máme my…
   Manžel říká, že asi nejlevnější varianta je , postavit zaizolovaný sklep normálně na trávě, no prostě ne v zemi, a dát do něho chlazení, ale samozřejmě, to žere elektřinu..tak nevím, zda jsme ti nějak poradili..:)

   • Ahoj Jani, moc ti i manželovi děkuji za rady!
    Pomohli jste mi a moc! Hledám samozřejmě informace i na netu – tak se mi to postupně skládá:-)
    Letos musíme prvně dostavět průjezd, tak máme ještě čas vymýšlet a plánovat. Pak bych chtěla začít se sklepem.
    Bydlíme v písečným lomu, tak bysme sklep trochu zakopali do té písko-hlíny a pak shora zasypali a zpevnili tak pískovou stěnu..
    Asi to vidím jak Hurvínek válku:-):-) ale sklep už by byl potřeba… Když mi pak pomrznou giganty a řepa… to je veliká škoda…
    Díky a ať se vám daří!
    :-)

    • Tak jen, že je třeba dát si pozor na spodní vodu…manželovi rodiče mají také sklep v písčtité půdě ( pod chatkou), a musí počítat s tím, že třeba do půlky sklepa tam na jaře může vystoupat voda…
     Opravdu je dobré to promyslet…záleží , jaké máte podmínky a dle toho to přizpůsobit…

 4. Žakale moc mě to povidani o zahradě baví, i když sama nic nepěstuji. Pochopila jsem, že zeleninu i prodáváš, ráda bych si od tebe koupila, ale nevim ze ktere části republiky vubec jste…

  • Moniko ano prodáváme, ale máme stálé zákazníky, kterým to pravidelně vozíme, nebo si pak další skupina jezdí k nám…Ale teď už více méně budeme končit, neděláme tolik zeleniny, abychom měli vše ještě na uskladnění, dělám to sama s pomocí manžela, který má svoji práci, ořezává stromy atd… a mě dělá takovou technickou podporu..:) Jsme blízko Chrudimi…Na volný prodej, pro nepravidelné zákazníky toho pak už moc nezbývá…

 5. Ja mám ešte plnú záhradku. Mám pocit akoby po studenej jari bolo všetko posunuté. Aktuálne je nadbytok rajčín , paprík a hlavne koreňovej zeleniny -mrkvy 5 druhov :D ale nemám pivnicu, tak rozmýšľam ako to všetko uskladniť:( asi veru vyskúšam tie bedne s pieskom. Len sa chcem opýtať, správne chápem, že tá mrkva ide do piesku aj svňaťou? A chcem sa opýtať, či aj u vás vystrájajú bzdochy…. u nás doslova decimujú celú úrodu. Všetko… zbieram ich a pučím, hľadám vajíčka. Ako tak sa mi darilo držať ich na uzde aspoň pri rajčinách,ale 6 dní bezo mňa a na záhradke to vyzerá ako z hororu. Sú všade…. rajčiny, papriky, kvety, bylinky…. :'( Vraj u nás nemajú prirodzeného nepriateľa….

  • Tak ta mrkev jde do písku s ukroucenou natí, , jak je to na fotce…ale nať zase ve sklepě časem roste, tak ji ulamuji…
   A jinak ty bzdochy ( musela jsem si to dát do překladače..:)) tedy myslíte ploštice všeho druhu? já je vídám jenom na malinách, ale jinak my máme nájezdy slimáků ( takových malých) a housenek všeho druhu…hlavně to asi bude můra gama…tak ty sbíráme zase my…s plošticemi fakt problém nemáme…

   • Tak ja som si to tiež hodila do prekladača a mne to našlo, že v češtine by to mohli byť Knĕžice. Ploštice u nás aj u vás sú rovnako, a to je zase trošku iná potvorka… Bzdochy/Knĕžice smrdia, a ak aj priamo neznehodnotia rastlinku cicaním – sáním, tak je ju nimi cítiť…. :( Tak máte super, že sa u vás nevyskytujú, ja som si všimla, že sú už úplne všade teraz…. každú chvíľu vyhadzujeme dáku z auta, dokonca ich mal ocino na okne v byte v centre mesta :( A slimáci sa nám nevyhýbajú tiež, ale kupodivu škody od nich sú zanedbateľné, (trochu ich množstvo regulujú naši ježkovia) a mám pocit,že aj tak ich najviac zaujímajú granule v miske našeho havkáča, lebo tam ich nachádzam každý deň :D

    • S těmi ježky jste mě pobavila..když jsme měli kdysi kočku, tak jí tam taky chodil na granule, a jednou si ani nevšiml, že chodí kolem našich nohou , jak byl zabraný hledáním granulí….:))
     A ano ,máte pravdu, jsou to kněžice, díky, ano vím o nich, ale nejsou tu v nějak velkém…

 6. Jani, děkuji za skvělý a rad plný článek:*)))Ta kukuřice je nádherná… My to letos se starostmi o naše seniory nechali na přírodě. Ještě máme trochu měsíčních jahod, akorát Máťovi na svačinku. A taky sklízím špenát a mangold. Jsme vděčni za každý sklizený kousek:*)))

  • Jo jo, Leni, Irmo, taky jsem vždy ráda, když se něco podaří, tak chápu vaši radost a vděčnost, jak píšu o vodnicích a ředkvích, tak rostou opravdu pěkně…tak to těší teď mě…..ale občas je složité to nějak natermínovat…o tom zase jindy..:)

 7. Jani, ta kukuřice je bomba, takovou jsem nikdy neviděla:) Nádherná úroda, moje letošní kedlubny jsou velikosti hrášku a s listy ožranými slimáky. Ze mě pěstitel zeleniny asi nebude:))))))

  • Leni, já už teď některou zeleninu taky tak trochu odepsala…mám na záhoně třeba jarní kapustu (ta se dá pěstovat 2x za rok) ale kdybys ji teď viděla…je jak řešeto od housenek, letos je tu jejich přehlídka – fakt neuvěřitelné množství a různé druhy…
   A ta kukuřice – nakonec to se zavíječem nebylo tak strašné, a něco i bylo ( asi 4kg), a je opravdu nádherná…
   A jinak je opravdu velmi zásadní, jakou sadbu kedluben atd. zasadíš a kdy, jak moc je prokořenělá – opravdu se mi to vždy potvrzuje a někteří zákazníci už to taky sami pozorují…tak to nevzdávej..:)

   • Já tu kedlubnu zasadila nejdříve do truhlíku, protože ve vyvýšeném záhonu mi řádil hryzec, tam mi ji totálně ožali slimáci a dost pršelo, to ji taky nesvědčilo, přesadila jsem ji proto na ten záhon a už nerostla. Ale zimní pórek mám pěkný a česnek taky, takže přece jenom něco:))))

 8. Zobrazit všech 29 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSušenky Ementál
Další článekVeganská pomazánka Tirokafteri