Domů > Magazín > Vaše příběhy

Jak jsem začal jíst zdravě (Kubík, 12 let)

Když jste malí, jíte, co vám dají rodiče. Jak rosteme, začínáme si vybírat sami, co a kdy budeme jíst. Já jsem si nejdřív vybral špatně. Teď už to vím. Začal jsem přibírat na váze a měl jsem zdravotní problémy. Co mi pomohlo změnit to? A co mi pomůže vydržet?

Vůně hamburgerů a pizzy je lákavá

Chci jako ostatní lidi vypadat dobře a být normálně štíhlý. Ale je to těžší, než jsem si myslel, protože ta vůně hamburgerů a pizzy je lákavá. A když vidím své vrstevníky, jak jedí nezdravé jídlo, tak mě to taky láká.  Odradí mě pohled na jejich tělo. Tuk, tuk a… tuk. Takhle dopadnout nechci. A teď už vím, že jsou i jiné dobré věci, než hamburgery. Myslím, že je čas se podívat na moje začátky.

Zapadnout do party mi přišlo důležitý

Když jsem byl malý, tak jsem byl hubený. A v tu dobu jsem ani nepomýšlel na to, že by mi někdy břicho čouhalo z trika. Na pláži jsem byl úplně v pohodě bez trika a nestyděl jsem se za svou postavu. A potom jsem dostal nápad, že začnu jíst nezdravě. Musím říct, že mě to napadlo prostě proto, že tak jedli spolužáci. Zapadnout do party mi přišlo důležitý. Takže bonbony, čokoláda a pizza byly, jak se říká, na denním pořádku. Když jsem šel domů, koupil jsem si balíček bonbonů a pak je snědl najednou.

Sport v sedě mi neprospěl

Se sportem jsem na tom už taky nebyl nijak skvěle. Dřív jsem hrál různé míčové hry, chodil jsem na florbal a byl jsem hodně venku. Pak se projevila asi trochu lenost a venkovní hry se přesunuly domů, do bytu, na gauč. Hrát fotbal na počítači je přece taky zábava. Postupně se mi zlepšovaly dovednosti v hrách, zvyšovalo se mi skóre, ale i kila. Nechtěl jsem se stát tlusťochem.

Unavená z diet, které nefungují?

Jdeme do toho všichni

S rodiči jsme se dohodli, že budeme jíst zdravě jako celá rodina. To bylo mnohem snazší, než kdybych to musel zvládat sám. Snazší to bylo, ale i tak jsme to mnohokrát porušili a nejedli správně. Ono jíst takovou cuketu bylo za trest. Ale pak jsme si řekli, že nechceme vypadat jako kuličky. A já jsem na sebe hrdý, že jsem to zvládl překonat a že zelenina pro mě není „sprosté slovo“.

Často jsem to chtěl vzdát

Na začátku to nebylo jednoduché. To bylo taaaak těžký. A často jsem to chtěl vzdát, hlavně, když šli kamarádi do fastfoodu. Chtěl jsem jít s nimi, ale co bych si tam dal? Musel jsem si taky sestavit jídelníček a dodržovat ho, abych pak neměl chutě a nevymetal spíž, což není vůbec lehké.

Už nemusím brát léky

Doufám, že to vydržím, protože si myslím, že to za to stojí. Nebudu tlusťoch a budu se cítit dobře. Už teď mi je líp. A rodičům taky. Jíme jinak jako rodina a baví nás to. Taky už nemusím brát žádné léky. Tělo, jak říká mamka, se dokáže uzdravit samo, když mu pomůžeme. Tak se o to snažím.

Chtěl jsem vám napsat svůj příběh, jak a proč jsem začal jíst jinak. Kdyby se vám líbil, rád vám napíšu, jak mi to jde dnes.

PS: Letní hubnutí? Zkus to jinak!

Stáhni si zdarma kompletního průvodce pro letní hubnutí. Zjistit více

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

33 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

chalan v tomto veku a tak uvedomely, klobuk dole. urcite vydrzis aj dalej,
obdivujem Ta, bea
chod svojou cestou a na konci budu vsetci obdivovat Teba…👍

Lucie Bob
2. 6. 2023

Také se přidávám, napiš Kubí. Těším se. Lucie

Ukázat další komentáře
Schovat štítky